LETA/Edijs Pālens

Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 40

“Tā nu tas tiešām ir, ka dažas dienas pirms Jāņiem un arī tūliņ pēc saulgriežiem, aptiekās tiek meklēti līdzekļi toksikozei, ko izraisa pārmēru liels alkohola patēriņš. Rādās, ka blakus Jāņu sieram, šašlikam un alus sešpakai iepirkuma grozā tikpat līgani ieguļas arī kāds medikaments, kas palīdzēs tikt galā ar nevēlamu simptomātiku.

Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš! 11
Kokteilis
FOTO. Sēras karaliskajās aprindās – pāragri devies mūžībā “mīļotais vīrs, dēls un brālis”
Lasīt citas ziņas

Taču mēs, mediķi, atgādinām, ka labāk par medikamenta iegādi ir pārzināt riskus un ievērot mērenību,” saka farmaceits Vadims Brižaņs.

Sirdsdarbība

CITI ŠOBRĪD LASA

Pat tikai viens kārtīgs plosts var izmainīt sirds ritmu. Taču, ja uzdzīve notiek regulāri, izmaiņas sirdī un tās ritmā kļūst pastāvīgas. Alkohols burtiski var nogurdināt sirdi! Laika gaitā tas izraisa sirds muskuļu pavājināšanos. Sirds pārstāj pilnvērtīgi sūknēt asinis, un tas var ietekmēt visu organismu.

Hormonālā līmeņa izmaiņas
Šīs spēcīgās ķīmiskās vielas – hormoni un enzīmi – pārvalda visu, sākot no dzimumtieksmes līdz pat tam, cik ātri organisms sagremo pārtiku. Lai viss noritētu gludi, hormoni ir vajadzīgi pareizajā līdzsvarā. Bet alkohols šo līdzsvaru izmaina.

Sievietēm tas var „izslēgt” mēnešreizes, pilnībā izjaucot menstruālo ciklu, bet vīriešiem tas var nozīmēt problēmas ar erekciju, zemāku spermatozoīdu daudzumu, sēklinieku saraušanos un krūšu audu palielināšanos.

Vājāka imūnsistēma

Iespējams, ka jūs nesaistīsit saaukstēšanos ar nakts uzdzīvi un alkohola lietošanu Jāņos, taču starp abiem pastāv saistība. “Alkohols „sabremzē” imūnsistēmu un ķermenis nespēj izveidot nepieciešamo balto asins šūnu skaitu, lai cīnītos ar mikrobiem,” norāda speciālists.

Tātad 24 stundas pēc dzeršanas pastāv liela iespēja saslimt ar kādu no vīrusu vai baktēriju izraisītām infekcijas slimībām. Cilvēki ar alkoholismu daudz biežāk saslimst ar tādām kaitēm kā pneimonija un tuberkuloze.

Ķermeņa temperatūras izmaiņas

Alkohols paplašina asinsvadus, palielinot asins plūsmu uz ādas. Tas liek sarkt un justies silti. Bet ne uz ilgu laiku. Siltums no šīm papildu asinīm strauji izkļūst no ķermeņa (iztēlosimies otrādi izvērstu termosu!), izraisot temperatūras pazemināšanos.

Taču ilgstoša, apjomīga alkohola lietošana arī paaugstina asinsspiedienu. Tas liek ķermenim atbrīvot stresa hormonus, kas sašaurina asinsvadus. Sirdij ir smagi jāstrādā, lai asinis tiktu tiem cauri, tāpēc nereti alkoholisms ir saistīts arī ar nespēju novērtēt apkārtējās vides temperatūru un atbilstoši reaģēt. Šī iemesla dēļ tieši reibumā notiek pārkaršanas vai nosalšanas gadījumi.

Dzirdes pasliktināšanās

Grādīgie dzērieni ietekmē dzirdi, taču vēl nav skaidru pierādījumi, kā tieši. Pastāv iespēja, ka alkohols ietekmē smadzeņu daļu, kas apstrādā skaņu. Ir ticama hipotēze, ka alkoholā esošās vielas sabojāt iekšējās auss nervus un sīkos matiņus, kas palīdz dzirdēt.

Lai arī kā tas notiek, pļēgurošana nozīmē, ka, visticamāk, ar laiku būs nepieciešama arvien skaļāka skaņa, lai tā būtu dzirdama. Turklāt tas nav atgriezenisks process, jo dzirde var pavājināties uz visiem laikiem. Ilgstošiem dzērājiem bieži ir dzirdes zudums. 

Ietekme uz smadzenēm

Trīsdesmit sekunžu laikā pēc pirmā alkohola malka tas spēj nonāk līdz smadzenēm. Speciālists skaidro: “Tas palēnina ceļus, kurus smadzeņu šūnas izmanto ziņojumu sūtīšanai”. Rezultātā mainās garastāvoklis, mazinās refleksi un sāk zust līdzsvars.

Tā ietekme var būt tik spēcīga, ka cilvēks pārstāj loģiski domāt un spriest, kā arī var gadīties, ka vēlāk nespēj atcerēties visus notikumus un kādas muļķības sastrādātas. Proti, alkohols ir izslēdzis tā saucamo īslaicīgo atmiņu.

Ja ilgstoši tiek lietots alkohols lielā daudzumā, tas var ne tikai negatīvi ietekmēt smadzeņu darbību, bet arī apjomu. Smadzeņu šūnas var mainīties un pat kļūt mazākas. Turklāt šāda šūnu samazināšanās ietekmēs ne tikai domāšanu, bet arī mācīšanos un atmiņu. Tas var arī apgrūtināt vienmērīgas ķermeņa temperatūras uzturēšanu un kustību kontroli.

Alkohols un miegs

Alkohola ietekme uz smadzenēm var izraisīt miegainību, ļaujot vieglāk iesnausties. Taču atceries – miegs nebūs kvalitatīvs! Ķermenis visu nakti pārstrādās alkoholu. Kad šis miegainību radošais efekts gaist, liekot miega laikā dīdīties, grozīties no vieniem sāniem uz otriem, tādējādi pavadot atlikušo nakti pusmiegā.

“Šāda  nekvalitatīva miega laikā ķermenis nespēj pilnvērtīgi atjaunoties un uzkrāt spēkus jaunai dienai,” norāda farmaceits, turklāt piebilst, ka pastāv liela varbūtība nakti  aizvadīt „sliktos sapņos” jeb  murgos. Turklāt alkohola izvadīšana no organisma un biežāka tualetes apmeklēšana nakts laikā arī apgrūtinās gulēšanu.

Urīna pārmērīga izdalīšanās

Smadzenes izdala īpašu hormonu, kas neļauj nierēm radīt pārāk daudz urīna – tikai tik, cik vajadzīgs, lai organisms neatūdeņotos. Taču, kad sāk darboties alkohols, tas liek smadzenēm “aizturēt” šo hormonu. Kad esam iedzērusi pat tikai dažas glāzītes pamanām, ka uz tualeti jāiet biežāk.

„Tas nemaz nav tik nevainīgi un nav vietā jokošana par alu, kas liek ik pa brīdim „skriet uz krūmiem”. Jo sevišķi karstā laikā šādi ātri vien var pats sev negudri izraisīt dehidrāciju,” brīdina Vadims Brižaņs. Gadiem ilgi lietojot stipros dzērienus, šī papildu slodze un alkohola toksiskā iedarbība var bojāt nieres.

Vairāk kuņģa skābes

Grādīgie dzērieni kairina kuņģa gļotādu un liek gremošanas sulai izdalīties pastiprināti. Kad uzkrājas pietiekami daudz skābes un alkohola, tad neizbēgami ir klāt slikta dūša ar to pavadošo vemšanu. Bieža alkoholisma blakne šī iemesla dēļ ir kuņģa čūla.

Turklāt regulāri paaugstināts kuņģa sulas līmenis rada specifisku efektu – zūd izsalkuma sajūta. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc regulāri alkohola lietotāji bieži nesaņem visas nepieciešamās uzturvielas.

Caureja un grēmas

Alkohola skar ne tikai kuņģi, bet arī visu traktu, kairinot zarnas. Farmaceits norāda, ka alkohols „izslēdz” normālo ātrumu, kādā ēdiens pārvietojas pa organismu: “Tāpēc dzeršana var izraisīt caureju, kas, ja nespējams atteikties no alkohola lietošanas, var kļūt par ilgtermiņa problēmu.”

Tāpat var tikt palielināta grēmu iespējamība – tiek atslābināti muskuļi, kas neļauj skābei nokļūt barības vadā  – „caurulē”, kas savieno kakla lejasdaļu ar kuņģi. Ja šī kļūst par pastāvīgu problēmu, to sauc par atvilni (dedzinoša sajūta barības vadā).

Ietekme uz aknām

Aknas spēj noārdīt alkohola radītos blakusproduktus, jo tās radītas, lai tiktu galā ar virkni visdažādāko toksisko vielu. Taču laika gaitā ilgstoša dzeršana lielos apjomos padara šo orgānu taukainu, veidojot biezākus un šķiedrainākus audus (t.s „taukainā akna”).

Neefektīvo audu dēļ tiek ierobežota asins plūsma, tāpēc aknu šūnas nesaņem visu nepieciešamo, lai spētu pilnvērtīgi funkcionēt.

Aizkuņģa dziedzera bojājumi un diabēts

Parasti šis orgāns ražo insulīnu un citas ķīmiskas vielas, kas palīdz zarnām sadalīt pārtiku. Taču alkohola ietekmē tā darbība var tikt traucēta un vielas var palikt bezdarbībā aizkuņģa dziedzerī. Kopā ar alkohola toksīniem šīs neizmantotās rezerves organismā spēj izraisīt nopietnus bojājumus.

Farmaceits stāsta, ka gadu greizumā tas var nozīmēt organisma nespēju saražot nepieciešamo insulīnu, un tas var izraisīt diabētu. Turklāt arī palielina aizkuņģa dziedzera vēža iespējamību.

Trausli kauli, mazāk muskuļu

Liela apjoma alkohola patērēšana var samazināt kalcija līmeni. Līdz ar hormona izmaiņām, tas var bremzēt jaunu kaulaudu veidošanas. Farmaceits skaidro: “Tādējādi kauli kļūst sīkāki un trauslāki – šo stāvokli sauc par osteoporozi”.

Grādīgie dzērieni arī ierobežo asins plūsmu muskuļos un traucē pilnvērtīgi darboties olbaltumvielām, kas tos veido. Laika gaitā mazināsies muskuļu masa un būs mazāk spēka.

Paģiras

Sausa mute, aizpampušas acis, slikta dūša nākamajā rītā – tā nav nejaušība vai „slikta šņabja” sekas. Alkohols padara organismu dehidrētu un paplašina ķermeņa un smadzeņu asinsvadus. Rezultātā veidojas galvassāpes. Savukārt sliktu dūšu un vemšanu izraisa kuņģis, kas uzpūšanās procesā vēlas atbrīvoties no toksīniem un skābes.

Tā kā aknas bija tik aizņemtas ar alkohola pārstrādi, tās asinīs neizdalīja pietiekami daudz cukura, izraisot vājumu un satricinājumus.

„Tomēr, lai kā mēs šo visu augstāk minēto sadzīvē dēvētu, tas ir simptomu kopums, kas liecina par vienreizēju saindēšanos ar alkoholu, ko mēs ar labiem panākumiem varam risināt ar aptiekā esošo medikamentu klāstu,” skaidro Vadims Brižaņs. „Paģiras ir daudz sarežģītāks un bīstamākas stāvoklis, kas liedz atkarīgiem cilvēkiem pārtraukt dzeršanu.”

Farmaceita padomi, kas varētu noderēt

Aicinot ņemt vērā stāstīto, farmaceits Vadims Brižaņs atgādina, kas varētu noderēt, ja svētkos tomēr neizdodas atturēties no grādīgo dzērienu lietošanas.

Vispirms ir ļoti svarīgi pastiprināti lietot daudz šķidruma un ir jātiek galā ar galvassāpēm un nelabumu. Katram cilvēkam būs piemērots savs atšķirīgs medikamentu komplekss, ko lietot šādos gadījumos. Vēlams konsultēties ar farmaceitu, lai noskaidrotu ieteicamāko, ņemot vērā cilvēka vispārējo veselības stāvokli. Farmaceits norāda trīs medikamentu grupas, kuru preparāti būtu lietojami.

Antacīdos līdzekļus jeb skābi neitralizējošus medikamentus parasti lieto pāris stundas pēc ēšanas, t.i., tukšā dūšā. Tiem piemīt spēcīgas kuņģa-zarnu trakta gļotādu pārklājošas īpašības, tie ātri iedarbojas. Kā antacīdie līdzekļi galvenokārt tiek izmantotas dažādas zāļu formas, kas apvieno neitralizējošo un adsorbtīvo darbību. Vairākus šos līdzekļus vienlaicīgi lietot gan nevajadzētu.

Elektrolītus un minerālvielas lieto vieglas līdz vidēji smagas dehidratācijas ārstēšanai (lai aizvietotu ūdens un elektrolītu zudumu organismā), arī dehidratācijas profilaksei. Zāļu sastāvā esošais cukurs veicina ūdens un sāļu uzsūkšanos no zarnām.

Fermentus/enzīmus lieto, lai nerastos smaguma, pilnuma sajūta un vēdera uzpūšanās, sprieguma sajūta, spiediens un pat sāpes, vēdera rūkšana un skaļi trokšņi. Tos var lietot kopā ēdienreizi, kad atgriezusies apetīte pēc sliktās dūšas. Tie veicinās tauku, ogļhidrātu, olbaltumvielu sagremošanu un mazinās minēto simptomu rašanos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš!
Problēma nav tikai Rīgā! Tiesībsargs aptaujās iedzīvotājus par izklaides trokšņa ietekmi uz naktsmieru
Veselam
21 jautājums sarunai ar sevi
TV24
Vai drīzumā būs vakcīnas pret vēzi? Ziņu, ka  darbs pretvēža vakcīnu jomā beidzot sāk nest augļus, komentē Kalviņš
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš!
Kokteilis
FOTO. Sēras karaliskajās aprindās – pāragri devies mūžībā “mīļotais vīrs, dēls un brālis”
TV24
Slaidiņš: Ukraiņi “izkniebuši Šoigu vienu olu”; te pat nepalīdzēja Putins ar savu ikonu
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Es analizēju un pētīju. Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē!
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Lāzeris intīmu problēmu risināšanai
Notiks bezmaksas mērījumu dienas sievietes sirds veselības profilaksei
pareizi skalot kaklu, un kad tas var palīdzēt
Veselam
Ledus graušana, mēles pīrsingi, regulāras uzkodas un vēl 12 zobiem kaitējoši ieradumi
Centrālā laboratorija: 7 iedzīvotāju aktuālākie jautājumi, lai apmeklētu laboratoriju
“Vetimpex”, izvēršot darbību, maina nosaukumu uz “NovusVet Latvija”
Miega slimības un pieejamie izmeklējumi
Starptautiski sertificēta augstā apkalpošanas kvalitāte “Mēness aptiekā”
Mēness aptieka: Ziemā galvenie jautājumi farmaceitam – kā nesaslimt, pazemināt temperatūru un dziedēt traumas
Kādas kaites var atnest mājās bērnudārznieks, un kā rīkoties?
Mēness aptieka: Vairāk nekā 70% Latvijas iedzīvotāju pēdējā pusgadā izjutuši atmiņas traucējumus
Cilvēki vienmēr nāks uz aptieku pēc padoma, atbalsta un arī mierinājuma
10 padomi, lai ikdienas gaitām netraucē uzpūties vēders
Mēness aptieka: Sala laikā zāles, uztura bagātinātājus un kosmētiku nevajadzētu atstāt automašīnā vai nekurinātās telpās
Plāksteri – ne tikai uz brūces jeb ceļvedis pareizai plāksteru lietošanai
Veselam
Sagatavoties pārsteigumiem, izbaudīt sabiedrību un nepārēsties jeb 9 speciālistes ieteikumi pirms gadu mijas
Mēness aptieka: Piektā daļa Latvijas iedzīvotāju decembrī paši cep piparkūkas, vairums pērk gatavas
10 atgādinājumi par ziemas aptieciņai noderīgo
Mēness aptieka: Dāvināt veselībai noderīgo ir populāri
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Carnikavā
VCA vairāk nekā par trešdaļu pieaudzis pieprasījums pēc neirologa konsultācijām
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Veselam
Kādi ir pārlieku ilgas sēdēšanas riski darba laikā?
Kokteilis
TESTS. “Mīl – nemīl?” Būs nepieciešama balta lapa un rakstāmpiederumi
Veselam
Apinis: Nepieciešamība samazināt svaru ir vismaz pusei Latvijas iedzīvotāju. Cik daudz soļu jāmēro katru dienu, lai zaudētu svaru?
TV24
Līga Kozlovska par izmaiņām paliatīvās aprūpes saņemšanas kārtībā
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
Krimināls
Noķerts “lielais loms” – aizturētas divas personas aizdomās par divu miljardu eiro atmazgāšanu. Daļa naudas tērēta Latvijā
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Es analizēju un pētīju. Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē!
VIDEO. Plūdu draudi Daugavā Pļaviņu – Jēkabpils posmā; iespējams, atslēgs elektrību. Izsludināts sarkanais brīdinājums!
TESTS. Pārbaudi sevi: noskaidro, cik labi pārzini dažādu valstu karogus!
VIDEO. Ukraiņu karavīri atzinīgi novērtē Liepājā projektētos un ražotos militāros skūterus “Mosphera”
Uroloģe “ievāc” kritušo un ievainoto karavīru spermu nākamajām paaudzēm: “Pēc operācijas viņiem ir bailes tikai par vienu..”
TV24
Kurš vispār sklandrausi pieteica kā labāko Latvijas ēdienu?! Eksperts smejas, ka ne bukstiņputru, ne zirņus ar speķi nedrīkst nekur “sūtīt!”
TV24
“Prāmju satiksmē viss ir slikti.” Nozares eksperts dzirdējis, ko kuluāros par prāmju nākotni Latvijā runā ierēdņi
Veselam
Kad nepieciešamas kompresijas zeķes – pusgarās, garās zeķes vai zeķbikses?
Veselam
Augi uz lāvas pirtī. Galvgalī liekam vīgriezes, jasmīnus, lavandas!
Populārās sausajās brokastīs atrod vielu, kas veicina neauglību. Droši ir tikai bioloģiskie produkti?
Veselam
Bīstamais insults: Laikam ir visbūtiskākā nozīme – simptomi jāzina ikvienam
Veselam
TOP 5 bīstami mīti par lieko svaru: tas rada liekos kilogramus, nevis palīdz no tiem atbrīvoties!
Veselam
“Diemžēl nepasargā pat prezervatīvs…” Kas ir dzemdes kakla priekšvēža slimība un kā to uzveikt?
TESTS: Tas, kā tu parasti sēdi, atklāj daudz par tavu personību
Zudušo seksuālo iekāri meklējot. Kāpēc tā zūd pat jauniem cilvēkiem
Veselam
Ķiploka un sīpola radinieks – laksis. Ieteikumi no tautas dziedniecības pūra
Straujais algu kāpums visās nozarš šogad Latvijā mazināsies. “Algas nevar augt, neaugot ekonomikai!”
20:01
Mākslīgais intelekts veiksmīgi uzbrucis mūķenēm, prasmīgi izmantojot šo sieviešu atsaucību
19:23
Krimināls
Noķerts “lielais loms” – aizturētas divas personas aizdomās par divu miljardu eiro atmazgāšanu. Daļa naudas tērēta Latvijā
19:10