Publicitātes foto

Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9

„Tā nu tas tiešām ir, ka dažas dienas pirms Jāņiem un arī tūliņ pēc saulgriežiem, aptiekās tiek meklēti līdzekļi toksikozei, ko izraisa pārmēru liels alkohola patēriņš. Rādās, ka blakus Jāņu sieram, šašlikam un alus sešpakai iepirkuma grozā tikpat līgani ieguļas arī kāds medikaments, kas palīdzēs tikt galā ar nevēlamu simptomātiku.

LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
Lasīt citas ziņas

Taču mēs, mediķi, atgādinām, ka labāk par medikamenta iegādi ir pārzināt riskus un ievērot mērenību,” saka „Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs.

Sirdsdarbība

Pat tikai viens kārtīgs plosts var izmainīt sirds ritmu. Taču, ja uzdzīve notiek regulāri, izmaiņas sirdī un tās ritmā kļūst pastāvīgas. Alkohols burtiski var nogurdināt sirdi! Laika gaitā tas izraisa sirds muskuļu pavājināšanos. Sirds pārstāj pilnvērtīgi sūknēt asinis, un tas var ietekmēt visu organismu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Hormonālā līmeņa izmaiņas
Šīs spēcīgās ķīmiskās vielas – hormoni un enzīmi – pārvalda visu, sākot no dzimumtieksmes līdz pat tam, cik ātri organisms sagremo pārtiku. Lai viss noritētu gludi, hormoni ir vajadzīgi pareizajā līdzsvarā. Bet alkohols šo līdzsvaru izmaina.

Sievietēm tas var „izslēgt” mēnešreizes, pilnībā izjaucot menstruālo ciklu, bet vīriešiem tas var nozīmēt problēmas ar erekciju, zemāku spermatozoīdu daudzumu, sēklinieku saraušanos un krūšu audu palielināšanos.

Vājāka imūnsistēma

Iespējams, ka jūs nesaistīsit saaukstēšanos ar nakts uzdzīvi un alkohola lietošanu Jāņos, taču starp abiem pastāv saistība. “Alkohols „sabremzē” imūnsistēmu un ķermenis nespēj izveidot nepieciešamo balto asins šūnu skaitu, lai cīnītos ar mikrobiem,” norāda speciālists.

Tātad 24 stundas pēc dzeršanas pastāv liela iespēja saslimt ar kādu no vīrusu vai baktēriju izraisītām infekcijas slimībām. Cilvēki ar alkoholismu daudz biežāk saslimst ar tādām kaitēm kā pneimonija un tuberkuloze.

Ķermeņa temperatūras izmaiņas

Alkohols paplašina asinsvadus, palielinot asins plūsmu uz ādas. Tas liek sarkt un justies silti. Bet ne uz ilgu laiku. Siltums no šīm papildu asinīm strauji izkļūst no ķermeņa (iztēlosimies otrādi izvērstu termosu!), izraisot temperatūras pazemināšanos.

Taču ilgstoša, apjomīga alkohola lietošana arī paaugstina asinsspiedienu. Tas liek ķermenim atbrīvot stresa hormonus, kas sašaurina asinsvadus. Sirdij ir smagi jāstrādā, lai asinis tiktu tiem cauri, tāpēc nereti alkoholisms ir saistīts arī ar nespēju novērtēt apkārtējās vides temperatūru un atbilstoši reaģēt. Šī iemesla dēļ tieši reibumā notiek pārkaršanas vai nosalšanas gadījumi.

Dzirdes pasliktināšanās

Grādīgie dzērieni ietekmē dzirdi, taču vēl nav skaidru pierādījumi, kā tieši. Pastāv iespēja, ka alkohols ietekmē smadzeņu daļu, kas apstrādā skaņu. Ir ticama hipotēze, ka alkoholā esošās vielas sabojāt iekšējās auss nervus un sīkos matiņus, kas palīdz dzirdēt.

Lai arī kā tas notiek, pļēgurošana nozīmē, ka, visticamāk, ar laiku būs nepieciešama arvien skaļāka skaņa, lai tā būtu dzirdama. Turklāt tas nav atgriezenisks process, jo dzirde var pavājināties uz visiem laikiem. Ilgstošiem dzērājiem bieži ir dzirdes zudums. 

Ietekme uz smadzenēm

Trīsdesmit sekunžu laikā pēc pirmā alkohola malka tas spēj nonāk līdz smadzenēm. Speciālists skaidro: “Tas palēnina ceļus, kurus smadzeņu šūnas izmanto ziņojumu sūtīšanai”. Rezultātā mainās garastāvoklis, mazinās refleksi un sāk zust līdzsvars.

Tā ietekme var būt tik spēcīga, ka cilvēks pārstāj loģiski domāt un spriest, kā arī var gadīties, ka vēlāk nespēj atcerēties visus notikumus un kādas muļķības sastrādātas. Proti, alkohols ir izslēdzis tā saucamo īslaicīgo atmiņu.

Ja ilgstoši tiek lietots alkohols lielā daudzumā, tas var ne tikai negatīvi ietekmēt smadzeņu darbību, bet arī apjomu. Smadzeņu šūnas var mainīties un pat kļūt mazākas. Turklāt šāda šūnu samazināšanās ietekmēs ne tikai domāšanu, bet arī mācīšanos un atmiņu. Tas var arī apgrūtināt vienmērīgas ķermeņa temperatūras uzturēšanu un kustību kontroli.

Alkohols un miegs

Alkohola ietekme uz smadzenēm var izraisīt miegainību, ļaujot vieglāk iesnausties. Taču atceries – miegs nebūs kvalitatīvs! Ķermenis visu nakti pārstrādās alkoholu. Kad šis miegainību radošais efekts gaist, liekot miega laikā dīdīties, grozīties no vieniem sāniem uz otriem, tādējādi pavadot atlikušo nakti pusmiegā.

“Šāda  nekvalitatīva miega laikā ķermenis nespēj pilnvērtīgi atjaunoties un uzkrāt spēkus jaunai dienai,” norāda farmaceits, turklāt piebilst, ka pastāv liela varbūtība nakti  aizvadīt „sliktos sapņos” jeb  murgos. Turklāt alkohola izvadīšana no organisma un biežāka tualetes apmeklēšana nakts laikā arī apgrūtinās gulēšanu.

Urīna pārmērīga izdalīšanās

Smadzenes izdala īpašu hormonu, kas neļauj nierēm radīt pārāk daudz urīna – tikai tik, cik vajadzīgs, lai organisms neatūdeņotos. Taču, kad sāk darboties alkohols, tas liek smadzenēm “aizturēt” šo hormonu. Kad esam iedzērusi pat tikai dažas glāzītes pamanām, ka uz tualeti jāiet biežāk.

„Tas nemaz nav tik nevainīgi un nav vietā jokošana par alu, kas liek ik pa brīdim „skriet uz krūmiem”. Jo sevišķi karstā laikā šādi ātri vien var pats sev negudri izraisīt dehidrāciju,” brīdina Vadims Brižaņs. Gadiem ilgi lietojot stipros dzērienus, šī papildu slodze un alkohola toksiskā iedarbība var bojāt nieres.

Vairāk kuņģa skābes

Grādīgie dzērieni kairina kuņģa gļotādu un liek gremošanas sulai izdalīties pastiprināti. Kad uzkrājas pietiekami daudz skābes un alkohola, tad neizbēgami ir klāt slikta dūša ar to pavadošo vemšanu. Bieža alkoholisma blakne šī iemesla dēļ ir kuņģa čūla.

Turklāt regulāri paaugstināts kuņģa sulas līmenis rada specifisku efektu – zūd izsalkuma sajūta. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc regulāri alkohola lietotāji bieži nesaņem visas nepieciešamās uzturvielas.

Caureja un grēmas

Alkohola skar ne tikai kuņģi, bet arī visu traktu, kairinot zarnas. Farmaceits norāda, ka alkohols „izslēdz” normālo ātrumu, kādā ēdiens pārvietojas pa organismu: “Tāpēc dzeršana var izraisīt caureju, kas, ja nespējams atteikties no alkohola lietošanas, var kļūt par ilgtermiņa problēmu.”

Tāpat var tikt palielināta grēmu iespējamība – tiek atslābināti muskuļi, kas neļauj skābei nokļūt barības vadā  – „caurulē”, kas savieno kakla lejasdaļu ar kuņģi. Ja šī kļūst par pastāvīgu problēmu, to sauc par atvilni (dedzinoša sajūta barības vadā).

Ietekme uz aknām

Aknas spēj noārdīt alkohola radītos blakusproduktus, jo tās radītas, lai tiktu galā ar virkni visdažādāko toksisko vielu. Taču laika gaitā ilgstoša dzeršana lielos apjomos padara šo orgānu taukainu, veidojot biezākus un šķiedrainākus audus (t.s „taukainā akna”).

Neefektīvo audu dēļ tiek ierobežota asins plūsma, tāpēc aknu šūnas nesaņem visu nepieciešamo, lai spētu pilnvērtīgi funkcionēt.

Aizkuņģa dziedzera bojājumi un diabēts

Parasti šis orgāns ražo insulīnu un citas ķīmiskas vielas, kas palīdz zarnām sadalīt pārtiku. Taču alkohola ietekmē tā darbība var tikt traucēta un vielas var palikt bezdarbībā aizkuņģa dziedzerī. Kopā ar alkohola toksīniem šīs neizmantotās rezerves organismā spēj izraisīt nopietnus bojājumus.

Farmaceits stāsta, ka gadu greizumā tas var nozīmēt organisma nespēju saražot nepieciešamo insulīnu, un tas var izraisīt diabētu. Turklāt arī palielina aizkuņģa dziedzera vēža iespējamību.

Trausli kauli, mazāk muskuļu

Liela apjoma alkohola patērēšana var samazināt kalcija līmeni. Līdz ar hormona izmaiņām, tas var bremzēt jaunu kaulaudu veidošanas. Farmaceits skaidro: “Tādējādi kauli kļūst sīkāki un trauslāki – šo stāvokli sauc par osteoporozi”.

Grādīgie dzērieni arī ierobežo asins plūsmu muskuļos un traucē pilnvērtīgi darboties olbaltumvielām, kas tos veido. Laika gaitā mazināsies muskuļu masa un būs mazāk spēka.

Paģiras

Sausa mute, aizpampušas acis, slikta dūša nākamajā rītā – tā nav nejaušība vai „slikta šņabja” sekas. Alkohols padara organismu dehidrētu un paplašina ķermeņa un smadzeņu asinsvadus. Rezultātā veidojas galvassāpes. Savukārt sliktu dūšu un vemšanu izraisa kuņģis, kas uzpūšanās procesā vēlas atbrīvoties no toksīniem un skābes.

Tā kā aknas bija tik aizņemtas ar alkohola pārstrādi, tās asinīs neizdalīja pietiekami daudz cukura, izraisot vājumu un satricinājumus.

„Tomēr, lai kā mēs šo visu augstāk minēto sadzīvē dēvētu, tas ir simptomu kopums, kas liecina par vienreizēju saindēšanos ar alkoholu, ko mēs ar labiem panākumiem varam risināt ar aptiekā esošo medikamentu klāstu,” skaidro Vadims Brižaņs. „Paģiras ir daudz sarežģītāks un bīstamākas stāvoklis, kas liedz atkarīgiem cilvēkiem pārtraukt dzeršanu.”

Farmaceita padomi, kas varētu noderēt

Aicinot ņemt vērā stāstīto, farmaceits Vadims Brižaņs atgādina, kas varētu noderēt, ja svētkos tomēr neizdodas atturēties no grādīgo dzērienu lietošanas.

Vispirms ir ļoti svarīgi pastiprināti lietot daudz šķidruma un ir jātiek galā ar galvassāpēm un nelabumu. Katram cilvēkam būs piemērots savs atšķirīgs medikamentu komplekss, ko lietot šādos gadījumos. Vēlams konsultēties ar farmaceitu, lai noskaidrotu ieteicamāko, ņemot vērā cilvēka vispārējo veselības stāvokli. Farmaceits norāda trīs medikamentu grupas, kuru preparāti būtu lietojami.

Antacīdos līdzekļus jeb skābi neitralizējošus medikamentus parasti lieto pāris stundas pēc ēšanas, t.i., tukšā dūšā. Tiem piemīt spēcīgas kuņģa-zarnu trakta gļotādu pārklājošas īpašības, tie ātri iedarbojas. Kā antacīdie līdzekļi galvenokārt tiek izmantotas dažādas zāļu formas, kas apvieno neitralizējošo un adsorbtīvo darbību. Vairākus šos līdzekļus vienlaicīgi lietot gan nevajadzētu.

Elektrolītus un minerālvielas lieto vieglas līdz vidēji smagas dehidratācijas ārstēšanai (lai aizvietotu ūdens un elektrolītu zudumu organismā), arī dehidratācijas profilaksei. Zāļu sastāvā esošais cukurs veicina ūdens un sāļu uzsūkšanos no zarnām.

Fermentus/enzīmus lieto, lai nerastos smaguma, pilnuma sajūta un vēdera uzpūšanās, sprieguma sajūta, spiediens un pat sāpes, vēdera rūkšana un skaļi trokšņi. Tos var lietot kopā ēdienreizi, kad atgriezusies apetīte pēc sliktās dūšas. Tie veicinās tauku, ogļhidrātu, olbaltumvielu sagremošanu un mazinās minēto simptomu rašanos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 15
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Iedzīvotājiem piedāvā valsts apmaksātas psihologa konsultācijas 9
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 4
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Tās noteikti ir izglābušas dzīvības”. Vai varam gaidīt zāles, kas pasargās no Covid-19? 30
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 84
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pieminot šajā nedēļā mūžībā aizsaukto aktieri, publicēta dziesma no nesen klajā nākušā Raimonda Paula un Gunta Skrastiņa kopdarba 14
17 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 4
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LE
LETA
Veselam
Valdība piešķir 1,57 miljonus eiro pretgripas vakcīnu iegādei 10
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Iveta Ķelle: “Cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem jau skolas vecumā jābūt regulārām nodarbībām par seksuālo un reproduktīvo veselību.” 10
3 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Ārsti prognozē, ka varētu palielināties to pacientu skaits, kas meklēs medicīniskus iemeslus, lai nebūtu jāpotējas 66
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Uzsāk informatīvo kampaņu krūts vēža apzināšanai
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Atjaunosim mājas aptieciņu, jo varbūt biežāk vajadzēs ārstēties pašiem 10
4 dienas
Inita Šteinberga
Ziņas
Samaltu pieneņu sakņu uzlējums rīta kafijas vietā! Kādēļ šobrīd gudri ievākt šos ziedus? 6
4 dienas
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 84
11 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Itāļi atceļ OIK, spāņi samazina elektrības nodokli. Kā citur kompensē enerģijas cenu pieaugumu? 28
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 15
7 stundas
EL
Egils Levits
Ziņas
Levits: Pandēmija beigsies, bet pamatvērtības, par ko mums jārūpējas, paliks. Mūsu kopējā latviešu valoda ir viena no tām 147
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visus pensionārus gaida smaga ziema.” Veidemane par to, ka ir amorāli piešķirt naudu tikai vakcinētajiem 151
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skolēni bieži nodod Covid-19 testēšanai nederīgus siekalu testus. Kā tas iespējams? 17
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Plešs: Nodevas iekasēšana par iebraukšanu Jūrmalā nav pamatota 19
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Akropolē” un “Alfā” brīvdienās darbosies arī vairāki veikali ar atsevišķu ieeju 3
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 112
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāmi mainīgi laikapstākļi. Iespējams pirmais sniegs? Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai 1
19 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Haoss un panika Maskavā: cilvēki bēga no pilsētas, ielās sākās laupīšanas, dedzināšanas 12
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 2
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kā vērtējat valdības jaunos lēmumus Covid-19 saslimstības ierobežošanai? 44
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 122
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pavļuts nāks spēlēt?” Veidemane neslēpj sašutumu par Valsts prezidenta kancelejas vēlmi iegādāties jaunu koncertflīģeli 135
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lapsa: Mums stāsta, ka pie 80% vakcinācijas dzīvosim zaļi, bet paši Saeimā pie 96% baidās un uz darbu neiet 150
1 diena
LE
LETA
Ziņas
F-1 izziņo 2022.gada sezonas kalendāru ar 23 sacīkstēm 1
22:30
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 15
21:15
LE
LETA
Ziņas
Jauni kovida slimnieki atklāti Valmieras un Aizkraukles novados. Kur vēl? 7
20:44