LETA/Edijs Pālens

Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 10

“Tā nu tas tiešām ir, ka dažas dienas pirms Jāņiem un arī tūliņ pēc saulgriežiem, aptiekās tiek meklēti līdzekļi toksikozei, ko izraisa pārmēru liels alkohola patēriņš. Rādās, ka blakus Jāņu sieram, šašlikam un alus sešpakai iepirkuma grozā tikpat līgani ieguļas arī kāds medikaments, kas palīdzēs tikt galā ar nevēlamu simptomātiku.

VIDEO. Neapmierināta kaimiņiene “nopļauj” jaunā pāra kāzas
Zināms, cik ilgs būs Latvijā gaidāmais karstuma vilnis, kas sāksies Jāņos
Jānis Sārts: “Šādā intensitātē karš nebūs ilgāks par šī gada beigām”
Lasīt citas ziņas

Taču mēs, mediķi, atgādinām, ka labāk par medikamenta iegādi ir pārzināt riskus un ievērot mērenību,” saka farmaceits Vadims Brižaņs.

Sirdsdarbība

CITI ŠOBRĪD LASA

Pat tikai viens kārtīgs plosts var izmainīt sirds ritmu. Taču, ja uzdzīve notiek regulāri, izmaiņas sirdī un tās ritmā kļūst pastāvīgas. Alkohols burtiski var nogurdināt sirdi! Laika gaitā tas izraisa sirds muskuļu pavājināšanos. Sirds pārstāj pilnvērtīgi sūknēt asinis, un tas var ietekmēt visu organismu.

Hormonālā līmeņa izmaiņas
Šīs spēcīgās ķīmiskās vielas – hormoni un enzīmi – pārvalda visu, sākot no dzimumtieksmes līdz pat tam, cik ātri organisms sagremo pārtiku. Lai viss noritētu gludi, hormoni ir vajadzīgi pareizajā līdzsvarā. Bet alkohols šo līdzsvaru izmaina.

Sievietēm tas var „izslēgt” mēnešreizes, pilnībā izjaucot menstruālo ciklu, bet vīriešiem tas var nozīmēt problēmas ar erekciju, zemāku spermatozoīdu daudzumu, sēklinieku saraušanos un krūšu audu palielināšanos.

Vājāka imūnsistēma

Iespējams, ka jūs nesaistīsit saaukstēšanos ar nakts uzdzīvi un alkohola lietošanu Jāņos, taču starp abiem pastāv saistība. “Alkohols „sabremzē” imūnsistēmu un ķermenis nespēj izveidot nepieciešamo balto asins šūnu skaitu, lai cīnītos ar mikrobiem,” norāda speciālists.

Tātad 24 stundas pēc dzeršanas pastāv liela iespēja saslimt ar kādu no vīrusu vai baktēriju izraisītām infekcijas slimībām. Cilvēki ar alkoholismu daudz biežāk saslimst ar tādām kaitēm kā pneimonija un tuberkuloze.

Ķermeņa temperatūras izmaiņas

Alkohols paplašina asinsvadus, palielinot asins plūsmu uz ādas. Tas liek sarkt un justies silti. Bet ne uz ilgu laiku. Siltums no šīm papildu asinīm strauji izkļūst no ķermeņa (iztēlosimies otrādi izvērstu termosu!), izraisot temperatūras pazemināšanos.

Taču ilgstoša, apjomīga alkohola lietošana arī paaugstina asinsspiedienu. Tas liek ķermenim atbrīvot stresa hormonus, kas sašaurina asinsvadus. Sirdij ir smagi jāstrādā, lai asinis tiktu tiem cauri, tāpēc nereti alkoholisms ir saistīts arī ar nespēju novērtēt apkārtējās vides temperatūru un atbilstoši reaģēt. Šī iemesla dēļ tieši reibumā notiek pārkaršanas vai nosalšanas gadījumi.

Dzirdes pasliktināšanās

Grādīgie dzērieni ietekmē dzirdi, taču vēl nav skaidru pierādījumi, kā tieši. Pastāv iespēja, ka alkohols ietekmē smadzeņu daļu, kas apstrādā skaņu. Ir ticama hipotēze, ka alkoholā esošās vielas sabojāt iekšējās auss nervus un sīkos matiņus, kas palīdz dzirdēt.

Lai arī kā tas notiek, pļēgurošana nozīmē, ka, visticamāk, ar laiku būs nepieciešama arvien skaļāka skaņa, lai tā būtu dzirdama. Turklāt tas nav atgriezenisks process, jo dzirde var pavājināties uz visiem laikiem. Ilgstošiem dzērājiem bieži ir dzirdes zudums. 

Ietekme uz smadzenēm

Trīsdesmit sekunžu laikā pēc pirmā alkohola malka tas spēj nonāk līdz smadzenēm. Speciālists skaidro: “Tas palēnina ceļus, kurus smadzeņu šūnas izmanto ziņojumu sūtīšanai”. Rezultātā mainās garastāvoklis, mazinās refleksi un sāk zust līdzsvars.

Tā ietekme var būt tik spēcīga, ka cilvēks pārstāj loģiski domāt un spriest, kā arī var gadīties, ka vēlāk nespēj atcerēties visus notikumus un kādas muļķības sastrādātas. Proti, alkohols ir izslēdzis tā saucamo īslaicīgo atmiņu.

Ja ilgstoši tiek lietots alkohols lielā daudzumā, tas var ne tikai negatīvi ietekmēt smadzeņu darbību, bet arī apjomu. Smadzeņu šūnas var mainīties un pat kļūt mazākas. Turklāt šāda šūnu samazināšanās ietekmēs ne tikai domāšanu, bet arī mācīšanos un atmiņu. Tas var arī apgrūtināt vienmērīgas ķermeņa temperatūras uzturēšanu un kustību kontroli.

Alkohols un miegs

Alkohola ietekme uz smadzenēm var izraisīt miegainību, ļaujot vieglāk iesnausties. Taču atceries – miegs nebūs kvalitatīvs! Ķermenis visu nakti pārstrādās alkoholu. Kad šis miegainību radošais efekts gaist, liekot miega laikā dīdīties, grozīties no vieniem sāniem uz otriem, tādējādi pavadot atlikušo nakti pusmiegā.

“Šāda  nekvalitatīva miega laikā ķermenis nespēj pilnvērtīgi atjaunoties un uzkrāt spēkus jaunai dienai,” norāda farmaceits, turklāt piebilst, ka pastāv liela varbūtība nakti  aizvadīt „sliktos sapņos” jeb  murgos. Turklāt alkohola izvadīšana no organisma un biežāka tualetes apmeklēšana nakts laikā arī apgrūtinās gulēšanu.

Urīna pārmērīga izdalīšanās

Smadzenes izdala īpašu hormonu, kas neļauj nierēm radīt pārāk daudz urīna – tikai tik, cik vajadzīgs, lai organisms neatūdeņotos. Taču, kad sāk darboties alkohols, tas liek smadzenēm “aizturēt” šo hormonu. Kad esam iedzērusi pat tikai dažas glāzītes pamanām, ka uz tualeti jāiet biežāk.

„Tas nemaz nav tik nevainīgi un nav vietā jokošana par alu, kas liek ik pa brīdim „skriet uz krūmiem”. Jo sevišķi karstā laikā šādi ātri vien var pats sev negudri izraisīt dehidrāciju,” brīdina Vadims Brižaņs. Gadiem ilgi lietojot stipros dzērienus, šī papildu slodze un alkohola toksiskā iedarbība var bojāt nieres.

Vairāk kuņģa skābes

Grādīgie dzērieni kairina kuņģa gļotādu un liek gremošanas sulai izdalīties pastiprināti. Kad uzkrājas pietiekami daudz skābes un alkohola, tad neizbēgami ir klāt slikta dūša ar to pavadošo vemšanu. Bieža alkoholisma blakne šī iemesla dēļ ir kuņģa čūla.

Turklāt regulāri paaugstināts kuņģa sulas līmenis rada specifisku efektu – zūd izsalkuma sajūta. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc regulāri alkohola lietotāji bieži nesaņem visas nepieciešamās uzturvielas.

Caureja un grēmas

Alkohola skar ne tikai kuņģi, bet arī visu traktu, kairinot zarnas. Farmaceits norāda, ka alkohols „izslēdz” normālo ātrumu, kādā ēdiens pārvietojas pa organismu: “Tāpēc dzeršana var izraisīt caureju, kas, ja nespējams atteikties no alkohola lietošanas, var kļūt par ilgtermiņa problēmu.”

Tāpat var tikt palielināta grēmu iespējamība – tiek atslābināti muskuļi, kas neļauj skābei nokļūt barības vadā  – „caurulē”, kas savieno kakla lejasdaļu ar kuņģi. Ja šī kļūst par pastāvīgu problēmu, to sauc par atvilni (dedzinoša sajūta barības vadā).

Ietekme uz aknām

Aknas spēj noārdīt alkohola radītos blakusproduktus, jo tās radītas, lai tiktu galā ar virkni visdažādāko toksisko vielu. Taču laika gaitā ilgstoša dzeršana lielos apjomos padara šo orgānu taukainu, veidojot biezākus un šķiedrainākus audus (t.s „taukainā akna”).

Neefektīvo audu dēļ tiek ierobežota asins plūsma, tāpēc aknu šūnas nesaņem visu nepieciešamo, lai spētu pilnvērtīgi funkcionēt.

Aizkuņģa dziedzera bojājumi un diabēts

Parasti šis orgāns ražo insulīnu un citas ķīmiskas vielas, kas palīdz zarnām sadalīt pārtiku. Taču alkohola ietekmē tā darbība var tikt traucēta un vielas var palikt bezdarbībā aizkuņģa dziedzerī. Kopā ar alkohola toksīniem šīs neizmantotās rezerves organismā spēj izraisīt nopietnus bojājumus.

Farmaceits stāsta, ka gadu greizumā tas var nozīmēt organisma nespēju saražot nepieciešamo insulīnu, un tas var izraisīt diabētu. Turklāt arī palielina aizkuņģa dziedzera vēža iespējamību.

Trausli kauli, mazāk muskuļu

Liela apjoma alkohola patērēšana var samazināt kalcija līmeni. Līdz ar hormona izmaiņām, tas var bremzēt jaunu kaulaudu veidošanas. Farmaceits skaidro: “Tādējādi kauli kļūst sīkāki un trauslāki – šo stāvokli sauc par osteoporozi”.

Grādīgie dzērieni arī ierobežo asins plūsmu muskuļos un traucē pilnvērtīgi darboties olbaltumvielām, kas tos veido. Laika gaitā mazināsies muskuļu masa un būs mazāk spēka.

Paģiras

Sausa mute, aizpampušas acis, slikta dūša nākamajā rītā – tā nav nejaušība vai „slikta šņabja” sekas. Alkohols padara organismu dehidrētu un paplašina ķermeņa un smadzeņu asinsvadus. Rezultātā veidojas galvassāpes. Savukārt sliktu dūšu un vemšanu izraisa kuņģis, kas uzpūšanās procesā vēlas atbrīvoties no toksīniem un skābes.

Tā kā aknas bija tik aizņemtas ar alkohola pārstrādi, tās asinīs neizdalīja pietiekami daudz cukura, izraisot vājumu un satricinājumus.

„Tomēr, lai kā mēs šo visu augstāk minēto sadzīvē dēvētu, tas ir simptomu kopums, kas liecina par vienreizēju saindēšanos ar alkoholu, ko mēs ar labiem panākumiem varam risināt ar aptiekā esošo medikamentu klāstu,” skaidro Vadims Brižaņs. „Paģiras ir daudz sarežģītāks un bīstamākas stāvoklis, kas liedz atkarīgiem cilvēkiem pārtraukt dzeršanu.”

Farmaceita padomi, kas varētu noderēt

Aicinot ņemt vērā stāstīto, farmaceits Vadims Brižaņs atgādina, kas varētu noderēt, ja svētkos tomēr neizdodas atturēties no grādīgo dzērienu lietošanas.

Vispirms ir ļoti svarīgi pastiprināti lietot daudz šķidruma un ir jātiek galā ar galvassāpēm un nelabumu. Katram cilvēkam būs piemērots savs atšķirīgs medikamentu komplekss, ko lietot šādos gadījumos. Vēlams konsultēties ar farmaceitu, lai noskaidrotu ieteicamāko, ņemot vērā cilvēka vispārējo veselības stāvokli. Farmaceits norāda trīs medikamentu grupas, kuru preparāti būtu lietojami.

Antacīdos līdzekļus jeb skābi neitralizējošus medikamentus parasti lieto pāris stundas pēc ēšanas, t.i., tukšā dūšā. Tiem piemīt spēcīgas kuņģa-zarnu trakta gļotādu pārklājošas īpašības, tie ātri iedarbojas. Kā antacīdie līdzekļi galvenokārt tiek izmantotas dažādas zāļu formas, kas apvieno neitralizējošo un adsorbtīvo darbību. Vairākus šos līdzekļus vienlaicīgi lietot gan nevajadzētu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Elektrolītus un minerālvielas lieto vieglas līdz vidēji smagas dehidratācijas ārstēšanai (lai aizvietotu ūdens un elektrolītu zudumu organismā), arī dehidratācijas profilaksei. Zāļu sastāvā esošais cukurs veicina ūdens un sāļu uzsūkšanos no zarnām.

Fermentus/enzīmus lieto, lai nerastos smaguma, pilnuma sajūta un vēdera uzpūšanās, sprieguma sajūta, spiediens un pat sāpes, vēdera rūkšana un skaļi trokšņi. Tos var lietot kopā ēdienreizi, kad atgriezusies apetīte pēc sliktās dūšas. Tie veicinās tauku, ogļhidrātu, olbaltumvielu sagremošanu un mazinās minēto simptomu rašanos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 10
Nesteidz sauļoties: pret ādas vēža draudiem izturamies vieglprātīgi
Valciņa: Katrs nepiešķirts eiro medikamentiem nozīmē kāda cilvēka nāvi – tik vienkārši!
Kad ir jāsāk pieskatīt savu sirdi?
VIDEO. Neapmierināta kaimiņiene “nopļauj” jaunā pāra kāzas
Zināms, cik ilgs būs Latvijā gaidāmais karstuma vilnis, kas sāksies Jāņos
Jānis Sārts: “Šādā intensitātē karš nebūs ilgāks par šī gada beigām”
VIDEO. Unikāli kadri! Latvietei tuvplānā izdodas nofilmēt lapsu, kas atnesusi maltīti saviem mazuļiem
Okupantu ielikteņi saņem sodu par mācību citiem
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Kā jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Enerģijas vairotājs koenzīms Q10: uzlabo sirdsdarbību, muskuļu un smadzeņu darbību
Kādus līdzekļus izmantot odu, ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai?
Vai no alus tiešām var izaugt “alus vēders”?
FOTO. Kristapa smadzenes nedod pareizo impulsu, lai varētu kustēties rociņas un kājas! Lūdz palīdzību nopietnai ārstēšanai Beļģijā
Latvijā no rītdienas oficiāli beigsies gripas epidēmija
Ne tikai mīlestība var salauzt sirdi
ES piekrīt piešķirt Ukrainai un Moldovai kandidātvalsts statusu
Jāņu diena gaidāma saulaina un līdz 28 grādiem karsta
Atis Klimovičs: Savienība starp Lielbritāniju, Poliju, Ukrainu un trim Baltijas valstīm – nav peļama ideja!
Jūlijā un augustā ar gāzes pieejamību būšot lielas problēmas. Vai tā ir patiesība? Atbild ekonomikas ministre
Jāņu nakts pagāja ugunsdzēsējiem un glābējiem?
Vai no alus tiešām var izaugt “alus vēders”?
Latvijas uzņēmumi neprasa striktu darbinieku atgriešanos birojos, tā vietā izvēloties jauktu modeli
FOTO. Kā izskatījās “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” veltītajā koncertuzvedumā?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Latvijas uzņēmumi neprasa striktu darbinieku atgriešanos birojos, tā vietā izvēloties jauktu modeli
12:00
Pirmajā svētku brīvdienā policija apturējusi 31 autovadītāju alkohola reibumā
11:33
Vai no alus tiešām var izaugt “alus vēders”?
11:12