Foto: Karīna Miezāja

Politiķi “par”. Bet naudu meklējiet paši! 3

Veselības ministrijas (VM) stratēģiskās padomes sēdē ceturtdien spriedīs, kā sadalīt no nākamā gada valsts budžetā ieplānotos 42 miljonus eiro mediķu algu palielināšanai. Padomē ir iekļauti veselības nozares biedrību, asociāciju, valsts un pašvaldību institūciju pārstāvji.

LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
Lasīt citas ziņas

Veselības ministre Ilze Viņķele līdz šim atzinusi, ka diskusija par godīgu veidu, kā sadalīt atalgojumam pieejamos papildu 42 miljonus eiro, vēl notikšot, tomēr jebkurā gadījumā esot skaidrs, ka atalgojums tiks paaugstināts neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekiem, stacionāros strādājošajiem, kā arī tiks palielināta kapitācijas nauda ģimenes ārstiem.

Vismazākā skaidrība patlaban ir par slimnīcu mediķiem, jo, kā informēja Veselības ministrijas komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šnei­ders, precīzas naudas summas algu palielināšanai būšot zināmas tikai tad, kad Nacionālais veselības dienests slēgs līgumu ar ārstniecības ie­stādēm.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tas notiks mēnesi pēc valsts budžeta likuma izsludināšanas.

Savukārt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ārstniecības personām un operatīvā medicīniskā transportlīdzekļa vadītājiem darba samaksa (mēnešalga un obligātās piemaksas) pieaugs par 10%, liecina valdības sagatavotais nākamā gada budžeta projekts. Bet ģimenes ārstiem tiks palielināta kapitācijas nauda par katru pacientu par 5,5% (no 1,92 eiro līdz diviem eiro), kā arī darba samaksa par 7,7 procentiem.

Latvijas Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs sacīja, ka, saņemot algu palielināšanai tikai 42 miljonus eiro prasīto 100 miljonu vietā, nebūs iespējams paaugstināt algu tiem mediķiem, kas nodrošina plānveida medicīnisko aprūpi. Šo pakalpojumu apjoms sarukšot. Kalējs norādīja, ka lielāku algu droši vien saņemšot tie ārsti un medicīnas māsas, kas strādā intensīvāku darbu.

Savukārt Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece uzskata, ka visiem mediķiem, kuriem ir valdības noteikumos norādītās zemākās algas, tās ir jāpaaugstina, bet ļoti svarīgi ir paaugstināt rezidentu algu, kas patlaban ir 950 eiro pirms nodokļu nomaksas.

 

Likumu pieņem, bet nepilda

Vēl Māra Kučinska valdības laikā pieņemtajā konceptuālajā ziņojumā par veselības aprūpes reformu 2018.–2023. gadam ir norādīts, ka finansējums katru gadu tiks paaugstināts, līdz 2023. gadā sasniegs gandrīz 5% no iekšzemes kopprodukta. Bet likumprojekta “Par valsts budžetu 2020. gadam” pievienotajos paskaidrojumos var izlasīt, ka ziņojumā iekļautā apņemšanās netiks pildīta – 2019. gadā medicīna ir saņēmusi 3,7% no IKP, bet nākamgad tie būs 3,5% no IKP.

Netiks izpildīts arī Veselības aprūpes finansēšanas likums, kurš paredz nākamgad mediķu algu palielināt par 20 procentiem, tādējādi turpinot 2018. gadā iesākto, kad ārstniecības personu atalgojumam tika novirzīts 1% jeb 85 miljoni eiro no valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām. Jaunievēlētās 13. Saeimas deputāti pērnruden, kad vēl nebija tapusi Krišjāņa Kariņa valdība, lielā vienprātībā (izņemot dažus deputātus) pieņēma likuma grozījumus, kas ļautu nodrošināt mediķiem konkurētspējīgu atalgojumu, vidēji katru gadu darba samaksu palielinot par 20 procentiem.

Tad 2021. gadā ārstu un funkcionālo speciālistu vidējā darba samaksa sasniegtu divkāršu tautsaimniecībā nodarbināto vidējo samaksu (vidēji 2672 eiro slimnīcās un 1944 eiro ambulatorajās ārstniecības iestādēs).

Ārstniecības un pacientu aprūpes personu darba samaksa sasniegtu 60% (vidēji 1603 eiro slimnīcās un 1166 eiro ambulatorajās ārstniecības iestādēs), bet ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personu vidējā darba samaksa būtu 40% (vidēji 1069 eiro slimnīcās un 778 eiro ambulatorajās ārstniecības iestādēs) no ārstu un funkcionālo speciālistu vidējās darba samaksas.

Toreiz Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride (“Attīstībai/Par”) Saeimas plenārsēdē, kur likums tika pieņemts steidzamības kārtā, sacīja, ka, “sadarbojoties Veselības ministrijai un Finanšu ministrijai, likumprojektā paredzētā nepieciešamā finansējuma nodrošināšanai lielā mērā avoti ir atrasti. Saskaņā ar Veselības ministrijas sniegto informāciju šo politisko lēmumu būs iespējams izpildīt, pieņemot šos grozījumus”.

 

“Nolaid karogu, iededz sveci!”

Tagad, kad atklājies, ka no solītajiem 100 miljoniem eiro tiks piešķirts mazāk par pusi, mediķi nolēmuši protestēt.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) padome sākusi gatavot protesta akcijas, piesolot pat parakstu vākšanu par Saeimas atlaišanu. Par konkrētu dažādu akciju formu un laiku tikšot lemts nākamajā padomes sēdē 19. novembrī.

Bet Latvijas Ārstu biedrība šodien preses konferencē informēs par plānoto protesta akciju pie Saeimas un iniciatīvu “Nolaid karogu, iededz sveci!”, kas tikšot īstenotas nākamā gada valsts budžeta pieņemšanas laikā, “paužot nosodījumu Ministru kabineta un Saeimas īstenotajai politikai”.

Akcijā plāno piedalīties arī Jauno ārstu asociācija, un tās prezidents Kārlis Rācenis sacīja, ka viņam esot žēl darba grupā izniekotā laika, plānojot rezidenta darba dzīvi tā, kā to paredzēja politiķi – ar 20% algas pielikumu.

“Visu laiku mums tika dotas cerības, ticējām, ka tās piepildīsies. Ja mēs laikus būtu zinājuši, ka tiks piešķirta tikai daļa no solītā finansējuma, tad savu dārgo laiku būtu izmantojis daudz lietderīgāk par tukšu plānu kalšanu,” sacīja asociācijas vadītājs.

 

Ministre liek naudu meklēt pašiem?

“Protestēt ir mediķu tiesības, taču tam nebūs jēgas, ja mediķu arodbiedrība nespēs norādīt, kur rast finansējuma avotu. Bez finansējuma avota norādīšanas mediķu prasība – atlaist Saeimu – ir realitātes noliegšana, gaisa tricināšana,” šāds veselības ministres I. Viņķeles citāts publicēts Latvijas Radio Ziņu dienesta tviterkontā pēc radio intervijas ar ministri.

Vai tas nozīmē, ka nauda jāmeklē sabiedriskajām organizācijām un pašiem mediķiem, nevis politiķiem?

Viņķeles padomnieks sabiedrisko attiecību jautājumos Edgars Skvariks teica, ka ministre neesot pareizi saprasta: “Ar nodokļu ieņēmumu apjomu, kas sastāda 30% no iekšzemes kopprodukta, ir gandrīz neiespējami nodrošināt veselības aprūpes nozarei nepieciešamo finansējumu – 6% no IKP.

Līdz ar to arodbiedrībām kā būtiskam sociālā dialoga partnerim būtu vēlams ar īpašu vērību sekot līdzi un mudināt valdību, lai tiktu īstenotas nepieciešamās izmaiņas, kas ļautu palielināt nodokļu ieņēmumus. Vienlaikus tas ļaus arī nodrošināt ilgtspējīgu veselības aprūpes finansējumu.”

SAISTĪTIE RAKSTI

LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris pauda pārsteigumu, ka ministre gluži nemanot esot pārgājusi no 4% uz 6% no IKP un aicināja atgriezties pie 4% no IKP. Keris uzskata, ja politiķi būtu ņēmuši vērā 2016. gadā Pasaules Veselības organizācijas eks­pertu ieteikumus un piešķīruši veselības aprūpei 12% no vispārējiem valdības izdevumiem, tad jau tagad būtu sasniegti un pat pārsniegti 5% no IKP.

“Diemžēl politiķus ir pārņēmis politiskās korupcijas vīruss, par ko liecina fakts, ka valsts budžeta likumprojekts vispirms tika apspriests aiz slēgtām durvīm, lai apmierinātu politiskās intereses. Kad tas ir izdarīts, tad tiek secināts, ka, redz, nevar apmierināt sabiedrības intereses un izpildīt tos likumus, ko paši ir pieņēmuši,” secināja Keris.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Sauss gaiss rosina slimības. Kā parūpēties par elpceļiem apkures sezonā?
13 stundas
AB
Armands Broks*
Ziņas
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību
2 dienas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu 24
2 dienas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt? 2
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Ar skaistām auduma maskām veikalā vairs neielaidīs! Atklāj, kā turpmāk drīkstēs atrasties publiskās vietās
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: izvēlies visskaistāko guļamistabu un uzzini, ko tas liecina par tavu personību
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama?
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kā pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
6. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
30. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
29. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
27. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
22. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
21. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
14. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
10. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
2. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
ML
Māra Libeka
Veselam
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 65
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Sals kož līdz kaulam: apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi 1
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Anna Peipiņa: Mūsu cilvēki ir izturīgi, taču to pilienu, kurus vēl drīkst pilināt cilvēku pacietībai, vairs nav daudz 75
5 dienas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Gatavojieties mainīt maskas! Respiratori gan vēl nav iepirkti, lai piegādātu trūcīgajiem cilvēkiem
6 dienas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Materiālus gan esošajā, gan jaunajā ēkā izvadās roboti!” Gavars stāsta, kā attīstās “Gulbja laboratorija” 9
3 dienas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Atkarīgās sievietes: ASV populāri “mammīšu dzērieni”, pieskatot bērnus, bet Latvijā dāmas ik vakaru izdzer pāris vīna pudeles 43
Nedēļa
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestāde “Ventspils domes administrācija” – kā jaunie nosaukumi jauc prātu un rada liekus apgrūtinājumus
21 minūtes
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Tiesas prāvā lepojās ar sarīkoto asinspirti! Masu slepkava Norvēģijā grib pirmstermiņa atbrīvošanu
1 stunda
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Slēpotājiem nesaskaņas pirms olimpiskajām spēlēm, iesaistīta pat policija 2
46 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar acetonu nodzēsa mirušo vārdus. Lietuvas katoļu baznīcas uzņēmums atkārtoti pārdevis kremētu cilvēku zārkus 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Zīle ievēlēts par Eiropas Parlamenta viceprezidentu
5 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Ar skaistām auduma maskām veikalā vairs neielaidīs! Atklāj, kā turpmāk drīkstēs atrasties publiskās vietās
5 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Uzreiz jāprasa, kā paredzēts īstenot iespējamo obligāto vakcināciju? 113
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Vētras postījumi Latvijā: daudzviet lūzuši koki, ēkām norauti jumti, traucēta satiksme un apskādēta Doma baznīca 27
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
12 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Skolotāja patika vai nepatika pret skolēnu, atzīmju dāvināšana, subjektīvs redzējums… Vai realitātē vienoti vērtēšanas kritēriji vispār iespējami? 33
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Apledojis ceļš sagādā grūtības alnim nostāvēt kājās 8
7 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Pārklāj podiņu, kur iesētas sēkliņas – mini siltumnīca gatava! Plus vēl 8 lieliski veidi, kā izmantot pārtikas plēvi
7 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Cik ilgi Latvijā būs derīgs vakcinācijas sertifikāts? Izmaiņas stāsies spēkā jau 15.februārī 81
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Mani biedē, ka šajā robotu, telefonu laikmetā pazūd un izslīd mūsu cilvēcīgās attiecības.” Saruna ar mākslinieci Andu Munkevicu 6
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Zīle ievēlēts par Eiropas Parlamenta viceprezidentu
20:51
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Grūti izmērīt Putinam temperatūru, vai vāji aizplīvurotā uzbrukuma ofensīva nav tikai operetes uzvedums, blefs un iluminācija. Egila Līcīša feļetons
20:30
LA
LA.LV
Kokteilis
Šo dienu vajadzētu pavadīt tev labvēlīgu cilvēku kompānijā! Horoskopi 19.janvārim
20:28