Foto: Mercury Press/Scanpix/LETA

Eksperte: Tas ir mīts, ka no pasākumiem virtuālajā vidē neko nevar nopelnīt 0

Inese Šīrava, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tūrisma departamenta direktore, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Kadirovieši sāk draudēt krievu studentiem
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 247
Andrejs Elksniņš iepazīstina ar jaunajiem Daugavpils tramvajiem Krievijas karoga krāsās. “Lai cilvēki neaizmirst, kur dzīvo” 44
Lasīt citas ziņas

Domājot par Latvijas tūrisma nozares nākotnes perspektīvām, jāapzinās, ka mums priekšā ir gads vai pat vairāki, kad tūrismā pilnīgi nekas vairs nebūs tā, kā ierasts. Šī laika pārdzīvošana prasīs nozīmīgas domāšanas un praktiskās darbības pārmaiņas.

To, ka situācija tūrisma nozarē ir sarežģīta, nezina tikai aklais un kurlais.

CITI ŠOBRĪD LASA

No vienas puses, praktiski neviens nešaubās, ka vēlme ceļot cilvēkos nezudīs, jo tā ir kļuvusi par dzīvesveida sastāvdaļu. Proti, tiklīdz tas būs iespējams, cilvēki atkal meklēs iespējas ceļot.

No otras puses, Eiropas Ceļojumu komisijas jaunākais pētījums desmit lielākajos Eiropas tūrisma tirgos liecina, ka apmēram puse aptaujāto nākamo sešu mēnešu laikā gatavi ceļot tikai pa savu valsti vai tuvāko reģionu.

Tāpat ir skaidrs, ka tuvākajā nākotnē ceļošana notiks ģimenes (mājsaimniecības) ietvaros vai nelielā draugu pulkā, jo grupu ceļojumus tuvākā pusgada laikā gatavi apsvērt ne vairāk kā 1% aptaujāto.

Vēl pirms dažiem mēnešiem eksperti “optimistiski” prognozēja starptautiskā tūrisma plūsmas atjaunošanos ierastajā apjomā ap 2024. gadu, bet šobrīd viņu vidū valda praktiski vienprātība par to, ka starptautiskais tūrisms 2019. gada līmenī atjaunosies ne agrāk par 2026. gadu.

Tomēr lielāka priekšrocība atgriezties ierastajā ritmā ir mazajiem galamērķiem, kas spēj būt elastīgāki, ātrāk pārorientēt savus pakalpojumus. Tādēļ ceram, ka Latvijā nozares atveseļošanās tomēr notiks ātrāk, nekā sola eksperti globālajā līmenī.

Teiktais nozīmē, ka tūrisma nozarei priekšā ir vismaz vairāki sarežģīti gadi un pats grūtākais no tiem būs nākamais. Lai to pārdzīvotu, uzņēmējiem savi produkti ir jāpielāgo jaunajai tirgus situācijai – tādai, kurā cilvēki cenšas izvairīties no kontakta ar citiem cilvēkiem, jāplāno pandēmijas situācijai pielāgotas apmeklētāju plūsmas tūrisma objektos.

Tūrisma objektu mārketings jāpārorientē no tūrisma uzņēmumiem un grupu gidiem uz ģimenēm un individuālajiem ceļotājiem. Tās ir izmaksas un sarežģījumi. No otras puses, šī situācija paver iespējas tūrisma apritē ienākt jauniem objektiem.

Agrāk tūristu grupas pavadīja Latvijā ierobežotu laiku un tādēļ koncentrējās uz dažiem vispārzināmiem tūrisma objektiem – Vecrīgu, Siguldu, Rundāles pili un vēl dažiem –, bet tagad vismaz vairākus gadus tūrismā dominēs ģimenes ar pilnīgi citu uztveri, paradumiem un laika plānošanu.

Mainīsies arī tēriņu struktūra – visi dati liecina, ka ārvalstu tūrismā cilvēki ir gatavi tērēt vairāk naudas, bet vietējā tūrismā ir taupīgāki, tādēļ arī tai ir jāpielāgojas.

Šādi pozitīvi pielāgošanās piemēri un iespējas jau parādās. Viena no tādām ir igauņu, lietuviešu un somu tūrisms – lai gan šogad kopējais ārvalstu tūristu skaits Latvijā ir krasi samazinājies, tūristu daudzums no Igaunijas un Lietuvas ir pieaudzis, īpaši vasaras periodā.

Piemēram, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, viesi no Igaunijas jūnijā Latviju apmeklēja par 5,6% vairāk salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Augustā Latvijā viesojās divreiz vairāk tūristu no Igaunijas un Lietuvas.

Tāpat šogad pirmo reizi tika atklāta prāmja līnija Helsinki–Rīga, kas daudziem somiem ļāva atklāt Latviju kā tuvu un saistošu galamērķi.

Jāapzinās, ka tieši tūristi no šīm valstīm, kurām pakāpeniski pievienosies Vācijas tūristi, ir tā ārvalstu tūristu plūsma, kuru redzēsim tuvākajos gados.

Par pasākumu tūrismu – šobrīd pasākumi virtuālā vidē ir aizstājuši pasākumus “dzīvajā”.

Starp citu – viedoklis, ka no šādiem pasākumiem neko nevar nopelnīt, ir mīts, kaut gan jāpiekrīt, ka ieņēmumi no pasākumiem “dzīvajā” ir lielāki, pateicoties viesnīcu un ēdināšanas izdevumiem.

Arī šajā jomā ir jau pirmie veiksmīgie pielāgošanās piemēri – esam atklājuši jaunus pasākumu formātus, piemēram, hibrīdpasākumus, par kuru organizēšanu Latvijas uzņēmumi jau saņēmuši pirmās starptautiskās balvas.

SAISTĪTIE RAKSTI
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tūrisma departamenta direktore Inese Šīrava
Foto: Ieva Leiniša/LETA
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Kadirovieši sāk draudēt krievu studentiem
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 247
Andrejs Elksniņš iepazīstina ar jaunajiem Daugavpils tramvajiem Krievijas karoga krāsās. “Lai cilvēki neaizmirst, kur dzīvo” 44
VIDEO. Sabiedrības dāma Elita Drāke jau gadu dzīvo mežā, pavisam viena pati
VIDEO. Militārais eksperts Igors Rajevs kulinārijas raidījumā sasmīdina vadītāju, kad stāsta par “pāri palikušajiem griķiem” 12
Lasīt citas ziņas
EP spīkere: ES ir jānodrošina Ukrainai ieroči un tanki savu teritoriju atgūšanai 7
Kijiva: Krievijā slēptā mobilizācija sākās jau maijā 1
Tiek pabeigta “okupekļa” atlieku demontāža; sākotnēji tur būs skeitparks 117
Putins paraksta dekrētu – Zaporižjas AES nonāk Krievijas īpašumā 39
Futbols. Pret grupas līderi
23:28
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 5. oktobrī
23:06
ES iebraukuši par 20% mazāk Krievijas pilsoņu nekā nedēļu iepriekš 1
23:00
Andrejs Elksniņš iepazīstina ar jaunajiem Daugavpils tramvajiem Krievijas karoga krāsās. “Lai cilvēki neaizmirst, kur dzīvo” 44
VIDEO. Sabiedrības dāma Elita Drāke jau gadu dzīvo mežā, pavisam viena pati
VIDEO, FOTO. “Sajūtas, tik tuvu redzot šādu dabas varenību, ir neaprakstāmas” fotogrāfs Sēlijā dažu metru attālumā satiek staltbriedi 8
VIDEO. Militārais eksperts Igors Rajevs kulinārijas raidījumā sasmīdina vadītāju, kad stāsta par “pāri palikušajiem griķiem” 12
VIDEO. Kadirovieši sāk draudēt krievu studentiem
Uz SKS startējis “Space X” kosmosa kuģis, kuru komandē igauņu izcelsmes astronaute 1
“Putins ir iekšēji sapuvis, bet ārēji jūtas kā Pēteris I.” Slaidiņš par kārtējo kodolvāles vicināšanu
Kariņš neredz nepārvaramus šķēršļus četru partiju koalīcijai
ReTV: Daļa 14.Saeimas deputātu varētu nesaņemt pielaidi valsts noslēpumam 6
Valkas mērs: Tos, kuri ļaunprātīgi nemaksās rēķinus – sodīsim tiesas ceļā
“Viņš ir sācis spēlēt bīstamu spēli…” Slaidiņš par to, vai NATO iesaistīsies karā, ja Putins izmantos kodolieročus 80
VIDEO. Ļaundari pamatīgi apzaguši “Tvitera konvoja” automašīnas
VIDEO. VUGD atgādina, kā lietot ugunsdzēsības aparātu, ja aizdegusies automašīna
Esiet prātīgi ar uguni! Gandrīz puse ugunsgrēkos bojāgājušo ir seniori
Iesaka audzētāja: kā ilgāk uzglabāt ķirbjus?
Nevainojama recepte – marinēti ķirbji
Kijiva: Uzbrukumu no Baltkrievijas puses nevar izslēgt 12
VIDEO. “Es to daru sava dēla dēļ!” Protestētāja sniedz interviju, kamēr policisti aiz rokām un kājām nes viņu prom 10
Ceturtdien vējš pūtīs stiprāk un būs rudenīgi silts. Laika prognoze
“Nekad nezini, kad nākamo reizi ēdīsi.” Rajevs atklāj, kāpēc karavīram ir ātri jāgatavo
FOTO. “Vairs neatšķiru cilvēku sejas…” sašķobījusies tautā mīlētā aktiera Ulda Dumpja veselība
FOTO. Labākie un talantīgākie latviešu aktieri demonstrēs savas dziedātprasmes 9
Labdarības maratonu “Dod pieci!” šogad veltīs ukraiņu bēgļu bērniem
Bērniem ar uzvedības traucējumiem trūkst atbalsta un speciālo iestāžu