
“Projekts nav uzskatāms par sociāli pieņemamu” – vērienīgākajai vēja parka iecerei Kurzemē konstatētas būtiskas neatbilstības standartiem 0
Neuzticība pret vēja parku attīstītājiem arvien pieaug – “K2Ventum” Ietekmes uz vidi novērtējuma (IVN) analīzes laikā atklājas, ka Kurzemes vērienīgākajai vēja parka iecerei ir būtiskas neatbilstības starptautiskiem standartiem, kas nosaka ietekmi uz iedzīvotājiem.
Šī gada 30. jūnijā notika sabiedriskā apspriešanas sapulce par vēja parka “K2Ventum” ieceri Sakas pagastā. Pirms tās tika organizēts pikets “Par Kurzemes piekrasti bez vēja elektrostacijām”, kas pulcēja ievērojamu skaitu iedzīvotāju. Līdz 20. jūlijam turpinājās sabiedrības iesaistes process, kura laikā katram bija iespēja sūtīt iebildumus par IVN ziņojumu Enerģētikas un Vides aģentūrai.
Projekta “K2Ventum” iecere paredz izvietot 46 vēja elektrostacijas ar augstumu no 225 līdz 250 metriem meža teritorijā. Šī teritorija atrodas Baltijas jūras aizsargjoslā, kā arī tikai 500 metru attālumā no Grīņu dabas rezervāta un Ziemupes dabas lieguma. Saskaņā ar IVN iekļauto ornitologa atzinumu, šajā teritorijā konstatētas 22 īpaši aizsargājamas putnu sugas, 14 aizsargājamas augu sugas, 4 aizsargājamas sikspārņu sugas un 5 aizsargājami biotopi. Vēja parka trokšņa modelēšanas rezultātā ir konstatēts trokšņa, zemfrekvences trokšņa un mirguļošanas pārsniegums blakus esošajās mājsaimniecībās. Papildus, paredzētā darbības teritorija neatbilst pašvaldības noteiktajiem teritorijas izmantošanas plānojumam un ilgtspējas stratēģijai.
Pirmajās dienās pēc sabiedriskās apspriešanas sapulces, kopienas pārstāvji iniciēja helikoptera pacelšanos divu turbīnu koordinātēs, lai dokumentētu ainavu no iedzīvotāju dzīvesvietām. Šī aktivitāte apstiprināja, ka IVN iekļautā ainavas modelēšana nesniedz patiesu priekšstatu par paredzamo ainavas izmaiņu.
Sabiedriskās apspriešanas laikā tika organizēta neatkarīga IVN 3.redakcijas ziņojuma daļu analīze, ko veica vides risinājumu uzņēmums “Ecosoul”, lai iegūtu kompetentu padziļinātu ziņojuma izvērtējumu. Analīzē tika konstatēts, ka, lai gan projekts formāli izpilda Latvijas un ES noteiktās IVN procesuālās prasības, tā ietekmes uz sabiedrību novērtējums neatbilst IFC (International Finance Corporation) darbības standartiem, kā arī IAIA (International Association for Impact Assessment) un Pasaules Bankas vadlīnijām. Eksperti norāda, ka “pašreizējais tiesiskais regulējums Latvijā uzliek tikai minimālus pienākumus attīstītājiem novērtēt un pārvaldīt sociālos riskus, kas var būt nepietiekams tik liela mēroga projektam”
“Ecosoul” eksperti secina:
“Projekts pašreizējā formā neatbilst starptautiskajiem sociālās ilgtspējas standartiem un nav uzskatāms par sociāli pieņemamu. Ja konstatētās sociālās problēmas netiks risinātas, veicot iekļaujošus, pārredzamus un uz sabiedrības interesēm virzītus korektīvus pasākumus, projektam tiek prognozēta būtiska negatīva ietekme uz sabiedrību.
Noslēdzoties sabiedriskajai apspriešanai, Enerģētikas un Vides aģentūrā tika iesniegti desmitiem individuālu un kolektīvu iebildumu par IVN ziņojumu, norādot uz konstatētajām kļūdām, maldinošu informāciju un nepilnībām saskaņā ar likumdošanas prasībām un IVN procesa normām.
Kā uz šādām neatbilstībām un rupjiem pārkāpumiem reaģēs Enerģētikas un Vides aģentūra? Vai tiks pieļauta “K2Ventum” projekta negatīvā ietekme uz sabiedrību un IVN ziņojums tiks akceptēts?
Pāvilostas un Sakas iedzīvotāji turpinās sekot līdzi “K2Ventum” ieceres virzībai, tikmēr tiek vākti paraksti manabalss.lv platformā iniciatīvai “Par Kurzemes piekrasti bez vēja elektrostacijām”, kā arī, lai apspriestu “K2Ventum” ieceres graujošo ietekmi uz reģiona vērtībām un iedzīvotājiem, kopiena reģionālajā vizītē ir aicinājuši arī Klimata un Enerģētikas ministriju, uz ko ir saņemts ministrijas apstiprinājums.