Foto: Shutterstock

Tūska – brīdinājuma signāls, ka steidzami jādodas pie ārsta 0

Anda Hailova, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Dziedātāja Laima Vaikule paziņo, ka februārī dosies prom no Latvijas
FOTO. Atklājies, ka pēdējos dzīves gados Lielbritānijas karaliene Elizabete II esot cīnījusies ar smagu slimību
“Redzams ēku novietojums, militārā tehnika,” skatītājs satraucas, ka Ādažu poligons ir labi redzams Google Maps
Lasīt citas ziņas

 

Ja vakarā sakārojies apēst sālītu siļķi, nav brīnums, ka no rīta būs pietūkuši plakstiņi. Tāpat, ja ir problēmas ar kāju vēnām, visticamāk, dienas beigās kājas būs piepampušas tā, ka kurpes grūti uzaut. Taču tūska arī var būt, ja ir slima sirds, nieres, vairogdziedzeris, norāda Medicīnas centra ARS nefrologs MĀRIS PĻAVIŅŠ.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Tūska – brīdinājuma signāls

“Cilvēki bieži domā, ka plakstu pietūkumā vainojamas slimas nieres, tomēr tas nedaudz tāds mīts. Pārsvarā plakstiņu tūskai nav nekādas saistības ar nierēm. Tomēr tūska daļēji atspoguļo cilvēka veselības stāvokli. Tas nozīmē, ka ir ūdens, sāļu un olbaltumvielu maiņas traucējumi vai slikta šķidruma cirkulācija – šķidrums uzkrājas kādas ķermeņa daļas audos vai serozos dobumos,” stāsta nieru dakteris.

“Parasti šķidrums organismā sakrājas tur, kur audi ir visplānākie, tāpēc arī audu spiediens ir neliels. Piemēram, acu zonā bieži parādās tūska, jo āda tur ir plāna, tai tuvu pienāk asinsvadi, un audu spiediens arī ir neliels. Tas pats attiecas uz potītēm, apakšstilbiem – tūska parādās, ja organismā ir kādi divi lieki ūdens kilogrami, un ir signāls, ka jādodas pie ārsta, lai noskaidrotu cēloni un sāktu ārstēšanu.”

Tūska var būt dažādas izcelsmes, taču visbiežāk sastopama kardiāla tūska, kad sirdsdarbība ir novājināta (sirds mazspēja), pieaug venozā stāze – audos uzkrājas arvien vairāk šķidruma, un tūska, kuras cēlonis ir venozās asinsrites traucējumi kājās.

 

Tūska slimas sirds dēļ

Foto: SHUTTERSTOCK

Ja ir sirds mazspēja, raksturīgs elpas trūkums, kas neļauj normāli uzkāpt pat uz otro stāvu un naktī spiež gulēt uz augsta galvgaļa, svara pieaugums un tūska (sākumā niecīga abām apakšējām ekstremitātēm, vēlāk arvien lielāka). Dažkārt vispirms pieaug svars, piemēram, vienas dienas laikā no 85 līdz 90 kilogramiem, un tikai pēc tam sāk pietrūkt elpas un rodas tūska.

Ja cilvēks dzer ļoti daudz šķidruma (3–4 litrus dienā), nesaņem atbilstīgu ārstēšanu vai tā nav efektīva, viņa veselība var būtiski pasliktināties, var pat uzkrāties šķidrums visā organismā (hiperhidratācija) – ne tikai kājās, bet visos dobajos orgānos: vēdera dobumā (ascīts), pleiras telpā, sirds somiņā.

Sirds mazspēja pati nav slimība, bet pārslimoto slimību, kā miokarda infarkta, ilgstoši neārstēta paaugstināta asinsspiediena, dilatācijas kardiomiopātijas (palielināti sirds kambari), iedzimtu sirdskaišu, sekas. Ārstē ar dažādiem sirds medikamentiem un noteikti arī urīndzenošiem līdzekļiem jeb diurētiķiem.

Diemžēl, ja ir sirds mazspēja, diurētiķi jālieto diezgan lielās devās, kas ar laiku var bojāt nieres.

Nereti sievietes, kurām nepatīk savu plakstiņu vai kāju pietūkums, uz savu galvu sāk lietot urīndzenošos līdzekļus, tā nodarot pāri nierēm, stāsta Māris Pļaviņš. Tos lietojot par daudz, no organisma tiek izvadīts arī kālijs, sākas krampji kājās un citas problēmas.

Par diurētiķiem, kas bieži sastopami kombinētajos asinsspiediena pazeminātājos, ārsts teic, ka tie neizdara tik lielu kaitējumu nierēm, jo parasti ir nelielā devā. “Turklāt nevajag aizmirst, ka paaugstināts spiediens bojā nieres, tāpēc tā samazināšana izdarīs labu arī tām.”

Ja ir tūska, īpaši sirds problēmu dēļ, vajag ierobežot uzņemtā šķidruma daudzumu līdz 1–1,5 litriem dienā, samazināt vārāmā sāls daudzumu uzturā, jo sāls aiztur šķidrumu organismā.

 

Tūska slimu vēnu dēļ

SHUTTERSTOCK ilustrācija

Ja darbā visu dienu jāstāv kājās vai arī ilgi jāsēž pie datora, nav nekāds brīnums, ka vakarā būs pietūkušas potītes. Šādas tūskas sauc par ortostatiskām tūskām – rodas pēc ilgstošas statiskas slodzes, tās nav bīstamas veselībai. Pret tām labi palīdz locītavu izvingrināšana, kāju muskuļu sasprindzināšana un atslābināšana, jo tas nodrošina labāku šķidruma plūsmu un asiņu atteci.

Taču tūska kājās var būt arī vēnu mazspējas un limfātiskās atteces traucējumu dēļ.

Ja kājā ap potīti veidojas venozo asiņu sastrēgums, pastiprināta spiediena dēļ daļa asiņu iziet ārpus asinsvadiem audos, un veidojas tūska. Parasti šīs tūskas ir asimetriskas – vienā ķermeņa pusē lielākas nekā otrā, ir arī paplašinātas varikozās vēnas. Tūska aizspiež mazos asinsvadus kapilārus, un audiem vairs nepieplūst asinis.
Palikuši bez barības vielām, audi pamazām atrofējas – rodas ādas izmaiņas potītes rajonā, āda kļūst biezāka, tumšāka, līdz izveidojas trofiskās čūlas.

Pēc ķirurģiskām operācijām bieži vien ir limfātiskās sistēmas nepilnības, proti, limfa neattek atpakaļ. Tā notiek, piemēram, pēc krūts operācijām, kad tiek izoperēti arī paduses limfmezgli. Tas traucē normālai limfas plūsmai, un operētajā pusē roka sapampst kā bluķis.

Savukārt pēc ginekoloģiskām operācijām nereti rodas kāju tūska, tās ārstēšana ir grūta un ne vienmēr sniedz vēlamo rezultātu. Ārstē ar limfodrenāžas procedūrām, kompresijas terapiju – medicīniskajām kompresijas zeķēm vai saitēm, masāžām, vingrinājumiem.

Ja tūsku izraisījusi vēnu mazspēja vai to nosprostošanās, nav jēgas lietot urīndzenošos līdzekļus. Tie ne tikai nepalīdzēs, bet pat kaitēs – samazinot cirkulējošo asiņu daudzumu, tās sabiezēs, un palielināsies trombi. Ārstē ar kompresijas terapiju, pretiekaisuma zālēm, ja nepieciešams – veic vēnu operāciju.

 

SVARĪGI!

Ja pēkšņi viena kāja pietūkst kā bluķis, tas var liecināt par dziļo vēnu trombozi – nereti rodas cilvēkiem, kas ceļojumā ilgstoši sēž autobusā vai lidmašīnā un uzņem maz šķidruma. Vēnās izveidojies receklis jeb trombs nosprosto asinsplūsmu, tāpēc arī veidojas pietūkums. Diemžēl trombs var atrauties un aizceļot līdz plaušu artērijām, izraisot nosprostojumu tur. Tāpēc šādos gadījumos steidzami jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

 

Nieru slimību sekas

Foto: SHUTTERSTOCK

Daudz retāk sastopama nieru mazspējas vai glomerulonefrīta – nieru kamoliņu iekaisuma – izraisīta tūska nekā kardiālā vai venozās mazspējas tūska. Piemēram, glomerulonefrīts, pēc ārsta teiktā, uz miljonu Latvijas iedzīvotāju ir ap 50 jaunu gadījumu gadā.

Nieru mazspējas un glomerulonefrīta izraisīta tūska ir ļoti masīva (pietūkst kājas, rokas, arī seja), var būt izteikts olbaltumvielu deficīts, izteikta šķidruma aizture.

Šīs tūskas rodas tāpēc, ka nieru kamoliņu bojājumu un to caurlaidības palielināšanās dēļ caur nierēm urīnā ieplūst arvien vairāk olbaltumvielu (3–5 grami olbaltuma diennaktī), līdz ar to mainās asiņu olbaltumu sastāvs – olbaltumu daļiņu skaits asinīs samazinās, un tas piesaista šķidrumu. Šķidrums var uzkrāties pat vēdera dobumā, pleirā vai sirds somiņā.

Nieru slimības attīstās nemanāmi, tāpēc cilvēkam reizi gadā vajag apmeklēt ģimenes ārstu, veikt urīna analīzi, kas parādīs, vai urīnā ir olbaltums. Var arī veikt testu uz olbaltuma klātbūtni. Ja ir 3–5 grami olbaltuma diennaktī, skaidrs, ka tas ir smags nieru bojājums, kas prasa nopietnu ārstēšanu.

“Cilvēks pats pastiprinātu olbaltumvielu izdali var pamanīt pēc tā, ka urīns kļūst putojošs, kā arī sākas tūska. Pie nieru bojājuma, ja pieaug nieru kamoliņu membrānu caurlaidība, urīnā var nonākt arī eritrocīti, parādīties olbaltumu cilindri, lipīdu (tauku) daļiņas. To var pārbaudīt, veicot urīna analīzi,” skaidro Māris Pļaviņš.

Ja analīzes liecinās, ka urīnā nav olbaltuma un nieru funkcija ir normāla, tūska nebūs saistīta ar nierēm.

 

Medikamentu blakusefekts

Atsevišķi medikamenti, piemēram, plaši lietotie kalcija kanālu blokatori, kā amlodipīns un citi, asinsvadu paplašināšanai, lai ārstētu paaugstinātu asinsspiedienu, arī var izraisīt kāju tūsku. Tas nav bīstams, bet nepatīkams šo zāļu blakusefekts.

Tā sauktie kalcija kanālu blokatori paplašina kapilārus un atslābina, un pieaug hidrostatiskais spiediens, nedaudz vairāk asiņu savācas tieši perifērijā, bet ūdens vairs nevar atiet atpakaļ asinsvados, skaidro ārsts. Tiesa, šāds blakusefekts ir tikai 10–15% šo plaši lietoto medikamentu, turklāt visbiežāk var gadīties, sākot šo zāļu lietošanu. Ārstam vajadzētu pastāstīt par šo iespējamo blakni, lai cilvēks uz savu galvu nesadomātu pārtraukt zāļu lietošanu.

 

UZZIŅA

• Normāli šķidrumam organismā jāatrodas tikai trīs vietās: asinsvados, šūnās un limfvados, nevis jāuzkrājas kādas ķermeņa daļas audos, piemēram, potīšu apvidū, vai serozos dobumos (vēdera dobumā, pleiras telpā).

• Tūska var rasties tāpēc, ka šķidrums lietots par daudz vai tā atteci kavē vielmaiņas traucējumi, ir lokāli iekaisumi kādas infekcijas dēļ, ir alerģijas, piemēram, pēc kukaiņa dzēliena, asinsrites traucējumi, venozās atteces traucējumi, pavājināta vairogdziedzera funkcija – hipotireoze.

SAISTĪTIE RAKSTI

• Var būt arī vispārēja tūska, kad cilvēka organismā kā alerģiska reakcija uz lietotajiem medikamentiem rodas iekaisums, pietūkums kādā ķermeņa daļā: sejā, rokās, pirkstos.

• Sievietēm tūska var rasties premenopauzes vecumā, kad periodiski rodas par daudz tā sauktā antidiurētiskā hormona. Tad vajadzētu padomāt par dzīvesveida izmaiņām un konsultēties ar ārstu, nevis sākt pašārstēšanos ar urīndzenošiem līdzekļiem.

Dzalbs: Tiek prognozēts, ka gripa šogad varētu būt diezgan smaga un skart lielu iedzīvotāju daļu
“Gribam žeņšeņu arī Latvijā!” Ar ko šobrīd nodarbojas Vides risinājumu institūta pētnieki? 4
Galvas mežģis – kā atrast bērnam piemērotāko pulciņu? Šeit dažas atbildes
Diskutabli par vakcināciju? Tā ir laimes spēle – nesaslimt!
VIDEO. Dziedātāja Laima Vaikule paziņo, ka februārī dosies prom no Latvijas
FOTO. Atklājies, ka pēdējos dzīves gados Lielbritānijas karaliene Elizabete II esot cīnījusies ar smagu slimību
“Redzams ēku novietojums, militārā tehnika,” skatītājs satraucas, ka Ādažu poligons ir labi redzams Google Maps
Vai Levita kungs ir interpretējis Satversmi? 37
VIDEO. Mūzikas grupa “Bermudu divstūris” asprātīgi reaģē uz “čuhņas skandālu” 8
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Izcilība „Mēness aptiekas” farmaceitu darbā novērtēta ar Veselības ministrijas pateicību
Kad galvassāpes ir diabēta dēļ jeb septiņi jautājumi par cukura diabētu 3
Par līdzekļiem pret klepu, rudens vīrusiem un profilaksi 1
Liekais svars iedzīvotāju priekšstatos ir galvenais cukura diabēta rašanās iemesls 1
Aizvien pierādās probiotiku labvēlīgā ietekme uz veselību 5
Seši padomi, kas palīdzētu izgulēties 2
VCA Magnētiskās rezonanses kabinetā TC „Sāga” un tam tuvējā „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 1
Mēness aptieka: tikai piektā daļa Latvijas iedzīvotāju gatavojas vakcinēties pret Covid-19 – uz pusi mazāk pret gripu 50
Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7
Rīgā Pļavnieku apkaimē būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 9
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 9
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 21
Bērnu slimnīcas virsārste: Katru diennakti vismaz pieciem mazuļiem atklājam respiratori sincitiālo vīrusu 11
Latvijā būtiski pieaug RSV izraisītās infekcijas izplatība – sevišķi bīstama šī infekcija ir jaundzimušajiem 13
Pavēro krācēju! Miega apnoja var izraisīt dzīvībai bīstamas veselības problēmas
Atopiskā dermatīta pacienti joprojām cieš no nevienlīdzīgas attieksmes 3
Uztura speciālists: Piena tauki mūsu veselībai īstenībā ir labi 13
Latvijā tiek audzētas ap 40 dārzeņu sugu. Vai Latvija spēj ar tiem sevi nodrošināt? 6
Deputāts: Ja Eiropa salūzīs Putina energoterora priekšā, tad mēs nevarēsim būt droši nekad vairs
Juridiskā komisija vēlreiz nobalso pret jauna klimata un enerģētikas ministra posteņa izveidi 6
Cik Latvija ir gatava maksāt par gāzi? Komentē Ojārs Skudra
Onkoloģijas centrā darbu gatavi pamest trīs vadošie LOR ārsti; apdraudēta nodaļas pastāvēšana
FOTO. Atklājies, ka pēdējos dzīves gados Lielbritānijas karaliene Elizabete II esot cīnījusies ar smagu slimību
Dzalbs: Tiek prognozēts, ka gripa šogad varētu būt diezgan smaga un skart lielu iedzīvotāju daļu
VIDEO. Brīvprātīgie ukraiņi savāc Krievijas karavīru mirstīgās atliekas, lai apmainītu pret mirušajiem Ukrainas karavīriem 23
VIDEO. Dziedātāja Laima Vaikule paziņo, ka februārī dosies prom no Latvijas
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
KNAB lietā par CVK organizētu iepirkumu kopumā figurē desmit personas
15:44
VIDEO. Brīvprātīgie ukraiņi savāc Krievijas karavīru mirstīgās atliekas, lai apmainītu pret mirušajiem Ukrainas karavīriem 23
14:12
VIDEO. Emocionāls brīdis, kad šimpanze atkalapvienojas ar savu jaundzimušo
14:03