Asinsspiediena mērījumus der pierakstīt, lai izmaiņas pārrunātu ar ģimenes ārstu.
Asinsspiediena mērījumus der pierakstīt, lai izmaiņas pārrunātu ar ģimenes ārstu.
Foto: Koldunov/SHUTTERSTOCK

Asinsspiediens atkal augšā. Kādēļ ilgstoši paaugstināts un neārstēts asinsspiediens ir tik bīstams? 0

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
Krievi ar atklātu nepatiku pērk ķīniešu automašīnas pēc Rietumu zīmolu aiziešanas 4
2,41 promilē uzbrauc velosipēdistam. Šoferīte tādā reibumā, ka izsaukta vēl viena “ātro” brigāde” priekš viņas 4
Lasīt citas ziņas

Vienīgais veids, kā atklāt paaugstinātu asinsspiedienu, ir to izmērīt. Mūsdienās tas nav sarežģīti – to var izdarīt ne tikai ārsta kabinetā, bet arī aptiekā. Laikus to pamanot un kontrolējot, piemēram, ar dzīvesveida izmaiņām vai medikamentiem, iespējams izvairīties no sirds asinsvadu slimībām, insulta un citām nopietnām veselības problēmām.

Asinsspiediens kā slimība

CITI ŠOBRĪD LASA

Sistoliskais jeb augšējais asinsspiediens asinsvadu sistēmā rodas sirds saraušanās, bet diastoliskais – apakšējais – sirds atslābuma laikā. Agrāk uzskatīja, ka dažos gadījumos, piemēram, gados veciem cilvēkiem, pieļaujams arī paaugstināts sistoliskais un diastoliskais asinsspiediens, bet šobrīd ārsti vairs nav tik pieļāvīgi – lai neveicinātu kardiovaskulāru slimību attīstību, kā jauniem, tā veciem asinsspiedienam jābūt robežās no 120/80 līdz 140/90 mm/Hg (lai gan virs 130/85 mmHg jau tiek uzskatīts par paaugstinātu). Arteriālais asinsspiediens, kas ir augstāks par 140/90 mm/Hg, liecina par hipertensiju.

Primārās arteriālās hipertensijas gadījumā – tā ir vairākumam jeb 90% pacientu – tā ir slimība pati par sevi, bet sekundāro izraisa cita slimība, piemēram, hroniska nieru vai endokrīnās sistēmas saslimšana, kuru ārstējot normalizējas arī asinsspiediens. Primārā arteriālā hipertensija sākumā var noritēt bez simptomiem vai arī par to liecina nespecifiski simptomi, piemēram, galvassāpes, spiediena sajūta galvā, nogurums, asiņošana no deguna, kurus pacients bieži vien nesaista ar paaugstinātu asinsspiedienu, it īpaši, ja viņam nav paraduma to šad tad izmērīt profilakses nolūkos.

Latvijas Universitātes un Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas zinātniskā institūta zinātnieki 2020. gadā veica Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma pētījumu, kurā piedalījās seši tūkstoši nejauši izvēlētu cilvēku no 25 līdz 74 gadu vecumam. Izmērot viņiem asinsspiedienu, tika konstatēts, ka 34% tas ir optimāls, 30% – normāls (120–129 uz 80–84 mm/Hg), bet 36% – paaugstināts (42% vīriešu un 36% sieviešu). 44% pētījuma dalībnieku atzina, ka ārsti jau norādījuši uz paaugstinātu arteriālo asinsspiedienu, no tiem gandrīz pusei jau bija diagnosticēta un tika ārstēta arteriālā hipertensija.

Kādēļ ilgstoši paaugstināts un neārstēts asinsspiediens ir tik bīstams? Kardiologi norāda, ka tas rada pārslodzi sirds asinsvadu sistēmai, izraisot bojājumus, kuru rezultātā asinsvadi, tajā skaitā arī galvas smadzenēs, kļūst neelastīgāki, šaurāki. Šis process – ateroskleroze – paaugstina galvas smadzeņu asinsvadu nosprostošanās un išēmiskā insulta risku.

Aterosklerozes dēļ var arī paaugstināties asins plūsmas spiediens galvas smadzeņu asinsvados, veicinot to plīsumu un asinsizplūdumu (hemorāģiskais insults). Aptuveni 75% gadījumu paaugstināts asinsspiediens veicina sirds dobuma izplešanos, kas traucē pareizam sirds ritmam, tādēļ attīstās mirdz­aritmija un sirds mazspēja. Neārstētas arteriālās hipertensijas sekas var būt arī miokarda infarkts, hroniska nieru slimība, acs tīklenes bojājums, demence. Piemēram, pētnieki atklājuši saistību starp augstu sistolisko asinsspiedienu un paaugstinātu smadzeņu bojājumu risku. Gados vecākiem cilvēkiem ar augstu diastolisko spiedienu ir par 50% lielāks smadzeņu bojājumu risks nekā viņu vienaudžiem, kuriem tas bija zems.

Vārdu sakot, paaugstinātais asinsspiediens bojā orgānus, kuros ir vislabākā asinsrite un bagātīgākā apasiņošana. Bieži vien šo orgānu bojājumi par sevi liek manīt pirmie un, meklējot iemeslu, ārsts konstatē, ka tos radījis paaugstināts asinsspiediens.

Ja nu krīze

Ja mēra asinsspiedienu vairākas reizes dienā, var novērot nelielas asinsspiediena svārstības. Taču speciālisti teic, ka satraukumam nav iemesla, jo spiediena izmaiņas par 10–15 mmHg var ietekmēt visdažādākie faktori – gan fiziskās aktivitātes, gan tase kafijas, gan satraukums – ne jau velti ārsta kabinetā mērīts asinsspiediens mēdz būt augstāks nekā mājās. Piemēram, pusaudžiem asinsspiediena svārstības var būt saistītas ar hormonālām izmaiņām organismā.

Hipertensīvā krīze ir simptomu kopums, kas pacientam var izraisīt nopietnas komplikācijas vai pat dzīvībai bīstamu situāciju, piemēram, apziņas traucējumus vai asinsizplūdumu galvas smadzenēs. Viens no biežākajiem tās iemesliem ir neārstēta arteriālā hipertensija.

“Ja strauja asinsspiediena paaugstināšanās kombinējas ar stiprām galvassāpēm, traucētu redzi, sliktu dūšu, vemšanu, krampjiem, apjukumu, samaņas traucējumiem, elpas trūkumu, sāpēm krūtīs, stipru deguna asiņošanu, izsauciet neatliekamo medicīnisko palīdzību,” uzsver Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrības prezidents, P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs Kārlis Trušinskis. Savukārt, ja asinsspiediens ir stipri paaugstināts, bet pašsajūta ir laba, ārsts iesaka pārliecināties, vai nav piemirsies iedzert asinsspiedienu normalizējošos medikamentus un vajadzības gadījumā paņemt vēl vienu tableti. Pēc pusstundas vai stundas spiediens jāizmēra vēlreiz, lai pārliecinātos par zāļu efektu. Ja piedzīvota šāda strauja asinsspiediena celšanās, tas jāpārrunā ar savu ārstējošo ārstu, kas ieteiks medikamentus, kurus vajag lietot šādās situācijās.

“Nereti asinsspiediena svārstības, reiboņi, pēkšņs apjukums var norādīt uz lēni noritošiem asinsrites traucējumiem, kam iemesls var būt asinsvadu nosprostojums,” saka neiroloģe Dace Bērziņa. Ja bez asinsspiediena svārstībām jūtams reibonis, līdzsvara traucējumi, ilgstošas galvassāpes, it sevišķi, ja jau diagnosticēta arteriālā hipertensija, ārste iesaka veikt kakla un galvas asinsvadu ultrasonogrāfisko izmeklēšanu, lai izvērtētu asinsvadu sieniņu stāvokli. Profilaktiskos nolūkos vīriešiem asinsvadus ieteicams izmeklēt jau pēc 40–50 gadu vecuma.

Kā mērīt asinsspiedienu

* Pirms tam vismaz 30 minūtes nelietot kafiju, nesmēķēt, apmeklēt tualeti, jo pilns

* urīnpūslis var ietekmēt mērījumu, vismaz 5 minūtes atrasties miera stāvoklī – sēdus uz krēsla vai dīvāna,

SAISTĪTIE RAKSTI

* asinsspiediens jāmēra uz abām rokām. Jāveic vismaz divi asinsspiediena mērījumi, par pareizo atzīstot otro mērījumu,

* hipertensijas pacientiem asinsspiedienu vajag mērīt vienu divas reizes nedēļā, bet, ja mainīta ārstēšana, piemēram, ārsts izrakstījis citas zāles, tas jāmēra ik dienu no rīta un vakarā, lai novērtētu zāļu efektivitāti.

Trīs pazīmes, ka bērnam ir par maz fizisko aktivitāšu – to var pamanīt arī ikdienišķās sadzīves situācijās
“Latvija ir valsts, kur daudz lieto alkoholu… Narkologiem dīkstāves nav nevienu brīdi,” tā narkologs Mārtiņš Ennītis
Kā smieties vairāk, un kāpēc tas ir veselīgi
Vīram pēc insulta galvas asinsvadā ielika stentu. Vai tas tur paliks uz mūžu?
Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
Krievi ar atklātu nepatiku pērk ķīniešu automašīnas pēc Rietumu zīmolu aiziešanas
2,41 promilē uzbrauc velosipēdistam. Šoferīte tādā reibumā, ka izsaukta vēl viena “ātro” brigāde” priekš viņas
Uz Saules atklāts jauns milzu caurums. Jau tuvākajās dienās Zemes iedzīvotāji izjutīs tā sekas
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Valsts žēlo naudu cilvēka cieņpilnai aiziešanai – mērķis ieviest hospisa pakalpojumu atkal tiks novilcināts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
SVF apstiprina rekordlielu kredītu Ukrainai 15,6 miljardu dolāru apjomā
Nepārvaramais krievu šķērslis vārdā Bahmuta. Lielā kauja starp pēdējo impēriju un civilizēto pasauli vēl priekšā
Kad beidzot Latvijā sāks kursēt jaunie vilcieni? Ministrs pats regulāri zvanot “Pasažieru vilcienam” par šo
Skatītājs sašutis: kad skūteristi un velosipēdisti beigs braukt pa ietvi?
“Slaktiņš Eiropas sirdī” – Klūniju ģimenes izveidotā juristu komanda izmeklē Krievijas noziegumus Ukrainā
VIDEO. Čārlzs III dažu minūšu laikā ieguvis tūkstošiem vāciešu simpātiju: ko Lielbritānijas karalis izdarīja, viesojoties Vācijā?
Krievi ar atklātu nepatiku pērk ķīniešu automašīnas pēc Rietumu zīmolu aiziešanas
Sākusies sezona: Jūrmalā no 1.aprīļa atkal iekasēs maksu par iebraukšanu Jūrmalā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Augšdaugavas novads lūdz izsludināt ārkārtas situāciju deviņos pagastos; aprīlī pali Daugavā turpināsies
23:10
Eiropā – patiešām zaļas obligācijas. Pirmais gadījums pasaulē, kad skaidri definēti to noteikumi
22:45
Cīņa par cīsiņiem – Latvijas olimpiskajā sporta saimē neapmierinātība par nespēju nozarei būt vienotai
22:09