Viesītes pagasta “Kalna Dambrānu” saimniece Iveta Tīrumniece kopā ar gotiņu Riku. Rikas mūža devums ir jau 144 tonnas piena, kas to ierindo šībrīža ražīgāko Latvijas gotiņu topa augšgalā. Gotiņa arī joprojām ik dienu dod aptuveni 70 litrus.
Viesītes pagasta “Kalna Dambrānu” saimniece Iveta Tīrumniece kopā ar gotiņu Riku. Rikas mūža devums ir jau 144 tonnas piena, kas to ierindo šībrīža ražīgāko Latvijas gotiņu topa augšgalā. Gotiņa arī joprojām ik dienu dod aptuveni 70 litrus.
Foto no Ivetas Tīrumnieces arhīva

Rika ir ražīgākā piena devēja Latvijā – 144,4 tonnas visa mūža laikā! Iveta no Viesītes lepojas 0

Uldis Graudiņš, “Agro Tops”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Ilgmūžīgās un ražīgās gotiņas palielina saimnieciskās darbības efektivitāti un vienlaikus prasa profesionālu un rūpīgu aprūpi.

Patlaban Latvijas piena govju ganāmpulkos ar visražīgāko mūža izslaukumu ir 2010. gadā dzimusī Holšteinas melnraibās šķirnes 12. laktācijas govs Rika Viesītes pagasta Tīrumnieku ģimenei piederošajā Kalna Dambrānu saimniecībā – uz šā gada 26. aprīli tā bija devusi 144,4 tonnas piena.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rika ir arī rekordiste ar mūža laikā saražoto olbaltumvielu daudzumu – 4,14 tonnas. Vēl cita ZS Kalna Dambrāni Holšteinas melnraibās šķirnes govs, Sisidra, ir piektā ražīgākā gotiņa, vērtējot mūža izslaukumu. Latvijas Šķirnes dzīvnieku audzētāju biedrības ciltsdarba eksperts Māris Līdaks uzsver – Kalna Dambrānu saimniecībā ļoti rūpīgi seko līdzi telīšu veselībai kopš dzimšanas, veic lopbarības analīzes un baro sabalansētu lopbarību, kā arī nodrošina dzīvniekiem labus turēšanas apstākļus.

Savukārt no patlaban ražojošajām gotiņām visvairāk tauku ir devusi Jāņa Grasberga ZS Zilūži ganāmpulka Holšteinas sarkanraibās šķirnes govs Nutella – pavisam 4,64 tonnas tauku. Nutella patlaban ir arī visražīgākā Holšteinas sarkanraibās šķirnes govs ar 112,9 tonnām piena, kas saražotas deviņās laktācijās.

Starp 20 gotiņām ar mūža lielāko ražīgumu ir 16 Holšteinas melnraibās šķirnes govis, divas Holšteinas sarkanraibās šķirnes govis un divas Latvijas brūnās šķirnes gotiņas – Himalaja (13. vieta topā), tās saimnieks ir LLU MPC Vecauce, un Skotija (15. vieta), kuras mājvieta ir Lubes pagasta ZS Vītoliņi saimnieces Ineses Šmalas–Šmāliņas ganāmpulkā. M. Līdaks atzīmē, ka gotiņas ar lielāko mūža izslaukumu ir Latvijas visražīgākajos piena ganāmpulkos. Viņš vērš uzmanību, ka Holšteinas melnraibās šķirnes govis jau pirmajā laktācijā sasniedz 97% no maksimāli iespējamā izslaukuma un otrajā laktācijā sasniedz iespējami lielāko izslaukumu. Savukārt sarkano šķirņu govis, tostarp Latvijas brūnās šķirnes, iespējami lielāko izslaukumu sasniedz trešajā un ceturtajā laktācijā. “Patlaban nosaukto šķirņu gotiņām ir arī Holšteinas melnraibās šķirnes govju asinis, tāpēc izslaukuma maksimumu tās sasniedz agrāk,” precizē M. Līdaks.

Holšteinas melnraibajai šķirnei ir ģenētiski ieprogrammēts dot daudz piena, nedomājot par veselību un pēcnācējiem. Savukārt sarkano šķirņu govis varētu mazināt izslaukumu, ja tām nedotu pietiekami daudz lopbarības vai būtu kāda cita nelabvēlīga ietekme, tomēr gotiņas saglabātu veselību. Tās ir izturīgākas. “Holšteinas melnraibās šķirnes gotiņas dod ļoti daudz piena ar nosacījumu, ka saimnieki ļoti rūpējas par tām pieejamo lopbarību un labturību, tostarp gādā, lai ir ērta guļvieta, vieta pie barības galda un nav stresa,” tā M. Līdaks. Viņš arī atzīst, ka melnraibās un sarkanraibās šķirnes gotiņas ģenētiski kļūst aizvien līdzīgākas.

Reklāma
Reklāma

Vērtējot naudas ieguldījumu piena govju audzēšanā, eksperts teic, ka izmaksas teles izaudzēšanai no dzimšanas līdz atnešanās brīdim ir 1000–1200 eiro. Ja ir labs izslaukums – 9000 kg Holšteinas melnraibajai šķirnei un 8000 kg sarkanajām/brūnajām šķirnēm –, tad gotiņas jau pirmās laktācijas laikā naudas ieguldījumu atpelna. Saimniecībām gan šie rādītāji atšķiras. “Ir ļoti svarīgi, lai govs dotu daudz piena iespējami ilgāk, tā mazinot izmaksas. Ir arī jāņem vērā, ka ik gadu ir jāatjauno viena trešdaļa ganāmpulka,” atgādina M. Līdaks. Ja atjauno lielāku ganāmpulka īpatsvaru, izmaksas telīšu audzēšanai ir ļoti augstas.