Foto: Pixabay.com

Rīta erekcija: ko par šo vīrieša ķermeņa izpausmi vēlams zināt katrai sievietei 0

Autore: Jolanta Roze

Iespējams, tev šķiet – rīta erekcija ir tikai vīriešiem aktuāla tēma, tomēr, ja esi mīloša sieviete, kurai nav vienaldzīga partnera reproduktīvā veselība, tad arī tev tomēr vajadzētu iepazīties ar atsevišķām sava vīrieša ķermeņa izpausmēm, par kurām ikdienā skaļi nav pieņemts runāt. Piemēram, vai zināji, ka rīta erekcija ir normāla fizioloģiska parādība un ir jāuztraucas, ja vīrietim no rītiem erekcija izpaliek?

Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 81
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 22
Lasīt citas ziņas

Kad vīrietis sapņo, viņa smadzeņu centrs, kurš kontrolē arī reflektoro erekciju, kļūst aktīvs, pat ja sapņi nebūt nav erotiski.

Pat mazulim mātes dzemdē var rasties erekcija, jo tas ir dabisks fizioloģisks process, un par to nav jābrīnās.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tieši otrādi – jāuztraucas ir tad, ja vīrieša “mazais draudziņš” no rītiem nav kaujas gatavībā.

Kas ir rīta erekcija un ar ko tā skaidrojama

Nakts un rīta erekcija ir dzimumlocekļa stāvoklis, kad miega laikā spontāni palielinās asins pieplūde dzimumloceklim, tas piebriest un kļūst stingrs. Erekcijas rašanās miegā ir dabisks process – pastiprināta asins pieplūde dzimumlocekļa audiem, šādi nodrošinot dzimumlocekļa audu apgādi ar skābekli un barības vielām.

Kā savā grāmatā “Treatment of Sex Offenders” skaidro Ričards Lovs un Viljams O’Donahjū, pirmo medicīnisko pētījumu par rīta un nakts erekciju veica un aprakstīja P. Ohlmeijers, H. Brilmaijers un H. Halstrungs (“Periodische Vorgänge im schlaf”, 1944.). Šī zinātnieku trijotne izgudroja primitīvu gredzenveida ierīci, ar kuras palīdzību tika veikti rīta un nakts erekcijas mērījumi.

Kopš tā laika ir veikti daudzi pētījumi, noskaidrojot, ka vīrietim erekcija miegā rodas noteiktās miega fāzēs, turklāt nakts laikā spontāna erekcija rodas līdz 5-6 reizēm. Agrāk tika uzskatīts, ka nakts un rīta erekcijas iemesls var būt erotiska rakstura sapņi vai pārpildīts urīnpūslis, tomēr turpmākie pētījumi neapstiprināja šo teoriju.

Ar gadiem nakts erekciju biežums un ilgums samazinās – 70 gadu vecumā vīrietim erekcija iestājas vien vidēji divas reizes naktī.

Nakts erekcijas stiprums un ilgums lielā mērā ir atkarīgs arī no vīrieša psiholoģiskā stāvokļa.

Biežāka un spēcīgāka erekcija rodas fiziski veseliem vīriešiem, kuri ikdienā nav pakļauti izteiktam psiholoģiskajam stresam. Vīriešiem, kam dienā bijušas stresa situācijas, pēc fiziska noguruma, nakts erekciju biežums saglabājas, bet to kvalitāte mazinās. Vīriešiem, kuriem ir neregulāras seksuālās attiecības, nakts erekcijas laikā var notikt arī sēklas noplūde.

Nakts un rīta erekcija ir netiešs rādītājs, pēc kura var spriest par vīrieša seksuālo veselību. Ja rīta erekcija vīrietim jau ilgāku laiku ir zudusi, tas ir iemesls pamatotām bažām. Erekcijas trūkums var būt saistīts pat ar sirds nepietiekamību. Šādā gadījumā būtu ieteicams pierakstīties uz vizīti pie speciālista, jo tieši nakts un rīta erekcija ir viens no diagnostikas veidiem, kas palīdz noteikt, vai erekcijas traucējumiem ir psiholoģisks vai somatisks (ķermenisks) iemesls.

Erekcijas traucējumu iemesli

Rīta erekcija: viss, kas par šo delikāto vīrieša ķermeņa izpausmi jāzina katrai sievietei Foto: Shutterstock
Vīrieša erekcijas traucējumus atkarībā no to rašanās iemesla var iedalīt trijās grupās:

 • pilnīgs erekcijas trūkums;
 • daļējs erekcijas vājums, kā rezultātā nav iespējams veikt dzimumaktu;
 • laba erekcija pirms dzimumakta, kura mazinās vai zūd pirms vai dzimumakta laikā.

Kā atsevišķu erekcijas patoloģiju izdala priapizmu – patoloģiski ilgu erekciju.

Viens no biežākajiem vīrieša erekcijas traucējumu cēloņiem ir psiholoģiski faktori, ko rada pastāvīgs stress, un visbiežāk tie ir zemapziņas līmeņa traucējumi. Somātiska rakstura traucējumu cēlonis visbiežāk ir dažāda rakstura iekaisuma procesi, sirds asinsvadu slimības, cukura diabēts, neiroloģiskas saslimšanas un tā tālāk.

Erekcijas traucējumi, kas rodas psiholoģisku faktoru ietekmē, parasti rodas pēkšņi – nakts un rīta erekcija šajos gadījumos ir saglabāta. Traucējumi, ko rada somātiski iemesli, rodas pakāpeniski, un, tiem laika gaitā progresējot, var izzust rīta un nakts erekcija.

Kādi ir iespējamie rīta un nakts erekcijas trūkuma iemesli:

 • Paaugstināts asinsspiediens vai hipertonija;
 • Cukura diabēts;
 • Hormonāli traucējumi;
 • Sirds nepietiekamība;
 • Alkoholisms un smēķēšana;
 • Pastāvīgs fizisks vai garīgs sasprindzinājums;
 • Depresija un spēcīgs stress;
 • Antidepresantu, trankvilizatoru un urīndzenošu preparātu lietošana;
 • Mazkustīgs dzīvesveids un nepareizs uzturs.

Ja vīrietim rīta erekcija iztrūkst vairāk kā mēnesi, tad tas var liecināt arī par venēriskām saslimšanām, prostatītu vai erekcijas disfunkciju.

Lasot tālāk, varēsi uzzināt, kādi ir erekcijas traucējumu biežākie iemesli, ko iesākt, ja tavu vīrieti piemeklējusi šī liksta, un noskaidrot Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas uroloģijas klīnikas vadītāja, RSU asociētā profesora Viļņa Lietuvieša viedokli un ieteikumus.

Ko iesākt, ja tavu vīrieti piemeklējuši erekcijas traucējumi

Pats galvenais ieteikums – nekādā gadījumā nemudini viņu steigties uz aptieku ar mērķi iegādāties potenci vairojošus preparātus, jo tie, neapdomīgi lietoti, var nodarīt lielu kaitējumu tava vīrieša veselībai. Šie preparāti nereti ir gan dārgi, gan izceļas arī ļoti spēcīgu iedarbību, tāpēc uz savu roku lietoti var izraisīt pat iekšējo orgānu darbības traucējumus.

Atklājot erekcijas traucējumus, nekavējoties ir jādodas pie ārsta, nevis jānodarbojas ar pašārstēšanos. Ar veselību – it īpaši reproduktīvo – labāk nejoko!

Nereti vīrieši iedzīvojas impotencē, piekopjot mazkustīgu dzīvesveidu un aptaukojoties, tādēļ jāatgādina, ka ļoti svarīgi pilnvērtīgas dzimumdzīves faktori ir arī normāls miegs, veselīgs ēdiens un aktīvs dzīvesveids. Tieši šo trīs priekšnosacījumu izpilde arī ir vislabākā profilakse, lai izvairītos no erekcijas traucējumiem. Visiem ir zināms, veselības profilaksei būtu jāvelta lielāka uzmanība nekā terapijai, bet reti kurš šo ieteikumu realizē praksē. Tādēļ jācer, ka tieši tu būsi tā, kas mudinās savu partneri parūpēties par viņa reproduktīvo veselību.

Cik izplatīti erekcijas traucējumi ir Latvijas vīriešu vidū

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas uroloģijas klīnikas vadītājs, RSU asociētais profesors Vilnis Lietuvietis skaidro, cik izplatīti erekcijas traucējumi ir Latvijas vīriešu vidū, kā vīrieša dzīvi ietekmē erektīlā disfunkcija, kā to ārstēt un kāda ir tās profilakse.

Cik izplatīta ir erektīlā disfunkcija Latvijā?

“Mēs zinām, ka erektīlā disfunkcija skar aptuveni 17–18 procentus Latvijas vīriešu. Protams, izplatība katrā vecuma grupā atšķiras, un, vīrietim novecojot, tā kļūst par aktuālāku problēmu. Tajā pašā laikā nekas nav absolūts: erektīlās disfunkcijas jautājumi var būt aktuāli 20–30 gadus vecu vīriešu vidū, bet var būt arī tādi vīrieši, kurus 60 gadu vecumā šī problēma neskar. Šie vecākie kungi ir aktīvi, sportiski un pie ārsta negriežas, jo viņiem tādu problēmu nav.

Kāpēc vēl attīstās erektīlā disfunkcija, neskaitot vīrieša organisma novecošanos?

“Biežākais erektīlās disfunkcijas parādīšanās vecums ir pēc 50 gadiem, kad notiek izmaiņas sirds asinsvadu sistēmā. Dzimumorgānos vīrietim ir sīku asinsvadu tīkls, kurus izklāj speciālas asinsvadu šūnas – endotēlijs. Parasti problēmas sākas tad, ja kungs savas dzīves laikā asinsvadus ir pastiprināti bojājis. Tā var būt smēķēšana, alkoholisms, cukura diabēts, nepareiza medikamentu lietošana vai kāds cits iemesls. Tad arī šis jautājums biežāk manifestējas.”

Ko vīrietim iesākt, ja parādās pirmās erektīlās disfunkcijas pazīmes?

“Vīrietim ir jāsaprot, ka viņam vairs nav 20 gadi un pats no sevis nekas nepāries. Daba viņam dod zīmes par to, ka kaut kas nav kārtībā, un šīs zīmes parasti norāda uz problēmām ar asinsvadiem. Tos vajadzētu pārbaudīt.

Erekcijas traucējumi var būt dažādu slimību simptoms, līdzīgi kā klepus. Klepus var būt bronhīta, aizsmakuma, plaušu vēža, plaušu karsoņa, tuberkulozes un citu slimību gadījumā. Erekcijas traucējumi visbiežāk norāda uz asinsvadu problēmām, bet tikpat labi tie var būt audzēju ierosināti, neiroloģiski vai saistīti ar muguras smadzeņu slimībām. Taču viens ir pilnīgi skaidrs – ir nepieciešams pārbaudīt veselību.

Svarīgi ir nekrist panikā. Cilvēka pirmā reakcija uz kaut kādiem veselības traucējumu simptomiem bieži vien ir panika, jo nezināmais mūs biedē.
SAISTĪTIE RAKSTI

Šeit vietā ir sakāmvārds par to, ka rūgtā patiesība ir labāka par saldajiem meliem. Tikai uzzinot patieso problēmu, mēs varam ar to cīnīties un novērst. Samērā vienkārša diagnostika var atklāt ļoti nopietnu saslimšanu, tāpat, lietojot visparastākās asinsspiedienu normalizējošas zāles, funkcija var atgriezties un cilvēks var atkal būt mierīgs. Vismuļķīgākais ir slēpties un par savu problēmu nerunāt atklāti.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām
Āda zvīņaina un niez: tā iemesls var būt ne tikai dermatoloģiskas, bet arī citas saslimšanas
“Pidžamu novilku ar visu ādu!” Edijs stāsta, ko nozīmē sadzīvot ar atopisko dermatītu 4
Kur uzglabāt, cik ilgi “drošas”: kā pareizi rīkoties ar medicīniskajām sejas maskām un respiratoriem? 32
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 81
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 22
Ak vai, cik zemu kritis buldozers, ka tam jāvelkas uz veikalu bez sertifikāta un jātirda apsargs, lai ielaiž šopingā. Egila Līcīša feļetons
VIDEO. “Es tā īsti nevienu no viņām neatceros…”: rokmūziķis Ainars Virga atklāti par vienas nakts romāniem slavas “ziedu laikos” 1
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Attālināto konsultāciju skaits „Mēness aptiekā” trīskāršojies un turpina pieaugt
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 13
pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
Rūpēs par vīriešu veselību 7
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
Sauss gaiss rosina slimības. Kā parūpēties par elpceļiem apkures sezonā? 2
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību 5
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu 24
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt? 2
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 69
Sals kož līdz kaulam: apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi 2
Otro dienu pēc kārtas jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits Latvijā tuvu 6000 33
Aparjods izcīna 2. vietu EČ kamaniņu sportā un pirmoreiz valsts vīriešu sporta veida vēsturē 3. vietu PK kopvērtējumā 1
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 81
“Man tas ir labs azarts, bet galvenais, ka prieks maniem abiem bērniem.” Rūjienietis pilnveido tautas bobsleju, gūstot ievērību visā pasaulē
Naktī uz svētdienu gaisa temperatūra vietām noslīdēs zem -10 grādiem
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē
“Pastāv risks, ka daudzi skolēni “izkritīs” no mācībām un nepabeigs skolu!” Plāno četrkāršot centralizētā eksāmena nokārtošanai nepieciešamo vērtējumu 168
VIDEO. “Es tā īsti nevienu no viņām neatceros…”: rokmūziķis Ainars Virga atklāti par vienas nakts romāniem slavas “ziedu laikos” 1
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 576
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā… 379
“Truši var būt visai bezbailīgi un pašapzinīgi dzīvnieki”: kas noteikti jāzina par trusi kā mājdzīvnieku?
VIDEO. Kauguros spēcīgais vējš norāvis dzīvojamās mājas jumtu 7
Izcili gardas kotletītes rīvmaizē: bez gaļas!
VIDEO. Ar mammu labāk tā nejokot! Dēls par nešpetnu joku saņem slapju slotu sejā 5
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 22
Vai cilvēkam vispār ir iespējams saprast, kas ir bezgalība?
21:04
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
19:43
Šo dienu vajag veltīt saviem draugiem! Horoskopi 23.janvārim
18:56