Foto: Ieva Ābele/Saeima

Saistībā ar iespējamām nelikumībām robežas izbūvē apsūdzēts bijušais robežsardzes priekšnieks un uzņēmējs Peilāns 7

Prokuratūra saistībā ar iespējamām nelikumībām valsts austrumu robežas izbūvē apsūdzējusi bijušo Valsts robežsardzes priekšnieku Normundu Garbaru, uzņēmēju Māri Peilānu un vēl vairākas personas, noskaidroja aģentūra LETA.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Šogad maijā Iekšējās drošības birojs (IDB) lietu pret Garbaru nodeva kriminālvajāšanai prokuratūrā, kura bijušajai amatpersonai cēlusi apsūdzību par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, noskaidroja aģentūra LETA.

Piektdien prokuratūra, neminot personas vārdu, aģentūru LETA informēja, ka kāda persona pieļāva valsts robežas joslas infrastruktūras gar Latvijas un Krievijas robežu izbūvi, pārkāpjot būvniecības jomu un publisko iepirkumu reglamentējošo normatīvo aktu prasības. Šonedēļ lieta nodota Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saskaņā ar lēmumu par krimināllietas nodošanu tiesai apsūdzētais, nolaidīgi pildot valsts amatpersonas pienākumus, neveica viņam ar likumu uzliktos pienākumus, kas ietver sevī darbību kopumu, kas nepieciešams tāda apjomīga un valstiski svarīga objekta kā valsts robežas infrastruktūras izbūve pārraudzīšanai, lai šis objekts gan atbilstu Valsts robežsardzes vajadzībām, gan finanšu līdzekļi tiktu izlietoti paredzētajiem mērķiem, kā arī lai novērstu kaitējumu Valsts robežsardzei. Amatpersonas nolaidības rezultātā izraisītas smagas sekas, proti, valstij nodarīts mantisks zaudējumu vairāk nekā 5,4 miljonu eiro apmērā.

Septembrī citā lietā IDB rosināja prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret divām bijušajām Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes amatpersonām, būvuzraugu, kā arī pret uzņēmēju un uzņēmuma pārstāvi par krāpšanu lielā apmērā, kas veikta būvniecības procesos noslēgto iepirkuma līgumu ietvaros par Latvijas un Krievijas robežas joslas infrastruktūras izbūvi un Latvijas un Baltkrievijas robežas ierīkošanu.

IDB guva pierādījumus tam, ka uzņēmuma pārstāvji, ar mērķi prettiesiski samazināt būvniecības izmaksas, uzņēmuma interesēs vienojās par krāpšanas izdarīšanu. Savukārt minētās Valsts robežsardzes amatpersonas un būvuzraugs, kuriem tika noteiktas tiesības saskaņot jautājumus, kas saistīti ar iepriekš minēto līgumu izpildi,

atbilstoši nereaģēja uz uzņēmēju pretlikumīgo rīcību valsts austrumu robežas joslas izbūves gaitā.

Minētās amatpersonas un būvuzraugs, zinot, ka uzņēmums iesniedzis nepatiesu informāciju par darbu izpildi, neizmantoja tām noteiktās tiesības pieteikt pretenzijas par līguma saistību nepienācīgu izpildi un risināt jautājumus, kas saistīti ar nekvalitatīvu darbu, saskaņoja veicamos darbus un apstiprināja to izpildi, uzskata likumsargi.

No apsūdzības izriet, ka minētā uzņēmuma pārstāvji ar Valsts robežsardzes amatpersonu un būvuzrauga atbalstu, iespējams, izkrāpa no Valsts robežsardzes līdzekļus vairāk nekā 7 miljonu eiro apmērā.

Vienlaikus pirmstiesas izmeklēšanas gaitā tika gūti pierādījumi tam, ka minētā uzņēmuma pārstāvji vienai no robežsardzes amatpersonām nodeva kukuli, lai amatpersona ietekmētu atklātā iepirkumu konkursa izskatīšanas procesu.

Reklāma
Reklāma

Saistībā ar iespējamajām pretlikumīgajām darbībām kriminālprocesā ir arestēta manta vairāk nekā 2 miljonu eiro apmērā.

Pēc minētās lietas saņemšanas prokuratūra cēlusi apsūdzību visām kriminālvajāšanai nodotajām personām, aģentūra LETA noskaidroja prokuratūrā. LETA zināms, ka viens no apsūdzētajiem ir SIA “Ceļu būvniecības sabiedrība “Igate”” valdes priekšsēdētājs Māris Peilāns. Viņš apsūdzēts par krāpšanu un kukuļa došanu.

“Firmas.lv” informācija liecina, ka Peilāna pārstāvētais uzņēmums 2019.gadā apgrozīja 37 549 166 eiro un strādāja ar 2 496 659 eiro peļņu. Dati par 2020.gadu nav publicēti. Uzņēmums pilnībā pieder “Igate M”, kurā kā patiesās labuma guvējas norādītas Baiba Radžele un Eva Peilāne.

Tāpat vasaras izskaņā IDB nodeva apsūdzības celšanai prokuratūrā citu kriminālprocesu pret kādu uzņēmēju par robežas izbūves procesā izcirstās koksnes zādzību, valsts budžetam nodarot kaitējumu vairāk nekā 180 000 eiro apmērā.

IDB veiktajā izmeklēšanā iegūti pierādījumi tam, ka apakšuzņēmējs, kurš bija noslēdzis līgumu par mežizstrādes darbu izpildi ar uzņēmumu, kas veica valsts robežas joslas infrastruktūras izbūvi gar Latvijas un Krievijas robežu, pretlikumīgi piesavinājies robežas izbūves procesā izcirstos kokus 3656 kubikmetru apjomā.

Nozagto koksni apakšuzņēmējs realizēja dažādiem citiem uzņēmumiem.

Prokuratūrā aģentūra LETA noskaidroja, ka arī šajā lietā ir celta apsūdzība.

Jau ziņots, ka IDB līdz šim ir noslēdzis pirmstiesas izmeklēšanu un rosinājis prokuratūru sākt kriminālvajāšanu kopumā jau piecos ar valsts austrumu robežas izbūvi un aprīkošanu saistītos kriminālprocesos.

Saistībā ar valsts austrumu robežas izbūvi IDB dažādus nodarījumus inkriminēja arī esošajai Valsts robežsardzes vadībai. IDB gan šogad saistībā ar valsts austrumu robežas izbūvi izbeidzis kriminālprocesus pret Valsts robežsardzes priekšnieku Gunti Pujātu un viņa vietnieku Juri Martukānu. Martukānam kriminālprocesā bija inkriminēts dienesta viltojums, bet Pujātam valsts amatpersonas bezdarbība.

Kopējā iepirkuma summa valsts Austrumu robežas ierīkošanai pārsniedza 40 miljonu eiro.

2020.gada sākumā Valsts kontrole informēja par atklātajiem pārkāpumiem, veicot revīziju Valsts robežsardzē un izvērtējot, vai valsts budžeta līdzekļi Latvijas robežas joslas infrastruktūras būvniecībai un uzturēšanai ir izlietoti likumīgi, sasniedzot izvirzītos mērķus un rezultātus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.