Foto – Shutterstock

Salauztā sirds: kā laulātā nāve nogalina palikušo 0

Zinātnieki secinājuši: viena laulātā nāve izraisa smagas sirds slimības otrajam. Viena no laulātajiem nāve otram izraisa sirds un asinsvadu slimības, kas palielina nāves risku, noskaidrojuši zinātnieki. Viņi sagaida, ka jaunie dati varēs efektīvāk palīdzēt atraitņos palikušajiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Mūsu tētis šodien atkal precas…” Bijusī sieva pavēsta, ka komponists Jānis Lūsēns iestūrējis laulības ostā
Kokteilis
Vai stārķi gaidījāt? 10 vārdu īpašnieki, kas drīzumā varētu sagaidīt ģimenes pieaugumu
Kokteilis
ĀTRAIS TESTS. Ko ieraudzīji pirmo – jaunu dāmu vai padzīvojušu kungu? Aplūko zīmējumu un uzzini par sevi ko jaunu!
Lasīt citas ziņas

Salauzta sirds vairs nav metafora – kā konstatēja pētnieki no ASV, viena laulātā nāve ievērojami palielina risku palikušajam laulātajam ciest no sirds un asinsvadu slimībām un pat nomirt. Pētījuma rezultāti tika publicēti žurnālā Psychoneuroendocrinology.

Kā liecina pētījums, ko veica Raisa universitātes zinātnieki, nesen laulāto zaudējušo cilvēku asinīs novērojams daudz augstāks īpaša pretiekaisuma olbaltumvielu līmenis, kas liecina par iekaisuma procesiem organismā. Novērojamas zemākas sirds ritma izmaiņas, salīdzinot ar tiem, kas nav zaudējuši vīru vai sievu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sirds ritma izmaiņas ir starpība starp divām secīgām sirds saraušanās reizēm. Sirds ritms pastāvīgi svārstās atkarībā no organisma vajadzībām, un šī mehānisma traucējumi saistīti ar veselības problēmām.

Abi šie faktori palielina sirds un asinsvadu slimību attīstības risku, kas var izraisīt nāvi. Šis ir pirmais pētījums, kurā tika uzskatāmi pierādīta saistība starp mīļā cilvēka nāvi un pretiekaisuma vielu līmeņa un sirds ritma izmaiņām.

“Pirmajos sešos mēnešos pēc laulātā zaudēšanas atraitņu nāves risks palielinās par 41%,” saka pētījuma vadošais autors psihologs Kriss Fagunds. “Ir svarīgi atzīmēt, ka 53% no paaugstinātā riska veido sirds un asinsvadu slimības. Šis pētījums ir svarīgs solis ceļā uz izpratni, kāpēc tas notiek. Tas parāda, kā zaudējumi ietekmē organismu, palielinot saslimstību un mirstību.”

Pētījuma dalībnieki bija 32 cilvēki vecumā no 51 līdz 80 gadiem, galvenokārt sievietes, kuras nesen zaudējušas laulāto. Kontroles grupā bija 33 cilvēki. Atraitnēm un atraitņiem sirds ritma izmaiņas bija par 47% zemākas nekā kontroles grupā. Viņu asinīs bija par 7% palielināts citokīna TNF-alfa līmenis un par 5% IL-6 līmenis. TNF-alfa attiecas uz audzēja nekrozes faktoriem, pretiekaisuma olbaltumvielām, kas ierosina šūnu bojāejas mehānismu. IL-6 ir nozīmīga loma audu traumatiskos bojājumos, apdegumos un citos ievainojumos, kas izraisa iekaisumu. Tomēr tā pārmērīgi augstais līmenis autoimūnas reakcijas dēļ izraisa audu bojājumus.

Turklāt atraitņos palikušajiem laulātajiem 20% biežāk novēroti depresijas simptomi. Pēc Fagunda vārdiem pētījums ļauj vairāk uzzināt par to, kā smags zaudējums ietekmē sirds veselību.

Reklāma
Reklāma

Fagunds cer, ka pētījums palīdzēs ārstiem labāk izprast bioloģiskos mehānismus, kurus izraisa laulātā nāve un ļaus atklāt veidus, kā palīdzēt atraitnēm un atraitņiem, novēršot vai samazinot laulātā nāves ietekmi uz sirds veselību.

“Lai gan ne visi cilvēki, kuri zaudējuši laulāto, saskaras ar vienādu sirdsdarbības problēmu risku, ir svarīgi zināt, ka šis risks pastāv,” viņš saka. “Nākotnē mēs centīsimies noteikt, kuras atraitnes un atraitņi ir pakļauti vislielākajam riskam, un kuri ir izturīgi pret nopietna zaudējuma fizioloģiskajām sekām.”

Vēl viena sirds slimība, pie kuras noved smagi pārdzīvojumi – Takocubo kardiomiopātija, “salauztās sirds sindroms”. Sindroma nosaukums cēlies no sirds formas lēkmes brīdī līdzības ar īpašu ierīci astoņkāju ķeršanai. Japāņu izteiciens “tako Tsubo” tiek tulkots kā “astoņkāja lamatas”.

Japāņu lamatas ir pods ar noapaļotu pamatni un šauru kaklu. Medicīnā Takocubo raksturo pēkšņs sirds muskulatūras daļas vājums.

“Salauztā sirds” liek sevi manīt ar dedzinošām sāpēm krūškurvī, elpas trūkumu un aritmiju. Takocubo kardiomiopātija neskaitās nāvējoša saslimšana: sirds kreisais kambaris var atjaunoties pēc diviem mēnešiem pēc pirmās lēkmes. Tomēr ikviens normālas sirdsdarbības traucējums rada neatgriezenisku kaitējumu orgānam, kas var atgādināt par sevi pēc kāda laika. Ļoti izteikta kardiomiopātija var izraisīt akūtu miokarda infarktu.

2016. gadā zinātnieki konstatēja, ka kardiomiopātiju var izraisīt ne tikai negatīvi pārdzīvojumi, bet arī laime.

No 485 pārbaudāmajiem, kuriem bija novērojama skaidra saikne starp kardiomiopātijas attīstību un konkrētiem notikumiem, 20 cilvēkiem slimību izraisīja laimīgi notikumi: dzimšanas dienas svinības, kāzas, iecienītās sporta komandas uzvara, mazdēla piedzimšana.

Turklāt zinātnieki ir noskaidrojuši, ka laime, atšķirībā no bēdām, ietekmē sirds kambara daļu tuvāk centram, nevis augšpusē. Iegūtie dati palīdzēs izveidot uzlabotu takocubo terapiju. Šobrīd zinātnieki jau sākuši detalizētu pētījumu par neironu mehānismiem, kuri “salauž” un “iepriecina” sirdi, lai veiktu pētījumus mijiedarbības procesu starp sirdi un smadzenēm noteikšanā.

Avots: gazeta.ru

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.