Speciāls aparāts, kas var “izravēt” arī bruģī ieaugušās nezāles.
Speciāls aparāts, kas var “izravēt” arī bruģī ieaugušās nezāles.
Publicitātes foto

Sasāpējusi problēma daudziem – nezāles aug bruģī. Kā no tām efektīvi atbrīvoties?   0

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
Lasīt citas ziņas

Klāt vasara. Viss aug, un zaļo arī nezāles – pat tur, kur tām teorētiski vispār nevajadzētu augt: uz dārza celiņiem, starp bruģakmeņiem vai cieši blakus noliktām betona plāksnītēm.

Ar laiku vējš un gājēju apavu zoles spraugās sanes nedaudz augsnes, un tas ir tikai laika jautājums, līdz tur nokļūs kāda sēkla, no celiņa malas aizsprauksies saknītes, lai dzītu jaunus dzinumus. Ja vien tāds nav sākotnējais plāns, zaļie dzinumi starp bruģakmeņiem nav gaidīti viesi, un jādomā, kā no tiem atbrīvoties.

Ravēšana lēta, bet nogurdinoša un ilga

CITI ŠOBRĪD LASA

Pats vienkāršākais, lētākais, taču darbietilpīgākais paņēmiens ir ņemt rokās savu laiku nokalpojušu plānu nazīti, ko iespējams iebāzt spraugā starp bruģakmeņiem, mesties uz ceļiem un ravēt, ar rokām izraujot, izgriežot nezāļu dzinumus un cenšoties izraut pēc iespējas lielāko daļu saknīšu. Tas ir apnicīgs darbs, un jāpadomā par savu ceļgalu aizsardzību, jo pret cieto, raupjo virsmu viegli gūt grūti sadziedējamus noberzumus un nospiedumus. Ja plānots nezāles ravēt šādi, noderēs celtniecības darbiem domātie ceļu aizsargi, ko var ievietot speciālās kabatās darba biksēs vai tāpat aplikt ceļgaliem, izmantojot gumijotus stiprinājumus. Šādi ceļu aizsargi nopērkami, sākot no pieciem eiro. Jārēķinās, ka sezonas laikā ravēšanu nāksies atkārtot vairākas reizes.

Ar ķīmiju uzmanīgi

Protams, var ņemt talkā arī ķīmiju, piemēram, vispārējus sistēmas iedarbības herbicīdus, ar kuriem apsmidzina nezāles. Aktīvās vielas caur lapām iesūcas augā, un tas pilnībā aiziet bojā. Te gan jāņem vērā, ka lielāko daļu šo līdzekļu var iegādāties vien tie, kuri pabeiguši speciālu apmācību darbam ar augu aizsardzības līdzekļiem.

Ķīmiskie līdzekļi visbiežāk spēj negatīvi ietekmēt ūdensaugus un ūdenī mītošos organismus, tāpēc to lietošana rūpīgi jāizvērtē.

Augstspiediena strūkla vai trimmeris

Nezāles var iznīcināt arī ar augstspiediena ūdens strūklu. Šim paņēmienam gan vairāk ir trūkumu nekā ieguvumu. Jā, ūdens noplēsīs nezāļu virszemes daļu, taču saknes paliks. Augsne tiks ievērojami samitrināta, un tās atsāks augt. Tāpat ūdens izraus no spraugām smiltis un pārvērtīs tās dubļos. Celiņš vēlāk būs jāslauka.

Nezāles var nopļaut ar trimmeri. Ar trimmera auklas galiem, ierīci nedarbinot ar maksimālajiem apgriezieniem, var iekļūt sīkās spraudziņās, nopļaujot nezāles pēc iespējas zemāk. Savukārt nopļautās augu daļas vai nu nopūš malā trimmera auklas radītā gaisa plūsma, vai arī tās vēlāk jānoslauka ar birsti.

Cenšoties nopļaut nezāles ar trimmeri, jābūt īpaši uzmanīgam un jārūpējas par personīgo un apkārtējo drošību. Trimmera aukla noteikti pacels gaisā lielākus un mazākus akmentiņus un raidīs tos ar lielu spēku.

Obligāti jālieto drošs sejas aizsargs, cimdi, jābūt izturīgām darba biksēm un drošiem zābakiem. Darba vietas tuvumā nedrīkst atrasties citi cilvēki, īpaši bērni, arī mājdzīvnieki, jo trimmera auklas mests akmentiņš var izraisīt nopietnas traumas.

Reklāma
Reklāma

Nezāles var arī noslaucīt

Interesantu risinājumu piedāvā uzņēmums Baumaschinen Lettland. Tā piedāvāto ierīču klāstā ir vācu kompānijas Westermann radiālās birstes, kas īpaši piemērotas celiņu kopšanai. Ir nelielas ierīces ar radiālajām birstēm, kas paredzētas tikai slaucīšanai. Tās lielākoties darbina ar elektromotoru. Jaudīgākajiem modeļiem ir iekšdedzes dzinēji, un šīs ierīces ar speciālas formas birstēm spēj ne tikai noslaucīt lielākus un mazākus celiņus, bet arī izravēt nezāles no seguma spraugām.

Ierīces var izmantot ne tikai vasarā, bet arī rudenī saslaucīt nobirušās lapas vai ziemā sniegu. To Cena gan nav lēts prieks – sākot no 1300 eiro.

Konsultējusi SIA “BAUMASCHINEN LETTLAND” pārstāve Inita Grigale.

SAISTĪTIE RAKSTI