Ekrānuzņēmums no portāla “skaties.lv”.

Joprojām dzeram un braucam. Satiksmes drošība neuzlabojas 0

Pirmā jaunā satiksmes ministra Tāļa Linkaita vadītā satiksmes drošības padome februāra pēdējā dienā novērtēja pērno veikumu šajā jomā, apstiprināja šogad veicamo. Ne asu diskusiju, ne revolucionāru priekšlikumu nepilnas divas stundas garajā sanāksmē nebija. Ja kāds vēlas pilnu notikumu pārskatu, tāds pieejams Satiksmes ministrijas interneta lapā. Šeit piedāvāju īsu ieskatu runātāju prezentācijās, divu padomes locekļu un savus komentārus.

LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 160
17 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 74
18 stundas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 42
1 diena
Lasīt citas ziņas

Ceļu policija (­Normunds­ Krapsis) ziņoja, ka pirms dažiem gadiem izvirzītajiem mērķim (satiksmē bojā gājušo skaitu samazināt uz pusi) tuvojušies neesam. Aizgājēju un aizbraucēju pērn bijis nedaudz vairāk kā 2017. gadā. Kāpēc?

Pat divkārt pieaugušais radaru skaits nav spējis ātruma kāri slāpēt. Sastādīts ap trešdaļu miljona protokolu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Gandrīz tūkstotis no tiem par “rekordiem”, kuru fiksēšana paredz vadītāja tiesību atņemšanu (2017. gadā tādu bija 661). Joprojām dzeram un braucam. Joprojām bakstām telefonus. Un aizmirstam piesprādzēties, lai gan sodi par šiem pārkāpumiem pērn ievērojami paaugstināti.

Šā gada prioritātes – bez īpašām izmaiņām. Vien darbs ar gājējiem izvirzīts šā saraksta pirmajā vietā, jo bez riteņiem kritušo skaits ir vairāk nekā trešā daļa no sēru saraksta summas.

Radaru jeb tehnisko kontroles līdzekļu jomas veikumu un perspektīvas kā allaž padomei prezentē CSDD pārstāvji. Šoreiz pat trīskāršiem spēkiem. Jāņa Aizpora ziņojumu papildina un precizē Andris Lukstiņš un Jānis Golubevs. Teiktā esence apmēram šāda.

Simts radaru izvietošanas un palaišanas plāns ir izpildīts. To darbības vietās smagu negadījumu skaits samazinājies (bet par nulli kļuvis nav). Ziņotāji pat apgalvo, ka “radarizācija” esot samazinājusi vidējo kustības ātrumu visā valstī, ilustrējot šo optimistisko tēzi ar grafiku, kurā ātruma līkne tiešām izskatās strauji krītoša.

Tā diemžēl vertikālās ass mēroga vaina. Ja papētām skaitļus – kopš 2015. gada kritums ir vien par nepilniem diviem km/h. Un piedevām šāds “vidējā” aprēķins ir apšaubāms, jo ne visi ceļi Latvijā tiek “LVC” uzskaites punktu novēroti, “vidējo” uz leju velk Rīgai tuvākie ceļi, kuros satiksmes blīvums lielāks un kontrole stingrāka. Tās pašas LVC tabulas liecina, ka, piemēram, šobrīd (svētdienas pusdiena) pa P80 tiek braukts vidēji ar 98 km/h, pa A12 – 103 km/h.

Interesants neapšaubāmi ir šim gadam prezentētais nevis viena punkta, bet garāka ceļa gabala ātruma mērījumu projekts. Stacionārs radars ātruma narkomānu piebremzē vien uz dažām sekundēm. Jaunajā variantā, kas jau tiek izmēģināts un pilnā apjomā darboties sāks aprīlī, mērīts tiks gandrīz septiņus kilometrus garā bēdīgi slavenā Tīnužu–Kokneses ceļa posmā pavadītais laiks. Iespējams – šeit iegūts miers (vai spriedze un nervozitāte?) nevis uz sekundēm, bet minūtēm piecām.

Bet kas tālāk? Kā šis jaunievedums ietekmēs valsti kopumā? Mani, piemēram, ja pa šo P80 es braucu ne biežāk kā reizi gadā? Izveidosim vēl 3, 5, 10 šādus posmus? Kā liecina esošo fotoradaru finansiālās bilances – “rentēsies”. Bet vai šie pasākumi mainīs kopējo satiksmes “klimatu”?

Vai to mainīs vēl viens tehnisks pilotprojekts, kurš padomei tika prezentēts (un finansējuma sadalījumā iekļauts)? Tiks fotografēti krustojumā pie sarkanas gaismas iebraukušie. Pamēģināt jau droši vien vajag. Bet tikai plašā, daudzveidīgā drošības pasākumu kompleksā, kurā, manuprāt, lāgā neiederas tādas iniciatīvas kā elementāras ceļu infrastruktūras lokāla (jo naudiņas maz) uzlabošana no mūsu visu maksātajiem OCTA līdzekļiem.

 

 

Eksperts: Naivi būtu iedomāties, ka braucēju disciplīna uzlabojusies

Oskars Irbītis, satiksmes drošības speciālists, tiesu eksperts: “Pērnā statistikas tabula faktiski jau nav nemaz tik briesmīga. Neliels pieaugums ir. Bet tas varētu būt vairāk attiecināms uz pērnās vasaras ļoti labajiem, kustību (diemžēl reizēm pārāk relaksētu un tādēļ bīstamu) veicinošajiem laika apstākļiem.

Sliktāks, nākotni apdraudošs, ir cits grafiks, kurā redzams ievērojams policijas sastādīto protokolu skaita samazinājums. Naivi būtu iedomāties, ka braucēju disciplīna uzlabojusies. Vienkārši policijas resursi kļuvuši vēl mazāki, kustīgas prevencijas bijis mazāk. Un tas ir slikti.

Radaru sodu statistika ir satriecoša. “Uzraujas” tūkstoši. Lielākā daļa gan zemākajā (līdz + 20 km/h) zonā, kuru par tieši bīstamu nez vai var uzskatīt. Bet arī šis pārkāpums liecina vai nu par izklaidību, vai par nu jau hronisku pieradumu limitus “mazliet” pārkāpt. Vai par bezpersonisko (bez soda punktiem) naudas sodu ignorēšanu.

Radari un netrafarētās ekipāžas vien nelīdzēs. Domāju, ka tikai komplektā ar labi redzamu, mazāk sodošu, vairāk preventīvu ceļu policijas darbību tie spētu šī un nākamo gadu statistiku uzlabot. Bet papildu finansējumu šādai darbībai padomes apstiprinātajos plānos diemžēl neredzam.”

 

Juris Kreicbergs, RTU docents: “Neesmu pārliecināts, ka, “neatlaidīgi mēģinot mainīt dalībnieku apziņu, paradumus, izglītojot”, ir vienīgais un labākais ceļš.

Pirmais, kas man nepatīk, ir, tas, ka visu vainu noveļ uz satiksmes dalībniekiem, neko neatstājot organizatoriem. Vajadzētu iedziļināties “vision zero” idejās.

Man patiesi nepatīk, ka galvenie vainīgie ir “nezinošā un nepaklausīgā tauta” – sarīkosim kampaņu un pastāstīsim, kā pareizi uzvesties. Kampaņas ir derīgas, bet, manuprāt, to loma satiksmes drošības uzlabošanā ir pārspīlēta.

Prasts piemērs par “izglītošanu”: “Ati, pārkāpt atļauto ātrumu ir bīstami pašam Atim un visiem apkārtējiem.” Patīk šāds vērtīgs padoms? Tagad virs 90 vairs nekad un nekur?

Uzskatu, ka vairāk jāpievērš uzmanība pašu satiksmes organizatoru kvalifikācijas celšanai. Nezinu, kas bija domāts ar “LVC” pasākumu, kuram padome atteica finansējumu, “Darbnīcu un semināru maratons “Drošāki infrastruktūras risinājumi””, bet šī man šķiet ļoti svarīga savstarpējā pieredzes apmaiņa pašvaldību lēmējiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pārāk maz, īpaši salīdzinājumā ar skandināviem, pievēršam uzmanību arī pētniecībai. Pētniecības procesā izaug speciālisti, kas vēlāk var dot lielu pienesumu. Pētniecību atteica gan mums, gan “LVC”. Normāls pētniecības produkts ir rakstīts darbs. Uzskatu, ka jāizglītojas daudz no šāda līmeņa informācijas avotiem, ne tikai no virtuālajiem “nedzer, uzmanies, piesprādzējies”. Noteikti trūkst arī kvalitatīvas ne tikai profesionāļiem lasāmas grāmatas par drošību, ko varētu izmantot gan apmācītāji, gan drošības entuziasti.

Par dzīvnieku žogu pilotprojektu nebūtu tik skeptisks. Latvijā īpaši daudz šajā jomā nav darīts, ir normāli, ja apgūst pieredzi. Bet nepareizs šķita līdzekļu piešķīrums ceļa signālstabiņu uzstādīšanai. Tas ir standarta ceļa elements, kurš ir jāuzstāda ceļa izbūves laikā par ceļu būves līdzekļiem un nav nekāds papildu pasākums. Nesaskatu tur kopsakarību ar OCTA finansējumu.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 160
16 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 74
18 stundas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 42
1 diena
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti uzmanīgs un vērīgs – tas var tevi pasargāt! Horoskopi 28.novembrim
16 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Velves” strīds par Stradiņa slimnīcas A korpusa otrās kārtas būvdarbu iepirkumu nonācis AT 2
1 stunda
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas
2 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Cik lielai būtu jābūt Kariņa un Pavļuta algai?
2 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Uz kurām pilsētām jau doties baudīt Ziemassvētku rotājumus un skaistās gaismiņas?
2 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepumiņi – sērkociņi Ziemassvētku gaidīšanas laika “iededzināšanai”: brīnišķīga recepte svētkiem un dāvanām 2
11:14
LA
LA.LV
Praktiski
FOTO. Mākslinieces Ievas Bondares 10 idejas, kā pašam izgatavot Adventes vainagu 2
10:59
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Rita, Vita un Olita
10:01
LA
LA.LV
Praktiski
FOTO. Mākslinieces Ievas Bondares 10 idejas, kā pašam izgatavot Adventes vainagu 2
15 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Skujkoku cenas krīt, lapu koku – aug! Kurš kopš šobrīd ir vispieprasītākais tirgū?
1 stunda
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepumiņi – sērkociņi Ziemassvētku gaidīšanas laika “iededzināšanai”: brīnišķīga recepte svētkiem un dāvanām 2
59 sekundes
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Tele2” plāno uzstādīt simtiem 5G staciju
1 stunda
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Zviedrijas vēstniece Latvijā Kārina Hēglunda: Ar vēju par lētākām cenām jeb Latvija ir lielas izvēles priekšā 9
2 stundas
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Kādus postījumus savvaļas dzīvnieki nodara sējumiem un kā tos iespējami efektīvāk novērst?
1 stunda
ZB
Zigmunds Bekmanis
Kokteilis
“Man patīk, ja vīrieši prot izteikt komplimentus, uzņemties atbildību un nav augstprātīgi!” Saruna ar “Kad viņas satiekas” vadītāju Baibu Vītiņu
2 stundas
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
“Labākais auto ir dienesta auto!” Kurš spēkrats ir iecienīts gan biznesā, gan privātpersonu aprindās?
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 142
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā starptautiskajā izstādē “EXPO 2020” Dubaijā aizvadīta Latvijas nacionālā diena 14
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijā, Vācijā un Itālijā apstiprināti pirmie inficēšanās gadījumi ar Covid-19 jauno Dienvidāfrikas paveidu 49
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 79
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā pakāpeniski iestājas meteoroloģiskā ziema
1 stunda
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 72
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad par bērnu vakcināciju nebūtu jādomā!” Circene uzsver, kāda kļūda Latvijā pieļauta 146
17 stundas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 42
1 diena
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai? 10
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
ECDC: Jaunais Covid-19 variants rada “augstu vai ļoti augstu” risku Eiropai 93
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 16
1 diena
LE
LETA
Ziņas
RAKUS un PSKUS atklāj, cik darbinieki atlaisti Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ 50
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Rita, Vita un Olita
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Kanādā “antivakseriem” par vēršanos pret mediķiem draudēs kriminālatbildība 90
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
TM atsaka Lembergam izmaksāt kaitējuma kompensāciju par iepriekšējiem amata ierobežojumiem 321 468 eiro apmērā 31
17 stundas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Saules aptumsums var atnest jaunu skatījumu uz lietām un notiekošo! Horoskopi no 29. novembra līdz 4. decembrim
1 stunda