Foto: Pixabay

Saule nav labākais D vitamīna avots, brīdina ārsti un atgādina par melanomas risku 0

Latvijā ik gadu tiek diagnosticēti aptuveni 200 jauni melanomas gadījumi, ar katru gadu šis skaitlis palielinās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Sievietes spēks un iedvesma: 10 ietekmīgas dāmas līderes, kas veidojušas Latvijas vēsturi 29
Kokteilis
Viņi dzīvo, lai piedzīvotu! 10 vārdu īpašnieki, kuros mīt nepiesātināms ceļotāja gars
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 137
Lasīt citas ziņas
Maijs ir starptautiskais melanomas mēnesis, tāpēc arī Latvijas speciālisti atkārtoti uzsver sauļošanās kaitīgumu un mudina iedzīvotājus nevilcināties ar ādas veidojumu pārbaudi.

Dermatologs Raimonds Karls skaidro, ka viens no galvenajiem ādas audzēju iemesliem ir cilvēka dzīves laikā uzkrātais ultravioletais starojums.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tas ir saprotams, ka pēc tumšās sezonas, esam noilgojušies pēc saules, bet, diemžēl, saule nav tas labākais D vitamīna avots. Melanoma visbiežāk attīstās tieši uz tām ķermeņa daļām, kuras visbiežāk pakļautas ultravioletā starojuma kaitīgajai iedarbībai”, uzsver R.Karls.

Atšķirībā no daudzām citām onkoloģiskajām saslimšanām melanomai ir raksturīgi, ka ar to slimo cilvēki visos vecuma posmos, tostarp arī gados jauni.

Kā norāda speciālisti, lai gan melanoma ir agresīvākais no ādas vēža veidiem, tā ir veiksmīgi ārstējama, ja tiek atklāta agrīnā stadijā.

Tāpēc ikvienam, kurš pamana kādas aizdomīgas izmaiņas ādas veidojumos, ieteicams nekavējoties konsultēties ar ārstu, nevis nogaidīt, vai sekos vēl kādas izmaiņas.

Melanoma ir viens no ļaundabīgiem ādas vēža paveidiem, tā attīstās no šūnām, kuras sauc par melanocītiem.

Visvairāk riskam saslimt ar melanomu pakļauti cilvēki, kuriem ir daudz dzimumzīmju, cilvēki, kuriem ir samērā liela izmēra dzimumzīmes ar neregulārām robežām, nelīdzenu virsmu, kā arī cilvēki, kuru radiniekiem ir konstatēta šī saslimšana.

Tāpat risks saslimt ar melanomu ir tiem, kuri pārmērīgi sauļojas vai apmeklē solāriju. Visbiežāk slimo cilvēki vecumā no 40 līdz 60 gadiem, bet ar katru gadu saslimušo vidū arvien vairāk ir gados jauni cilvēki.

Maijs ir melanomas informatīvais mēnesis visā pasaulē, un tā ietvaros veselības aprūpes speciālisti aicina iedzīvotājus pievērst pastiprinātu uzmanību aizdomīgiem ādas veidojumiem un pārbaudīt ādas veselību.

Melanomas mēneša ietvaros 17.maijā, klīnikā Derma Clinic Riga varēs veikt ādas stāvokļa pirms vasaras sezonas pārbaudi – saņemt konsultāciju un ķermeņa ādas veidojumu izmeklēšanu par speciālu cenu.

Reklāma
Reklāma

Savukārt 24.maijā plkst. 11:00 dermatologs Raimonds Karls sadarbībā ar pacientu biedrību “Dzīvo bez bailēm” aicina iedzīvotājus uz publisku lekciju “Melanoma. Kā sevi pasargāt?”. Lekcija ir bezmaksas. Norises vieta: Derma Clinic Riga.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.