Madonas novada iedzīvotāji sūtīti vakcinēties uz Gulbeni, jo tur visi  ģimenes ārsti piedalās vakcinēšanā.
Madonas novada iedzīvotāji sūtīti vakcinēties uz Gulbeni, jo tur visi ģimenes ārsti piedalās vakcinēšanā.
Foto: Paula Čurkste/LETA

Vakcinācijas farss reģionos:  seniorus pēc Covid-19 potes dzenā pa visu Latviju 38

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Kaut gan Vakcinācijas birojs solīja, ka ikviens Latvijas iedzīvotājs poti pret kovidu varēs saņemt tuvāk savai dzīvesvietai, tomēr solītais ne visos gadījumos īstenojas.

LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 211
14 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena nebūs pārāk piemērota sarunām! Horoskopi 14.aprīlim
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliskās ģimenes biogrāfs: prinča Harija “atmaksas stunda” ir klāt – viņam būs jāstāv pie vectēva prinča Filipa kapa 37
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Piemēram, Madonas novada 193 seniorus, kuri patlaban ir prioritārā vakcinējamo grupa, birojs sūtījis potēties nevis uz Madonu, bet citām pilsētām.

Rīdziniece Liene Brizga-Kalniņa sociālajos tīklos raksta, ka viņas mammai atsūtīta īsziņa, ka no Madonas (pilsētas bez vakcinācijas punkta) jābrauc vakcinēties uz Jēkabpili. Mamma dzīvojot viena, bez auto.

CITI ŠOBRĪD LASA
“Loģiski, brauksim, vedīsim, bet kā ar tiem, kuriem nav šādas iespējas?” vaicā Liene, šo situāciju raksturojot kā senioru vakcinācijas farsu reģionos.

Cita tviterlietotāja Līva papildināja absurdo stāstu: “Mana omīte un vectēvs ar vienu zvanu reģistrējās vakcīnai Madonā, šodien viens saņēma ziņu, ka jāzvana uz Jēkabpili, otrs uz Gulbeni. Kā tas ir iespējams? Cilvēki pierakstījās kopā, dzīvo kopā, ir viens uzvārds. Pēc kā tika izlemta potēšanas vieta?”

Uz šo ierakstu Vakcinācija biroja oficiālajā tviterkontā (bez kāda vārda, uzvārda) atbildēts: “Randomizēta sadale šoreiz, kas neņēma vērā uzvārdus vai dzīvesvietas. Uzrakstiet DM [tiešo vēstuli], lai mēģinātu palīdzēt ar vienu pilsētu tomēr abiem senioriem.”

Šāda robotizētā pieeja likusi daudziem sadusmoties – šajā gadījumā senioriem palīdz viņu bērni un mazbērni, bet ja vecie ļaudis pie viņiem nevērstos? Kā un kur lai rod cilvēcisku atbildi un cilvēcisku rīcību, nevis tiek pie “randomizētas sadales”? Un kāpēc nevakcinē Madonā?

 

Speciālistu trūkums

Pēc Nacionālā veselības dienesta datiem (NVD), Madonas reģionā tikai astoņi ģimenes ārsti no 17 novadā praktizējošajiem dakteriem piekrituši vakcinēt savus pacientus, bet Madonas slimnīcā līdz vakardienai nebija neviena ārsta vai ārsta palīga, kas varētu uzņemties cilvēku vakcinēšanu.

Speciālistu trūkuma dēļ slimnīcas mediķus, sākot no janvāra, potējot tie administrācijas darbinieki, kuriem ir sertifikāts. Viņi jau trešo mēnesi vakcinējot ne tikai savus kolēģus, bet arī citus reģiona mediķus, farmaceitus.

“Tiem cilvēkiem, kuri to dara, ir savi pamatpienākumi, un viņi fiziski nevar turpināt senioru un vēlāk arī nākamo prioritāro grupu vakcināciju. Tai tomēr vajadzētu būt tai auditorijai, kuru vakcinētu ģimenes ārsti, jo mēs to nevaram pacelt, lai kā gribētu. Mūsu novada iedzīvotājus sūta, piemēram, uz Gulbeni, jo tur visi ģimenes ārsti piedalās vakcinēšanā,” saka Madonas slimnīcas vadītājs Artis Stuburs.

Slimnīca vakar sameklējusi vienu pensionētu ārsta palīgu, kuram ir sertifikāts, un pieņēmusi darbā, lai glābtu situāciju un, kā sacīja slimnīcas vadītājs, seniori netiktu dzenāti pa visu pasauli.

“Ja visi ģimenes ārsti neiesaistīsies savu pacientu vakcinācijā, tad uz slimnīcu var tikt nosūtīti vismaz pāris tūkstoši, kuriem nepieciešama vakcīna. Viens ār­sta palīgs nespēs sapotēt tik daudz cilvēku, lai kā cen­stos,” prognozē Stuburs.

Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs skaidroja, ka pēc vakardienas sarunas Veselības ministrijā, kurā piedalījušies gan slimnīcas, gan pašvaldības pārstāvji, pašvaldība esot ar mieru zvanīt visiem 193 senioriem, lai izstāstītu, ka viņi ir pārcelti rindā uz Madonu.

“Pēc sarunas ar vietējās varas pārstāvjiem ar iedzīvotājiem sazināsies Madonas slimnīcas pārstāvis, bet tajā brīdī, kad jau būs precīzi zināmas vakcīnu piegādes un potēšanas laiks,” sacīja pašvaldības vadītājs un piebilda, ka, visticamāk, tikšot meklētas arī privātās ārstniecības iestādes.

 

Ja nevar nokļūt, jāraksta… birojam

“Ja visi novada ģimenes ārsti pieteiksies vakcinēt savus pacientus, būšu ļoti pateicīgs viņiem, jo tad situācija nebūs tik problemātiska. Sanāca tā, ka pašvaldība kļuva par vainīgo, kaut gan vakcinācijas loģistika nav pašvaldības funkcija. Bet mēs strādājam iedzīvotāju labā un esam ar mieru visus apzvanīt,” pastāstīja Lungevičs.

Izrādās, ka šobrīd uzaicinājumu veidošanas manuālais process neparedzot iespēju pārliecināties par vienas mājsaimniecības novirzīšanu uz vienu vakcinācijas vietu. Tātad sievu var novirzīt, piemēram, uz Jēkabpili, bet vīru – uz Gulbeni…

Vakcinācijas biroja komunikācijas konsultante Agnese Strazda skaidroja, ka vakcinācijas vietas tiekot atlasītas automātiski, ņemot vērā, kura no tām ir tuvāk cilvēka norādītajai dzīvesvietas adresei, kā arī konkrētās ārstniecības ie­stādes vakcinācijas jaudu. Esot jāņem vērā arī tas, cik daudz vakcinēties gribētāju ir konkrētajā teritorijā.

“Tā kā vakcinācijas vietu atlase ir pēc nejaušības principa, var gadīties, ka vienam tiek viena vieta, otram – cita. Ja ir ļoti kritiska situācija ar nokļūšanu vakcinācijas vietā, aicinām rakstīt Vakcinācijas projekta birojam,” saka A. Strazda.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts 23. februārī ir izdevis rīkojumu, kurā norādīts, ka ģimenes ārsti, kuru prakse neveic vakcināciju pret Covid-19 (no vairāk nekā 1200 ārstu praksēm to dara mazāk nekā puse ārstu), varot rekomendēt saviem pacientiem reģistrēties portālā “manavakcina.lv” vai nosūtīt savus pacientus uz ārstniecības iestādi, kurai ir līgums ar konkrētā ģimenes ārsta praksi.

Savukārt Strazda, papildinot šo informāciju, skaidroja, ka birojs esot konstatējis tādus gadījumus, kad ģimenes ārsti īsi pirms sabiedrības apziņošanas par konkrētas cilvēku grupas vakcināciju pārtraucot līgumu ar NVD par vakcinācijas pakalpojuma sniegšanu.

Tad varot būt situācija, ka cilvēks, kurš pieteicies “manavakcina.lv” vai zvanījis pa tālruni 8989, nonāk pie sava ārsta, kurš saka, ka nepotēs.

“Ja ģimenes ārsts nevakcinē vispār, cilvēkam pēc šī fakta pārbaudes tiek norādīta cita vakcinācijas iestāde, kas ir tuvāk dzīvesvietai,”sacīja Strazda.

 

Kaut vai stundu dienā

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride uzskata, ka vakcinācijas procesa organizētāji neredz kopainu un neiedomājas, ka Veselības ministrijai ar NVD palīdzību ir jārada iespēja, lai katrā reģionālajā slimnīcā tiktu obligāti atvērts vakcinācijas kabinets, kuram tiktu piešķirts arī finansējums.

“Arī katram ģimenes ārstam, kuram ir līgums ar NVD par valsts apmaksātu ārstniecības pakalpojumu sniegšanu, ir obligāti jāvakcinē savi pacienti kaut vai stundu dienā.

Vakcinācijai obligāti ir jābūt vienam no ģimenes ārstu darba kvalitātes kritērijiem.

Ja kāds no ārstiem atsakās vakcinēt savus pacientus, tad būtu jāapsver jautājums, vai šādam ārstam ir jāmaksā pilna kapitācijas nauda no valsts budžeta, jo šī ir ārkārtēja situācija, kurā ģimenes ārsti nedrīkst stāvēt nomaļus,” uzskata Skride.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas valdes pārstāvis Ainis Dzalbs, kurš ir Jelgavas novada ģimenes ārsts, pastāstīja, ka asociācija Veselības ministrijai un NVD ir norādījusi, ka kolēģi, kas nav iesaistījušies vakcinācijas procesā, ir jāuzrunā un jānoskaidro, kāpēc viņi neiesaistās.

“Mēs saprotam, ka ikviena ģimenes ārsta prakse ir ārkārtīgi svarīgs posms, lai nodrošinātu Latvijas iedzīvotāju imunizāciju, īpaši laukos. Zinu, ka neiesaistīšanās galvenā problēma ir lielā pār­slodze un personāla trūkums.

Nav manā rīcībā speciāla pētījuma, bet esmu ievērojis, ka nepiesakās tās prakses, kurās pavisam nelielās telpās strādā tikai viens ārsts un viena medicīnas māsa.
SAISTĪTIE RAKSTI

Telpas nav piemērotas aktīvai vakcinācijai – neliels kabinets un viens šaurs gaitenis, tas arī viss. Runājam ar pašvaldībām un lūdzam, lai tās palīdz mums ar telpām, lai mēs varētu nodrošināt vakcināciju,” skaidroja dakteris Dzalbs.

“Man ne reizi vien cilvēki ir teikuši, ka ģimenes ārstiem nevajadzētu atteikties no vakcinācijas, ka viņiem tas būtu jādara obligāti. Tad atbildu: būs X stunda un būs jāvakcinē visiem. Nevarēs būt tā, ka nevakcinēs, jo pastāvēs tikai viens jautājums – cilvēkam dzīvot vai mirt,” uzskata LLĢĀA vadītāja Līga Kozlovska.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā veikta unikāla operācija
55 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Kariņš atklāj, kam jāmainās, lai valstī varētu mīkstināt Covid-19 ierobežojumus 16
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā vakcinētajiem senioriem piedāvā bezmaksas ielūgumus uz muzejiem 5
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Cik daudzi otrdien Latvijā saņēmuši poti pret Covid-19? 1
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 201
14 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena nebūs pārāk piemērota sarunām! Horoskopi 14.aprīlim
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliskās ģimenes biogrāfs: prinča Harija “atmaksas stunda” ir klāt – viņam būs jāstāv pie vectēva prinča Filipa kapa 37
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš ir pārāk, pārāk piesardzīgs!” Māris Gulbis par Ugu Dumpi un pārspīlēto situāciju 39
17 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Vācijā ar “AstraZeneca” vakcīnu potētie vecumā līdz 60 gadiem saņems citas vakcīnas otro devu 4
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Sāks skatīt iedzīvotāju iniciatīvu par Vakcinācijas projekta biroja likvidēšanu 10
3 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 31
4 stundas
LE
LETA
Veselam
Vakcinācijas centros potēt varēs arī cilvēkus ārpus prioritārajām grupām 12
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvija jau saņēmusi “Johnson & Johnson” vakcīnas. Pavļuts skaidro, vai tās izmantos iedzīvotāju vakcinācijai 11
15 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
“Kolēģi diezgan piesardzīgi raugās uz potēšanos pret kovidu.” Pedagogu vēlme potēties vēl nav izzināta 31
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slepkavība Purvciemā: Policija noskaidrojusi nošautā cilvēka personību un izvērsusi plašus uzbrucēju meklēšanas pasākumus
12 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Šajā situācijā tas izskatās pēc politiskā daltonisma.” Circene par Skolēnu dziesmu un deju svētku rīkošanu epidēmijas laikā 11
1 stunda
PR
Praktiski.lv
Ziņas
VIDEO. Latvijas mežos šobrīd zied skaists, bet ļoti indīgs augs: pētnieki atklājuši, ka tam piemīt pretvēža efektivitāte
10 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Uzlikts arests! Suecas kanālu nobloķējušā kuģa sāga turpinās
31 minūtes
ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 31
4 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Kases čeki ne tikai tērē resursus, bet arī apdraud cilvēku veselību. Kad tiksim vaļā no kaitīgajiem čekiem uz indīgā papīra? 28
4 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ventspilī izglābj akā iekritušu suni, bet dzīvnieks nokļūst patversmē: suņa liktenis neskaidrs – saimnieki atteikušies vai nav atraduši savu mīluli?
26 minūtes
LE
LETA
Ziņas
KNAB skaidro, vai izdevās pierādīt “ABLV Bank” vadības iesaisti korupcijā un Rimšēviča kaitniecību 4
2 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pārbrauca pāri un tajā brīdī sajuta, ka kaut kas nav riktīgi!” Kādu sodu saņēma kravas auto šoferis, kurš notrieca pensionāri? 18
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Ja ir apdraudējums pārējiem, tad tas obligātuma princips ir sabiedrības interesēs!” Circene par vakcinēšanas pret Covid-19 brīvprātību un obligātumu 138
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Rodas sajūta, ka veselības ministrs manipulē ar premjeru!” Sociologs par necaurspīdīgo un korporatīvo sistēmu 78
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Daudzi būtu gatavi strādāt par “nemotivējošajiem” 2400 eiro!” Sociologs par Langes izteicieniem 35
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Strauja un Gudrīte 1
59 minūtes
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Sīpola vietnieks – puravs: 4 gardu ēdienu receptes ar puraviem
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
VM skaidro, vai Vakcinācijas projekta biroja darbiniekiem plānots izmaksāt prēmijas 26
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Vai esam gatavi tam, ka lūši ienāks mūsu pagalmos un saplosīs mūsu suņus, kaķus un vistas?”: patversmes vadītāja par lūšu medību aizliegumu 54
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Ziņas
VIDEO. Latvijas mežos šobrīd zied skaists, bet ļoti indīgs augs: pētnieki atklājuši, ka tam piemīt pretvēža efektivitāte
11:35
LE
LETA
Ziņas
Slepkavība Purvciemā: Policija noskaidrojusi nošautā cilvēka personību un izvērsusi plašus uzbrucēju meklēšanas pasākumus
11:33
ML
Māra Libeka
Veselam
Vakcinācijas biroja maks kļūs liesāks. Par cik eiro saruks Juhņēvičas alga?
11:30