
Uzziņa 0
Termogrāfija
Termogrāfija ir viens no lētākajiem veidiem, kā jebkurā ēkā var identificēt siltuma zudumu vietas (paaugstināta gaisa caurlaidība un/vai mitruma uzkrāšanās) un skaidri apzināt nepieciešamo remontdarbu apjomus. Ar šo paņēmienu mēdz pārbaudīt būvniecības procesa un izmantoto materiālu kvalitāti vēl pirms objekta nodošanas ekspluatācijā, kā arī, īpašumu iegādājoties, noskaidrot tā siltumizolācijas līmeni, lai pēcāk izvairītos no milzīgiem apkures izdevumiem.
Teorētiski termogrāfija ir infrasarkanā starojuma vizualizācija, izmantojot speciālu termokameru, kas spēj uztvert ēkas konstrukciju radīto siltumu (to izdala visi objekti, tostarp cilvēki!), noteikt attiecīgās virsmas temperatūru un ainu attēlot plaknē īpašā krāsu skalā. Siltākās detaļas šajos attēlos izceļas uz aukstāko fona, un pat saimniekam uzreiz ir saprotams, kur slēpjas defekti – vai tās ir gaisa spraugas, termiskie tilti, siltumizolācijas bojājumi, mitruma skartās un citās vājās vietas.
Blower-door tehnoloģija
Tā ir ēkas blīvējuma pārbaude, kad to pakļauj gaisa pārspiediena vai zemspiediena (vakuuma) iedarbībai, un kopā ar termogrāfiju šī dārgākā metode vispilnīgāk atklāj objekta siltumnoturību. Ideja – iekštelpu gaiss allaž atrod spraugu, pa kuru izkļūt no mājas, papildus šajās vietās izraisot arī postošus procesus (kondensāts un pelējums). Parasti tas notiek tur, kur būvmateriāli nav pareizi savstarpēji savienoti, bet izolācijas materiāli – pareizi iestrādāti vai jau ir sabojāti.
Blower-door tehnoloģijā izmanto speciālas konstrukcijas ventilatoru, kuru pārbaudes laikā iemontē mājas ārdurvīs vai kādā logā un pieslēdz pie datora, kam ir īpaša ēkas blīvējuma mērīšanas programmatūra. Vienā vai otrā režīmā, radot 50 paskālu lielu gaisa spiedienu, var konstatēt reālo gaisa apmaiņas koeficientu objektā, salīdzināt to kaut vai ar Latvijas būvnormatīvos noteiktajiem rādītājiem un izdarīt attiecīgos secinājumus.