Izdegšana bieži vien izpaužas ar galvassāpēm un citiem fiziskiem simptomiem.
Izdegšana bieži vien izpaužas ar galvassāpēm un citiem fiziskiem simptomiem.
Foto: Andrey Popov/SHUTTERSTOCK

Šodien reti kurš prot pateikt “nē”! Kā iemācīties sargāt savu veselību un neizdegt 4

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Izdegšana ir fiziska, emocionāla un garīga izsīkuma stāvoklis, ko izraisa pārmērīgs un ilgstošs stress, bet veicina pārslodze un saskare ar citu cilvēku ciešanām un negatīvajām emocijām, tādēļ visbiežāk no šī sindroma cieš medicīnas un sociālie darbinieki, skolotāji, policisti.

 

Iekļauta arodslimību sarakstā

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 176
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 165
1 diena
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 189
1 diena
Lasīt citas ziņas

Ministru kabineta noteikumos par arodslimību izmeklēšanas un uzskaites kārtību izdegšanas sindroms minēts kā pārslodžu izraisīta slimība, kas raksturīga darbiniekiem, kuru pienākumos ietilpst palīdzības, atbalsta sniegšana, intensīva saskare un komunikācija ar citiem cilvēkiem. Profesionālā izdegšana ir negatīvo emociju uzkrāšanās, kas noved pie emocionālo un garīgo resursu izsīkuma.

Tās simptomi var izpausties gan emocionālajā, gan kognitīvajā, gan fiziskajā sfērā. Fiziskie simptomi var būt kā nogurums, nespēks, biežas saaukstēšanās slimības, fiziska izsīkuma un nespēka sajūta, biežas galvassāpes, ķermeņa svara izmaiņas, miega un gremošanas sistēmas darbības traucējumi, biežāka slimošana. “Emocionālajā sfērā izdegšana izpaužas ar nomāktību, cilvēki kļūst ciniski, vienaldzīgi, neieinteresēti ne tikai darbā, bet arī ikdienas aktivitātēs, ātrāk aizkaitināmi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Citiem var dominēt izmaiņas kognitīvajā sfērā, piemēram, iepriekš veiktie darba pienākumi vairs nepadodas tik labi kā agrāk, prasa lielāku piepūli, biežāk tiek pieļautas sev neraksturīgas kļūdas, parādās nespēja koncentrēties,” stāsta Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras docētājs, psihoterapeits Artūrs Miksons. Viņš izdegšanu salīdzina ar lieko svaru, kas nerodas pēkšņi, bet uzkrājas lēnām, pakāpeniski. Jautājums – vai pašā sākumā cilvēks to patiešām nepamanīja vai vienkārši ignorēja tā pirmās pazīmes?

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība šogad veica pedagogu aptauju par profesionālās izdegšanas riskiem. Trešdaļa no 10 072 skolotājiem norādīja, ka cieš no profesionālās izdegšanas sindroma. No 26 anketā iekļautajām profesionālās izdegšanas pazīmēm 18 atzīmēja 50% pedagogu. Visbiežāk – 87% gadījumu – darba problēmas tiek ņemtas līdzi uz mājām, 85% bieži jūt spēku izsīkumu, gandrīz 80% strādā vairāk nekā 40 stundas nedēļā, gandrīz vienmēr jūt emocionālu nogurumu un darba dēļ nevar aizmigt, bet 68% skolotāju pamanījuši, ka, strādājot vairāk, var paveikt arvien mazāk, jo dara to lēnāk.

Savukārt Amerikas Ārstu asociācijas dati liecina – pirms pandēmijas izdegšanu darbā jutuši 42%, bet tagad jau puse ārstu.

 

Darbaholiķi izdeg ātrāk

Pandēmijas laikā daudzās pasaules valstīs dažādu profesiju pārstāvjiem – mediķiem, skolotājiem un citiem – biežāk nekā citkārt izpaudušās mentālās veselības problēmas. Attēlā: Francijā Leguzas klīnikā, kas specializējas no izdegšanas cietušo veselības aprūpes darbinieku ārstēšanā, paciente piedalās terapeitiskajā boksa sesijā.
Foto: Jeff Pachoud/AFP/SCANPIX

Virkne stresoru, kas veicina izdegšanu, cieši saistīti ar darba vidi, piemēram, pārāk liela atbildība, bieži jārisina dažādas krīzes situācijas, neskaidrība par veicamajiem darba uzdevumiem vai arī to ir daudz, sliktas attiecības ar darba kolēģiem. Piemēram, daudzu profesiju pārstāvjiem ievērojams stresors ir pandēmija, kuras dēļ jāievēro drošības pasākumi, jāveic papildu pienākumi un moka neskaidrība, vai darbs klātienē nebūs jāpārtrauc pavisam.

Rīgas Stradiņa universitātes Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedras pasniedzējs, psihologs Ervīns Čukurs kā galvenos stresa izraisītājus darba vidē min pārāk lielu atbildību, uzspiestu darba ritmu, neskaidrību par veicamajiem darba uzdevumiem.

“Bieži vien darbiniekam izvirza pretrunīgas prasības, kuras viņš nespēj izpildīt. Būtiski darba vides faktori, kas var izraisīt stresu, ir arī psihoemocionālā pārslodze, nepietiekams atalgojums un sociālais atbalsts, neskaidrība par uzņēmuma nākotni un darba vietas saglabāšanas iespējām,” viņš saka. Arī darba organizācijai un plānošanai ir ļoti būtiska loma darba stresa izraisīšanā. Ja darbinieki precīzi nezina, kurš par ko ir atbildīgs, tiek pieņemti nepārdomāti lēmumi, rodas negatīvs psiholoģiskais klimats.

“Attiecības ar kolēģiem var būt gan sociālā atbalsta avots, gan arī stresa cēlonis. Labas sociālās attiecības sniedz indivīdam atzinību, sapratni, palīdz mainīt veidu, kā tiek uztvertas darba prasības, paaugstina pašvērtējumu, samazina pārdzīvotā stresa sekas un veicina emociju pārstrādi.

Personiskās attiecības darbā diemžēl var kalpot arī par stresa cēloni. Uzticēšanās un atklātības trūkums, konkurence starp kolēģiem, uzmanības un atbalsta nesaņemšana no vadības veicina nedrošību un stresu darbiniekiem. Dažkārt darbinieki var saskarties ar fizisko un emocionālo vardarbību darbā, kas atstāj postošas sekas uz viņu veselību,” norāda psihologs.

Nereti izdegšanu veicina arī paša darbinieka personības iezīmes, piemēram, nespēja atteikt, uzņemoties arvien jaunus darba pienākumus, vēlme paveikt visu perfekti, zema pašcieņa, darbaholisms, uzmanības trūkums pašam pret savām vajadzībām.

“Kāda sieviete aizgāja no darba, kurā bija izdegusi, jo neprata pateikt nē un uzņēmās visus darbus. No vienas puses, viņa tagad jutās labāk, jo vairs nebija pārstrādājusies, tajā pašā laikā viņu mocīja vainas sajūta par to, ka nestrādā, lai arī ģimene finansiālajā ziņā to varēja atļauties. Viņas acīs atpūtai nebija nekādas vērtības,” tipisku gadījumu no savas prakses atceras psihoterapeits Artūrs Miksons.

 

Nekrāt, bet izrunāt emocijas

Izdegšanas profilakse var notikt kā individuāli, tā darba kolektīvā. “Darbinieks var pielietot dažādas relaksācijas tehnikas, piemēram, vizualizācijas, apzinātības vingrinājumus, meditāciju, autogēno treniņu, savukārt uzņēmuma vadība var palīdzēt darbiniekiem iemācīties kontrolēt stresu, izglītojot viņus par stresa rašanās cēloņiem un tā pārvarēšanas veidiem, to, kā sabalansēt privāto un darba dzīvi, ierīkot uzņēmumā atpūtas telpas, ieviest dažādus pasākumus darbinieku veselības veicināšanai,” uzsver Ervīns Čukurs.

Lai spriedze nepāraugtu izdegšanas sindromā, svarīgi sākt runāt ar kādu par savām emocijām, piemēram, ar draugiem, ģimenes locekļiem, arī darba vietās var organizēt grupas, kurās saņemt psihologa, kolēģu atbalstu.

“Bieži vien izdegšana veidojas tādēļ, ka cilvēkam nav izveidojies ieradums kādam pastāstīt par to, kas ar viņu notiek, un lūgt palīdzību. Jo ilgāk to atliek, jo grūtāk izdarīt. Piemēram, darbs ar smagi slimiem, neārstējamiem cilvēkiem no ārsta vai aprūpētāja prasa daudz spēka.

Var rasties bezspēcības sajūta, kas rada vēlmi kompensēt savu nespēju palīdzēt šim cilvēkam, vēl vairāk palīdzot citiem. Nostājoties uz šī ceļa, izdegšana ir tikai laika jautājums. Lai tā nenotiktu, jārunā par savu bezspēcību ar kolēģiem, speciālistiem,” saka Artūrs Miksons, piebil­stot, ka jebkuram mediķim, sociālajam darbiniekam, pedagogam ir jāzina darba apjoms, kuru veicot viņš spēj normāli funkcionēt, nekaitējot savai veselībai.

Lai darbā neizdegtu, vajag pietiekami daudz laika atvēlēt atpūtai, izmantot ikgadējo atvaļinājumu, brīvdienā pilnībā aizmirst par darbu, izgulēties, atrast laiku saviem vaļaspriekiem vai vienkārši nekā nedarīšanai.

 

Izdegšanas sindroma izpausmes

* Fiziskās: nogurums, nespēks, biežas saaukstēšanās slimības, galvassāpes, ķermeņa svara izmaiņas, miega traucējumi, hroniski gremošanas traucējumi, divpa­dsmitpirkstu zarnas čūla, sirds asinsvadu un autoimūnas slimības, alerģijas, trauksme, depresija.

* Uzvedības: tieksme uzņemties vairāk pienākumu, nekā spēj veikt, darba ņemšana līdzi uz mājām, strādājot arvien vairāk, var padarīt mazāk, nevēlēšanās iet uz darbu, konflikti ar kolēģiem, pastiprināta alkohola vai nomierinošu līdzekļu lietošana.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Emocionālās: izsīkuma sajūta, nomāktība, paaugstināts prasīgums pret sevi, sevis vainošana, cinisms, sarkasms, garlaicības, tukšuma sajūta, aizvainojums, izjūta, ka neesi novērtēts, vilšanās, bezcerības sajūta, nervozitāte, paaugstināta uzbudināmība.

* Profesionālās: bezjūtīga, vēsa, ciniska attieksme pret citiem cilvēkiem – klientiem, pacientiem, kolēģiem, neapmierinātība ar sevi, paveikto, saviem panākumiem darbā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
“Mēs apzināmies, ka pašreizējā situācijā lielākās valsts slimnīcas tiek noslogotas ar Covid-19 pacientu ārstēšanu”: VCA pauž gatavību iesaistīties plānveida operāciju nodrošināšanā 7
7 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 29
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Iedzīvotājiem piedāvā valsts apmaksātas psihologa konsultācijas 10
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 176
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 165
1 diena
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 189
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 31
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 3
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 5
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 5
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Tās noteikti ir izglābušas dzīvības”. Vai varam gaidīt zāles, kas pasargās no Covid-19? 34
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Valdība piešķir 1,57 miljonus eiro pretgripas vakcīnu iegādei 10
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Iveta Ķelle: “Cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem jau skolas vecumā jābūt regulārām nodarbībām par seksuālo un reproduktīvo veselību.” 10
4 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Ārsti prognozē, ka varētu palielināties to pacientu skaits, kas meklēs medicīniskus iemeslus, lai nebūtu jāpotējas 67
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Uzsāk informatīvo kampaņu krūts vēža apzināšanai
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 8
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ekonomists ieskicē Latvijas nākotni: “Es pilnībā neņemtos izslēgt, ka nebūs nodokļu celšanas.” 35
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 118
5 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: “Šī ir tā reize, kad radusies vēlme atbalstīt pēdējā laikā tik bieži kritizēto valdību” 79
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 176
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs Tālis Linkaits: “Viens ir draudēt, ka iesi prom no darba, pavisam kas cits – pieņemt šo lēmumu.” 146
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Melnais rekords” pārspēts: Latvijā pagājušajā diennaktī reģistrēts līdz šim lielākais Covid-19 saslimušo skaits 96
13 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Mantotais nams Bieriņos: pilna māja mākslas mūzu
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kariņš komentē izplatīto video: “Tas parāda vienu no manām brīvā laika aizraušanām – mūziku.” 156
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 165
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Daiga un Dinija
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 203
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 16
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 132
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ nevajadzētu izvirzīt pārāk lielus mērķus! Horoskopi no 18. līdz 24.oktobrim
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 8
23:35
LD
Linda Dombrovska
Medības
Daudz neskaidrību, bažu un neizpratnes: ar kādiem ierobežojumiem jārēķinās medniekiem ārkārtas situācijā? 3
22:35
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 118
20:42