Publicitātes foto

Svarīgākais par bērnu zobu veselību 1

Bērnu zobu kopšana un aprūpe ir viens no jautājumiem, kas vecākiem mēdz sagādāt diezgan daudz raižu un neskaidrību, kā arī satraukumu brīžos, kad jāapmeklē bērnu zobārstniecība. Tāpēc esam apkopojuši būtiskāko, kam vajadzētu pievērst uzmanību, rūpējoties par bērna mutes dobuma veselību, lai bērna zobi būtu veseli un skaisti.

ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
Lasīt citas ziņas

Rūpes par bērna zobiem sākas jau grūtniecības laikā
Maldīgs ir uzskats, ka par bērna zobiem jāsāk uztraukties tikai tad, kad mutē parādās pirmie piena zobi. Patiesībā rūpes par bērna zobiem sākas jau grūtniecības laikā, kad pirmajās augļa attīstības nedēļās veidojas zobu aizmetņi.

Tas nozīmē, ka mammai jārūpējas, lai pirms grūtniecības un tās laikā, organisms būtu stiprs un vesels, kā arī tajā netrūktu nepieciešamo vitamīnu un minerālvielu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja ir būtisks kalcija, fosfora, A, D, C vitamīna trūkums, tas var negatīvi ietekmēt mazuļa zobu un arī citu organisma sistēmu formēšanos. Tāpēc jau grūtniecības plānošanas laikā vajadzētu ar ārstu pārrunāt, vai nepieciešams papildus lietot uztura bagātinātājus un vitamīnus.

Tāpat būtiska nozīme ir arī mammas mutes veselībai grūtniecības laikā. Bojātie zobi un iekaisušās smaganas ir baktēriju perēklis. Neveicot nepieciešamo ārstēšanu, māmiņa nodod bērnam slikto mutes floru, kas var kaitēt bērna tālākajai zobu attīstībai un veselībai. Ja grūtniecei nepieciešama zobu ārstēšana, labāk to sākt grūtniecības otrajā trimestrī. Akūtu ārstēšanu drīkst veikt jebkurā grūtniecības posmā.

Bērna mutes dobums jākopj kopš dzimšanas

Kamēr zobi vēl nav sākuši šķilties, vecākiem ar mitru marli jātīra bērna mutes dobums – smaganas, vaigu un lūpu gļotādas. Tīrot mutes gļotādu, tiek nodrošināta labvēlīga vide pirmajiem zobiem. Tāpat mutes dobuma tīrīšana arī atvieglos zobu kopšanu vēlāk, jo bērns būs pieradis pie šī procesa. Bet līdz ko sāk šķilties piena zobi, tie jātīra jau no pirmās dienas.

Procesu var veikt ar ūdenī samitrinātu marlīti vai speciālu bērnu zobiem paredzētu uzpirksteni. Šādi zobiņš tiek tīrīts, kamēr ir vienā līmenī ar smaganu. Kad tas ir paaudzies, jātīra ar speciālu zobu birstīti.

Piena zobu aprūpe ir ļoti būtiska

Nereti vecākiem nav pietiekamas izpratnes par to, cik piena zobi ir svarīgi, kāpēc tie ir rūpīgi jākopj un jāsaglabā mutē pēc iespējas ilgāk. Piena zobiem ir daudz nozīmīgāka funkcija, nekā tikai nokost un sakošļāt ēdienu. Tie saglabā vietu pastāvīgajiem zobiem un nodrošina normālu un pareizu žokļa attīstību un augšanu.

Ja piena zobi tiek pāragri zaudēti, var rasties sakodiena novirzes un pastāvīgo zobu rindas veidoties nelīdzenas. Ja piena zobi ir bojāti un netiek laboti, rodas infekcijas risks vēl neizaugušajiem zobiem, jo infekcija var pārvietoties uz pastāvīgā zoba dīgli. Tāpat piena zobi ir nepieciešami arī valodas attīstībai, jo tie palīdz pareizu skaņu veidošanas procesā.

Laikus jāizvēlas sava bērnu zobārstniecība

Rūpēšanos par bērna zobiem daudz mierpilnāku padarīs apziņa, ka ģimenei ir sava bērnu zobārstniecība, kurai viņi uzticas, kuras speciālistus bērns jau pazīst, kuri seko līdzi bērna zobu stāvoklim. Arī akūtās situācijās nebūs drudžaini jāzvana uz zobārstniecībām un jāmeklē pieraksts, kā arī jāriskē ar saskarsmi ar nepazīstamiem speciālistiem.

Bērni ātri pierod gan pie konkrētām vietām, gan rutīnas, gan cilvēkiem, tāpēc, ja visas profilaktiskās vizītes un arī citas manipulācijas notiek vienā klīnikā, ir mazāk stresa un baiļu gan bērnam, gan vecākiem.

Dr. Apines zobārstniecības klīnikā” pieejama mūsdienīga bērnu zobārstniecība jau pašiem mazākajiem pacientiem, kuriem tikko parādījušies pirmie piena zobi. Klīnikas pieredzējušie speciālisti spēj atrast kopīgu valodu, iedrošināt, nomierināt un profesionāli veikt nepieciešamās manipulācijas.

Vizītes laikā bērni var skatīties multfilmas, lai novērstu domas. Kā arī pieejams jauks rotaļu stūrītis, kur pakavēt laiku.

Jāveic regulāras zobu pārbaudes un higiēna

Pirmajai vizītei zobārstniecībā piemērots laiks ir ap bērna viena gada vecumu. Pirmajā vizītē zobārsts izstāsta par bērna zobu kopšanu un pārrunā uztura ietekmi uz zobu un mutes dobuma veselību. Bērns iepazīstas ar zobārstu un zobārstniecības kabinetu, taču nav vajadzības bērnu sēdināt zobārsta krēslā.

Apmēram divu gadu vecumā var ieplānot nākamo vizīti. Tad bērns jau spēj komunicēt ar zobārstu, ir iespējams izskaitīt zobiņus, varbūt arī notīrīt. Tas ir arī laiks, kad ar bērnu var apmeklēt zobu higiēnistu.

Divu līdz trīs gadu vecumā bērns jau pilnvērtīgi komunicē, tāpēc zobārsta un zobu higiēnista apmeklējums būs patīkams notikums. Turpmāk profilaktiskas pārbaudes un zobu higiēna jāieplāno vienu vai divas reizes gadā atkarībā no bērna zobu stāvokļa un speciālistu rekomendācijām.

Pareizi zobu kopšanas paradumi mājās

Vecākiem bērna zobi jātīra un jāaprūpē vismaz līdz astoņu gadu vecumam. Vēlāk jāuzrauga, lai bērns pareizi to dara pats. Būtiskākais, kas jāatceras par zobu tīrīšanu mājās.

  • Zobi jātīra divreiz dienā pēc brokastīm un vakariņām.
  • Jāizmanto vecumam atbilstoša fluorīdu saturoša zobu pasta.
  • Zobi jātīra vismaz trīs minūtes ar vecumam atbilstoša izmēra zobu suku.
  • Vismaz vienu reizi dienā jāiztīra zobu starpas ar zobu diegu.
  • Starp ēdienreizēm jāizvairās no našķiem un saldinātiem dzērieniem.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
Dzīve ir sarežģīta, taču skaista. Tev šodien būs daudz iespēju par to pārliecināties! Horoskopi 24.janvārim
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 51
Lasīt citas ziņas
Izlēca pa logu no Covid-19 izolatora, nozaga mašīnu, uzrīkoja “Kobra” cienīgu pakaļdzīšanos un pēc avārijas attapās pļavā
“Rail Baltica” pārbūve bez neērtībām neesot iespējama: autoosta būs turpat, bet izkāpšana citur 1
VIDEO. “Es vispār vairs ne no kā nebaidos.” Rīdzinieki dalās sajūtās par Covid-19 vīrusa paveidu omikronu
Mērķējot šaus arī garām, Zīle pie prezidija galda un negaidīti pavērsieni, atklājot pieminekli. Nedēļas notikumu apskats 2
Izlēca pa logu no Covid-19 izolatora, nozaga mašīnu, uzrīkoja “Kobra” cienīgu pakaļdzīšanos un pēc avārijas attapās pļavā
07:15
“Rail Baltica” pārbūve bez neērtībām neesot iespējama: autoosta būs turpat, bet izkāpšana citur 1
07:11
Mērķējot šaus arī garām, Zīle pie prezidija galda un negaidīti pavērsieni, atklājot pieminekli. Nedēļas notikumu apskats 2
07:05
Zatlers: Seniori ir pasīvi uz vakcinēšanos, jo viņi neveic tādas aktivitātes, kur šis sertifikāts būtu nepieciešams 12
Kvalificēta darbaspēka trūkuma dēļ no 2023. gada uzsāks “bezdarbnieku profilēšanu”
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
Ganāmpulku skaits sarūk, izslaukumi pieaug: piena nozare pārmaiņu priekšā
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
Latvijas kamaniņu braucēji izcīna zelta medaļu Eiropas čempionāta komandu stafetes sacensībās 3
VIDEO. “Vakcinēties man ir bail!” Ārstu konsīlijs arī pēc būtiskām vakcīnas radītām blaknēm par obligātu nosaka trešo poti
Seniors ar jaunu sirdi: Kā Iveta ar Jāni atjaunoja koka māju Rīgas centrā
Nākamnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi
Gaidāms neliels sniegs, lietus un apledojums. Laika prognoze pirmdienai
Latvijas budžetā ieskaitīs arestētus 1,3 miljonus eiro, kas atradās “ABLV Bank”
Sestdien reģistrēti 4753 jauni Covid-19 gadījumi
Uzcep gleznu: Itāļu maize fokača
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 64
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 331
“Man tas ir labs azarts, bet galvenais, ka prieks maniem abiem bērniem.” Rūjienietis pilnveido tautas bobsleju, gūstot ievērību visā pasaulē 25
Vai cilvēkam vispār ir iespējams saprast, kas ir bezgalība? 55
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība 20
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē 48
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 134
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā 6
Emocionāli vari justies mazliet iztukšots! Horoskopi no 24. līdz 30. janvārim