Publicitātes foto

Svarīgākais par bērnu zobu veselību 1

Bērnu zobu kopšana un aprūpe ir viens no jautājumiem, kas vecākiem mēdz sagādāt diezgan daudz raižu un neskaidrību, kā arī satraukumu brīžos, kad jāapmeklē bērnu zobārstniecība. Tāpēc esam apkopojuši būtiskāko, kam vajadzētu pievērst uzmanību, rūpējoties par bērna mutes dobuma veselību, lai bērna zobi būtu veseli un skaisti.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 33
Lasīt citas ziņas

Rūpes par bērna zobiem sākas jau grūtniecības laikā
Maldīgs ir uzskats, ka par bērna zobiem jāsāk uztraukties tikai tad, kad mutē parādās pirmie piena zobi. Patiesībā rūpes par bērna zobiem sākas jau grūtniecības laikā, kad pirmajās augļa attīstības nedēļās veidojas zobu aizmetņi.

Tas nozīmē, ka mammai jārūpējas, lai pirms grūtniecības un tās laikā, organisms būtu stiprs un vesels, kā arī tajā netrūktu nepieciešamo vitamīnu un minerālvielu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja ir būtisks kalcija, fosfora, A, D, C vitamīna trūkums, tas var negatīvi ietekmēt mazuļa zobu un arī citu organisma sistēmu formēšanos. Tāpēc jau grūtniecības plānošanas laikā vajadzētu ar ārstu pārrunāt, vai nepieciešams papildus lietot uztura bagātinātājus un vitamīnus.

Tāpat būtiska nozīme ir arī mammas mutes veselībai grūtniecības laikā. Bojātie zobi un iekaisušās smaganas ir baktēriju perēklis. Neveicot nepieciešamo ārstēšanu, māmiņa nodod bērnam slikto mutes floru, kas var kaitēt bērna tālākajai zobu attīstībai un veselībai. Ja grūtniecei nepieciešama zobu ārstēšana, labāk to sākt grūtniecības otrajā trimestrī. Akūtu ārstēšanu drīkst veikt jebkurā grūtniecības posmā.

Bērna mutes dobums jākopj kopš dzimšanas

Kamēr zobi vēl nav sākuši šķilties, vecākiem ar mitru marli jātīra bērna mutes dobums – smaganas, vaigu un lūpu gļotādas. Tīrot mutes gļotādu, tiek nodrošināta labvēlīga vide pirmajiem zobiem. Tāpat mutes dobuma tīrīšana arī atvieglos zobu kopšanu vēlāk, jo bērns būs pieradis pie šī procesa. Bet līdz ko sāk šķilties piena zobi, tie jātīra jau no pirmās dienas.

Procesu var veikt ar ūdenī samitrinātu marlīti vai speciālu bērnu zobiem paredzētu uzpirksteni. Šādi zobiņš tiek tīrīts, kamēr ir vienā līmenī ar smaganu. Kad tas ir paaudzies, jātīra ar speciālu zobu birstīti.

Piena zobu aprūpe ir ļoti būtiska

Nereti vecākiem nav pietiekamas izpratnes par to, cik piena zobi ir svarīgi, kāpēc tie ir rūpīgi jākopj un jāsaglabā mutē pēc iespējas ilgāk. Piena zobiem ir daudz nozīmīgāka funkcija, nekā tikai nokost un sakošļāt ēdienu. Tie saglabā vietu pastāvīgajiem zobiem un nodrošina normālu un pareizu žokļa attīstību un augšanu.

Ja piena zobi tiek pāragri zaudēti, var rasties sakodiena novirzes un pastāvīgo zobu rindas veidoties nelīdzenas. Ja piena zobi ir bojāti un netiek laboti, rodas infekcijas risks vēl neizaugušajiem zobiem, jo infekcija var pārvietoties uz pastāvīgā zoba dīgli. Tāpat piena zobi ir nepieciešami arī valodas attīstībai, jo tie palīdz pareizu skaņu veidošanas procesā.

Reklāma
Reklāma

Laikus jāizvēlas sava bērnu zobārstniecība

Rūpēšanos par bērna zobiem daudz mierpilnāku padarīs apziņa, ka ģimenei ir sava bērnu zobārstniecība, kurai viņi uzticas, kuras speciālistus bērns jau pazīst, kuri seko līdzi bērna zobu stāvoklim. Arī akūtās situācijās nebūs drudžaini jāzvana uz zobārstniecībām un jāmeklē pieraksts, kā arī jāriskē ar saskarsmi ar nepazīstamiem speciālistiem.

Bērni ātri pierod gan pie konkrētām vietām, gan rutīnas, gan cilvēkiem, tāpēc, ja visas profilaktiskās vizītes un arī citas manipulācijas notiek vienā klīnikā, ir mazāk stresa un baiļu gan bērnam, gan vecākiem.

Dr. Apines zobārstniecības klīnikā” pieejama mūsdienīga bērnu zobārstniecība jau pašiem mazākajiem pacientiem, kuriem tikko parādījušies pirmie piena zobi. Klīnikas pieredzējušie speciālisti spēj atrast kopīgu valodu, iedrošināt, nomierināt un profesionāli veikt nepieciešamās manipulācijas.

Vizītes laikā bērni var skatīties multfilmas, lai novērstu domas. Kā arī pieejams jauks rotaļu stūrītis, kur pakavēt laiku.

Jāveic regulāras zobu pārbaudes un higiēna

Pirmajai vizītei zobārstniecībā piemērots laiks ir ap bērna viena gada vecumu. Pirmajā vizītē zobārsts izstāsta par bērna zobu kopšanu un pārrunā uztura ietekmi uz zobu un mutes dobuma veselību. Bērns iepazīstas ar zobārstu un zobārstniecības kabinetu, taču nav vajadzības bērnu sēdināt zobārsta krēslā.

Apmēram divu gadu vecumā var ieplānot nākamo vizīti. Tad bērns jau spēj komunicēt ar zobārstu, ir iespējams izskaitīt zobiņus, varbūt arī notīrīt. Tas ir arī laiks, kad ar bērnu var apmeklēt zobu higiēnistu.

Divu līdz trīs gadu vecumā bērns jau pilnvērtīgi komunicē, tāpēc zobārsta un zobu higiēnista apmeklējums būs patīkams notikums. Turpmāk profilaktiskas pārbaudes un zobu higiēna jāieplāno vienu vai divas reizes gadā atkarībā no bērna zobu stāvokļa un speciālistu rekomendācijām.

Pareizi zobu kopšanas paradumi mājās

Vecākiem bērna zobi jātīra un jāaprūpē vismaz līdz astoņu gadu vecumam. Vēlāk jāuzrauga, lai bērns pareizi to dara pats. Būtiskākais, kas jāatceras par zobu tīrīšanu mājās.

  • Zobi jātīra divreiz dienā pēc brokastīm un vakariņām.
  • Jāizmanto vecumam atbilstoša fluorīdu saturoša zobu pasta.
  • Zobi jātīra vismaz trīs minūtes ar vecumam atbilstoša izmēra zobu suku.
  • Vismaz vienu reizi dienā jāiztīra zobu starpas ar zobu diegu.
  • Starp ēdienreizēm jāizvairās no našķiem un saldinātiem dzērieniem.