“Tas iekoda man kājas pirkstā, tā pamatīgi sapampa!” Cilvēki sabijušies no Latvijā sastopamajiem “treknajiem” zirnekļiem. Cik bīstami tie ir? 53
Linda Tunte

Foto: Elizabete Paula

“Kas šis ir par briesmīgu, “trekno” zirnekli? Pēdējā laikā tādus esmu vairākkārt sastapusi, reiz viens man iekoda kājas pirkstā – tas pamatīgi piepampa un sāpēja. Laikam kāda alerģiska reakcija. Taču gribētos saprast, cik kaitīgi ir šie “briesmoņi” un no kurienes tie mūsu apkaimē ir uzradušies?”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Darbs nav vilks – uz mežu neaizskries! 5 datumi, kuros dzimst īsti sliņķi 2
“Būs par vienu policistu mazāk…” Mūziķis Puzikovs dziļi pārdzīvo tiesas spriedumu, atklājot, kāpēc neatzīst savu vainu 34
Skaistiem un veseliem matiem: 6 kļūdas, no kurām jāizvairās, mazgājot matus 5
Lasīt citas ziņas

Saņēmām šādu vēstuli no kādas lasītājas un steidzāmies noskaidrot atbildi.

Vērsāmies ar šo jautājumu pie ekspertes – Dr. biol. Ineses Ceras no Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta. Viņa īpaši aizrāvusies tieši ar zirnekļu pētīšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dr.biol. Inese Cera skaidro: “Ik pa laikam kāds sociālajos tīklos ieliek attēlu ar šo zirnekli, un daudzi šausminās. Zirneklis gan ir visai parasta mūsu faunas sastāvdaļa. Suga Tegenaria domestica, dzimta Agelenidae.

Jā, izmēros izskatās liels, bet zirnekļiem izmēru mēra no galvkrūšu priekšas līdz vēdera galam (neietverot tīmekļa kārpiņas). Parasti šis zirneklis ir līdz 2 cm liels.

Tas apdzīvo cilvēku mājokļus, vannas istabas, pagrabus, garāžas, šķūnīšus. Viņu klātbūtne norāda uz to, ka ēkā ir kaut kas viņiem ēdams. Mēdz arī ieceļot, lielākoties ar malku (patīk dzīvot malkas grēdās).

Iekost spēj un aizstāvoties to var darīt. Cilvēkiem reakcija mēdz atšķirties, kāds jūtīgāk uztvers, cits mazāk. Var uzpamt, sajust sāpes kā pēc laspenes dzēliena. Lielākoties jau gan šie zirnekļi baidās no tāda liela “zvēra” kā cilvēks un pamūk.

Īpaši aktīvi viņi ir naktīs, bet mēdz pārvietoties arī dienā. Veido tīklu, klājenisku ar caurulīti vienā malā, kas iet tā kā uz leju. Sauc par piltuvjzirnekļiem. Ir vēl sastopama Tegenaria atrica (arī ap cilvēka mājokļiem) un Agelena labirynthica (savvaļā uz augsnes virsmas starp zāli, reizēm kadiķos veido tīklus).”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.