
“Tualešu policijai” būs darba pilnas rokas – kurš uzmanīs, kurp dodas transpersonas? 0
Lielbritānijas valdība ir paziņojusi, ka tā ievēros Augstākās tiesas lēmumu, kas nosaka, ka viendzimuma telpām, piemēram, tualetēm un ģērbtuvēm, jābūt pieejamām atbilstoši personas bioloģiskajam dzimumam, nevis dzimuma identitātei. Tomēr ministrs Pats Makfedens (Pat McFadden), kurš ir Lankašīras hercogistes kanclers, ir norādījis, ka nebūs tādu tā saukto “tualešu policiju”, kas uzraudzītu šī noteikuma ievērošanu, šo tēmu plašāk skatījis laikraksts The Telegraph.
Aprīļa sākumā Augstākā tiesa Lielbritānijā nolēma, ka Vienlīdzības likuma (Equality Act) termini “sieviete” un “dzimums” attiecas uz bioloģisko sievieti un bioloģisko dzimumu. Šis spriedums nozīmē, ka transpersonas, piemēram, transsievietes (bioloģiski vīrieši, kuri identificējas kā sievietes), var tikt izslēgtas no sievietēm paredzētām telpām, piemēram, tualetēm un ģērbtuvēm.
Britu valdība plāno atjaunināt savas vadlīnijas, lai tās atbilstu tiesas spriedumam. Makfedens uzsvēra, ka tas ir “loģisks sprieduma iznākums”, un paredzams, ka cilvēki izmantos tualetes un citas telpas atbilstoši savam bioloģiskajam dzimumam.
Intervijā BBC raidījumā Sunday with Laura Kuenssberg Makfedens sacīja: “Reāli runājot, kad jūs sakāt “aizliegums”, vai es stāvēšu pie tualetēm? Droši vien – nē.” Viņš apstiprināja, ka netiks ieviesti īpaši darbinieki vai “tualešu policija”, lai pārbaudītu, vai noteikumi tiek ievēroti. Valdība reaģēs uz spriedumu, taču neplāno aktīvi uzraudzīt katru tualetes apmeklējumu.
Vienlīdzības un cilvēktiesību komisija (EHRC) Lielbritānijā ir izdevusi pagaidu vadlīnijas, kas nosaka, ka transsievietēm nevajadzētu atļaut izmantot sieviešu tualetes darba vietās vai publiskās vietās, piemēram, veikalos un slimnīcās. Tas pats attiecas uz transvīriešiem (bioloģiski sievietēm), kuri nedrīkst izmantot vīriešu tualetes. EHRC strādā pie detalizētāka prakses kodeksa, kas jāiesniedz valdībai apstiprināšanai līdz jūnijam.
EHRC vadlīnijas arī nosaka, ka skolām jānodrošina viendzimuma tualetes zēniem un meitenēm, kas vecāki par astoņiem gadiem, un viendzimuma ģērbtuves bērniem, kas vecāki par 11 gadiem.
Rakstā citēta kāda transpersona, kura pārgājusi no sievietes dzimuma uz vīrieti un strādājusi cietumā, norādot uz problēmām ar noteikumu īstenošanu. Viņš sacīja, ka, ja viņš kā transvīrietis izmantotu sieviešu tualeti, tas varētu radīt diskomfortu citiem. Tāpat viņš uzsvēra, ka nav iespējams efektīvi uzraudzīt, vai kāds, kurš apgalvo, ka ir transpersona, patiesībā atbilst bioloģiskajam dzimumam, kas nepieciešams konkrētajai telpai.
Raksts atzīmē, ka spriedums ir izraisījis pretrunīgas reakcijas. Daži to uzskata par veselā saprāta uzvaru, bet citi, tostarp transpersonu tiesību aktīvisti, ir pauduši bažas par diskrimināciju un drošības riskiem transpersonām.
Unisex tualetes kā risinājums: Dažās organizācijās tiek apsvērta unisex tualešu ieviešana kā alternatīva, lai transpersonām nebūtu jāizmanto to bioloģiskajam dzimumam atbilstošās telpas. Tomēr kritiķi norāda, ka tas var radīt jaunus drošības un privātuma riskus, īpaši sievietēm un meitenēm.