Foto: Fotolia

Tvaiku nosūcēji – atstāt vai demontēt? 0

“Kā pareizi daudzdzīvokļu ēkā ierīkot tvaiku nosūcēju? Kur drīkst un nedrīkst ierīkot izvadu?” JĀNIS Ogrē

Reklāma
Reklāma

Jāievēro ugunsdrošības noteikumi!

“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Kokteilis
VIDEO. “Tā ir Rita? Ko tu stāsti!” Lauris Reiniks nosauc attiecību eksperti Ritu Lasmani par bezpajumtnieci
Lasīt citas ziņas

Normatīvie akti nosaka, ka līdz 2019. gada sākumam telpās, kurās izvietotas gāzes plītis, bija jāatjauno dabīgās ventilācijas kanāli, ja tie kāda iemesla dēļ aizdarīti, to skaitā, ja tajā pa tiešo ievadīts tvaiku nosūcēja izvads. Izslēgts tvaiku nosūcējs, protams, ir šķērslis dabīgai gaisa plūsmai.

Spēkā esošajos ugunsdrošības noteikumos minēts, ka daudzdzīvokļu objektā dabīgās ventilācijas kanālam aizliegts pievienot mehāniskās ventilācijas iekārtu, ja telpā izvietots gāzes aparāts un nav ventilācijas, kas nodrošina pastāvīgu gaisa apmaiņu telpā un noplūdušās gāzes novadīšanu ārpus būves.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šādas prasības iemesls – dabasgāze, ko visbiežāk izmanto kā kurināmo gāzes plītīs daudzdzīvokļu ēkās, ir vieglāka par gaisu un noplūdes gadījumā koncentrējas telpas augšējā daļā. Līdz ar to virtuvēs, kur tiek izmantota dabasgāze, ierīko dabīgo ventilācijas sistēmu, kuras ievads atrodas pie griestiem. Gadījumā, kad no gāzes iekārtas vai caurules ir kaut mazākā noplūde, gāze nepaliek virtuvē, bet tiek novadīta ārpus ēkas, novēršot bīstamu gāzes koncentrāciju un eksploziju.

Ventilācija – tas ir svarīgi

Te nepieciešama neliela atkāpe – ierīkojot dzīvoklim metāla ārdurvis, kas noslēdzas salīdzinoši blīvi, un plastmasas logus, neparedzot kanālus gaisa ieplūdei, dabīgās ventilācijas sistēma nedarbosies pietiekami kvalitatīvi. Dabīgās ventilācijas sistēmas ir ap 70% padomju gados celto daudzdzīvokļu ēku, kurās gaisa apmaiņa bieži vien tika paredzēta tieši caur spraugām logos un durvīs. Tādējādi nedrīkst aizmirst logus pastāvīgi turēt ziemas ventilācijas režīmā. Kā nekā nepietiekama ventilācija palielina ne tikai ugunsbīstamības riskus, bet arī atstāj sekas uz cilvēka veselību un ēkas stāvokli – gaiss ir pārāk mitrs, un mājoklis sāk pelēt.

Ogles filtrs un recirkulācijas režīms

Kā rīkoties? Viens no risinājumiem – atvienot tvaiku nosūcēju no dabīgās ventilācijas kanāla un tvaiku nosūcēja izvadā uzstādīt speciālu ogles filtru. Tvaiku nosūcējs darbosies recirkulācijas režīmā – garaiņi tiek iesūkti iekārtā, kur tauki paliek uz savācējfiltra, bet smakas noņem aktivētā ogle. Tiesa, mitrais gaiss nonāk atpakaļ telpā. Taču, ja dabīgās ventilācijas sistēma darbojas pietiekami efektīvi (telpā ir pienākošā gaisa plūsma, ventilācijas kanāls ir tīrs), tā nebūs pro­blēma. Karstais gaiss kopā ar ūdens tvaiku pats izkļūs no telpas. Savācējfiltrs jau ir katra tvaiku nosūcēja komplektā. Savukārt ogles filtrs recirkulācijas režīmam var arī nebūt. To iespējams iegādāties atsevišķi attiecīgajam nosūcēja modelim un tā jaudai. Lētākie filtri nopērkami, sākot no nepilniem septiņiem eiro. Šie filtri jāmaina ik pēc trim mēnešiem. Ja nosūcējs tiek izmantots intensīvi, arī filtrus vajadzēs mainīt biežāk. Jāatceras, ka recirkulācijas režīmā tvaiku nosūcēja veiktspēja samazināsies par 30 procentiem.

Šis būtībā ir vienīgais risinājums, kas pilnībā atbilst ugunsdrošības noteikumu prasībām.

Reklāma
Reklāma

Uz ārsienu jaunu ventilācijas kanālu tvaiku nosūcējam ierīkot nav pieļaujams, jo šāda darbība uzskatāma par ēkas fasādes izmaiņām ar visām no tā izrietošajām sekām.

Zīmējums: Indulis Burka

Trejgabals un pretplūdes vārsts

Ir vēl kāds neierasts risinājums, pret kuru neiebilst žurnāla aptaujātie speciālisti, uzskatot to par drošu, lai gan vienlaikus norādot, ka burta kalps, kurš neiedziļinās lietas būtībā, šādu pieslēgumu var uzskatīt par ugunsdrošības noteikumu pārkāpumu, neraugoties uz to, ka gaisam nav nekādu šķēršļu, lai nokļūtu ventilācijas šahtā.

Pirms ventilācijas atveres ierīko plastmasas caurules trejgabalu, kura viens gals pievienots tvaiku nosūcējam, otrā ierīkots ventilācijas sistēmai domātais plastmasas pretplūdes vārsts (sk. zīmējumu). Vārsts jāierīko tā, lai brīdī, kad tiek ieslēgts tvaiku nosūcējs, gaisa plūsma vārstu aizvērtu, nepieļaujot tā nonākšanu atpakaļ virtuvē. Savukārt gaisa plūsmai no ventilatora apsīkstot, tas pats atvērtos un siltais gaiss pie griestiem pašplūsmā turpinātu izplūst no mājas. Trejgabals jānovieto mazliet slīpi, lai vārstu (plastmasas plāksnīti) atvērtā pozīcijā novirzītu tās pašas svars. Tieši dabīgā ventilācija nodrošina gaisa apmaiņu virtuvē lielāko laika daļu, savukārt tvaiku nosūcējs tikai tik ilgi, kamēr ir ieslēgts.

Cauruli, kas savieno tvaiku nosūcēju un trejgabalu, vislabāk izvēlēties no plastmasas. Tajā ir mazāka gaisa pretestība nekā gofrētajā metāla caurulē, arī trokšņu gaisa plūsmas turbulences dēļ ir mazāk. Caurules diametram jābūt pieskaņotam ventilācijas šahtas diametram, lai neveidotos būtisks sašaurinājums, kas bremzētu dabīgo gaisa plūsmu. Optimālais caurules diametrs – 125 milimetri.

Vislabāk caurules savā starpā salīmēt ar silikonu, kas sacietējot veido gumijai līdzīgu masu. Nepieciešamības gadījumā sistēmu varēs izjaukt. Izmantojot līmi, izjaukt sistēmu, to nesabojājot, nebūs iespējams.

Sistēmu, protams, var samontēt pats mājokļa saimnieks. Taču, ja iemaņu nepietiek, labāk lūgt talkā pieredzējušu meistaru, kurš to paveiks kvalitatīvi.

Jāatceras, ka saskaņā ar ugunsdrošības noteikumiem dabīgās ventilācijas kanāls jāpārbauda un jātīra ne retāk kā reizi piecos gados, savukārt, ja objektā ir gāzes aparāts, – ne retāk kā reizi trijos gados. Šo darbu var veikt tikai sertificēts skursteņslaucītājs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.