Ilze Neimane-Nešpora (no labās) arī iesaistās brīvprātīgo apmācīšanā, kuri palīdzētu paliatīvajā aprūpē. Vasarā un rudenī ir sagatavotas divas brīvprātīgo grupas, kopskaitā 70 cilvēku.
Ilze Neimane-Nešpora (no labās) arī iesaistās brīvprātīgo apmācīšanā, kuri palīdzētu paliatīvajā aprūpē. Vasarā un rudenī ir sagatavotas divas brīvprātīgo grupas, kopskaitā 70 cilvēku.
Foto no privātā arhīva

“Un tad sākās milzīgs pozitīvisma vilnis!” Kā Ilze aizsāka pateicības akciju mediķiem 4

Sandra Ruska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Latvijas lepnuma 2020” balvai šogad pieteikta Ilze Neimane-Nešpora, nodibinājuma “Hos­piss LV” vadītāja, kas Covid-19 uzliesmojuma periodā pavasarī aizsāka akciju kā pateicību mediķiem “Galds savējiem”. Ilze daudz enerģijas velta arī paliatīvās aprūpes uzlabošanai Latvijā.

LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 221
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 7
18 stundas
LA
LA
Ziņas
Igaunijā uz ielām vairs nekaisa sāli. Kāpēc Latvija, taupot auto un dabu, nav spērusi šādu soli? 57
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Akcija “Galds savējiem” aizsākās ar plašu vērienu, kas turpinājās vairāku mēnešu garumā, norisinoties sadarbībai starp labdarības organizāciju, ēdināšanas biznesu, kā arī pārtikas ražotājiem, tirgotājiem un citu nozaru uzņēmumiem.

Akcija bija pateicības žests mediķiem, kas strādā potenciāli lielākajās sērgas koncentrācijas vietās. Rudenī, kad situācija strauji kļuva daudz nopietnāka nekā pavasarī, šī akcija aizsākās ar jaunu vērienu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pavasara akcijā tika saziedoti 207 750 eiro un nodrošinātas 63 290 maltītes, bet rudenī, novembrī, saziedoti 18 452 eiro un nodrošinātas 5644 maltītes.

“Mums jau bija iedibināta sadarbība ar restorāniem, jo gatavojām “Svētku galdus” paliatīvās aprūpes pacientiem. Pavasarī, kad valstī tika izsludināts ārkārtējais stāvoklis un visi restorāni un kafejnīcas Covid-19 pandēmijas dēļ bija jāver ciet, iedomājos – kas notiks ar ēdienu, kuru nevienam vairs nevajag…

Kādiem simt draugiem izsūtīju īsziņu: “Aizvedam pusdienas mediķiem!” Pirmajā dienā aizvedām 60 porcijas. Un tad sākās milzīgs pozitīvisma vilnis! Pavasarī cilvēkos vēl bija cerība… Iesaistījās 36 restorāni, 200 uzņēmumi, kas ziedoja ne tikai produktus, bet arī vienreizlietojamos traukus. 5000 cilvēku ziedoja naudu. Tas bija milzīgs organizatoriskais darbs!” ar pacilātību stāsta Ilze Neimane-Nešpora.

Novembra sākumā, kad notika mūsu saruna, Ilzes telefons ne mirkli nebija kluss. Akcija bija aizsākusies no jauna.

Hospiss nav par nāvi, bet – par dzīvi

Ilze Neimane-Nešpora.
Foto: Karīna Miezāja

Saskaroties ar paliatīvās aprūpes problēmām Latvijā, Ilze Neimane-Nešpora pirms pāris gadiem kopā ar saviem draugiem un domubiedriem nolēma, ka jāmaina situācija paliatīvās aprūpes jomā.

“Esmu daudz ceļojusi, uzkāpusi visos kalnos, kuros esmu vēlējusies, un kādā brīdī atskārtu – cik tālu var iet ar sevis pilnveidošanu? Tas ir ceļš nekurienē! Esmu redzējusi, kā notiek cilvēka aiziešana austrumzemēs. Redzot to izmisumu, kas notiek pie mums, saproti, ka tas ir jāmaina. Nāve pie mums ir kaut kas tāds, par ko labāk mazāk runāt un ātrāk aizmirst.

Pēc Atula Gavandes grāmatas “Būt mirstīgam” izlasīšanas sapratu, ka nekas nav jāizdomā no jauna, jo viss pasaulē jau ir izdomāts. Ļoti vērtīga grāmata! Cilvēki par aiziešanu runājuši jau no laika gala. Tāpat kā dzimšana, arī aiziešana ir dabisks process, bet tam atbilstoši jāsagatavojas, un tam nepieciešams ģimenes un kopienas atbalsts.

Tikai lietas jāsakārto tā, lai cilvēks ar to visu varētu tikt galā un piederīgo dzīve nepārvērstos par murgu. Šo jautājumu risināšanā var palīdzēt “Hospisa” aprūpe,” skaidro Ilze.

Lai saprastu, kā hospisa sistēma darbojas, Ilze kopā ar draugiem devās izlūkos uz Šveici, Vāciju un Krieviju, kur šādas organizācijas jau darbojas vairākus gadu desmitus.

“Tā kā esam cilvēki no biznesa vides un protam sakārtot lietas, nolēmām – kāpēc mums neieguldīt enerģiju un nesakārtot Latvijā kādu ļoti svarīgu un vajadzīgu lietu. Hospisa izveidošana ir mūsu kodola misija un sirdslieta. Tad, kad tu ko ļoti vēlies izdarīt, visi spēki sastājas rokrokā, un viss izdodas! Manuprāt, hospiss ir valsts emocionālā brieduma vizītkarte.

Vizītē Maskavā noskatījām ļoti labu ideju – “Laimes ratiņi”. Restorāni gatavo paliatīviem pacientiem mielastu. Starp tiem pat ir sacensība – kurš uztaisīs labākus cienastu ratiņus. Šiem pacientiem ir lielas veselības problēmas, tāpēc ēdiens jāsagatavo speciāli. Tur arī restorāniem ir ko padomāt,” skaidro Ilze. Latvijā “Hospiss LV” ir pavisam jauns nodibinājums, reģistrēts pagājušā gada oktobrī.

Atgriežoties Latvijā, Ilze ar savu komandu ķērās pie darba, uzrunājot restorānus, lai sarūpētu arī mūsu paliatīvi aprūpējamiem cilvēkiem kaut nelielu prieciņu, mazus svētkus. Ideja guva atbalstu.

“Akcijā “Galds savējiem” iesaistījās 36 restorāni, 200 uzņēmumi, kas ziedoja ne tikai produktus, bet arī vienreizlietojamos traukus. 5000 cilvēku ziedoja naudu. Tas bija milzīgs organizatoriskais darbs!” stāsta Ilze Neimane-Nešpora.
Foto: Karīna Miezāja

Līdz šim “Svētku galds” sarūpēts 1300 pacientiem. Patlaban radošā komanda strādā pie vairākiem projektiem, kas ir savstarpēji saistīti: “Galds savējiem”, “Svētku galds”, “Brīvprātīgo kustība”, “Piepildīta vēlēšanās”, “Hospisa stacionārs”.

Brīvprātīgo kustība

Brīvprātīgajiem ir milzum daudz lietu, ko darīt un kā palīdzēt. Ja esi brīvprātīgais, tas ne vienmēr nozīmē, ka tev jāiet pie slimiem, mirstošiem cilvēkiem. Bet, lai kļūtu par brīvprātīgo, jāiziet nopietns apmācības kurss, kas patiesībā būtu jāiziet katram, jo katra ģimene agri vai vēlu saskaras ar tuvinieka aiziešanu.

Vasarā un rudenī ir sagatavotas divas brīvprātīgo grupas, kopskaitā 70 cilvēku. Brīvprātīgajiem ir jāprot palīdzēt vajadzīgajā brīdī un jāsniedz biopsihoemocionāls atbalsts aizejošam cilvēkam un viņa ģimenei.

“Kursus beidzot, saņem diplomu, un attiecīgās slimnīcas slēdz ar mums līgumu, jo slimnīcās zina, ka brīvprātīgie ir atbilstoši sagatavoti un paliatīvais slimnieks nonāk “Hospisa” aprūpē,” skaidro Ilze. Brīvprātīgo ieguldījums ir ļoti nozīmīgs, piemēram, Vācijā hospisā brīvprātīgie paveic 60% no nepieciešamā darba.

Paliatīvā aprūpe mājās

Runājot par tuvākajiem mērķiem, Ilze ir apņēmības pilna: “Janvārī ļoti vēlamies palaist savu nākamo projektu – “Paliatīvā aprūpe mājās”. Cilvēks pēc izrakstīšanas no slimnīcas nonāk mūsu uzraudzībā.

Ja nevarēsim uzreiz to veikt ar desmit cilvēkiem, sāksim ar diviem. Lai cilvēks saņemtu kvalitatīvu aprūpi mājās, vajadzīgs kopējs, ārsts, māsa… Šobrīd cilvēkiem nav skaidrības, kā tas varētu izskatīties, tāpēc plānojam uzņemt filmu par paliatīvo aprūpi mājās.

Taču ar saziedoto naudu vien neiztikt. Lai projekts izdotos, svarīgs arī pašvaldības atbalsts aizgājēja ģimenei. Valstī ir dažādi atbalsti, bet tie nesasniedz mērķi un nedod pietiekamu efektu.”

Pilotprojekts – stacionārs

Pats lielākais projekts, ko Ilze ar saviem domubiedriem iecerējusi paveikt, ir hospisa stacionāra izveidošana ar 12 vietām. Taču, lai to realizētu, jāatrod īpašums, ko varētu pielāgot attiecīgām vajadzībām.

Tā būtu māja, kur cilvēks savas pēdējās dienas būtu kopā ar savu ģimeni un profesionāla personāla uzraudzībā. Tas dotu lielu atbalstu arī aizgājēja ģimenei, jo ne vienmēr aiziešana ir ātra un vienkārša.

Visbiežāk kādam no ģimenes ir jāzaudē darbs, lai pieskatītu slimnieku. Ja cilvēkam atlicis dzīvot pusgadu, līdzcilvēki šādās situācijās apjūk, jo nezina, kā pareizi rīkoties.

“Vai kāds ir parēķinājis, cik valstij izmaksā, kad ģimene, nesaprazdama un netikdama galā ar situāciju, sauc ātro medicīnisko palīdzību? Cilvēks tiek vests un reanimēts… Ja cilvēks ir nonācis paliatīvajā aprūpē, viņam nav jāatrodas istabā kopā ar vēl pieciem svešiem aizgājējiem. Tas nav pareizi! Pirms 100 gadiem 80% cilvēku nomira mājās, bet 20% kaut kur citur lazaretēs.

Tagad ir otrādi. Cilvēkam nav jāmirst slimnīcā! Viņam jāmirst mājās, bet ir jāsakārto aiziešanas process, lai piederīgajiem nevajadzētu zvanīt 113, lai aizgājēju vestu uz slimnīcu, jo viņi paši mājās netiek galā. Hospiss nav medicīnas iestāde, tur nevienu vairs neārstē, bet gan nodrošina cieņpilnu aiziešanu, bez sāpēm un stresa.

Ar laiku hospisam jābūt valstiski apmaksātam pasākumam. Mēs nevaram uzcelt hospisu, taču varam tajā ienest saturu. Parādīt un izveidot sistēmu, kādai jābūt cilvēka cieņpilnai aiziešanai,” skaidro Ilze.

Spēku gūst meditējot

Lai sasniegtu un paveiktu lielas lietas, vajadzīgs ne tikai atbalsts – gan materiālais, gan morālais, bet arī laiks. Ilze ikdienā ir valdes priekšsēdētāja juridiskajā un grāmatvedības firmā “Neimane un Zosule”.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tāpēc labdarībai atliek vien darbdienu novakares un brīvdienas. Uz jautājumu, kur gūst spēkus, Ilze atbild: “Meditēju! Katru dienu stundu meditēju. Staigāju basām kājām pa dārzu, audzēju hortenzijas un rozes un ļoti mīlu savu ģimeni.

Man ir lepnums lūgt šajā projektā! Esot uz viļņa, es nejūtu, ka tas, ko daru, ir psiholoģiski smagi. Man nav grūti! Dažreiz kļūst par grūtu, tad vajag paraudāt…”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 221
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 7
18 stundas
LA
LA
Ziņas
Igaunijā uz ielām vairs nekaisa sāli. Kāpēc Latvija, taupot auto un dabu, nav spērusi šādu soli? 57
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Negaidīts ciemiņš! Briedis pieklājīgi ar ragu piezvana pie durvīm 4
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas ir izdarīts ar Rīgas ielām ir noziegums!”: kur braukt avārijas dienestiem un medicīniskajai palīdzībai? 130
15 stundas
Lasīt citas ziņas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Mērķtiecības paraugs. Saruna ar titulētāko Latvijas cīkstoni Anastasiju Grigorjevu 2
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas dzelzceļa stacijā atrasta vēl viena potenciāli bīstama šahta
4 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Satversmē teikts, ka Saeimas locekli nevar apcietināt, taču Gobzems bijis tikai īslaicīgi aizturēts 40
5 stundas
IR
Ilmārs Randers
Stāsti
“Satiksmes nozare ir visas ekonomikas asinsrites pamats.” Intervija ar satiksmes ministru Tāli Linkaitu 32
7 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Latvijā tapušie dizaina risinājumi palīdz noformēt attālinātu darba vietu
22:49
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kā pagatavot Ziemassvētku vainagu? Padomi no Lielbritānijas karaliskās ģimenes floristiem 1
22:12
GN
Gints Narogs
Ziņas
Mērķtiecības paraugs. Saruna ar titulētāko Latvijas cīkstoni Anastasiju Grigorjevu 2
21:41
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Vai Baidena un Putina sarunas novērsīs Krievijas iebrukumu Ukrainā? 45
5 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Latvieši zina, ka “aizstājošā migrācija” pastāv – tā ir realitāte, kuras sekas izjūtam joprojām 14
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kā pagatavot Ziemassvētku vainagu? Padomi no Lielbritānijas karaliskās ģimenes floristiem 1
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Novērojama pakāpeniska Latvijas iedzīvotāju attieksmes maiņa pret imigrantiem un imigrāciju 35
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai Latvijā lieto zāles pret Covid-19? Ārste izceļ, kā atšķiras kovida ārstēšana pandēmijas sākumā un tagad 36
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāj, kur Terehovas muitas kontroles punkta amatpersonas slēpušas saņemtos kukuļus 16
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brīdina par bīstamu laika parādību: piektdien un sestdien varētu veidoties atkala 7
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pie cietumniekiem neviens netiek klāt! Kāda jēga vispār sēdēt?” Advokāts atklāj, cik kritiskā situācijā ieslodzītie 22
10 stundas
LA
LA
Ziņas
Igaunijā uz ielām vairs nekaisa sāli. Kāpēc Latvija, taupot auto un dabu, nav spērusi šādu soli? 57
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik administratīvo pārkāpumu procesi sākti pret Gobzemu? 55
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Patēriņa cenas Latvijā gada laikā pieaugušas par 7,5%. Kuras preces kļuvušas dārgākas? 22
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Negaidīts ciemiņš! Briedis pieklājīgi ar ragu piezvana pie durvīm 4
11 stundas
GR
Guna Roze
Ziņas
Guna Roze: Nav iemesla iedomāties, ka mūsu pēcteči nesaķers galvu par 21. gadsimta ļaužu tumsonību 44
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ruks: Policija ir politiski neitrāla 51
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss, kas vajadzīgs izciliem svētkiem: Ziemassvētku siera kūka 2
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Atgūtais “Gilgamešs”: Irāka parāda atgūtos nacionālos dārgumus, kas bija nolaupīti un nelikumīgi izvesti no valsts
12 stundas
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 221
14 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai cilvēks, kurš vakcinējies ar “Sputnik”, var iegūt Covid-19 sertifikātu, kas derīgs Eiropā?
13 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 56
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 7
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Atklājies, ka princis Harijs ar savu tēvu princi Čārlzu nav sarunājies jau mēnešiem ilgi 9
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret Covid-19 nevakcinētām personām varētu būt grūti uzturēt bezdarbnieka statusu. NVA direktore skaidro, kāpēc 94
18 stundas
LS
LSM.lv
Ziņas
“Veļu mazgājam naktī, pīķa stundā ejam pastaigāties,” Daudzbērnu ģimenes tētis par elektrības taupīšanu, kad tā dubultdārga 37
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
5 veselīgi augļi un ogas, kas patiesībā bojā zobus 7
14 stundas