Vislabāk teipa likšanu uzticēt fizioterapeitam vai citam speciālistam.
Vislabāk teipa likšanu uzticēt fizioterapeitam vai citam speciālistam.
Foto: Yakobchuk Viacheslav/SHUTTERSTOCK

Efekts parādās dienas laikā! Uz sāpošām vietām – teipi 0

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
Lasīt citas ziņas

 

Ar kinezioloģisko teipošanu iespējams mazināt akūtas un hroniskas sāpes, it īpaši, ja to iemesls pārpūlēti, saspringti muskuļi, sastieptas saites vai cīpslas, bet pēc gūtas traumas – ātrāk atbrīvoties no tūskas un asinsizplūdumiem. Taču, lai elastīgais plāksteris – teips – patiešām efektīvi iedarbotos, tas jāuzliek pareizi.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Efekts parādās dienas laikā

Informācija no ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju datu bāzes liecina, ka šīs metodes pamatā ir teipu aplikācija uz ādas. Galvenās ķermeņa struktūras, uz kurām iedarbojas teipi, ir āda, fascijas, muskuļi, saites. Kinezioloģiskā teipošana ir efektīva kā sāpju mazināšanai, tā muskuļu funkciju stimulēšanai un relaksācijai, limfas atteces veicināšanai un rētaudu mobilitātes uzlabošanai.

Atkarībā no tā, kādu efektu vēlas panākt, speciālisti izmanto dažādu teipa līmēšanas tehniku. Kinezioloģiskais teips sastāv no kokvilnas un elastīgām šķiedrām, tā viena puse ir lipīga, ķermeņa siltuma ietekmē tas pielīmējas un cieši turas pie ādas. Teipi stiepjas tikai garumā – pat par 40–60% no sava sākotnējā garuma. Pacientam un viņa veselības problēmai vispiemērotāko teipu veidu, garumu un biezumu pareizi var izvēlēties tikai speciālists.

Veselības centru apvienības poliklīnikas Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas dienesta vadītāja Guna Vītoliņa norāda, ka parasti teipošana ir tikai viena no terapijas vai rehabilitācijas sastāvdaļām paralēli medikamentu lietošanai, fizioterapijai, masāžai, fizikālās medicīnas procedūrām un citām metodēm. Vai teipi var palīdzēt arī akūtās situācijās, piemēram, ja gadījies nokrist un sasisties, sastiept muskuli, saites?

“Uz traumētās vietas vispirms jāliek aukstuma aplikācijas, kas mazina zemādas asins izplūdumu, hematomu. Aukstums iedarbojas arī uz nervu receptoriem, mazinot sāpes, tūsku. Pirmajā diennaktī pēc akūtas traumas, sastiepuma teipus neizmanto. Taču uz pārpūlētiem muskuļiem, sastiepumiem, piemēram, pēc strādāšanas dārzā, sportošanas, tos var likt uzreiz,” norāda ārste.

Ja pēc traumas veiktie izmeklējumi neliecina par kaulu lūzumu vai citām nopietnām problēmām, bet cietusī vieta ir pietūkusi, kinezioloģiskajā teipošanā izmanto īpašu tehniku, kas vērsta uz tūskas mazināšanu. “Vēdekļveidīgs teips tiek likts tā, lai veicinātu limfas atteci, taču, ja to dara cilvēks bez iepriekšējām zināšanām, viņš var nodarīt nopietnu kaitējumu savai veselībai,” uzsver ārste. Ir arī pretsāpju tehnika, ko lieto akūtu un hronisku sāpju gadījumā, arī tad, kad muskulī ir trigerpunkti jeb sāpīgi punkti. Tad tiek izmantoti tā sauktie krosteipi (crosstape), kas atgādina mazu režģīti.

Viena no teipošanas kontrindikācijām ir nieze, alerģiska reakcija, kura norāda, ka ādai “nepatīk” šī metode. Teipus neliek arī uz ievainotas, nesadzijušas ādas, piemēram, asiņojošas brūces, akūta ādas iekaisuma, dermatoloģisku saslimšanu gadījumā, ja plānota masāža, ultraskaņas, lāzerterapijas vai citu fizikālās terapijas metožu izmantošana, kuru laikā ādai jābūt brīvai.

“Ja jūt, ka no teipa paliek labāk, to var turēt uz ādas līdz pat septiņām dienām. Minimālais laiks – diennakts. Nevajag gaidīt, ka pozitīvais efekts parādīsies pēc nedēļas – ja to nejūt pēc pirmajām 12–24 stundām, teips jāņem nost,” teic Guna Vītoliņa.

 

Teipot vajag prast

Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste norāda, ka teipošanai mājas apstākļos kā minimums nepieciešamas anatomijas zināšanas, jo, lai, piemēram, atslābinātu muskuli, teips jālīmē pa muskuļa gaitu. Ja grib iedarboties uz saitēm, fascijām, jāzina, kur tās atrodas. Viņa uzskata, ka vispirms vajadzētu doties pie fizioterapeita, funkcionālā speciālista vai ārsta kineziologa, lai tas parādītu, kā tas pareizi darāms, bet pēc tam mājās atkārtot šīs kustības.

“Ja teipu liek uz muskuļa, iestiepj pašu muskuli, nevis teipu, bet, liekot to uz cīpslām, stiepj teipu,” atklāj ārste, piebilstot, ka ne jau velti mediķi mācās strādāt ar šo metodi. “Nevar nevienam liegt aptiekā vai interneta veikalā iegādāties teipošanas lenti, taču jāņem vērā, ka neprasmīgi uzlikts teips var kaitēt, nevis palīdzēt. Ja agrāk uzskatīja, ka nozīme ir arī teipa krāsai, mūsdienās tai vairs nepievērš uzmanību, pats svarīgākais ir pareiza teipa uzlikšanas tehnika.”

Ja muguras, roku vai kāju muskuļi mēdz sāpēt pēc fiziskas piepūles, teipi ir lielisks līdzeklis, kā no tām atbrīvoties, nelietojot tik daudz pretsāpju līdzekļu. Guna Vitoliņa teic, ka vieglākos gadījumos teipi, iespējams, pat var tos aizstāt, bet visbiežāk tie mazina medikamentu lietošanas intensitāti un devu. Viņa uzskata, ka sāpju mazināšanai teipošanu vajag apvienot ar citām, bezkontaktu fizikālās medicīnas metodēm, piemēram, magnētterapiju.

Tie, kuriem speciālists ierādījis teipu likšanas tehniku, tos var likt diezgan bieži, piemēram, lauku darbos pārpūlētiem, sāpošiem muskuļiem uz dažām dienām uzliek teipu, pēc 7–10 dienām var uzlikt atkal. Der atcerēties, ka nākamo teipu nelīmē tieši tajā pašā vietā, bet ļauj ādai atjaunoties.

 

Pirmā palīdzība pēc traumas

“Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone teic, ka ikdienā aptiekā bieži nākas saskarties ar situāciju, kad apmeklētāji jautā, kādu ziedi vai zāles varētu lietot, kādu elastīgo saiti iegādāties, lai traumētā vieta nesāpētu un ātrāk sadzītu, “Diemžēl vērojam, ka cilvēki mēdz nenovērtēt reālo situāciju, cerot, ka sāpes ātri pāries, bet realitātē ir gūta trauma, kuras ārstēšanā noteikti jāiesaistās ārstam,” norāda farmaceite.

Pēc kritiena, sitiena, neveiklas kustības gūta sastiepuma vai mežģījuma var parādīties sāpes, pietūkums, zemādas asinsizplūdumi. Lai šīs izpausmes mazinātu, traumētā ķermeņa daļa jānovieto pēc iespējas augstāk un jāatvēsina. Šim mērķim var izmantot aptiekā nopērkamos aukstuma aerosolus, gelus, aukstuma pakas vai kompreses. Piemēram, vispirms lieto aukstuma kompresi, uzliekot to ik pēc 20 minūtēm, bet pēc tam trīs dienas ik pa sešām stundām var lietot aukstuma gelu vai ziedes, kas satur atvēsinošas vielas, piemēram, mentolu. Ja sāpes ir stipras, iekšķīgi lieto zāles, kuru sastāvā ir ibuprofēns, paracetamols vai deksketoprofēns.

Pēc tam kad apmeklēts ārsts, lai pārliecinātos, ka trauma nav smaga, ārstēšanu var turpināt ar geliem vai ziedēm, kas satur dimetilsulfoksīdu, heparīnu, ibuprofēnu, levomentolu, dietilamīna salicilātu, diklofenaku. Lokālie līdzekļi sāpju mazināšanai var saturēt arī dabiskas vielas, piemēram, dažādas eļļas un ēteriskās eļļas maisījumā ar mentolu. Noder preparāti no baltegles, eikalipta, arnikas, ginkgo bilobas, Baikāla ķiverenes, kliņģerītes.

“Mēness aptieka” sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat” šī gada aprīlī veica iedzīvotāju aptauju, kurā piedalījās 1001 iedzīvotājs vecumā no 18 līdz 74 gadiem. 43% aptaujāto atzina, ka nācies meklēt ārsta palīdzību pēc sadzīves traumas, otrs biežākais traumu iemesls – sportošana, bet trešais – darba vietā gūtās traumas. 33% aptaujāto norādījuši, ka viņi nav guvuši traumas, kuru dēļ vajadzētu apmeklēt ārstu.

 

Teipus var izmantot

* muskuļu spazmu, saspringuma novēršanai,

* muskuļu funkciju uzlabošanai, piemēram, pēc slimības,

* lai mazinātu muguras, locītavu sāpes,

* pēc traumām, ja ir sasitumi, sastiepumi,

* locītavu stabilitātes uzlabošanai,

* stājas korekcijai,

SAISTĪTIE RAKSTI

* limfostāzes, tūskas, hematomu mazināšanai pēc traumām; ķirurģiskajām operācijām,

* rētaudu mīkstināšanai pēc brūces sadzīšanas.

18-gadīgie vēl nedrīkstētu legāli smēķēt, uzskata Dūrītis
Bērnu Dzirdes centra vadītāja: 1 no 15 cilvēkiem uz Zemes sirgst ar dzirdes traucējumiem
Pacienti no politiķiem prasa rīcību diabēta saslimstības katastrofālā pieauguma mazināšanai
VIDEO. Elektroniskās cigaretes apdraud jauno paaudzi, vērš uzmanību Šics
Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
Tas ir slikti, ļoti slikti, bet viņam ir tiesības tādu viedokli paust. Zariņš par Brieža situāciju
Ābeles apsēdis lapu tinējs. Kā to apkarot?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Kādas ir “burvju zāles” – rasaskrēsliņa dziedināšanas spējas?
Uzmundrinoši zaļais brokolis: gan salātos, gan konservos un pat ar muskatriekstiem
Ledusskapī uzglabājamas arī noteiktas zāles
Viss būs labi, jo kombinētā balstvakcīna jau ir izgudrota, apgalvo Ģimenes Ārstu asociācijas vadītāja
Veselība dārgāka, kaut tādēļ E-cigarešu tirgotājiem iestāsies smagi laiki
Sarežģītā saules aizsardzības aritmētika
“Sadales Tīkls” nespēs šobrīd uzņemt sistēmā visu saules paneļu saražoto elektrību
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Tiesai nodod lietu pret vairākām personām, tostarp būvuzņēmēju Peilānu par krāpšanu austrumu robežas izbūvē
Pieminekļus ceļ un dzeju raksta! Kā ukrainieti Annu Kremļa propagandisti pataisīja par krievu svēto simbolu, viņai pašai nemaz nezinot
FOTO. Karaliene Elizabete II nodevusi savus pienākumus princim Čārlzam. Vai tas nozīmē viņas valdīšanas beigas?
Darba devējs nedrīkst diktēt augstskolām, kāds speciālists viņiem piemērots, uzsver Auziņš
Apinis: Laboratorija, aptieka, primārā aprūpe – ieteikumi priekšvēlēšanu solījumiem
Būsim ārējo parādu verdzībā, valdībai nepadomājot par sekām, norāda Krastiņš
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Agresoru valstī nespēlēs
23:00
1932. gada 6. jūlijā. Ministra vēstījums padotajiem
22:30
“Sadales Tīkls” nespēs šobrīd uzņemt sistēmā visu saules paneļu saražoto elektrību
22:08