Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: TASS/Scanpix/LETA

Uzkrātais pensijas kapitāls rūk – ko iesaka darīt finanšu speciālisti? 107

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Man ir 57 gadi. Sakarā ar pašlaik notiekošajiem procesiem pasaulē saprotu, ka krītas 3. pensiju līmeņa uzkrājums. Ko iesaka darīt finanšu speciālisti? Vai ir stratēģiski pareizi šo uzkrājumu ņemt ārā vai tomēr nogaidīt? Aldis A.

Latvijas Bankas vecākā finanšu pratības speciāliste Aija Brikše skaidro – lai vairotu mūsu uzkrājumus nākotnei, finanšu iestādes mūsu veiktās iemaksas 2. un 3. pensiju līmenī iegulda finanšu tirgos – akciju un parādu vērtspapīros.

CITI ŠOBRĪD LASA
Ņemot vēro augsto nenoteiktību un globālos izaicinājumus, gan akciju, gan parāda vērtspapīru cenas ir samazinājušās.

Līdz ar to arī iedzīvotāju uzkrātais kapitāls pensiju 2. un 3. līmenī ir samazinājies, un šādas svārstības vēl kādu laiku varētu turpināties.

Arī iepriekš šāds ieguldītā kapitāla samazinājums noticis globālu izaicinājumu laikā, bet, krīzei mazinoties un situācijai atgriežoties ierastajās sliedēs, arī uzkrātais kapitāls pieaudzis.

Patlaban nav iespējams prognozēt, cik ilgā laikā situācija varētu stabilizēties, turklāt uzkrātā kapitāla atgūšanās ātrums atkarīgs arī no izvēlētā pensijas ieguldījuma plāna.

Ja izvēlēts kāds no aktīvajiem plāniem, kuros notiek straujākas svārstības, kapitālam gan samazinoties, gan palielinoties, atgūšanās varētu notikt straujāk. Ja pensija ieguldīta konservatīvajā plānā, tad lēnāk.

Pirms pieņem lēmumu izņemt savu pensiju 3. līmeņa uzkrājumu, jāizvērtē, cik ilgu laiku cilvēks gatavs gaidīt brīdi, kad situācija stabilizēsies.

Ja ir iespēja nogaidīt, to var izmantot.

Taču jāņem vērā, ka var būt jāgaida vairāki gadi, līdz pensiju plāni atgūs šogad zaudēto. Aktīvo plānu gadījumā tas varētu notikt straujāk, bet konservatīvo plānu gadījumā jārēķinās ar vairāk nekā 3–4 gadiem, kaut konkrētu laiku šādos nenoteiktības apstākļos neiespējami prognozēt.