Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Infektoloģe Angelika Krūmiņa: Vismaz 50 procentos gadījumu antibiotikas lieto nepamatoti 0

Pret antibiotikām daudzi izturas vieglprātīgi, lietojot tās nepareizi. Ārsti tās reizēm izraksta nevajadzīgi, tādēļ visā pasaulē par nopietnu problēmu kļuvusi baktēriju rezistence jeb nejutība pret antibiotikām. Daudzās situācijās antibiotikas ir neaizvietojamas, taču vismaz 50 procentos gadījumu antibakteriālos preparātus lieto nepamatoti. Lai izvairītos no akūtas infekcijas izraisītiem sarežģījumiem, gados vecākiem slimniekiem ar daudzām blakusslimībām ir drošāk izrakstīt antibiotikas. Viņiem imunitāte vairs nav tik stipra kā jaunībā, tāpēc pat viegla infekcija var beigties ar smagu saslimšanu. Arī bērniem piesardzības nolūkos antibiotikas nereti izraksta lieki. Tomēr ir aplam lietot šīs zāles, neizvērtējot laboratorisko analīžu rādītājus un rūpīgi nepārbaudot veselības stāvokli.

Konsultē ārste infektoloģe Angelika Krūmiņa

 

Iedarbojas tikai uz baktērijām

“Būtu laiks atteikties no sertifikāta.” Politiķis par to, ka Covid-19 sertifikātu un pašreizējo ierobežojumu sistēma sevi ir izsmēlusi 156
“Dod, Dievs, ka mēs kļūdamies…” Epidemiologs par pašreizējam Covid-19 saslimšanas prognozēm Latvijā
Ināra stundu bija ieslodzīta zem kravas auto, viņu glābt neizdevās, bet Vitālijs vainu neatzīst 39
Lasīt citas ziņas

Akūtu saaukstēšanās infekciju ar klepu, kakla sāpēm un paaugstinātu ķermeņa temperatūru vismaz 80 procentos gadījumu izraisa vīrusi, un šajos gadījumos antibiotikas nepalīdz. Taču, neveicot laboratoriskas analīzes, ārsts ne vienmēr var noteikt, vai slimību izraisījuši vīrusi vai baktērijas, tāpēc nereti, taupot laiku un līdzekļus, turklāt, ja pacients lūdz, antibiotikas tiek izrakstītas nepamatoti. Lietojot šīs zāles nepareizi, tās baciļus nevis nogalē, bet padara neuzvaramus.

Lielāko daļu bakteriālu infekciju (plaušu karsoni, urīnceļu infekcijas un citas) var veiksmīgi izārstēt ar šaura spektra antibiotikām, piemēram, penicilīnu, kas iedarbojas tikai uz dažiem mikroorganismiem. Pirms zāļu izvēles svarīgi noskaidrot slimības izraisītāju un mikrobu jutīgumu pret tām. Vajadzības gadījumā labāk lietot divas šaura spektra nekā vienu plaša spektra iedarbības preparātu. Pie plaša spektra antibiotikām būtu pamats ķerties tikai tad, ja šauras iedarbības zāles nepalīdz.

 

Nejutīgas pret zālēm

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmo antibiotiku penicilīnu, ko radīja pagājušā gadsimta 20. gados, plaši un ne vienmēr pamatoti sāka izmantot 40. gados, tādēļ baktērijas kļuva pret to nejutīgas. Kādreiz bija populāri daudzas slimības ārstēt ar eritromicīnu: sāpošu kaklu, plaušu vai urīnceļu iekaisumu. Savulaik pret caureju nepamatoti mēdza lietot levomicetīnu.

Pēdējā laikā ārsti atkal cenšas iespēju robežās izvēlēties penicilīnu, un rezistence pret šo preparātu Latvijā, salīdzinot ar daudzām citām valstīm, ir salīdzinoši maza. Tiesa, Skandināvijas valstīs situācija ir daudz labāka.

Latvijā, tāpat kā citur pasaulē, problēmas sagādā infekcijas, kuras iegūst slimnīcās, jo baktērijas ir kļuvušas nejutīgas pret antibiotikām. Īpašam riskam pakļauti tie, kam jāveic invazīvas procedūras, nieru dialīze, orgānu transplantācija un ilgstoši nepieciešamas medicīniskas procedūras.

Baktēriju rezistences dēļ zinātnieki katru gadu izstrādā arvien jaunas antibiotikas. Vecie medikamenti bieži vien vairs nelīdz, jaunie ir izrādījušies mazefektīvi, taču rodas arvien jauni mikroorganismi. Dažas baktērijas ir nejutīgas pret daudzām antibiotikām, un šo parādību dēvē par multirezistenci.

Mikroorganismu nejutīgumu pret antibiotikām pastiprina arī šo zāļu došana dzīvniekiem, lai tie ātrāk augtu un neslimotu. Ēdot gaļu, tās uzņem arī cilvēki, un mikrobi pret tām izstrādā antivielas. Ārsti pat mēdz jokot: ja pacients daudz ēd vistas gaļu un dzer vistas buljonu, antibiotikas vairs nevajag izrakstīt.

 

Kā pareizi lietot

Vēl nesenā pagātnē bija pieņemts sākotnēji nozīmēto antibiotiku kursu vienmēr pabeigt līdz galam. Tagad šīs zāles iesaka lietot iespējami īsāku laiku – pārtraucot, līdzko veselības stāvoklis un analīžu rādītāji uzlabojušies. Taču bez ārsta ziņas gan to nedrīkst darīt – lai izveseļotos un izvairītos no antibiotiku rezistences, svarīgi nevēlamās baktērijas, kas ierosinājušas slimību, iznīcināt pilnībā.

Tas, cik ilgi jālieto antibiotikas, atkarīgs no slimības, veselības stāvokļa un lietojamā medikamenta. Pats īsākais ir triju dienu kurss, taču smagas slimības gadījumā antibiotikas izraksta uz 7 vai 10 dienām, bet dažkārt tās jālieto mēnesi vai pat ilgāk.

Pārtraucot medikamentus lietot priekšlaikus, slimība var atgriezties un mikroorganisms kļūt nejutīgs pret lietotajām antibiotikām, tāpēc terapiju nedrīkst pārtraukt bez saskaņošanas ar ārstu.

Agrāk plaušu karsoni ārstēja ne mazāk kā divas nedēļas, taču mūsdienās, ja vien organisms nav novārdzis un mikrobi ir jutīgi pret zālēm, nereti izdodas atveseļoties jau nedēļas laikā.

Ļoti svarīgi ir ievērot antibiotiku lietošanas intervālu, lai starp to ieņemšanas reizēm būtu noteikts laiks un zāļvielas organismā pastāvīgi sasniegtu noteiktu koncentrāciju. Dažādu antibiotiku grupu preparātus lieto atšķirīgi: dažus ēšanas laikā, citus pirms, bet daļu – pēc maltītes.

 

Skābi produkti un dzērieni var mazināt antibiotiku iedarbību. Vislabāk tām uzdzert pilnu glāzi (150–200 ml) negāzēta ūdens. Kopā ar antibiotikām nevajadzētu lietot sulu, kafiju vai tēju.

 

Uzsākot antibiotiku lietošanas kursu, vienlaikus ieteicamas arī probiotikas – zarnu mikrofloru uzlabojoši preparāti. Pieredze liecina, ka tās mazina šo medikamentu izraisītās nepatīkamās blaknes. Ar laiku tā normalizējas pati no sevis. Problēmas reizēm mēdz rasties, ja ir novājināta imunitāte, smagiem slimniekiem un gados vecākiem cilvēkiem.

Jārēķinās, ka antibiotikas nesader kopā ar daudzu citu grupu zālēm un arī ne ar visiem vitamīniem. Tās var mazināt iekšķīgi lietojamās kontracepcijas iedarbību.

Aplami ir lietot no iepriekšējām slimošanas reizēm saglabātās antibiotikas, kā arī aizņemties tās no citiem, kuriem zāles labi palīdzējušas.

 

Shutterstock ilustrācija

SVARĪGI

• Antibiotikas diezgan bieži izraisa alerģiju un citas nepatīkamas blakusparādības.

• Vieglas caurejas dēļ, kas pāriet dienas vai divu laikā, zāļu lietošana parasti nav jāpārtrauc. Taču, ja tā ir intensīva, turklāt rodas arī citas blaknes, piemēram, nātrene, jāizvēlas citas zāles.

• Nereti, lietojot antibiotikas, rodas sēnīšu infekcija – balts aplikums uz gļotādām un mēles, kas pēc terapijas kursa agrāk vai vēlāk pāriet. No tā var izvairīties, vienlaikus lietojot pretsēnīšu līdzekļus.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Izmaiņas veselības aprūpē no 1.janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma?
Konjunktivīta iemesls var būt arī Covid-19 1
Atklātā vēstule: Par ārstu tiesībām būt brīviem savā profesionālajā darbībā
Vilšanās ārstu konsīlijā: pacienti ir nepatīkami pārsteigti, ka ārsti neskaidro lēmumu par balstvakcināciju 34
“Būtu laiks atteikties no sertifikāta.” Politiķis par to, ka Covid-19 sertifikātu un pašreizējo ierobežojumu sistēma sevi ir izsmēlusi 156
“Dod, Dievs, ka mēs kļūdamies…” Epidemiologs par pašreizējam Covid-19 saslimšanas prognozēm Latvijā
Ināra stundu bija ieslodzīta zem kravas auto, viņu glābt neizdevās, bet Vitālijs vainu neatzīst 39
Iespējama pat vētra – Latvijā gaidāms jauns ciklons, kas atnesīs nokrišņus un vējus. Prognoze tuvākajām dienām 1
Vilšanās ārstu konsīlijā: pacienti ir nepatīkami pārsteigti, ka ārsti neskaidro lēmumu par balstvakcināciju 34
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Ražo enerģiju un sargā šūnas – koenzīms Q10 2
Attālināto konsultāciju skaits „Mēness aptiekā” trīskāršojies un turpina pieaugt 3
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 15
Kā pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
Rūpēs par vīriešu veselību 7
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
Viss sākās ar padsmitgadnieku, suni un liellopu aizkuņģa dziedzera ekstraktu! Apinis par izgudrojumiem, kas pagarināja mūsu mūžu
Dakteri uz palodzes. Kādus telpaugus var izmantot ārstēšanā? 1
Andris Bačkurs: Asistenti ir atslēga uz „mūžīgo bērnu” un viņu vecāku integrēšanu sabiedrībā un psihoemocionālās veselības saglabāšanu 69
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 56
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Āda zvīņaina un niez: tā iemesls var būt ne tikai dermatoloģiskas, bet arī citas saslimšanas 2
Rietumvalstu pilsoņiem rekomendē pamest Ukrainu
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos?
Iespējama pat vētra – Latvijā gaidāms jauns ciklons, kas atnesīs nokrišņus un vējus. Prognoze tuvākajām dienām 1
Senioram Cēsu pusē izkrāpti 100 000 eiro. Kāpēc vīrietis iekrita krāpnieku izliktajās lamatās?
Vilšanās ārstu konsīlijā: pacienti ir nepatīkami pārsteigti, ka ārsti neskaidro lēmumu par balstvakcināciju 34
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 1
VIDEO. Vai Aminatai izdotos uzvarēt “Eirovīzijā”? 3
“Dod, Dievs, ka mēs kļūdamies…” Epidemiologs par pašreizējam Covid-19 saslimšanas prognozēm Latvijā
“Būtu laiks atteikties no sertifikāta.” Politiķis par to, ka Covid-19 sertifikātu un pašreizējo ierobežojumu sistēma sevi ir izsmēlusi 156
“Jo ilgāk stiepsim izslimošanu ar omikronu, jo atkal varam radīt jaunu paveidu.” Treija par to, ka jau tagad visi jūk prātā 89
Ināra stundu bija ieslodzīta zem kravas auto, viņu glābt neizdevās, bet Vitālijs vainu neatzīst 39
Vai naudas joprojām ir tik daudz kā nekad? Saruna ar Krišjāni Kariņu 87
“Iepriekšējie rēķini jau bija simtos, bet tagad…”: miljonārs Gerkens spiests izslēgt mājās baseinu 34
“Viņa mirdzēja kā klasiska dziedātāja,” teic Raimonds Pauls par Margaritu Vilcāni, kura šovakar beidzot sagaidīs savu jubilejas koncertu un arī izstādi 8
Covid-19 sertifikāts zem ādas: Zviedrijā jau tūkstošiem cilvēku ievietojuši rokā mikroshēmu 251
VIDEO. “Tā pudele varētu būt saindēta…”: Žanis Magonei uzdāvina sidru, bet viņa par dāvanu domā pavisam citādi… 26
“Šobrīd ir 90% iespējamība, ka kaut kāda militāra akcija tomēr notiks.” Eksperts par situāciju uz Ukrainas robežas 65
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos?
13:41
Juris Lorencs: Vācija cenšas kavēt palīdzības piegādi Ukrainai. Kāpēc?
13:17
“Ja izdodas abstrahēties no visa, kas notiek tieši apkārt ap mums, skatam ir jābūt gaišam.” Saruna ar Emīlu Zilbertu
12:55