Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Infektoloģe Angelika Krūmiņa: Vismaz 50 procentos gadījumu antibiotikas lieto nepamatoti 0

Pret antibiotikām daudzi izturas vieglprātīgi, lietojot tās nepareizi. Ārsti tās reizēm izraksta nevajadzīgi, tādēļ visā pasaulē par nopietnu problēmu kļuvusi baktēriju rezistence jeb nejutība pret antibiotikām. Daudzās situācijās antibiotikas ir neaizvietojamas, taču vismaz 50 procentos gadījumu antibakteriālos preparātus lieto nepamatoti. Lai izvairītos no akūtas infekcijas izraisītiem sarežģījumiem, gados vecākiem slimniekiem ar daudzām blakusslimībām ir drošāk izrakstīt antibiotikas. Viņiem imunitāte vairs nav tik stipra kā jaunībā, tāpēc pat viegla infekcija var beigties ar smagu saslimšanu. Arī bērniem piesardzības nolūkos antibiotikas nereti izraksta lieki. Tomēr ir aplam lietot šīs zāles, neizvērtējot laboratorisko analīžu rādītājus un rūpīgi nepārbaudot veselības stāvokli.

Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir 27
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
Lasīt citas ziņas

Konsultē ārste infektoloģe Angelika Krūmiņa

Iedarbojas tikai uz baktērijām

CITI ŠOBRĪD LASA

Akūtu saaukstēšanās infekciju ar klepu, kakla sāpēm un paaugstinātu ķermeņa temperatūru vismaz 80 procentos gadījumu izraisa vīrusi, un šajos gadījumos antibiotikas nepalīdz. Taču, neveicot laboratoriskas analīzes, ārsts ne vienmēr var noteikt, vai slimību izraisījuši vīrusi vai baktērijas, tāpēc nereti, taupot laiku un līdzekļus, turklāt, ja pacients lūdz, antibiotikas tiek izrakstītas nepamatoti. Lietojot šīs zāles nepareizi, tās baciļus nevis nogalē, bet padara neuzvaramus.

Lielāko daļu bakteriālu infekciju (plaušu karsoni, urīnceļu infekcijas un citas) var veiksmīgi izārstēt ar šaura spektra antibiotikām, piemēram, penicilīnu, kas iedarbojas tikai uz dažiem mikroorganismiem. Pirms zāļu izvēles svarīgi noskaidrot slimības izraisītāju un mikrobu jutīgumu pret tām. Vajadzības gadījumā labāk lietot divas šaura spektra nekā vienu plaša spektra iedarbības preparātu. Pie plaša spektra antibiotikām būtu pamats ķerties tikai tad, ja šauras iedarbības zāles nepalīdz.

Nejutīgas pret zālēm

Pirmo antibiotiku penicilīnu, ko radīja pagājušā gadsimta 20. gados, plaši un ne vienmēr pamatoti sāka izmantot 40. gados, tādēļ baktērijas kļuva pret to nejutīgas. Kādreiz bija populāri daudzas slimības ārstēt ar eritromicīnu: sāpošu kaklu, plaušu vai urīnceļu iekaisumu. Savulaik pret caureju nepamatoti mēdza lietot levomicetīnu.

Pēdējā laikā ārsti atkal cenšas iespēju robežās izvēlēties penicilīnu, un rezistence pret šo preparātu Latvijā, salīdzinot ar daudzām citām valstīm, ir salīdzinoši maza. Tiesa, Skandināvijas valstīs situācija ir daudz labāka.

Latvijā, tāpat kā citur pasaulē, problēmas sagādā infekcijas, kuras iegūst slimnīcās, jo baktērijas ir kļuvušas nejutīgas pret antibiotikām. Īpašam riskam pakļauti tie, kam jāveic invazīvas procedūras, nieru dialīze, orgānu transplantācija un ilgstoši nepieciešamas medicīniskas procedūras.

Baktēriju rezistences dēļ zinātnieki katru gadu izstrādā arvien jaunas antibiotikas. Vecie medikamenti bieži vien vairs nelīdz, jaunie ir izrādījušies mazefektīvi, taču rodas arvien jauni mikroorganismi. Dažas baktērijas ir nejutīgas pret daudzām antibiotikām, un šo parādību dēvē par multirezistenci.

Mikroorganismu nejutīgumu pret antibiotikām pastiprina arī šo zāļu došana dzīvniekiem, lai tie ātrāk augtu un neslimotu. Ēdot gaļu, tās uzņem arī cilvēki, un mikrobi pret tām izstrādā antivielas. Ārsti pat mēdz jokot: ja pacients daudz ēd vistas gaļu un dzer vistas buljonu, antibiotikas vairs nevajag izrakstīt.

Kā pareizi lietot

Vēl nesenā pagātnē bija pieņemts sākotnēji nozīmēto antibiotiku kursu vienmēr pabeigt līdz galam. Tagad šīs zāles iesaka lietot iespējami īsāku laiku – pārtraucot, līdzko veselības stāvoklis un analīžu rādītāji uzlabojušies. Taču bez ārsta ziņas gan to nedrīkst darīt – lai izveseļotos un izvairītos no antibiotiku rezistences, svarīgi nevēlamās baktērijas, kas ierosinājušas slimību, iznīcināt pilnībā.

Tas, cik ilgi jālieto antibiotikas, atkarīgs no slimības, veselības stāvokļa un lietojamā medikamenta. Pats īsākais ir triju dienu kurss, taču smagas slimības gadījumā antibiotikas izraksta uz 7 vai 10 dienām, bet dažkārt tās jālieto mēnesi vai pat ilgāk.

Pārtraucot medikamentus lietot priekšlaikus, slimība var atgriezties un mikroorganisms kļūt nejutīgs pret lietotajām antibiotikām, tāpēc terapiju nedrīkst pārtraukt bez saskaņošanas ar ārstu.

Agrāk plaušu karsoni ārstēja ne mazāk kā divas nedēļas, taču mūsdienās, ja vien organisms nav novārdzis un mikrobi ir jutīgi pret zālēm, nereti izdodas atveseļoties jau nedēļas laikā.

Ļoti svarīgi ir ievērot antibiotiku lietošanas intervālu, lai starp to ieņemšanas reizēm būtu noteikts laiks un zāļvielas organismā pastāvīgi sasniegtu noteiktu koncentrāciju. Dažādu antibiotiku grupu preparātus lieto atšķirīgi: dažus ēšanas laikā, citus pirms, bet daļu – pēc maltītes.

Skābi produkti un dzērieni var mazināt antibiotiku iedarbību. Vislabāk tām uzdzert pilnu glāzi (150–200 ml) negāzēta ūdens. Kopā ar antibiotikām nevajadzētu lietot sulu, kafiju vai tēju.

Uzsākot antibiotiku lietošanas kursu, vienlaikus ieteicamas arī probiotikas – zarnu mikrofloru uzlabojoši preparāti. Pieredze liecina, ka tās mazina šo medikamentu izraisītās nepatīkamās blaknes. Ar laiku tā normalizējas pati no sevis. Problēmas reizēm mēdz rasties, ja ir novājināta imunitāte, smagiem slimniekiem un gados vecākiem cilvēkiem.

Jārēķinās, ka antibiotikas nesader kopā ar daudzu citu grupu zālēm un arī ne ar visiem vitamīniem. Tās var mazināt iekšķīgi lietojamās kontracepcijas iedarbību.

Aplami ir lietot no iepriekšējām slimošanas reizēm saglabātās antibiotikas, kā arī aizņemties tās no citiem, kuriem zāles labi palīdzējušas.

Shutterstock ilustrācija

SVARĪGI

• Antibiotikas diezgan bieži izraisa alerģiju un citas nepatīkamas blakusparādības.

• Vieglas caurejas dēļ, kas pāriet dienas vai divu laikā, zāļu lietošana parasti nav jāpārtrauc. Taču, ja tā ir intensīva, turklāt rodas arī citas blaknes, piemēram, nātrene, jāizvēlas citas zāles.

• Nereti, lietojot antibiotikas, rodas sēnīšu infekcija – balts aplikums uz gļotādām un mēles, kas pēc terapijas kursa agrāk vai vēlāk pāriet. No tā var izvairīties, vienlaikus lietojot pretsēnīšu līdzekļus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Skatītājs izbrīnīts par invaliditātes grupas piešķiršanas kārtību: “Vai ir paredzams, ka amputētais loceklis ataugs?”
Veselam
VIDEO. Uzstādīts jauns rekords Āfrikā! 70 gadus veca sieviete laidusi pasaulē dvīņus, kas apliecina cilvēka gara spēku un izturību
Kokteilis
“Esi sveicināts, mazais rīdziniek!” Rīgas mērs Ķirsis piedzīvojis dienu, kad pats no sevis saņem sirsnīgu apsveikumu
TV24
Mūziķis Guntis Veits par uzbrukumiem ārstiem: Cilvēki ir palikuši agresīvi
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
Kā atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Veselam
Jučkoviča par VM izstrādāto ziņojumu: “Aptieku skaita samazināšanos visvairāk izjutīs iedzīvotāji reģionos”
Veselam
Kā pareizi dzīvot nākotnei?
Veselam
Psiholoģe Evita Štāla par emocionālo veselību darbā: Kā attīstīt prasmi risināt problēmas?
TV24
Viņai puse krūts jau bija nopuvusi…Ārsts par to, kā cilvēki ignorē savas slimības
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
Covid-19 uzņem apgriezienus, pieaug stacionēto slimnieku skaits; gripa visvairāk “ķer” mazos bērnus
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
TV24
Latvija ir neizdevusies valsts – kā veidojas šī propaganda?
VIDEO. Daugavpils mērs izceļas Ziemassvētku pasākumā un saņem administratīvo protokolu
VIDEO. Rīgas centrā ap miskastēm “spieto” žurku bars. Ko par to saka Rīgas dome un tuvējā veikala vadība?
Veselīgās un dziedinošās dzērvenes. Cik daudz dzērveņu ieteicams apēst dienas laikā?
Veselam
“Pirms 40 gadiem, kad pirmo reizi parādījās infekcija HIV, tas bija kā nāves spriedums” – infektoloģe par medicīnas straujo attīstību
Latvijā parādījies jaunais Covid-19 paveids “Pirola”, liecina notekūdeņu monitoringa dati
Veselam
A vitamīns jeb retinols – veselībai un skaistumam! 10 padomi pareizai retinola lietošanai
Veselam
Trauksmes dažādās sejas – kā tās izpaužas un kā sev palīdzēt?
Veselam
Laimīgo pāru noslēpumi: 6 stundas nedēļā, lai nostiprinātu attiecības
Daudzi laulātie kautrējas izpaust savas seksuālās vēlmes. Kā saglabāt kaisli laulībā?
Veselam
Inga Ažiņa par HIV/AIDS saslimšanu: Diemžēl, tā ir klusa slimība – cilvēks ilgstoši var pilnīgi neko nejust
Ģimenes ārsti no nākamā gada varētu strādāt četras valsts apmaksātas darba dienas, piekto nosakot par maksas
Dzejniece Jana Skrivļa-Čevere: “Viss mums apkārt ir simboli”
23:15
Izraēlas armija Gazas joslā atklājusi lielus ieroču krājumus netālu no slimnīcas un skolas
22:48
Baidens: Ja Putins ieņems Ukrainu, viņš pie tās neapstāsies, viņš ir to diezgan skaidri pateicis
21:58