Foto: Fahroni/Shutterstock

Vai avārijas kontracepcija glābs? 0

Gribu uzzināt, vai avārijas kontra­cepcija droši pasargā no nevēlamas grūtniecības. No kā tas atkarīgs? ILZE ALŪKSNĒ

Reklāma
Reklāma
“Kad esi ko parādā VID, atgādinājumi nāk nemitīgi, bet, ja esi strādājošs pensionārs, neviens neatgādina…” Iveta par pensionāru iespējām saņemt pārrēķinu
Kokteilis
Auns – Minhene, Lauva – Parīze: kuru Eiropas pilsētu vajadzētu apmeklēt tavai zodiaka zīmei 19
RAKSTA REDAKTORS
“Līdzi ņemot omīti, mums šis brauciens izmaksās 112 eiro” – apmeklētāji jautā, kāpēc “Avārijas brigādes” parkā ir tik dārga biļete
Lasīt citas ziņas

Lai avārijas kontracepcija būtu efektīva, tā jālieto ne vēlāk kā 72 stundas pēc neaizsargātā dzimumakta. Tā pasargā no nevēlamas grūtniecības vidēji 75–85% gadījumu. Lietojot šīs tabletes jau pirmajās 12 stundās, tā neiestājas aptuveni 95% sieviešu.

Ginekoloģe Vēsma Kažociņa skaidro – avārijas kontracepcijas efektivitāte atkarīga arī no tā, kurā menstruālā cikla dienā noticis dzimumakts. Lielāka grūtniecības iestāšanās iespēja ir no 7. līdz 20. dienai, bet 25. dienā tā tikpat kā nav iespējama. Ja dzimumakts bez izsargāšanās noticis īsi pirms gaidāmās menstruācijas, avārijas tableti var iedzert vienīgi sirdsmieram, un tad tā arī organismu neietekmēs tik postoši.

CITI ŠOBRĪD LASA
Lietojot to periodā, kad gaidāma ovulācija – vidēji no 9. līdz 12. menstruālā cikla dienai –, var būt mēnešreižu traucējumi līdz pat trim mēnešiem.

Ja izveidojies folikuls nav pārplīsis, nākamā menstruācija sāksies ar aizkavēšanos, būs niecīgāka vai arī noritēs citādi nekā parasti.

Ja avārijas kontracepcija tomēr nav palīdzējusi, grūtniecība var normāli turpināties bez riska bērniņa attīstībai.

Svarīgi ielāgot, ka avārijas kontracepciju drīkst izmantot tikai ārkārtas situācijās un ne biežāk kā divas reizes gadā, jo tā izjauc menstruālo ciklu un hormonu līdzsvaru, izraisot organismam lielu stresu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.