Foto: SHUTTERSTOCK

Lasītāja: “Esmu dzimusi 1960. gada maija beigās. Vai varu doties priekšlaicīgā pensijā?” 0

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Kāds vīrietis vajadzīgs katrā zodiaka zīmē dzimušai sievietei 2
Veselam
Slaida auguma noslēpums! 25 pārtikas produkti ar augstu olbaltumvielu un zemu tauku saturu
Veselam
Rudenī Covid-19 atkal liek par sevi manīt. Kam jābūt mājas aptieciņā un kas jāzina hronisko slimību pacientiem? 15
Lasīt citas ziņas

“Esmu dzimusi 1960. gada maija beigās. Strādāju apkalpojošā sfērā par minimālo darba algu 500 € mēnesī. Kad varu kārtot papīrus priekšlaicīgas pensijas saņemšanai? Ja nepieprasu priekšlaicīgu pensiju un turpinu strādāt, bet zaudēju darbu, vai arī tad varu aiziet priekšlaicīgā pensijā? Vai, saņemot priekšlaicīgo pensiju, varu turpināt strādāt?” – jautā Nellija Pierīgā.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Baiba Felsberga informē, ka 1960. gada maijā dzimušajām personām Latvijas pensijas vecums ir 65 gadi un nepieciešamais apdrošināšanas stāžs vecuma pensijai ir 20 gadu, bet tiesības uz vecuma pensiju priekšlaikus ir no 62 gadu 3 mēnešu vecuma, ja ir uzkrāts nepieciešamais apdrošināšanas stāžs – 30 gadu.

Pensijas apmēru ietekmē virkne apstākļu

CITI ŠOBRĪD LASA

Iesniegumu pensijas piešķiršanai VSAA nodaļā var iesniegt ne agrāk kā mēnesi pirms minētā vecuma sasniegšanas. Apdrošināšanas stāža līdz 1995. gada 31. decembrim pierādīšanai jāiesniedz arī dokumenti: darba grāmatiņa, arhīva izziņa u.c. Lai noskaidrotu, vai nav vajadzīgi kādi papildu dokumenti apdrošināšanas stāža līdz 1995. gada 31. decembrim pierādīšanai, persona dokumentus var iesniegt VSAA nodaļā izvērtēšanai un reģistrēšanai jau iepriekš.

Ja ir tiesības uz vecuma pensiju priekšlaikus, to var pieprasīt jebkurā vecumā no 62 gadiem un 3 mēnešiem līdz 65 gadiem.

Vecuma pensijas apmērs, arī priekšlaikus, atkarīgs no personas:

1) apdrošināšanas stāža, tajā skaitā līdz 1995. gada 31. decembrim;

2) vidējās apdrošināšanas iemaksu algas laikā no 1996. līdz 1999. gadam;

3) uzkrātā I līmeņa pensijas kapitāla no 1996. gada 1. janvāra līdz pensijas piešķiršanas mēnesim;

4) uzkrātā II līmeņa pensijas kapitāla;

5) vecuma, no kura tiek piešķirta pensija.

Izdevīgāk pensionēties vēlāk

Turpinot strādāt un aizejot pensijā vēlāk, minētie pensijas apmēru ietekmējošie lielumi varētu veidot lielāku pensijas apmēru, nekā pieprasot vecuma pensiju priekšlaikus.

Izvēloties pieprasīt vecuma pensiju priekšlaikus, jāņem arī vērā nosacījums, ka līdz īstā pensijas vecuma sasniegšanai tiks izmaksāti 50% no piešķirtās summas tikai nestrādājošiem. Turklāt priekšlaikus vecuma pensija tiek piešķirta uz mūžu, līdz ar to, sasniedzot noteikto pensijas vecumu, summa nemainīsies, mainīsies tikai tās izmaksas nosacījumi. Pēc priekšlaicīgas vecuma pensijas piešķiršanas tiek ierobežota iespēja saņemt bezdarbnieka pabalstu un invaliditātes pensiju, kā arī par piešķirtās pensijas apmēru tiek samazināts piešķirtās apdrošināšanas atlīdzības apmērs.

Reklāma
Reklāma

Piešķirot vecuma pensiju priekšlaikus, drīkst turpināt strādāt, vienīgi darba perioda laikā līdz pensijas vecuma sasniegšanai pensiju neizmaksā.

Uzziņa!

Sīkāku informāciju par minēto lielumu un nosacījumu ietekmi uz savu vecuma pensijas apmēru var iegūt, konsultējoties VSAA nodaļā pirms pensijas pieprasīšanas.

SAISTĪTIE RAKSTI