Foto: SHUTTERSTOCK

Brīvprātīgas iemaksas pensijas apdrošināšanai: kā tas darbojas? 6

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

“Man vairs nav tālu līdz pensijas vecumam, un bērni izteica vēlmi palīdzēt ar papildu iemaksām pensiju apdrošināšanai, lai mazliet pavilktu to uz augšu. Vai drīkst veikt brīvprātīgas papildu iemaksas pensiju apdrošināšanai? Vai var veikt iemaksas par jau pagājušu periodu jeb ar atpakaļejošu datumu?” Lilija Ropažu novadā.

Tikai tie, kas nestrādā un nesaņem pensiju

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Vita Cinīte norāda – valsts pensiju apdrošināšanai brīvprātīgi var pievienoties persona, kas sasniegusi 15 gadu vecumu, pastāvīgi dzīvo Latvijā, nav obligāti sociāli apdrošināta un kurai nav piešķirta valsts vecuma pensija saskaņā ar likumu Par valsts pensijām.

Tas nozīmē, ka valsts pensiju apdrošināšanai brīvprātīgi var pievienoties tikai tāda persona, kas nestrādā un kurai nav piešķirta vecuma pensija, tajā skaitā priekšlaicīgā.

Brīvprātīgo iemaksu objekts ir pašas personas izvēlēti līdzekļi, no kuriem aprēķina un veic brīvprātīgās iemaksas. Iemaksas katru mēnesi var būt no atšķirīgas summas, taču jāņem vērā, ka iemaksu objektam ir ierobežots gan maksimālais, gan minimālais apmērs. 2021. gadā personām, kuras izvēlējušās brīvprātīgi pievienoties valsts pensiju apdrošināšanai, minimālais gada apmērs ir 12 minimālās mēneša darba algas – tas ir 6000 eiro gadā (500 eiro mēnesī), savukārt maksimālais gada apmērs ir 62 800 eiro.

Brīvprātīgo iemaksu likme – 23,91%

Lai persona varētu veikt brīvprātīgās iemaksas, tai jāiesniedz VSAA iesniegums, tas ir, reģistrācijas lapa par brīvprātīgu pievienošanos valsts sociālajai apdrošināšanai. Iesniegumu VSAA var iesniegt personīgi vai nosūtot pa pastu. Visērtāk to izdarīt elektroniski portālā: www.latvija.lv. Pēc iesniegšanas VSAA 10 darbdienu laikā personai izsniedz paziņojumu par personas pievienošanu brīvprātīgai valsts sociālajai apdrošināšanai, kurā arī norādīta informācija ar valsts budžeta kontu iemaksu veikšanai.

Brīvprātīgo iemaksu likme personai, kura brīvprātīgi pievienojusies pensiju apdrošināšanai, ir 23,91% no iemaksu objekta. Piemēram, ja mēnesī veic iemaksas no 500 eiro, tad maksājums ir 119,50 eiro (iemaksu objektu reizina ar likmi).

Reklāma
Reklāma

VSAA brīvprātīgās iemaksas sociāli apdrošinātās personas kontā reģistrē par to mēnesi, kāds norādīts maksājuma rīkojumā (neatkarīgi no brīvprātīgo iemaksu veikšanas laika), bet ne agrāk kā ar dienu, kad persona iesniegusi reģistrācijas lapu par brīvprātīgu pievienošanos valsts sociālajai apdrošināšanai VSAA.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.