Pērn Latyvijas Nacionālais teātris rīkoja “Lugu ideju makšķerēšanas konkursu”, tomēr kopumā dramaturģija pēdējos gados tiek maz popularizēta.
Pērn Latyvijas Nacionālais teātris rīkoja “Lugu ideju makšķerēšanas konkursu”, tomēr kopumā dramaturģija pēdējos gados tiek maz popularizēta.
Publicitātes foto

Vai pazūd kāda mūsu kultūras daļa? Kā padarīt redzamāku latviešu oriģināldramaturģiju 0

KRISTIĀNA ŠTRĀLE DREIKA,
biedrības “Dramaturgu asociācija” (www.lugas.lv) valdes priekšsēdētāja

KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Viena pati un maziņa karaliene, vietējie kovidkretīni un pirmās līgotāju prognozes 47
18 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
“Jaunas, mūsdienīgas sievietes lieto hormonālo kontracepciju, paskatieties, kāds tur ir trombožu risks,” Zavadska par bailēm no “Astra/Zeneca” 144
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Bija pirmais “feils”, tad otrais un simtais!” Ērglis lamā valdību un vaino sabiedrības uzticības krīzē 60
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Tas, kā pazūd un rodas no jauna kādas tautas kultūras daļas ir apjomīga pētījuma vērts temats. Tāpēc šajā rakstā par vienu no latviešu kultūras daļām, kura vēsturiski bijusi ļoti nozīmīga, bet paliek arvien neredzamāka – par dramaturģiju.

Par dramaturģiju kā līdzvērtīgu daiļliteratūras formu, tikpat nozīmīgu kā abas pārējās: proza un dzeja. Par dramaturģiju, kuru latviešu dramaturgs un režisors Pēteris Pētersons savulaik uzskatīja par augstāko literatūras izpausmi.

CITI ŠOBRĪD LASA
Vispirms par to, kas notiek ar mūsdienu latviešu autoru lugu publicēšanu.

Bērnu lugu grāmatu skaits paliek nemainīgs, vidēji 1 – 2 grāmatas gadā.

Taču pieaugušo lugas publicētas mazāk: kopš 2010. gada iznākušas septiņas mūsdienu autoru lugu grāmatas. Laika periodā no 2000. līdz 2009. gadam lugas pieaugušajiem publicētas apmēram divas reizes vairāk.

Atšķirības arī saturiskas: iepriekš tika publicēti atzītāko Latvijas dramaturgu darbi, un šīs publikācijas pilnvērtīgi atspoguļoja dramaturģijas procesu. Pēdējos gados autora vārda atpazīstamība vairs nav noteicošais.

Ja runājam par periodiku, tad nesen, aptaujājot ar literatūru un teātri saistītos izdevumus, par lugu un to recenziju publicēšanu interesi izrādīja tikai “Jaunā Gaita”.

Zīmīgi – žurnāls, kas tiek izdots ārpus Latvijas. Vai spēja novertēt savas kultūras unikalitāti un vērtību ir īpašība, kas mums piemīt, tikai pārceļoties uz dzīvi svešumā?

Ja par plašo pasauli…

Stagnē latviešu lugu popularizēšana ārzemēs.

To var darīt dažādos veidos, taču platformai “Latvian Literature” interesē tie literārie teksti, kas publicēti grāmatās.

Mazinoties lugu publicēšanai, nenotiek arī šīs literatūras formas izvērtēšanas process. Grūti atrast tādu lasāmvielu kā lugu recenzijas, un literatūras procesu apskatos nepieminēt dramaturģiju šķiet jau pavisam pašsaprotami.

Kamēr tas nenotiek – autoriem ir mazāka iespēja uzlabot savu darbu kvalitāti konstruktīvas kritikas iespaidā. Un, jo mazāk kvalitātīvu darbu, jo mazāka iespēja, ka tos publicēs… Apburtais loks.

Jau desmit gadus vairs nepastāv Latvijas Literatūras gada balvas dramaturģijas nominācijas

(konkursā vērtē vienā kalendārajā gadā Latvijā izdotu literāru autordarbu pirmpublicējumus).

Jā, ir ikgadējā Latvijas teātra balva teātrī “Spēlmaņu nakts” arī orģināldramaturģijai, bet tā attiecas tikai uz profesionālajos teātros iestudētajiem tekstiem. Jā, tekstiem, kas var būt un var nebūt lugas. Jo iestudēt teātrī var jebko: lugas, prozu, dzeju, instrukcijas un pat dokumentus. Turklāt lielākā daļa tekstu, kuri nominēti šai balvai, netiek publicēti.

Mūsdienu labākās latviešu lugas tādējādi kļūst pieejamas tikai izredzētajiem.

Gluži kā viduslaikos, kad Bībele bija pieejama tikai elitei, nevis ikvienam iedzīvotājiem.

Rakstniece Ieva Melgalve pirms vairākiem gadiem rakstīja: “Lielākoties dramaturgs strādā, vēl nezinot, vai viņa darbs tiks iestudēts. Ar profesionālo kvalitāti un aktuālu tēmu nepietiek, daudz kas ir atkarīgs no režisora gaumes un teātra politikas. (..)

Tomēr ir iespējams un nepieciešams dramaturģiju vērtēt arī kā literatūru, kā tekstu. Īpaši svarīgi tas ir mūsdienās, kad tikai retā jauna latviešu luga piedzīvo izrādi teātrī.

Tieši ar šādu mērķi tika rīkots Nacionālais lugu konkurss. (..) Šis konkurss sniedzis dramaturgiem tik būtisko viņu darbu novērtējumu, kā arī devis stimulu turpmākajam darbam.

Un, iespējams, būtiskāka par naudas prēmijām ir apziņa, ka tavs darbs ir nepieciešams un arī turpmāk tāds būs.”

Tiem, kuri nezina, piebildīšu, ka Latvijā Nacionālie lugu konkursi vairs nenotiek.

Tad vēl – saglabāšana nākotnei. Lai cik autoram piederošajos datu mākoņos glabātos viņa izcilākās lugas, tas nenodrošina to pieejamību nākamajām paaudzēm.

Rakstnieks Arturs Goba par Mariju Pēkšēnu 1931. gadā rakstījis: “Pagājušā gadusimteņa septiņdesmitos gados dramatiskās rakstniecības laukā ar viņu varēja mēroties tikai vēl Ādolfs Alunāns. Ka Mariju Pēkšēnu arī tagad maz, pārāk maz pazīstam, tur vainojams tas apstāklis, ka viņas lugas palikušas neiespiestas.”

Pastāv skolēnu ieteicamās literatūras saraksti. Kādas iespējas būs skolēniem iepazīties ar mūsdienu – pēdējās desmitgades – dramaturģiju? Cik lielas ir iespējas pašiem to spēlēt?

Lugu iestudēšana kā viena no brīvā laika izklaidēm un saliedēšanas formām ir būtiska ne tikai jauniešiem.

Piemēram, 2017. gadā zemnieku saimniecības “Kalna Dzenīši” kolektīvs izdomāja kaut ko iestudēt Līgo vakaram, un beigās tika pat līdz skatei. Vai šādas iniciatīvas var rasties, ja nav lugas teksta? Precīzāk sakot – pieejama lugas teksta. Arī diasporas latviešiem…

Pieejamība ir cieši saistīta ar publicēšanu.

Zīmīgi, ka pēdējo gadu Latvijas amatieru teātru labākās izrādes tapušas, izmantojot galvenokārt dramaturģijas klasiku, nevis mūsdienu latviešu lugu autoru darbus.

Ja Latvijas profesionālie teātri bieži izmanto dramatizējumus un adaptējumus, tad citiem ne vienmēr ir nepieciešamās prasmes, lai kādu tekstu pielāgotu iestudēšanai.

Atbildot uz iepriekšminētajām problēmām, pērnā gada 16. augustā Dubultos, “Zaļās atmodas muzejā” notika biedrības “Dramaturgu asociācija” rīkota publiska diskusija par lugu kā literāru tekstu un oriģināldramaturģijas publicēšanu.

Lai arī uz šo diskusiju bija aicināti grāmatu izdevēji, neviens no tiem neieradās. Tomēr uz epasta vēstulēm atbildes sniedza, minot dažādus argumentus, kādēļ tās dramaturģiju nepublicē: finansiāli iemesli, iemaņu trūkums.

Bija ieradusies arī Kultūras ministrijas pārstāve – tas lika secināt, ka problēma patiešām ir aktuāla. Varbūt svarīgs ir arī kvalitatīvs piedāvājums izdevniecībām un pašu autoru vēlme tikt publicētiem?

Tūlīt pēc diskusijas radās idejas, kā veicināt lugu publicēšanu.

Viena no tām: piedāvāt izdevniecībām lugu krājumu, kurā būtu mūsdienu labākā dramaturģija – profesionālas žūrijas atlasīta.

Atsaucās 16 autori, kuri atsūtīja 40 lugas. Vērtēšana noslēdzās šī gada 15. janvārī, rezultāti paziņoti. Cerēsim uz sekmīgu turpmāko projekta gaitu un to, ka tas būs pozitīvu pārmaiņu iesākums.

Ja kāds vēlas iebilst, ka nav jēga lugas publicēt, jo tās lasa ļoti šaurs teātra profesionāļu loks un arī ne visi, tad tomēr apgalvošu, ka tā nav.

SAISTĪTIE RAKSTI
Pilnvērtīga kādas tautas literatūra nevar sastāvēt tikai no bestselleriem.

Un nav būtisks teksta autora nolūks, tas, kam darbs adresēts: lasītājam vai skatītājam.

Ja iestudēt var visu, arī lasīt var visu. Protams, arī lugas. Arī mikroblogošanas vietni Twitter, kurā 2016.gada 13.oktobrī rakstniece Dace Rukšāne rakstīja: “Es gan šad un tad lasu lugas ar tīksmi. Iztēles un iedomu brīvība.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Viena pati un maziņa karaliene, vietējie kovidkretīni un pirmās līgotāju prognozes 47
18 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
“Jaunas, mūsdienīgas sievietes lieto hormonālo kontracepciju, paskatieties, kāds tur ir trombožu risks,” Zavadska par bailēm no “Astra/Zeneca” 144
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Bija pirmais “feils”, tad otrais un simtais!” Ērglis lamā valdību un vaino sabiedrības uzticības krīzē 60
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena ir piemērota pārdomām! Horoskopi 19.aprīlim
20 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Lemberga vēstule no cietuma rada sašutumu. Ivars Kaļķis atgādina politiski represētās personas likumu 130
2 dienas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Bijušais Valsts policijas priekšnieks komentē, ko varētu nozīmēt automātiskā ieroča izmantošana Bezzubova slepkavībā 14
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Bricis par laiku šonedēļ 1
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Liesuma filozofija un ķieģeļi! “Lode” rūpnīca Liepā iegūst jaunu elpu, kovidkrīzē valsts atbalstu neprasot
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Par jaundzimušā nogalināšanu un līķa vairākkārtēju pārapbedīšanu mātei piespriež 13 gadus cietumsodu
1 stunda
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirms 50 gadiem nesēj­raķete “Proton-K” nogādāja orbītā 18,5 tonnas smago pasaulē pirmo pilotējamo orbitālo staciju
15:50
LA
LA.LV
Ziņas
Uzmanies! Kas uz ceļa rada potenciālus draudus motobraucējiem?
15:47
GN
Gints Narogs
Ziņas
Latvijas dāmu tenisa izlase Billijas Džīnas Kingas kausa “play off” duelī pret Indiju savu darbu paveicot godam
15:37
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Karaliene Elizabete II sava mazdēla dēļ prinča Filipa bērēs lauzusi senu tradīciju: viss tikai tāpēc, lai princis Harijs nejustos “citādi” 2
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Uzņēmējs Artūrs Mednis ar ģimeni teltī pārnakšņo pie vakcinācijas centra, lai tiktu pie Covid-19 vakcīnas 9
2 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pandēmijas laikā kucēnus pērk biežāk: vai jums būs laiks, ko veltīt dzīvniekam arī pēc ierobežojumu atcelšanas? 1
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Pabriks: Pieteikties uz “AstraZeneca” vakcīnām, no kurām atsakās Dānija, ir ļoti pareizs lēmums 28
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Rēzeknes mērs: Ir jāpadomā par Krievijas vakcīnu iepludināšanu Latvijā 27
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man nepatīk resnas sievietes!”: atklāti paziņo svarcēlājs Viktors Ščerbatihs 8
2 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Kad potēm jābūt “plecos, nevis noliktavās”. Cēsīs daži vakcīnu saņēmēji rindā stāvējuši pat septiņas stundas 33
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pavasara karalis – spināts: plus četras gardas receptes katrai gaumei 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Var draudēt arī kriminālatbildība!” Petraviča komentē izskanējušo informāciju par kristīgajā pansionātā “Zilaiskalns” notikušo 7
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Tas ir brīdinājums!” Ģirģens par Purvciemā nogalinātā futbola aģenta Bezzubova slepkavību 30
7 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Katru gadu mežizstrādes dēļ vien bojā iet vairāk nekā 50 000 putnu lig­zdu. Kāpēc neviens tos neaizsargā un nemaina likumdošanu?
8 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Sprinta karalis Rīgā, negaidīti īssavienojumi no VID. Slepkavība kā vēstījums? Nedēļas notikumu apskats 2
8 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 19. līdz 26.aprīlim: apstrādā zemi, sēj bietes, burkānus, redīsus 1
2 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Covid-19 krīze un aplokšnu algas izspiež no tirgus godīgi strādājošos. Apsardzes nozare cer uz pārmaiņām
9 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Viena pati un maziņa karaliene, vietējie kovidkretīni un pirmās līgotāju prognozes 47
18 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
ZVA vadītājs Henkuzens iesaka pārbaudes rosināt arī par “Moderna” vakcīnu iepirkumu 19
19 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
“Jaunas, mūsdienīgas sievietes lieto hormonālo kontracepciju, paskatieties, kāds tur ir trombožu risks,” Zavadska par bailēm no “Astra/Zeneca” 144
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Vēsma un Fanija 1
6 stundas
LE
LETA
Veselam
Kristīgā pansionātā pēc atteikšanās no vakcinēšanas uzliesmojis Covid-19, nonāvējot trešdaļu iemītnieku 34
19 stundas
LE
LETA
Kokteilis
Gaidāmais seriāls “Gredzenu pavēlnieks” kļūs par dārgāko vēsturē
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šajos uzņēmumos neesot patiesais labuma guvējs! Lembergs atkal tiesājas 30
23 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
“Tā bija laimīga sagadīšanās, viņa teātrī man netīšām apsēdās blakus!” Zviedrijā dzimušais, bet Latvijā uzaugušais Matīss Kaža stāsta, kā atrada savas filmas galveno varoni 4
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. Karaliskā ģimene atvadās no mīļotā prinča Filipa 12
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Pieskaņojies dabas ritmam! Veiksmes kalendārs no 19. līdz 24.aprīlim
6 stundas