Latvijā
Sabiedrība

FOTO: Valdis Zatlers ar domubiedriem aicina ziedot Brīvības pieminekļa izgaismošanai5

Foto: Edijs Pālens/LETA

Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonds uzsācis jaunu labdarības kustību – “Gaisma mūsu brīvībai!”, aicinot ikvienu ziedot, lai īstenotu pieminekļa izgaismošanu trīs dažādos režīmos, izmantojot jaunākās gaismu tehnoloģijas.

Brīvības pieminekļa izgaismošana plānota trīs dažādās noskaņās – ikdienas apgaismojums, kas iedegas līdz ar tumšā laika iestāšanos; svētku izgaismojums, ko izmanto valsts svētkos vai citos svinīgos, tajā skaitā ar valsts protokolu saistītos sarīkojumos; īpašais izgaismojums, kas radīs māksliniecisko baudījumu.

Lai šo mērķi sasniegtu, tiek organizēta līdzekļu vākšana, sabiedrība aicināta ziedot un iesaistīties skiču apspriešanā, lai izvēlētos labāko mūsu brīvības simbolam.

Kopumā Brīvības pieminekļa izgaismošanai būs nepieciešami ievērojami līdzekļi. Lai aprēķinātu precīzās izmaksas, fonds sākotnēji veiks projekta skiču izstrādi, kam vajadzīgi 18 tūkstoši eiro.

“Mums katram ir savs priekšstats par Brīvības pieminekli un katram vislabākais. Trīs zvaigznes uz zilu debesu fona, pieminekļa siluets uz saulrieta fona. Bet skarbā patiesība ziemas vakarā ir citāda. Tumsa. Nav redzamas ne zvaigznes, ne uzraksts “Tēvzemei un brīvībai”. Kad pamanīju to, nolēmu rīkoties. Izgaismot pieminekli, tā, lai pastaiga vakarā gar to, sagādātu prieku un nacionālu lepnumu,” stāsta Latvijas prezidents no 2007.gada līdz 2011.gadam un Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonda valdes loceklis Valdis Zatlers.

Pagājušā gada nogalē bijušais Latvijas valsts prezidents ar domubiedru grupu dibināja Brīvības pieminekļa izgaismošanas fondu.

Līdztekus Brīvības pieminekļa izgaismošanai fonds rīkosies, lai Saeimā pieņemtu likumu par Brīvības pieminekli un Brāļu kapiem, rosinās sabiedrības interesi par Brīvības pieminekli, tā vēsturi un simbolisko lomu dažādos vēstures posmos.

“Ir pienācis laiks celt Brīvības pieminekli gaismā gan tiešā, gan pārnestā nozīmē, jo brīvība nav pašsaprotama, tāpēc aicinu pievienoties un izgaismot Brīvības pieminekli. Jo brīvība ir gaismā!” aicina Ziedot.lv vadītāja un Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonda padomes locekle Rūta Dimanta.

Zatlers ar domubiedriem aicina ziedot Brīvības pieminekļa izgaismošanai

Fonda valdē un padomē pievienojušies dažādu nozaru eksperti – V. Zatlers piepulcinājis zvērinātu advokātu un zvērinātu advokātu biroja FORT partneri Sandi Bērtaiti, Brīvības pieminekļa atjaunošanas fonda (1998-2007) valdes loceklis un grāmatas “Brīvības piemineklis” autoru Pēteri Cielavu.

Savukārt, fonda padomē iesaistījušies Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta, Pasaules Brīvo latviešu apvienības valdes priekšsēde, Latviešu apvienības Austrālijā un Jaunzēlandē prezidija pārstāve Kristīne Saulīte un Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris (1999-2003, 2010-2017), Valsts aizsardzības un patriotisma fonds “Namejs” valdes priekšsēdētājs Raimonds Graube.

Pateicoties Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonda pirmajam korporatīvajam ziedotājam, AS “Swedbank”, pirmo reizi Brīvības pieminekļa vēsturē, veikta pieminekļa digitālā uzmērīšana un izveidots 3D modelis.

Digitālā uzmērīšana ir priekšnoteikums apgaismojuma projektēšanai un ierīkošanai, savukārt, izveidotais 3D modelis tiks nodots Kultūras mantojuma pārvaldei, lai kalpotu kā kultūrvēsturiskais modelis, kas nākotnē ļaus plānot gan renovācijas, gan pieminekļa apkopes profesionāli un ilgtspējā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LL
Lilija Limane
Latvijā
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1920. gada 28. maijā
13 stundas
LE
LETA
Latvijā
Premjers Kariņš paziņo, no kā būs atkarīga ierobežojumu mīkstināšana pēc 9.jūnija 1
14 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kā tieši Covid-19 krīzē iztērēti vairāki miljardi eiro? Opozīcijas deputāti pieprasa skaidrojumu 5
14 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Premjers Kariņš paziņo, no kā būs atkarīga ierobežojumu mīkstināšana pēc 9.jūnija 1
14 stundas
LE
LETA
Latvijā
Cilvēki tiek sodīti un atstāti bez ienākumiem. Opozīcija kritizē koalīciju 6
11 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Par pārkāpumiem novadu reformas kampaņā soda ierēdni. Ministrs Pūce komentē 2
9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Iedzīvotāji pasaka, ko domā par Kučinska solījumiem. Kučinskis atbildi parādā nepaliek 1
12 stundas
LE
LETA
Kultūra
Austrija pašnodarbinātajiem māksliniekiem maksās 1000 eiro ikmēneša pabalstu
7 stundas