Krievijas daiļslidotāja Kamila Vaļijeva 15 gadu vecumā ir nonākusi pasaules sporta sabiedrības uzmanības epicentrā.
Krievijas daiļslidotāja Kamila Vaļijeva 15 gadu vecumā ir nonākusi pasaules sporta sabiedrības uzmanības epicentrā.
Foto: How Hwee Young/EPA/SCANPIX

Vaļijevas skandāls liek jautāt, vai Krievijā piekoptā treniņu metodika ir ētiska pret jaunajiem daiļslidotājiem? 58

Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Pekinas olimpiskajās spēlēs nebeidz virmot skandāls daiļslidošanā, kurā ierauta 15 gadus vecā Krievijas Olimpiskās komitejas (KOK) sportiste Kamila Vaļijeva. Pērn decembrī Krievijas čempionātā veiktās dopinga analīzes Vaļijevas organismā uzrādīja aizliegto vielu trimetazidīnu, kas uzlabo vielmaiņu, asinsriti un izturību, lai gan domāts kardioloģiskām saslimšanām.

Vaļijeva kopā ar citiem KOK sportistiem uzvarēja komandu cīņā, taču dienu pēc tam atklājās, ka viņai vēl pirms Pekinas spēlēm bijusi pozitīva dopinga analīze. Krievijas Antidopinga komisija (RUSADA) vispirms sportistei piešķīra pagaidu diskvalifikāciju, taču tūdaļ to atcēla.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar to nebija mierā Starptautiskā olimpiskā komiteja (IOC), Pasaules antidopinga aģentūra (WADA) un Starptautiskā slidošanas savienība (ISU), kas vērsās Sporta arbitrāžas tiesā (CAS) ar apelāciju. Pēc sešu stundu ilgas lietas izskatīšanas CAS paziņoja, ka Vaļijeva var piedalīties šodien gaidāmajās dāmu individuālajās sacensībās, kur viņa ir viena no galvenajām favorītēm.

CAS norāda, ka iespējamo dopinga lietošanu tā šobrīd nemaz nav izskatījusi, jo Vaļijeva ir nepilngadīga, līdz ar to aizsargātas personas statusā, pret kurām tiek piemērota cita (saudzīgāka) dopinga pārkāpumu vērtēšanas procedūra nekā parasti. CAS pie šīs lietas atgriezīsies vēlāk – pēc olimpiskajām spēlēm.

Tutberidzes meitenes

Šis gadījums izraisījis arī pavisam citu diskusiju daiļslidošanas aprindās – vai Krievijā piekoptā treniņu metodika ir ētiska pret jaunajiem daiļslidotājiem? Skaidrs, ka Vaļijeva aizliegtās vielas nelietoja uz savu galvu, bet kāds viņai tās izrakstīja un deva. Vaļijeva ir viena no neviennozīmīgi vērtētās treneres Eteri Tutberidzes treniņu grupas meitenēm. Cauri Tutberidzes rokām pēdējos astoņos gados gājusi virkne daiļslidotāju, kuras vieno kāds skumīgs fakts – līdz 20 gadu vecumam praktiski visas ir beigušas sportot augstākajā līmenī, lielai daļai pēc tam saskaroties ar ļoti smagām veselības pro­blēmām.

2014. gadā visi apbrīnoja tobrīd 16 gadus veco Jūliju Lipņicku, kura kļuva par Soču olimpisko spēļu čempioni, tiekot pat pie Krievijas prezidenta Putina apskāviena. Trīs gadus vēlāk Lipņicka cīnījās par savu dzīvību Izraēlas klīnikā ar diagnozi anoreksija.

Tutberidze iepriekš intervijās nebija slēpusi, ka daiļslidotājai ir problēmas ar lieko svaru, tāpēc viņa ilgstoši pārtikusi tikai no pulverveida barības vielām, sagandējot veselību. Poļina Curska, vēl viena Tutberidzes audzēkne, 2016. gadā uzvarēja Jaunatnes olimpiskajās spēlēs, bet karjeru noslēdza 17 gadu vecumā, jo sāka stiepties augumā un pieņemties svarā un trenerei vairs nebija interesanta.

Reklāma
Reklāma

Veselības problēmu dēļ 17 gados karjeru beidza arī Darja Paņenkova un Anastasija Tarakanova, Aļona Kaniševa slidas uz nagliņas piespiedu kārtā kāra 16 gados, jo bija iedzīvojusies smagā muguras traumā. Augstākajā līmenī vairs nestartē 2018. gada Phjončhanas olimpisko spēļu lielākās zvaigznes Aļina Zagitova un Jevgēņija Medvedeva, kurām arī viss beidzās pirms 20 gadu sliekšņa sasniegšanas.

Zagitova savulaik stāstīja, ka svara saglabāšanai viņai olimpisko spēļu laikā bijusi tik necilvēcīga diēta, ka reizēm nav ļauts pat dzert ūdeni, tikai izskalot muti ar to. Krievijas daiļslidošanas aprindās Tutberidze tiek dēvēta par “sniega karalieni”, jo viņa ir noslēgta, sabiedrībā neizrāda emocijas.

Vai jāievieš vecuma cenzs?

Modernajā daiļslidošanā arvien lielāka nozīme ir tehniskajiem elementiem, pirmkārt lēcieniem. Jo vairāk apgriezienu lēcienu sportists var veikt, jo lielākas izredzes uz augstāku vietu. Vīru sacensībās bez četrkāršajiem lēcieniem par medaļām olimpiskajās spēlēs un pasaules čempionātos var nesapņot. Sporta veids kļūst fiziskāks, grācijai un artistiskumam paliekot otrajā plānā.

Sarežģītus lēcienus vieglāk ir izpildīt augumā mazākām un svarā vieglākām sportistēm, tādām, kas vēl nav izbaudījušas pubertitātes sekas. Pe­kinā no 24 daiļslidotājām 15 ir dzimušas šajā gadsimtā. Jaunākā ir Vaļijeva, vēl trīs sportistēm ir 16, četrām – 17 gadi. Vecākās ir 27 gadus vecā Nataša Makkeja no Lielbritānijas un par gadu jaunākā zviedriete Džozefīne Takjegarda.

Krievijas dominance citiem nepatīk

Agita Ābele, LSPA profesore, ISU augstākās kategorijas tiesnese daiļslidošanā: “Ja runā par rekordiem daiļslidošanā, tad jāsaprot, ka, ieviešot vecuma cenzu, ar tādu ķermeņa kompleksiju kā, piemēram, man, mēģinot uzlēkt četru apgriezienu lēcienu, es vienkārši tīri fiziski apdraudu sevi.

Savukārt, ja cilvēkam ir 1,51 m augums un 40 kg svars, tad viņš spēj pārvarēt zemes pievilkšanas spēku tādā ātrumā, lai uzrotētu. Ir jāizvēlas, ko vēlamies redzēt – sportu un rekordus vai māksliniecisko veidu – baletu uz ledus. Visi grib iet uz rekordiem. Kāpēc tad japānis Juzuru Hanju mēģināja lēkt četrarpus apgriezienu akseli?

Starptautiskajai federācijai jādomā, kādu ceļu tā vēlas iet. Vasarā notiks kongress, kurā varētu skatīt arī jautājumu par vecuma cenzu. Daiļslidošana kā jebkurš sporta veids attīstās un mainās, notiek arī noteikumu izmaiņas.

Ja Krievijas sportistēm nebūtu tik ļoti liela dominance ar četrapgriezienu lēcienu, tad pārējiem noteikti tik lielas skaudības nebūtu un viss būtu normāli. Tad, kad lēca japāņi un amerikāņi, tad viss bija kārtībā, tiklīdz lec krievi, tad jāsāk domāt, ka kaut kas nav īsti labi.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.