Foto – Shutterstock

Vedekla, bērns un vīramāte kā monstrs: kā saprast mīļotā vīrieša mammu 0

Autore: Aija Rutka

Vīramātes un vedeklas saspringtās attiecības tiek apspriestas ne mazāk kā sievasmātes attiecības ar znotu. Nevienu nepārsteigsi ar frāzi: “Vīramāte mani nevar ciest!”, parasta situācija, kādu ir simtiem. Tomēr ir viens aspekts: vīramāte pēc jūsu abu strīda sāk bubināt un bozties ne tikai uz tevi, bet arī tavu bērnu jeb savu mazbērnu, kurš strīdā nemaz nav bijis iesaistīts. Kādēļ tas notiek un kā rīkoties vedeklai, “Letidor” stāsta ģimenes psiholoģe Anastasija Mena.

Kāpēc vīramātei var rasties nepatika pret mazbērnu

VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 90
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 9
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
12 stundas

Jauna ģimenes locekļa ierašanās ģimenē ir stress ne tikai viņa vecākiem, bet arī vecmāmiņām un vectētiņiem. Par vīramātes galvenajiem stresa iemesliem var būt:

Viņa negrib būt “veca”. Dažām jaunākām vecmāmiņām ir nepatīkams šis jaunais statuss, jo tas norāda uz viņu vecumu, un mazbērns kļūst it kā atgādinājums par to, ka “vecums nav vairs aiz kalniem”.

Viņa ir greizsirdīga. Droši vien tu pamanīji, ka līdz ar tavu parādīšanos sievas statusā, vīramātei ir radusies trauksme. Kas zina, varbūt viņa ir greizsirdīga? Jā, diemžēl tā mēdz gadīties. Bet tagad vēl uzradies mazbērns, kurš patiešām paņem viņas dēla uzmanību.

Viņa vēlas sāpināt vedeklu, nevis bērnu. Bet vissāpīgāk var nodarīt, izmantojot bērnu. Diemžēl vīramāte nesaprot, ka viņa ievaino ne tikai tevi, bet arī mazo bērnu.

Vēlme sāpināt vedeklu var būt saistīta ar to, ka viņa savulaik ir “nozagusi” dēlu mātei.

Viņa uzskata, ka mazbērni var būt tikai no meitas. Bieži var novērot, ka vīramātes nepieņem dēla bērnus kā savējos. Sieviete deviņus mēnešus mazuli nēsā zem sirds, pēc tam stundām ilgi viņu dzemdē un mēnešiem baro ar krūti – tātad, pēc vīramātes domām, bērni vairāk “pieder” sievietei.

Viņai ir precīzs lomu sadales modelis. Iespējams, tāpat ir uzvedušies viņas radinieki pašas bērnībā: tava vīramāte varbūt ir bijusi tieši tādā pašās situācijā, kā tagad tu, bet varbūt bijusi tā mazbērna lomā, kurš bijis netieši iejaukts pieaugušo strīdos.

Kā uzvesties attiecībās ar vīramāti

Parunā ar bērnu. Ja arī viņš ir pamanījis, ka vecmāmiņas pret viņu attiecas pārmēru stingri un nav tik maiga un mīļa kā pārējie, tad ir vērts ar mazo aprunāties mierīgā tonī. Pasaki, ka “tavai tēva mammai ir tāds specifisks raksturs, bet tu ne pie kā neesi vainīgs”. Ļoti svarīgi bērnam to paskaidrot jau agrīnā bērnībā, lai viņam nesāktu veidoties kādi kompleksi. Īpaši smaga var izveidoties situācija, ja ģimenei nākas dzīvot vienā teritorijā jeb mājoklī.

Mierīgi uzdod jautājumu un klausies, ko tev atbildēs. Lai gan nav izslēgts, ka rezultātā vainīga būsi tieši tu, tāpēc, ka “nekas tamlīdzīgs nemaz nenotiek un tās viss ir tikai tavas izdomas”. Tad noklausies un atbildi: “Nu tad jau labi, tātad, es par velti pārdzīvoju”. Bet ja tev nācies patiešām dzirdēt kaut ko patiešām nopietnu un nepatīkamu ne tikai tavā virzienā, bet arī attiecībā pret bērnu, mierīgi sāc dialogu un noskaņojies uz to, ka ar šādu vecmāmiņu bērnam būs jātiekas reti.

Nekad neaizmirsti par pieklājību. Lai cik grūti tev tas nenāktos, dažreiz patiešām labāk ir paklusēt. Ievelc dziļi elpu, otro reizi, trešo… Atceries, ka bērnam nav jāredz tavi pārdzīvojumi.

Nenoskaņo vīru pret savu mammu. Ieņem pozīciju, ka vīramātes mēdz būt sarežģītas personības un, ka arī viņai var būt sarežģīti.

Jā, pilnīgi iespējams, ka viņai nav taisnība par visiem 100 procentiem, tomēr atstāj vietu domām, ka arī viņu nedaudz var saprast.

Lai dēls viņai mēģina kaut kā palīdzēt. Taču atceries, ka tās ir viņu attiecības, un nekādā gadījumā nevajag rīkot sāncensību ar vīramāti, jo jums abām taču ir pilnīgi citas lomas viena vīrieša dzīvē.

Kā norāda ģimenes psihoterapeite Inna Rezgale, ja vecāki dzīvo kopā ar vecvecākiem vai vecvecāki diendienā iesaistās bērna aprūpē, ir svarīgi, lai abas paaudzes ciena otra viedokli jautājumos, kas saistīti ar bērnu. Vienkāršāk ir tad, ja jaunajiem vecākiem ir pieņemami savu vecāku audzināšanas principi. Ja viņus apmierina, kā reiz tika audzināti, viņi droši var uzticēt bērnu saviem vecākiem.

Stresa apstākļos radušies strīdi, kā arī strīdi par sīkumiem ir saprotami un netraucē uzticēties un cienīt vienam otru. Citādāk ir tad, ja jaunajiem vecākiem nav pieņemams, kā viņus audzināja. Tad, uzticot bērnu vecvecākiem, rodas lielāka spriedze. Savukārt, ja vecvecāki pamāca savus pieaugušos bērnus, viņi tiek noniecināti kā vecāki.

Bērns konfliktus jūt un saprot, līdz ar to viņš var sākt sliktāk uzvesties.

Ja paaudzes nevar vienoties, tad abām pusēm būs problēmas ar bērna disciplīnu.

Strīdus nedrīkst risināt bērna klātbūtnē, jo tas ir galvenais zemūdens akmens, kas rada problēmas, uzsver Rezgale.

Ja tomēr ir kādi nopietni iebildumi, tad jāizvēlas laiks, kad bērna nav klāt un kad ar saviem vecākiem var aprunāties par to, vai iespējams rīkoties citādāk. Sarunu vajag veidot nevis uzbrūkošu, radot nevēlēšanos pēc nākamās tikšanās reizes, bet gan mierīgu un vērstu uz sadarbību.

Protams, bieži vien tieši sievietēm gribas kontrolēt ne tikai savu bērnu, bet arī pārējos iesaistītos. Ja šāda vēlme ir pārāk uzmācīga, ir vērts paskatīties, ko sieviete var sakārtot savā dzīvē.

Skats no otras puses: kad vīramāte ne pie kā nav vainīga

Bet mēdz būt tā, ka vedekla nepareizi iztulko savas vīramātes uzvedību, jo, redz, “sliktas vedeklas” ir sastopamas ne retāk kā “ļaunās vīramātes”.

Viņa ir piemirsusi, kā apieties ar mazulīšiem. Vecmāmiņa “līdz galam nemīl” mazbērnu nepavisam ne jau vedeklas dēļ. Precīzāk izsakoties, rodas priekšstats, ka viņa mazbērnu nemīl, bet patiesībā viņa vairs īsti neatceras vai nezina, kā kontaktēties ar mazu bērnu, tādēļ par to nervozē, bet no malas izskatās, ka viņa bērniņam ir ne pārāk pieķērusies.

Vecmāmiņas stingrība. Omītes mēdz būt dažādas: kāda pastāvīgi smaida un cep pīrāgus, kāda augstskolā pasniedz kodolfiziku un vispār nemīl jokoties. Nav izslēgts, ka tava vīramāte vienkārši ir ļoti stingra pret mazbērnu (un tā ir viņas pieeja bērna audzināšanai), un tādēļ arī var rasties nepareizs priekšstats par viņas attieksmi pret bērnu.

Mazbērna attieksme. Neaizmirstam arī par to, ka pēc jūsu konflikta bērns var pilnībā pieņemt atbalstīt tavu nostāju: viņš pats nelabprāt veido kontaktu ar omi. Un vīramāte, noķerot šīs emocijas, apvainojas uz bērnu.

Tavas personīgās projekcijas. Varbūt, ka tu esi nogurusi no kopā dzīvošanas ar vīramāti (vai viņas biežajām vizītēm) un projicē savu negatīvo attieksmi pret viņu, kas, savukārt, ietekmē omītes savstarpējās attiecības ar mazbērnu. Pamēģini paraudzīties uz situāciju no dažādām pusēm.

Saistītie raksti

Kā uzsver Rezgale, ja konfliktus risinām pareizi, bērns iemācās dzīvot, nevis nosodīt un teikt, kas ir pareizi un kas nepareizi. Viņš gūst pieredzi no katra audzināšanas modeļa un izvēlas savu variantu. Tad nebūs tā, ka bērns visu mūžu staigā viena izmēra zābakos, kas uzvilkti bērnībā un trīsdesmit gados spiež tā, ka galva plīst pušu. Šie mazie zābaciņi ir mūsu uzskati, kas mūs var emocionāli iznīcināt, bet ko nespējam mainīt, ja esam dzīvojuši tikai vienā pareizā pasaulē, kas nav mums piemērota.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, cik Covid-19 gadījumi atklāti Rīgā, Daugavpilī un citviet Latvijā 2
6 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā pētīs iedzīvotāju imunitāti pret Covid-19 5
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ceturtdien Latvijā atklāti 637 Covid-19 gadījumi, divi sasirgušie miruši 5
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Bez maskas uz veikalu? Diviem vīriešiem Tukumā tagad jāatbild likuma priekšā 12
12 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 90
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 9
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
12 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Sandris netīšām avārijā apskādē pašvaldības ūdens hidrantu, bet nesaprot, kāpēc OCTA prasa pašam atmaksāt tūkstošiem eiro 18
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Drosmīgs dekoltē! Latviešu aktrise Maija Doveika svinīgā ceremonijā pārsteidz ar savu kleitu 11
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Trijās no 12 “stingro ierobežojumu” pašvaldībām krities Covid-19 saslimstības līmenis
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā sasniegts Covid-19 jaunatklāto gadījumu rekords; Igaunijā – 370 saslimušo
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 pandēmija visnegatīvāk ietekmējusi grūtnieču, HIV pacientu un vardarbībā cietušu sieviešu seksuālo veselību
15 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Covid-19 kā visīstākais Grinčs. Kā Ziemassvētkus svinēs citās Eiropas valstīs?
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vācijā inficēšanās gadījumu skaits ar jauno koronavīrusu pārsniedzis miljonu
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šodien Covid-19 izplatības dēļ 12 pašvaldībās spēkā stājas stingrāki ierobežojumi
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ulberte: Darbu nelegāli turpina lielākā daļa skaistumkopšanas nozarē strādājošo
4 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Nespēlēsim loteriju ar savu veselību un dzīvību!” Kariņš aicina sabiedrību sargāt sevi
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā pētīs iedzīvotāju imunitāti pret Covid-19 5
7 stundas
AK
Aija Kaukule
Stāsti
“Politkorektuma terors ir postošs.” Saruna ar Alvi Hermani 9
Intervija 10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 35
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Nerimst strīdi par troņa mantošanu. Princis Endrjū nokaitināts: “Princis Čārlzs nekad nekļūs par labu karali!” 2
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija Saldus apkārtnē meklē vīrieti, kuram būtu jāatrodas apcietinājumā
5 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Valkāt maskas un nesarokoties aicināja jau pirms 100 gadiem. Kas bija postošā Spāņu gripa? 3
18 stundas
IA
Ieva Alberte
Veselam
“Mēs neredzam tam beigas.” Infektoloģe pieļauj, ka distancēsimies maskās vēl divus gadus 34
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 20+ radošas idejas adventes vainagiem: no tradicionāliem līdz ļoti oriģināliem
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai var izveseļoties, ja Covid-19 pacients bijis pieslēgts pie mākslīgās elpināšanas aparāta? Atbild Fūrmanis 9
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. VIDEO. “Instagramīgākā” pilsētā Latvijā? Ogrē ierodas krāšņa Ziemassvētku kariete 6
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izdosies pat iesācējiem virtuvē: mājās gatavoti čebureki!
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID pieķer shēmotāju trijotni – valdes priekšsēdētāju, valdes locekli un grāmatvedi. Kādā jomā uzņēmums darbojies? 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai populārais TV šovs ir “feiks”? “Ekstrasensu cīņu” vadītājs Safornovs pieķerts krāpniecībā – pārdevis dalībniekiem uzvaras 7
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 28. novembra līdz 4. decembrim: kādas vēlmes piepildīsies
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Nespēlēsim loteriju ar savu veselību un dzīvību!” Kariņš aicina sabiedrību sargāt sevi
23:38
LE
LETA/AFP
Ziņas
Beļģijā no 1.decembra pircējiem durvis atkal vērs veikali
23:05
LE
LETA
Ziņas
Tiesa noraidījusi pēdējos Trampa centienus apstrīdēt vēlēšanu iznākumu
22:41