Foto – Shutterstock

Veģetatīvās distonijas pamatā neatrisināti psiholoģiski konflikti, medikamenti to neatrisinās 0

Grūtības koncentrēties, galvassāpes, reiboņi, spiedoša sajūta sirds apvidū, sirdsklauves, elpas trūkums, nespēks, svīšana, panikas lēkmes, bailes, bezmiegs – tā izpaužas tautā sauktā modernā kaite veģetatīvā distonija. Lai gan sabiedrībā ir tendence saistīt šo diagnozi ar pieaugošo stresu un mūsdienu straujo dzīvesritmu, izrādās – nemaz tik moderna šī kaite nav.

 

Traucējumi bijuši vienmēr

“Būtu laiks atteikties no sertifikāta.” Politiķis par to, ka Covid-19 sertifikātu un pašreizējo ierobežojumu sistēma sevi ir izsmēlusi 156
Ināra stundu bija ieslodzīta zem kravas auto, viņu glābt neizdevās, bet Vitālijs vainu neatzīst 7
“Dod, Dievs, ka mēs kļūdamies…” Epidemiologs par pašreizējam Covid-19 saslimšanas prognozēm Latvijā
Lasīt citas ziņas

Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedras vadītājs profesors Elmārs Rancāns uzsver, ka veģetatīvā distonija jeb somatoforma veģetatīvā disfunkcija, kā to sauc medicīniski, nav moderna diagnoze. Šie traucējumi bijuši vienmēr, tikai agrāk ļaudis tos sauca citos vārdos (kardioneiroze, neirocirkulatora astēnija, kuņģa neiroze) un neapzināja to patieso būtību.

“Jau senos laikos pamanīja, ka ir indivīdi, kuriem ir problēmas apmeklēt tirgus laukumu (kas agrāk bija sociālās dzīves centrs) – gan tad, kad tas ir pavisam tukšs, gan kad ir pārpildīts. Slimību grupas, kur cilvēks baiļu dēļ nespēj pilnvērtīgi dzīvot, ir zināmas kopš senatnes,” apgalvo speciālists. Tajās ietilpst fobijas (bailes no konkrētas būtnes, priekšmeta, piemēram, zirnekļiem), agorafobija (bailes pamest savu drošības zonu, piemēram, istabu, māju), sociālas fobijas vai posttraumatiskā stresa sindroms. Šādas psihiskas saslimšanas Eiropā ir izplatītas 10–14% iedzīvotāju. Tās ir medicīniskas diagnozes, kurām nepieciešams pareizs novērtējums un atbilstīga ārstēšana. Tikai tad, ja visas šīs slimību grupas ir izslēgtas un simptomus nevar sasaistīt ne ar ko citu, var pieļaut domu par veģetatīvo distoniju. Diagnozes pamatā ir neapzināti, neatrisināti iekšēji konflikti, kas uz āru izpaužas ar dažādiem trauksmes simptomiem.

 

Psihoterapija ienāk novēloti

CITI ŠOBRĪD LASA

Somatoformas traucējumus un līdzīgas diagnozes, piemēram, depresīvā neiroze, uzmācību neiroze, trauksmes neiroze, pirmoreiz postulējis psihoanalīzes pamatlicējs Zigmunds Freids XX gadsimta sākumā. Viņš izvirzīja ideju: ja indivīda dziņas nevar izlauzties uz āru veselīgā veidā, tās transformējas dažādos nevēlamos trauksmes simptomos.

Lai gan pasaulē psihoanalīze ienāca jau XX gadsimta sākumā, Padomju Savienībā psihoterapija ilgi netika atzīta kā ārstnieciska un zinātniska metode. “Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā bija vien daži ārsti psihoterapeiti, un tas nebija ne tuvu nepieciešamajam apjomam. Turklāt pacientiem nebija iespēju pēc palīdzības vērsties privāti, jo pieejams bija tikai valsts sistēmas piedāvātais pakalpojumu klāsts,” stāsta Elmārs Rancāns. “Pēc neatkarības atgūšanas Latvijā psihoterapija tika veidota no nulles. Kognitīvi biheiviorālā terapija tika radīta pagājušā gadsimta 60. gados depresīvo pacientu ambulatorai ārstēšanai, bet pie mums šī terapija ir pieejama salīdzinoši nesen.”

 

Pavirša diagnostika

Lai gan veģetatīvā distonija ir ļoti sena kaite, tomēr cilvēki par to vairāk sākuši runāt tikai pēdējās desmitgadēs. “Ir pozitīvi, ka par to runā,” uzskata ārsts. “Psihiatri jau par to runā sausu muti. Šī patiesi ir populāra diagnoze, bet to ļoti bieži uzstāda nevietā un nepareizi.

Mūsdienās cilvēki mēdz paziņot, ka viņiem ir veģetatīvā distonija, tomēr cik bieži viņi aiziet pie psihiatra, kurš šo stāvokli apstiprina un uzraksta diagnozi? Pacients labprātāk vēršas pie neirologa nekā pie psihiatra, jo domā – “es taču neesmu traks”.”

Lai diagnosticētu veģetatīvo distoniju, šiem simptomiem jābūt vismaz pusgadu. Realitātē diagnozi mēdz noteikt arī tad, ja simptomi bijuši nedēļu, piemēram, pēc kāda pārdzīvojuma. Persona varbūt nav mierā ar attiecībām, darba vidi vai citiem apstākļiem, bet to pat neapzinās. Iekšējas pretrunas izpaužas somatisku slimību veidā. Tad skrien pie ārstiem, pārbauda sirdsdarbību, kuņģa un zarnu trakta stāvokli un mēģina atrast sev kādu kaiti. Ar šādām sūdzībām pa medicīnas iestādēm var klīst gadiem.

Nav ticamas statistikas, kas apliecinātu, cik daudziem Latvijā ir veģetatīvā distonija. Pacienti ļoti negribīgi ierodas psihiatriskās palīdzības dienestā, tāpēc oficiālajā statistikā ar šādu diagnozi ir vien pāris simtu personu.

Diagnožu skaits pakāpeniski mazinās arī tāpēc, ka ārsti sākuši atbildīgāk noteikt diagnozes, teic Elmārs Rancāns. Lai precīzi noteiktu iespējamo diagnozi, jāvēršas pie atbilstīgās kvalifikācijas speciālistiem: zinoša ģimenes ārsta, psihiatra, psihoterapeita vai neirologa.

 

Nepiemērota ārstēšana

Ģimenes ārsti gada laikā diagnosticē depresiju aptuveni 4000, bet veģetatīvo distoniju – ap 40 000 pacientu. Veģetatīvās distonijas pamatā ir neatrisināti psiholoģiski konflikti, un medikamenti problēmas pilnībā neatrisinās, vien uz laiku mazinās atsevišķus simptomus. Ir nepieciešamas psihoterapeita konsultācijas. “To var salīdzināt ar ūdens katliņu, kas sildās uz uguns. Vai gribam piespiest stingrāk katla vāku, lai tvaiks neizkļūtu ārā, vai arī vēlamies nogriezt gāzi? Tā vietā, lai ārstētu efektīvi, proti, ar ilgtermiņa psihoterapiju, sabiedrībā biežāk izraksta nomierinošus medikamentus. Tādējādi vāks tiek piespiests stingrāk, bet problēma netiek atrisināta,” skaidro ārsts. Trauksmainība, bažīgums tiek apslāpēts, bet problēmu cēlonis netiek risināts. Turklāt, ja nomierinošus medikamentus lieto ilgstoši un nekontrolēti, var rasties atkarība.

 

Statistika melo

“Valsts pētījuma programmā Biomedicine 2014–2017 mūsu pētnieku grupa sēdēja blakus ģimenes ārstiem 24 ārstu praksēs visā Latvijas teritorijā, kur izvērtēja katru pacientu, kas ienāca kabinetā. Pētījuma rezultāti uzrādīja, ka desmitajai daļai pacientu ir depresija, kas nekavējoties jāārstē. Astotajai daļai ir kāds traucējums: panikas lēkmes, agorafobija, sociālā fobija, obsesīvi kompulsīvie traucējumi, ģeneralizēta trauksme, posttraumatiskais stresa sindroms,” atklāj ārsts un piebilst, ka tā bijis vienmēr – pacienti nepazūd. Mūsdienās cilvēki ieklausās savā ķermenī, pamana nevēlamas izpausmes. Tajā pašā laikā ir audzis dzīves temps, prasības. Tomēr pamatslimības nekur nav pazudušas. Agrāk šos stāvokļus diagnosticēja tikai psihiatri. Mainoties aprūpes sistēmai, mainījies arī psihiatru pacientu loks. “Piemēram, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra stacionārā ir vieta 400 pacientiem. Neviens no tiem nav veģetatīvās distonijas pacients, arī depresijas vai fobiju pacientu nav daudz. Ļoti daudzi ārstējas privātajā sektorā vai kā paveicas – kur nonāk.

Oficiālie statistikas dati rāda, ka Latvijā ir ap 10 000 depresijas gadījumu, kas tiek ārstēti. Mūsu pētnieku grupas rezultāti apliecina, ka Latvijā katru gadu ar depresiju slimo 115 tūkstoši. Kas notiek ar pārējiem 100 tūkstošiem, kuri netiek ārstēti?”

 

Ilustratīvs attēls
Foto: Shutterstock

Jāsaprot cēlonis

Veģetatīvās distonijas simptomi var atgādināt cilvēka dabisko pielāgošanos stresa situācijām vai mainīgiem vides apstākļiem, norāda Elmārs Rancāns. “Ikviens pirms eks-āmeniem vairāk vai mazāk uztraucas, piedzīvo sirdsklauves, svīšanu, vēdergraizes, sliktu dūšu. Skrējējam pirms starta paātrinās sirdsdarbība, elpošana, bet asinis pieplūst tiem orgāniem, kurus paredzēts darbināt. Organisms pielāgojas – vai nu cīnās ar stresu, vai arī mūk prom. Stress ir pilnīgi normāla reakcija. Pateicoties tai, esam izdzīvojuši kā suga.” Kad stresa ir pārāk daudz un organisms netiek ar to galā, rodas distress. Tādā gadījumā sajūtas ir tik izteiktas un ķermeni pārņemošas, ka cilvēks vairs nespēj tās kontrolēt. Sastopoties ar veģetatīvajai distonijai raksturīgiem simptomiem, ir svarīgi izvērtēt patieso cēloni. Ja simptomi parādās saistībā ar notikumu, kurā cilvēks nokļūst vai potenciāli nokļūs, tā ir adaptācijas reakcija.

Veģetatīvā distonija ir izslēgšanas diagnoze. Līdzīgi simptomi var būt slimību, depresijas, trauksmes un fobisku traucējumu gadījumos, kā arī alkohola un narkotiku atkarīgajiem abstinences (paģiru) periodā. Diagnozi somatoforma veģetatīvā disfunkcija var noteikt tikai tad, ja pacientam neatklāj nevienu no minētajiem traucējumiem. Jāatceras, ka šādu diagnozi var noteikt tikai ārsts pēc pacienta vairāku mēnešu novērošanas, nevis vienas konsultācijas, atgādina Elmārs Rancāns.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Vilšanās ārstu konsīlijā: pacienti ir nepatīkami pārsteigti, ka ārsti neskaidro lēmumu par balstvakcināciju 34
Viss sākās ar padsmitgadnieku, suni un liellopu aizkuņģa dziedzera ekstraktu! Apinis par izgudrojumiem, kas pagarināja mūsu mūžu
Dakteri uz palodzes. Kādus telpaugus var izmantot ārstēšanā? 1
Andris Bačkurs: Asistenti ir atslēga uz „mūžīgo bērnu” un viņu vecāku integrēšanu sabiedrībā un psihoemocionālās veselības saglabāšanu 69
“Būtu laiks atteikties no sertifikāta.” Politiķis par to, ka Covid-19 sertifikātu un pašreizējo ierobežojumu sistēma sevi ir izsmēlusi 156
Ināra stundu bija ieslodzīta zem kravas auto, viņu glābt neizdevās, bet Vitālijs vainu neatzīst 7
“Dod, Dievs, ka mēs kļūdamies…” Epidemiologs par pašreizējam Covid-19 saslimšanas prognozēm Latvijā
“Situācija kļūst arvien bīstamāka.” Ķīna pārrauga drošības skenerus Eiropā
“Ekonomikas ministrija un arī premjers nogulēja šo krīzi.” Bondars pastāsta, ka bijis brīdinājums, ka “tuvojas ziepes”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Ražo enerģiju un sargā šūnas – koenzīms Q10 2
Attālināto konsultāciju skaits „Mēness aptiekā” trīskāršojies un turpina pieaugt 3
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 15
pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
Rūpēs par vīriešu veselību 7
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Āda zvīņaina un niez: tā iemesls var būt ne tikai dermatoloģiskas, bet arī citas saslimšanas 2
“Pidžamu novilku ar visu ādu!” Edijs stāsta, ko nozīmē sadzīvot ar atopisko dermatītu 5
Kur uzglabāt, cik ilgi “drošas”: kā pareizi rīkoties ar medicīniskajām sejas maskām un respiratoriem? 43
Sauss gaiss rosina slimības. Kā parūpēties par elpceļiem apkures sezonā? 2
Vilšanās ārstu konsīlijā: pacienti ir nepatīkami pārsteigti, ka ārsti neskaidro lēmumu par balstvakcināciju 34
Rekordaugsts saslimušo skaits: Lietuvā ar koronavīrusu inficējušies teju 10 000 cilvēki
Iespējama pat vētra – Latvijā gaidāms jauns ciklons, kas atnesīs nokrišņus un vējus. Prognoze tuvākajām dienām 1
“Dod, Dievs, ka mēs kļūdamies…” Epidemiologs par pašreizējam Covid-19 saslimšanas prognozēm Latvijā
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 1
“Sabiedrība nevar mūžīgi uzturēt uzņēmējdarbību, īpaši, ja tā nav īpaši pieprasīta.” Kariņš par tūrisma nozari
“Un ja nu naivāk un ar lielāku mīlestību jāuztver šī pasaule?” Saruna ar aktieri Lauri Subatnieku
“Mums jārēķina tautas gatavība aizstāvēt savu valsti.” Graube par to, ko darīt Latvijai, saasinoties situācijai Ukrainā
“Būtu laiks atteikties no sertifikāta.” Politiķis par to, ka Covid-19 sertifikātu un pašreizējo ierobežojumu sistēma sevi ir izsmēlusi 156
“Jo ilgāk stiepsim izslimošanu ar omikronu, jo atkal varam radīt jaunu paveidu.” Treija par to, ka jau tagad visi jūk prātā 89
“Iepriekšējie rēķini jau bija simtos, bet tagad…”: miljonārs Gerkens spiests izslēgt mājās baseinu 34
Vai naudas joprojām ir tik daudz kā nekad? Saruna ar Krišjāni Kariņu 87
“Viņa mirdzēja kā klasiska dziedātāja,” teic Raimonds Pauls par Margaritu Vilcāni, kura šovakar beidzot sagaidīs savu jubilejas koncertu un arī izstādi 8
Covid-19 sertifikāts zem ādas: Zviedrijā jau tūkstošiem cilvēku ievietojuši rokā mikroshēmu 251
VIDEO. “Tā pudele varētu būt saindēta…”: Žanis Magonei uzdāvina sidru, bet viņa par dāvanu domā pavisam citādi… 26
pagatavot fantastiku debesmannu?
“Šobrīd ir 90% iespējamība, ka kaut kāda militāra akcija tomēr notiks.” Eksperts par situāciju uz Ukrainas robežas 65
Rekordaugsts saslimušo skaits: Lietuvā ar koronavīrusu inficējušies teju 10 000 cilvēki
10:23
Vīrietim atņemta pase un draudēts: aizturēts kāds restorāna īpašnieks, kuru vaino Ķīnas pilsoņa paverdzināšanā
10:19
Austrālijas valdība izpirkusi autortiesības uz kontinenta pamatiedzīvotāju – aborigēnu – karogu
10:06