Foto: ZUMAPRESS/Scanpix/LETA

Veikali tirdzniecības centros varētu darboties arī brīvdienās un svētku dienās. Kas padomā ekonomikas ministram? 3

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV) rosina pārskatīt noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus tirdzniecības nozarei, paredzot samazināt maksimāli pieļaujamo apmeklētāju skaitu attiecībā pret tirdzniecības vietu platību, vienlaikus ļaujot strādāt visiem tirdzniecības centros esošajiem veikaliem arī brīvdienās un svētku dienās, aģentūru LETA informēja Ekonomikas ministrija (EM).

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Vitenbergs rosina noteikt tādus pasākumus, kas vērsti uz iedzīvotāju mobilitātes kontrolētu samazināšanu tirdzniecības vietās, apmeklētāju plūsmas vienmērīgu izkliedēšanu starp visiem tirdzniecības nozares dalībniekiem un stingru fiziskās distancēšanās prasību noteikšanu un kontroli, tādējādi mazinot Covid-19 infekcijas izplatības riskus tirdzniecības vietās.

“Pārskatot un nosakot samazinātu maksimāli pieļaujamo apmeklētāju skaitu uz tirdzniecības vietu platību, vienlaikus ļaujot strādāt visiem tirdzniecības centros esošajiem veikaliem arī brīvdienās un svētku dienās, panāksim labāku efektu klientu plūsmas sadalīšanai un distancēšanās normu ievērošanai, kā arī mazināsim Covid-19 infekcijas izplatības riskus. Turklāt no šāda lēmuma necietīs komersanti, kuri varēs turpināt savu saimniecisko darbību bez darbības laika ierobežojumiem,” norāda Vitenbergs.

CITI ŠOBRĪD LASA

EM informēja, ka Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāna Gundara Bērziņa veiktajā pētījumā analizēta iedzīvotāju mobilitātes korelācija ar Covid-19 infekcijas izplatības dinamiku.

Tajā konstatēts, ka pat neliels ekonomiskās aktivitātes pieaugums vai samazinājums tirdzniecības vietās ietekmē arī Covid-19 infekcijas izplatību, un augstās iedzīvotāju mobilitātes rezultātā infekcija no ekonomiskās aktivitātes centriem vēlāk izplatās pa visu Latvijas teritoriju.

Tāpat tika veikts tirdzniecības vietu apsekojums pēc 6.novembrī noteiktajiem ierobežojumiem tirdzniecības centru darbībai brīvdienās un svētku dienās. Tajā secināts, ka ir panākts gluži pretējs efekts – novērota pastiprināta apmeklētāju plūsmas koncentrācija citās tirdzniecības vietās ārpus tirdzniecības centriem.

EM piedāvājums pārskatīt, piemēram, esošo 10 kvadrātmetru vietā palielinot līdz 15 kvadrātmetriem uz vienu cilvēku no kopējās tirdzniecības platības, šobrīd noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus tirdzniecības nozarei ir balstīts uz Bērziņa un Stenfordas Universitātes veiktajiem pētījumiem, kā arī pārrunāts ar tirdzniecības nozares uzņēmējiem, kas ir apliecinājuši, ka varēs godprātīgi nodrošināt un kontrolēt pieļaujamo cilvēku plūsmu veikalos.

Vienlaikus ekonomikas ministrs aicina Latvijas iedzīvotājus ar vislielāko atbildību izturēties un ievērot valdības noteiktos piesardzības pasākumus, uz veikalu doties tikai pēc pārdomātiem pirkumiem, un obligāti tirdzniecības telpās ievērot divu metru distanci un lietot sejas aizsargmaskas.

Reklāma
Reklāma

Kā ziņots, valdība 13.novembrī ārkārtas sēdē pēc EM ierosinājuma nolēma, ka no 14.novembra, līdz ārkārtējās situācijas beigām arī lielo un tirdzniecības centros izvietoto saimniecības un mēbeļu preču veikalu darbība brīvdienās un svētku dienās nebūs atļauta.

Ministru kabineta rīkojuma par ārkārtējās situācijas izsludināšanu izpratnē tirdzniecības centri ir ēkas, kas iekārtotas pastāvīgai un sistemātiskai tirdzniecībai ar kopējo tirdzniecībai atvēlēto platību vismaz 10 000 kvadrātmetru vai kurās atsevišķās tirdzniecības vietās darbojas vismaz desmit tirdzniecības dalībnieki vai pakalpojuma sniedzēji.

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) šorīt intervijā Latvijas Radio teica, ka trūkst esošo Covid-19 pandēmijas dēļ noteikto ierobežojumu kontroles un arī atbalsta mehānismu iedzīvotājiem, kuri zaudējuši ienākumus.

Viņa minēja, ka “melnās piektdienas” iepirkšanās akcijas laikā veikalos nav tikusi ievērota noteiktā platība vienam cilvēkam un neesot arī bijis nekādas kontroles. Tāpat sociālajos tīklos ir aicinājumi pieteikties dažādiem skaistumkopšanas pakalpojumiem, kuru sniegšana patlaban nav atļauta. Un arī tas, viņasprāt, netiek kontrolēts.

“Vēlos uzsvērt, ka pasākumi bez kontroles savu mērķi diemžēl nesasniedz,” viņa sacīja, uzsverot, ka vienlaikus, lemjot par striktākiem ierobežojumiem, atbildīgajiem ministriem obligāti ir jādemonstrē gatavība un jāinformē valdība un sabiedrība par plānu, kā šos ierobežojumus uzraudzīs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.