Rita Našeniece
Rita Našeniece
Publicitātes foto

Rita Našeniece: Vēlēšanas piefrontes valstī 25

Rita Našeniece, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Lasīt citas ziņas

Pēc dažām dienām būs vēlēšanas. Virsraksts atspoguļo vietu un laiku, kurā mēs atrodamies un kurā mūsu biļetenu aploksnes krāsies urnās. Laiku, kādā nāksies darboties tiem, kurus ievēlēs. Situācijas nedrošība mūs ved atpakaļ 1988.–1991. gada sajūtās, vismaz tiem, kas šo laiku ir piedzīvojuši.

Ir divi galvenie izaicinājumu bloki, ar kuriem nāksies tikt galā jebkuram, kam nāksies izveidot valdību, un jebkuram, kas būs pie varas pašvaldības. Pirmkārt, tā ir enerģijas resursu krīzes un cenu pieauguma izraisītā sociālā bedre, kurā iekrist varēs ne tikai mazturīgie. Tie būs biznesi, vispirms mazie un vidējie, kas nespēs maksāt par darbībai nepieciešamām komunālām izmaksām. Tātad – būs bezdarba risks. Otrkārt, tā ir drošība, sabiedriskā kārtība, civilā aizsardzība un spēja rīkoties krīzes situācijās. Latvijā šobrīd ir vismaz 80 000, bet, iespējams, vairāk Krievijas pilsoņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir ierobežotas, precīzāk, ļoti nosacītas, iespējas kontrolēt to, kas šeit iebrauc. Mums kā piefrontes valstij nav jāuzņem personas, kurām Putina režīma noziegumi likās patriotiski līdz brīdim, kad viņiem par tiem jāmaksā ar savām dzīvībām. Arī ģimeņu apvienošana ir riskants un viegli ļaunprātīgi izmantojams instruments. Ārlietas Latvijā strādā labi, un šobrīd pat teicami, bet ar iekšlietām mums ir problēmas. Drošība vienmēr ir sarežģīts tango starp Ministru kabinetu, Ārlietu un Iekšlietu ministriju, kā arī blāķi ar Eiropas regulācijām, ko katru reizi veikli izceļ tikpat veikli personāži, lai pastāstītu, kāpēc mēs kaut ko nevaram izdarīt.

Abi šie uzdevumi ir savstarpēji saistīti un veido nākamās valdības un pašvaldību uzdevumu komplektu. Abu uzdevumu bloku sarežģī visas iepriekšējos gados pieļautās politiskās kļūdas neatkarīgi no tā, vai tās ir notikušas vientiesīgas bezrūpības, ideoloģiskas indoktrinizācijas, ārvalstu faktora vai rupja peļņaskāra lobija darbības dēļ. Vai visdrīzāk – viss kopā.

Latvietis vienmēr zina, par ko nebalsot, bet bieži ir iestrēdzis pārdomās, par ko balsot. Dilemmu attiecībā uz balsojumu pieaudzis cilvēks risina, raugoties uz produktu. Konkrēti virknei partiju šāda produkta nav vai arī tas ir salīdzinoši mazs. Ir partijas, kas veikli sapļekātas tieši vienām vēlēšanām pēc rasola principa.

Tas nozīmē šāda politiska spēka sadalīšanos abos gadījumos – pēc iekļūšanas Saeimā, ja tas notiks, vai pēc neiekļūšanas. Vienreizējās lietošanas partijas ir visai riskanta padarīšana. Kaut vai tā iemesla dēļ, ka īstermiņā izveidot šādu spēku, noreklamēt to un veikt kampaņu ir ļoti trekni izdevumi. Kas rada empīrisku secinājumu, ka ir ļoti naudīgas personas, kam ir būtiski iedabūt Saeimā savu lobija grupu.

Ejam tālāk. Nosacītas stabilitātes laikos rodas gan sajūta par stagnāciju, gan pieprasījums pēc revolucionārākas ideoloģijas vai vismaz revolucionārākas retorikas. Krīzes priekšvakarā pieprasījums ir cits. Premjera partijas augstie reitingi nenozīmē vispārēju sajūsmu par visu, ko dara valdība. Bet noteikti tā nozīmē pieaugušu (neatkarīgi no vecuma) personu pragmatisku un uz emocijām nebalstītu viedokli par pierādītu rīcībspēju. Rīcībspēja un uzticība principiem ir normāls atskaites punkts pirmskrīzes situācijā. Uzticība principiem ir nacionāli konservatīvo priekšrocība, kas izskaidro nacionāļu stabilo vietu reitingos. Viņi nodrošina ideoloģisko enkuru.

Reklāma
Reklāma

Par to, ka pieprasījums mainās, liecina arī Rīgas mēra uzbāzīgā vienas partijas reklāma ar nelielu paklanīšanos teorētiski iespējamiem nākamās valdības vadītājiem. Taču, ja reklamētajam politiskajam piedāvājumam pagaidām redzama produkta nav, tad tā spēs savākt tikai iracionālu vai ideoloģiski “apstrādātu” vēlētāju. Ja potenciāls ir labs, produkts agri vai vēlu būs, un vēlētājs jutīsies drošs un motivēts iemest biļetenu, skaisti izdekorētu ar plusiņiem.

Vēlēšanas mainīs spēku samēru Rīgas domē. Staķim, kurš veikli lēkājis no viena lifta uz otru, nāksies izvēlēties. Svarīgi būs, kas vadīs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, ar kuru RD attiecības iebrauca dziļā grāvī, bet ar kuru konstruktīva sadarbība ir augstākā mērā svarīga jebkurai pašvaldībai.

Sociālā bedre būtiski padziļināsies apkures sezonas laikā, radot situāciju, kurā mazturīgo kategorijā pavisam oficiāli nokļūs būtisks cilvēku skaits, sociālajiem dienestiem būs grūti identificēt un atrast tos, kas nav spējīgi paši sevi aizstāvēt un kārtot pietiekami sarežģīto sociālās palīdzības jautājumu. Būs ļoti daudz cilvēku un ģimeņu slēptās nabadzības situācijā. Sociālā bedre radīs jaunu pieplūdumu sociālās atbalsta iestādēs. Sociālās problēmas ciniski izmantos pie varas netikušie politiskie spēki, kuru naudas saites un intereses bieži ir saistītas ar Latvijas neatkarības nedraugiem.

Nākamo valdības koalīciju nevar apskaust. Viņu nasta būs smaga. Tāpat kā visu mūsu kopējā nasta. Gatavojam sevi, savu ģimeni un savu valsti. Laiks pierādījis, ka esam cieti rieksti. Esam rūdīti, izturīgi un savstarpēji solidāri. Mums vajadzēs ļoti daudz palīdzēt cits citam. Savukārt valdībai – strādāt sabiedrības interesēs un sabiedrībai grūtos laikos.

Tas, par ko mums ir jābūt absolūti gaišai bildei, – mēs izvēlamies tos, kas vadīs krīzes valdību piefrontes valstī. Lai mums veicas ar mūsu civilajiem ģenerāļiem!