Dr. Valters Bolevics, Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas ģenerāldirektors
Dr. Valters Bolevics, Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas ģenerāldirektors
Publicitātes foto

Veselības dēļ zaudētie gadi un miljoni 6

Dr. Valters Bolevics, Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas ģenerāldirektors

Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu
“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
Ukrainā likvidēta “Vagner” algotņu grupa. Kā tas varētu ietekmēt vienības kaujas spēju? Skaidro Slaidiņš
Lasīt citas ziņas

Kamēr visa pasaule un Latvija turpina apkarot Covid-19 pandēmiju, nekur nav pazudušas slimības, no kurām mirstība ir daudz augstāka nekā no koronavīrusa – tās pirmkārt ir sirds un asinsvadu slimības, kurām seko ļaundabīgie audzēji. Lai veiksmīgi ārstētu šīs slimības, vajadzīgas nevis skaļas vakcinācijas kampaņas, bet gan atbilstošu zāļu pieejamība un valsts sniegtais atbalsts kompensācijas veidā šo medikamentu nodrošināšanai.

Covid-19 pandēmijas ēnā par kompensējamiem medikamentiem Latvijā, kas līdzās pakalpojumu pieejamībai un mediķu algām ir viens no trīs centrālajiem veselības aprūpes sistēmas vaļiem, runā vien retais. Vienlaikus gadiem ilgi nesakārtotā veselības aprūpes sistēma, kur kompensējamiem medikamentiem ir izšķiroša loma, ir temats, kuram saprātīgs risinājums Latvijā joprojām nav rasts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts kompensējamo zāļu budžeta deficīts pieaug un pieaug arī Latvijas atpalicība no abiem mūsu Baltijas kaimiņiem. Kompensējamo zāļu budžeta deficīts Latvijā uz šī gada pirmo martu veidoja 80,38 miljonus eiro, tas ir, šāda naudas summa būtu vajadzīga, lai Latvija sasniegtu abu pārējo Baltijas valstu iedzīvotāju vidējo līmeni nodrošinājumā ar kompensējamiem medikamentiem, vienlaikus faktiskās pacientu vajadzības ir kārtu lielākas.

Kompensējamo zāļu budžets uz vienu iedzīvotāju Latvijā šogad ir 85,28 eiro, Igaunijā 142,20 un Lietuvā – 161,45 eiro. Citiem vārdiem sakot – Lietuva gatava tērēt medikamentiem saviem iedzīvotājiem gandrīz divreiz vairāk nekā Latvija.

Šī gada janvārī Lietuva palielināja kompensējamo zāļu budžetu par 91,6 milj. eiro – vēsturiski lielāko vienas reizes palielinājumu, salīdzinājumam šī gada palielinājums Latvijā ir 2,17 miljoni eiro.

Šī finansējuma starpība ļauj lietuviešiem paveikt divas lietas – pirmkārt, visi medikamenti pacientiem tiek kompensēti 100% apmērā un otrkārt, tas ļāva Lietuvai iekļaut kompensējamo medikamentu sarakstā visus medikamentus no t.s. “gaidāmā” saraksta – tajā apkopoti medikamenti, kas ir atzīti par ekonomiski izdevīgiem un efektīviem.

Galvenie mirstības cēloņi Latvijā ir joprojām sirds un asinsvadu slimības (SAS) un ļaundabīgie audzēji. No sirds un asinsvadu slimībām ik gadu Latvijā nomirst aptuveni 16 000 cilvēku un tiek hospitalizēti virs 60 000 cilvēku, savukārt ļaundabīgie audzēji katru gadu tiek diagnosticēti apmēram 12 000 cilvēku un apmēram seši tūkstoši pacientu mirst ar šo diagnozi.

Salīdzinājumam – uz šī gada 17. augustu mirušo skaits Covid-19 dēļ 2020. un 2021. gadā kopā ir 2565 – tas ir apmēram 10 reizes mazāk nekā ik gadu mums nomirst cilvēki no ļaundabīgiem audzējiem un sirds un asinsvadu slimībām, turklāt šodien ir pieejamas efektīvas terapijas, kas spēj novērst virkni nāvju kā arī būtiski paildzināt pacientu dzīvildzi un uzlabot dzīves kvalitāti.

Ko tas praktiski nozīmē? Latvija ir pārliecinošs Baltijas līderis zaudēto mūža gadu jomā. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, vidējais zaudēto mūža gadu skaits uz vienu mirušo no ļaundabīgiem audzējiem ir desmit gadi, sirds un asinsvadu slimību gadījumā 12 gadi, summāri rēķinot kardiomiopātijas (16 gadi) un sirds išēmiskās (8 gadi) un iegūstot vidējo.

Pārvērtīsim šos skaitļus visas valsts mērogā – tas nozīmē, ka zaudējam 60 tūkstošus gadu audzēju dēļ un 192 000 tūkstošus gadu sirds un asinsvadu slimību dēļ. Ja konservatīvi pieņemam, ka viena iedzīvotāja ekonomiskā vērtība Latvijā ir nedaudz virs pusmiljons eiro, šādu skaitli var iegūt, ja, pieņemam 40 gadus kā potenciāli nostrādātos dzīves gadus un vidējo algu 1100 eiro, tad Latvijas ekonomikas zaudējumi ļaundabīgo audzēju dēļ ir vismaz 470 miljoni eiro, bet sirds un asinsvadu slimību gadījumā šis skaitlis veido pusotru miljardu eiro.

Saskaitot abus kopā iegūstam divus miljardus eiro. Tā ir summa, ko Latvijas ekonomika varētu iegūt, ja ļaundabīgo audzēju un sirds un asinsvadu slimību pacienti nodzīvotu sev atvēlēto laiku, nevis pāragri mirtu, protams tas ir teorētisks aprēķins un dabā nav iespējams absolūtas uzvaras iznākums, bet ir liels darbs veicams, lai uzlabotu Latvijas rādītājus.

Ja salīdzinām ar tādām valstīm kā Polija un Somija, kas mums varētu būt atdarināšanas vērti modeļi, tad tur zaudēto dzīves gadu skaits abu minēto izplatītāko diagnožu grupu dēļ ir divarpus reizes mazāks.

Skaidrs, ka ne visus šos gadus iespējams atgūt – iemesli, kāpēc Latvijas iedzīvotāji tik pāragri mirst, ir daudzi – gan iedzīvotāju attieksme pret savu veselību un gatavība rūpēties par to, gan kaitīgo paradumu kā smēķēšanas un pārmērīga alkohola lietošana, gan relatīvā vienaldzība cīņā ar novēršamajiem riska faktoriem, tādiem kā paaugstināta holesterīna līmenis asinīs, mazkustīgs dzīvesveids, paaugstināts asinsspiediens, pastāvīgs stress, nesabalansēts uzturs un aptaukošanās.

Taču sava loma šajā cīņā ir arī savlaicīgai diagnostikai, ārstēšanai un moderniem medikamentiem. 9. jūlija onkoloģijas žurnālā “Cancer network” tika publicēts, ka ir vērojams būtisks samazinājums plaušu un melanomas audzēju izraisīto nāvju skaitā, pateicoties mērķterapijai un imunoterapijas inhibitoriem, tas ir, melanomas vēzim samazinājums vīriešiem ir par 5.7% gadā (apskatot no 2013.g.) un 4.4% gadā sievietēm (apskatot no 2012. gada).

Plaušu vēzim vīriešiem mirstības rādītāji ir samazināti par 5.7% no 2015 līdz 2018 gadam, saraksts ar zinātnes sasniegumiem ir garš un nav man atvēlēta tik liela laika iespēja, lai to visu uzskaitītu. Farmācija pēdējā desmitgadē ir spērusi lielus soļus uz priekšu un tāds klīnisko pētījumu skaits, kāds tiek veikts šobrīd, nekad agrāk vēsturē nav bijis. Latvijai zinātnes sasniegumi ir pieejami, bet šī iespēja netiek izmantota, mēs esam pēdējā vietā Eiropas Savienībā pēc jaunāko medikamentu pieejamības onkoloģijas jomā – ja ES no 2016. līdz 2019. gadam tika reģistrēti 152 jauni medikamenti šajā jomā, tad Latvijā no tiem ir pieejami tikai 23 (15%), turklāt pilnā apjomā no tiem tiek kompensēti tikai daži.

Onkoloģija ES tiek klasificēta kā hroniska slimība ar iespēju izārstēties un dzīvot ilgus gadus arī pēc ļaundabīgā audzēja atklāšanas, šodien mūsu pacientiem ir pieejama vien maza daļa no tā, kas patiesībā ir pieejams pasaulē, un mums vēl ir ļoti tāls ceļš ejams, lai Latvija sasniegtu medikamentu nodrošinājuma jomā Vācijas līmeni, bet, lai sasniegtu šādus augstus mērķus, mums primāri ir vismaz jānoķer, ja ne jāapsteidz, mūsu kaimiņi un tas maksā, ne maz, ne daudz, bet vismaz 80 miljonus eiro, lai mēs atspertos un izlektu no bedres, bet vienlaikus neapsteigtu mūsu brāļus lietuviešus un igauņus viņu tēriņos uz vienu pacientu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Vakar ārstniecības iestādēs nogādāti deviņi cilvēki, kuri “pārcepušies” saulē
“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
Kādus līdzekļus drīkst izmantot odu, ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai, atpūšoties laukos kopā ar bērniem? Atbild farmaceite 5
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 39
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu
“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
Ukrainā likvidēta “Vagner” algotņu grupa. Kā tas varētu ietekmēt vienības kaujas spēju? Skaidro Slaidiņš
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 171
“Ukraiņi iegājuši rutīnā pēc pusgada karadarbības – domā, ja fronte turas, tad kā brīvprātīgajiem nav jāpiesakās,” – secina Slaidiņš 2
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
8 noderīgi padomi, kā izdzīvot pārgājienā tveicīgā laikā 5
Utis nešķiro mantisko stāvokli – no mazā asinssūcēja cieš miljoniem cilvēku 9
Man sāp mugura, bet ģimenes ārsts sūta pie fizioterapeita. Vai vingrojot, sāpes tiešām pazudīs? 31
Sirds pamazām zaudē jaudu. Kādi ir biežākie sirds mazspējas simptomi? 13
Kariņš: Krievijas pilsoņiem termiņuzturēšanās atļaujas atjaunos vien retos gadījumos: līdzšinējā vienošanās vairs nav spēkā 73
“Beigās nekad nevar saprast, kas pieņem lēmumus.” Politikas apskatnieks par vēlētāju krāpšanu
VID aiztur kokaīna kontrabandistu sešu personu grupējumu: narkotikas no Dienvidamerikas tika pārvadātas kapsulās, tās norijot 1
Visvairāk pērkot divistabu dzīvokļus mikrorajonos cenu diapazonā no 50000 līdz 100000 eiro. Iespējams 30 dzīvokļu pārdoti termiņuzturēšanās atļauju dēļ
FOTO. Ziedi, smaidi, skatītāju ovācijas, bildēšanās ar faniem: Jūrmalā izskanējis sirsnīgs Guntara Rača koncerts
VIDEO. Maksims Galkins un Alla Pugačova Jūrmalā īrē villu par 100 000 eiro mēnesī
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu
Vakar ārstniecības iestādēs nogādāti deviņi cilvēki, kuri “pārcepušies” saulē
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
VIDEO. Izgudrotājs izstrādā dīvainu četrkājainu robotu, kas ļauj čūskām “staigāt”
15:07
VIDEO. Bez naudas, bez zālēm: bēgļi no Ukrainas dienvidiem stāsta par dzīvi Krievijas kontrolē
15:00
Vakar ārstniecības iestādēs nogādāti deviņi cilvēki, kuri “pārcepušies” saulē
14:55