Kāds lasītājs sadaļā “Ziņo” mums atsūtījis video, kur autovadītājs ar ārzemju numuriem pārkāpj ceļu satiksmes noteikumus un brauc pa sabiedriskajam transportam paredzēto joslu. “Vai tiešam ar igauņu numuriem var darīt, kā vēlas, braukt par autobusa joslam, kā vēlas? Un aizvien nekas par to viniem nav?” lasītājs jautā.
Kā šādos gadījumos tiek sodīti autovadītāji?
“ES valstu institūcijām ir pieejams Latvijas iedzīvotāju reģistrs. Tas dod iespēju ārvalstīs pēc pārkāpuma ceļu satiksmē, piemēram, ātrumpārkāpuma fiksēšanas lēmuma pieņēmējam par soda apmēru – ceļu policijai vai ārvalstu tiesai lēmumu par piespriesto soda naudu nosūtīt tieši autovadītājam un Latvijas institūcijas šajā procesā netiek iesaistīta. Ja LR transportlīdzekļa vadītājs sodu nesamaksā, ārvalstu ceļu policijas pārstāvis vai tiesa lietu nosūta uz tiesu Latvijā. Iestādi, kura lemj par konkrēto lietu, nosaka pēc ātrumpārkāpēja dzīvesvietas. Ja sodu transportlīdzekļa vadītājs neapmaksā labprātīgi, lietu nodod tiesu izpildītājam,” situāciju komentē Autoskolas pasniedzējs, docents Ēriks Griģis.
Piemērs sodam par ātrumpārkāpumu Vācijā. Ja uz automaģistrāles vai ātrgaitas ceļa ir ierobežots maksimāli atļautais braukšanas ātrums, tad ātruma ierobežojums nedarbojas līdz nākošajam krustojumam. Ātruma ierobežojums beidzas vietā, kur to norāda zīme “Maksimālā ātruma ierobežojums beidzas” vai zīme “Visi ierobežojumi beidzas”.
Ārpus apdzīvotas vietas lāzerradars noteica 130 km/h braukšanas ātrumu vietā, kur maksimāli atļautais braukšanas ātrums bija 120 km/h. Vispirms tiek aprēķināta 3% pieļaujamā ātruma kļūda, tas ir 130 km/h – 3% = 126km/h.
Par 6km/h pārsniegtā ātruma sods būs 20 eiro. Foto transportlīdzekļa vadītājam atsūtīs pēc kādiem 2-2,5 mēnešiem latviešu valodā. Jāsamaksā 3-5 dienu laikā, nepārsniedzot norādīto samaksas termiņu.
Ja samaksas laiks tiks nokavēts, vai, ja pats pārkāpējs nepiezvanīs un nepalūgs atsūtīt pierādījumus pārkāpumam, piemēram, otro radara attēlu ar paskaidrojumu vācu valodā, var gadīties, ka būs jāpiemaksā vēl 28,50 eiro par administratīvajiem foto pakalpojumiem uz ceļa, bet soda nauda pieaugs paraboliski!
Sods autovadītājam par pārkāpumu redzamajā situācijā, kā par braukšanu pa joslu, kas paredzēta pasažieru sabiedriskajiem transportlīdzekļiem, piemēro naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam astoņu naudas soda vienību apmērā. Nav svarīgi, kādas valsts reģistrācija ir transportlīdzeklim, pār pārkāpumu ceļu satiksmē sodu piemēro atbilstoši Latvijas tiesību aktos noteiktajam. Tas pats arī citās Eiropas dalībvalstīs, kad sodu piemēro atbilstoši katras valsts tiesību aktos noteiktajam.
Ja par administratīvu pārkāpumu ceļu satiksmē transportlīdzekļa vadītāju aptur policija ar ārvalstīs reģistrētu transportlīdzekli un tā vadītāju, kas dzīvesvietu deklarējis ārvalstīs, tad sodu gan Latvijā, gan ārvalstīs iespējams samaksāt uz vietas ar savu – pārkāpumu nodarījušā vadītāja personīgo bankas karti.
Smagākie sodi ir tiesību atņemšana ārvalstīs, kad tiesības nosūta uz personas mītnes zemi, kur tā dzīvo, piemēram, Latviju. Latvijā transportlīdzekļu vadīšanas tiesības nedrīkst izmantot, ja personai ārvalstī ir spēkā esošs transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums vai atņemtas transportlīdzekļu vadīšanas tiesības. Attiecīgā valstī, kurā izdarīts pārkāpums, spēkā ir sods un pārkāpumu uzskaites soda punkti, kādi tie ir paredzēti par tiesību atņemšanu. Latvijā šos ārvalstīs piešķirtos pārkāpuma uzskaites punktus neuzskaita.
Apskatītajā situācijā autovadītājam, kas iebraucis Latvijā par braukšanu pa joslu, kas paredzēta pasažieru sabiedriskajiem transportlīdzekļiem, piemēro naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam astoņu naudas soda vienību apmērā automātiski tiktu piešķirts viens pārkāpumu uzskaites punkts.
Vai tu esi nofilmējis kādu likuma pārkāpēju uz ceļiem, bīstamus manevrus, asas situācijas uz ceļa? Atsūti mums savu video uz [email protected].