VIDEO. Zinātnieki neizpratnē: Panamā pērtiķi masveidā nolaupa citas sugas mazuļus 0

Panamas attālā salā uzņemtie videomateriāli atklājuši neparastu un satraucošu uzvedību dzīvnieku pasaulē – kapucīnu pērtiķi nolaupa citas sugas mazuļus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Pasaule ir tikai sekundes attālumā… “Dzīvais Nostradams” izsaka satraucošus pravietojumus
TV24
“No Putina puses ultimāts ir izteikts.” Ja Krievijai atdotu teritorijas, kas notiktu ar tur dzīvojošajiem Ukrainas pilsoņiem?
“Ir pieņemts lēmums…” Putins nāk klajā ar paziņojumu par darbībām uz robežas ar Ukrainu
Lasīt citas ziņas

“Maksa Planka dzīvnieku uzvedības institūta” pētnieki, kuri sākotnēji uzstādīja vairāk nekā 80 kameras, lai novērotu kapucīnu darbības, nejauši atklāja šo satriecošo parādību, kad 2022. gada sākumā video sāka parādīties gaudotājpērtiķu mazuļi, kas turējās uz kapucīnu mugurām. Nevienam no šiem dzīvniekiem nebija radniecības, un viņi pat nepieder pie vienas sugas.

Kā skaidro “DailyMail”, Zinātnieki ir dokumentējuši vismaz 11 šādus gadījumus viena gada laikā, kuros vīriešu dzimuma kapucīni nēsā svešas sugas zīdaiņus. Viens no video redzams, kā kapucīns, lielumā līdzīgs mājas kaķim, nes gaudotājpērtiķa mazuli uz muguras, kamēr pārvietojas un izmanto akmeņus kā darbarīkus. Šie mazuļi, vēl pārāk mazi, lai būtu atradināti no mātes piena, acīmredzami centās izrauties – tie raudāja un sauca savas mātes, kuras atbildēja, taču kapucīni viņiem liedza aizbēgt. Šī uzvedība izslēdz iespēju, ka notikusi labvēlīga adopcija – runa ir par nolaupīšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pētnieki joprojām nav vienisprātis, kāds varētu būt šādas uzvedības mērķis. Mazuļi netika nogalināti vai apēsti, un nebija redzamas agresijas pazīmes. Daži kapucīni pat izturējās saudzīgi. Zinātnieki pieļauj, ka pirmais nolaupītājs varētu būt izjaucis instinktīvo aprūpes un sugas atšķirību robežu, un pārējie tēviņi vienkārši atdarinājuši viņa rīcību. Viena teorija liecina, ka tas varētu būt saistīts ar “garlaicību” – jo izolētā sala piedāvā daudz brīva laika un maz stimulu.

Diemžēl lielākā daļa šo mazuļu neizdzīvo – tie, visticamāk, iet bojā no bada. Dažos gadījumos kapucīni turpināja nēsāt jau mirušus mazuļus, iespējams, nesaprotot vai nespējot pārtraukt piesaisti. Šāda uzvedība dzīvnieku pasaulē nav pilnīgi unikāla – zināmi gadījumi, kad gorillas vai orkas nes savus mirušos mazuļus –, taču starpsugu nolaupīšana līdz šim nav dokumentēta šādā apjomā.

Šobrīd šāda parādība novērota tikai vienā vai divās kapucīnu grupās. Tas liecina par to, cik ievērojami sociālā uzvedība var atšķirties pat vienas sugas ietvaros. Kaut arī kapucīni ir pazīstami ar spēju mācīties un nodot uzvedības modeļus, šis gadījums pārkāpj līdz šim izprastās normas. Pētnieki atzīst, ka viņiem joprojām trūkst atbilžu – viņi redz tikai “nelielu logu” šajā stāstā, jo paši nolaupīšanas brīži palikuši kameras redzeslokam neredzami, visticamāk, notiekot koku galotnēs.

Šokējošā uzvedība ir piesaistījusi starptautisku uzmanību, liekot pārdomāt, cik maz mēs patiesībā vēl zinām par dzīvnieku uzvedības robežām un to, cik līdzīgi – vai atšķirīgi – tie var būt mums pašiem.

Sīkāku izklāstu par zinātnieku atklāto skaties šeit:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.