Foto – Shutterstock

Audzējam zemās krūmmellenes 0

“Vai zemajām krūmmellenēm garša ir līdzīga meža ogām vai citāda? Kur var nopirkt stādus?” MĀRĪTE

Reklāma
Reklāma

Krūmus vajag atjaunot

RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Lasīt citas ziņas

Zemā šaurlapu krūmmellene (Vaccinium angustifolium) cēlusies Ziemeļamerikas ziemeļaustrumu daļā. Tas ir 40–50 cm augsts pundurkrūms ar lancetiskām, smailām, spīdīgām lapām. Ziedi izkārtoti saplacinātos ķekaros, zied maijā. Atšķirībā no parastās mellenes (Vaccinium myrtillus), kam ogas ir 6–10 mm diametrā, melnas, ar zilganu apsarmi un tumši sarkanu mīkstumu, zemās krūmmellenes ir spilgti zilas, izcili garšīgas, saldas, 6–12 mm diametrā. Savvaļā krūmmellenes aug mitrās, ar organiskām vielām bagātās, skābās augsnēs.

Latvijā zemās krūmmellenes ir mazpazīstamas un maz pētītas, toties Kanādā un ASV tās audzē plaši, populārākās ir divas komerciāli nozīmīgas šķirnes – ‘Brunswick’ un ‘Cumberland’. Krūmmellenes ir pieprasītas to diētiskās vērtības un augšanas apstākļu pieticības dēļ. Latvijā lielākie ogulāju stādījumi 5,5 ha platībā izveidoti SIA “Very Berry” Apes novada Gaujienas pagastā. Stādmateriālu – zemo krūmmelleņu sējeņus – uzņēmēja Gundega Sauškina sākumā iegādājās pie audzētājiem Igaunijā. Pašlaik jaunos stādījumus ierīko no veģetatīvi pavairotiem augiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Krūmmellenēs ir ne tikai vērtīgas uzturvielas (piemēram, C, A, PP vitamīns) un minerālvielas, bet arī ļoti daudz bioloģiski aktīvo vielu, kas labvēlīgi ietekmē veselību. Svaigas ogas, tāpat kā meža mellenes, nosmērē muti. Parastās mellenes ogas ātri bojājas, tāpēc pēc ievākšanas tūlīt jāizmanto svaigā veidā vai jāpārstrādā. Krūmmellenes ir stingras, no augļu kātiņa atdalās sausas, tāpēc ir izturīgas glabājot un pārvadājot.

Vidējā zemo krūmmelleņu ražība Kanādā un ASV ir aptuveni 6 t/ha, un tās galvenokārt pārstrādā (labi noder saldēšanai). No savvaļā augošajām šaurlapu krūmmellenēm klonu atlases ceļā ir izveidotas vairākas šķirnes. Tām, salīdzinot ar augstajām krūmmelleņu šķirnēm, audzēšanas tehnoloģija ir citāda. Lai iegūtu labu ražu, iestādītajās plantācijās krūmus ik pēc dažiem gadiem atjauno, virszemes daļas sadedzinot. Šādi rīkojoties, nākamajā gadā izaug jauni dzinumi. Kad krūmi ir paaugušies, tie bagātīgi ražo.

Prasa īpašus apstākļus

Zemajām krūmmellenēm pamatraža veidojas uz jaunajiem, spēcīgajiem dzinumiem. Lai bagātīgāk ražotu, krūmus var arī nededzināt, bet nopļaut līdz ar zemi reizi trijos četros gados, pēc iespējas agri pavasarī, tiklīdz var tikt uz lauka. Nopļautā masa jāaizvāc no tīruma un jāsadedzina, lai neieviestos slimības.

Zemās krūmmellenes (ieteicams divgadīgus augus) stāda maijā 1 x 1 m attālumā. SIA “Very Berry” īpašniece Gundega Sauškina uzsver, ka šo augu attīstībai un ražošanai vajadzīga gaisa caurlaidīga, viegla, ar humusu bagāta, skāba kūdras augsne ar pH 3,5 (augstajām krūmmellenēm piemērota augsnes skābuma reakcija ir 4–5,5). Stādījumu nedrīkst veidot pārmitrās vietās vai ieplakās, kur rudenī vai pavasarī uzkrājas ūdens. Atšķirībā no augstajām krūmmellenēm (Vaccinium corymbosum) zemās nevar ieaudzēt dārza augsnēs ar pH 4,5 – šādos apstākļos krūmi kļūst sarkanīgi, nīkuļo.

Zemās krūmmellenes jāaudzē tāpat kā lielogu dzērvenes. Ierīkojot stādījumu piemājas dārzā, augļkope iesaka izvēlētajā vietā vispirms norakt auglīgo augsnes virskārtu apmēram 25 cm dziļumā, pēc tam bedri padziļināt. Bedres malas noklāj ar biezu plēvi vai citu izturīgu materiālu, lai pasargātu dobi no sakņu nezālēm, kā arī lai nemainītos augsnes skābums. Bedri piepilda ar skābu kūdru, ko kārtīgi pieblīvē. Dobi ieteicams sagatavot rudenī, lai ziemā tā nosēstos. Pavasarī pirms stādīšanas dobi nolīdzina.

Reklāma
Reklāma

Krūmmellenēm svarīgi ir nodrošināt mitrumu. Lielākā plantācijā nepieciešams ierīkot smidzinātājus stādījumu mitrināšanai, kā arī aizsardzībai pret salnām, jo augi ir jutīgi pret pavasara salnām. Veģetācijas periodā stādījumi regulāri jāravē – pirmoreiz pēc Jāņiem, atkārtoti rudenī pēc ražas novākšanas. Uzņēmība pret slimībām lielā mērā ir atkarīga no audzēšanas agrotehnikas un klimata apstākļiem. Ja krūmi ir labi kopti, tos neapdraud postīgas infekcijas. Jaunie stādījumi jāaizsargā pret zaķiem, tāpēc lielākām platībām vajadzīgi 1,5 m augsti žogi.

Zemajām krūmmellenēm nākamā gada raža ieriešas augustā, septembrī. Ogas vāc augusta sākumā, kad tās ir pilnīgi nogatavojušās.

Stādīšanai paredzētas krūmmellenes interesenti ik gadu var iegādāties “Very Berry” laikā, kad krūmus nopļauj un celiņus atbrīvo no saaugušajiem stādiem. Tos arī iespējams pasūtīt ASV esošās audzētavas “Fall creek nursery” (šī stādaudzētava ir viena no lielākajām pasaulē, kas tirgo krūmmellenes) mājaslapā www.fallcreeknursery.com, un citās vietnēs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.