Rīgā svin ziemas saulgriežus un ķekatnieki velk bluķi cauri Vecrīgai, 21.12.2018.
Rīgā svin ziemas saulgriežus un ķekatnieki velk bluķi cauri Vecrīgai, 21.12.2018.
Rīgā svin ziemas saulgriežus un ķekatnieki velk bluķi cauri Vecrīgai, 21.12.2018.

Ziemassvētki nāk! 10 senču rituāli jaunās skaņās 0

Teksts: Aija Austruma

Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir 27
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
Lasīt citas ziņas

Katru gad’ no jauna plašsaziņas līdzekļi atgādina par tautas ticējumiem, tradīcijām un zīlēšanas metodēm. Zināt, kā to darīja senči, protams, ir vērtīgi un izglītojoši, tomēr XXI gadsimta cilvēks, īpaši tas, kurš dzīvo pilsētā, pat gribēdams nevar spēt burts burtā atkārtot daudz ko no savulaik darītā. Ko darīt? Cieši pastāvu uz viedokli, ka rituāli un tā dēvētā sadzīves maģija ir radošs process, to drīkst un vajag integrēt šodienas dzīvē.

Lūk, mans variants par Ziemassvētku rituāliem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piebildīšu, ka te minētais nekādi neatceļ iespēju izpildīt Ziemassvētku rituālus tradicionālajā veidā.

Padomāts arī par skeptiskajiem – rakstā dodu arī paskaidrojumus, kāpēc šīs “māņticības un māžošanās” varētu nostrādāt.

Kad to visu darīt? Bluķa vakars ir pāris dienu pirms Ziemassvētkiem, savukārt īstais ziemas saulgriežu datums ir 22. decembris. Šogad tas nāk kopā ar pilnmēnesi, kas ir maģisks laiks. Tātad – divi vienā. Ieskaties mūsu žurnāla veidotajā Mēness kalendārā, lai neietrāpītu gluži čika laikā, saņem dūšu un raugi, ko nākotne nesīs!

Kura kurpe pirmā?

* Precēties kārās meičas bļodā samet labās kājas kurpes. Tad bļoda tiek pacelta gaisā un krietni sakratīta. Kuras kurpe pirmā no bļodas izkrīt, tai vislielākās izredzes tikt sievas godā!
Tas ir vienkāršs rituāls iesildīšanās sadaļai. To arī mūsdienās var pildīt tieši tādā pašā veidā.
Ja kādam šķiet, ka tas nav nekas īpašs, atgādināšu, ka kurpe ir maģisks priekšmets, kas tiek izmantots dažādos rituālos. Parasti šim nolūkam tiek ņemta pavalkāta kurpe, kas spēcīgāk uzsūkusi īpašnieka(-ces) enerģiju. Ļoti iespējams, ka kurpe par tavu nākotni zina šo to vairāk nekā tu!

Bluķa vilkšana

Viena no izteiksmīgākajām Ziemassvētku laika tradīcijām ir bluķa vilkšana. Tā notiek Bluķa vakarā – četras dienas pirms garākās nakts.

Tāda rituālā bluķa pagatavošana nav nieka lieta – tajā jāizveido spraugas gaisa pievadīšanai. Tāpēc senči ar to nodarbojās jau vasarā. Uz ātru roku tas varbūt nemaz nav izdarāms.

Degošais (!) bluķis tiek trīs reizes vilkts apkārt mājām virzienā pret sauli, un šā rituāla uzdevums ir sadedzināt visu nelāgo, kas šajā gadā noticis. Pēc tam bluķi sadedzina īpašā vietā.

Šāda bluķa vilkšana pa pilsētas mikrorajonu varētu būt apgrūtināta, taču no pērnajām ķezām atbrīvoties derētu gan! Ko iesākt? Uguns stihijai piemīt spēja transformēt enerģijas, un dedzināt var arī katrai īpaši pieminamajai nedienai veltītu sveci – lai deg, kamēr izdeg! Katrs var visas savas nelaimes savietot arī vienā svecē, taču paliek spēkā noteikums, ka tai jāizdeg līdz galam!

Gaiļa cienāšana

* Ziemassvētku vakarā istabā ienes gaili. Neprecētās meitas katra paber graudu kaudzīti. Pie kuras gailis pienāks knābāt, to pirmo tautas aizvedīs.

Modernais variants – neprecētās meitas katra izgatavo kādu Ziemassvētku dekoru un vienlaikus ieliek bildi sociālajos tīklos.

Kurai līdz pusnaktij vairāk atzīmju patīk, tai lielākas izredzes uz pāri.

Izklausās pēc blēņām, taču tā gluži nav: savas sirds vēlmes īstenošanā svarīga ir reāla rīcība, ar sapņošanu vien ir par maz. Dekora gatavošana noteikti paņems gana ilgu laiciņu, lai meita varētu tā kārtīgi nofokusēties uz šo tēmu, turklāt radošā enerģija ir tā pati, kas atraisa seksualitāti un pievilcību, tāpēc šīs enerģijas kustināšana var pavērst lietas labvēlīgā virzienā.

Žagaru orākuls

* Ziemassvētkos meitas no kaudzes velk žagarus – ja gadās brangs un taisns, līgavainis būs ražens un turīgs, ja īss un kroplīgs – nabags un arī citādi neizdevies.

Modernais variants – pirms svētkiem salasīt žagarus, sasiet vaļīgā buntē tā, lai resnākajā galā visi žagari nolīdzināti gali, bet pārējo paslēpt maisā. Tālāk – kā ticējums liek, tātad katra velk žagaru.

Netīkamas prognozes risks ir salīdzinoši liels, tomēr koku kā palīgu un padomdevēju izmantoja jau senie druīdi, un arī mūsu tautas dainās manāma dziļa cieņa pret koku.

Cik tur varētu būt taisnības? Neizmēģināsi – neuzzināsi! Daudzi viedi uzsver, ka visas atbildes ir mūsos, un zīlēšanas rekvizīti ir tikai palīglīdzekļi, kas noskaņo uz informācijas kanālu.

Pāris vai nepāris?

* Neprecētas meitas iet uz malkas šķūni un uz aklo grābj klēpi pagaļu. Pēc tam pārskaita: ja pāris – jāpošas nākamgad kāzām, ja nepāris – tad nekā…

Ja šķūnīša nav, var noderēt modernā versija – pirms Ziemassvētkiem izrevidē mājas aptieciņu un izlasa medikamentus, kam beidzies termiņš.

Pagrābj, cik saujā spēj saņemt, – ja pāris, tad veselību nākamgad uzlabos mīlošas attiecības, ja nepāris – tad nu vēl nekā… Abos gadījumos vecās zāles jāsavāc maisā un jāaiznes nodot uz aptieku, čukstus piesakot: “Savu slimību atdodu, veselību mājās aiznesu!”

Šis ir veids, kā interesanto apvienot ar noderīgo, kam citkārt bieži neatliek laika. Lai tomēr tas būtu vairāk nekā rituāls, tajā iesaistīts vārdojums. Vārdam patiesi piemīt milzu spēks!

Kaķu būšanas

* Jaunas meitas Ziemassvētku vakarā sver kaķi – ja tas sver puspodiņu, tad nākamajā rudenī gaidāmas kāzas.

Modernā versija var būt nedaudz citāda, ja klātesošo erudīcija nesniedzas līdz tam, cik gramu ir puspodiņā, vai ja mocīt nabaga kaķīti sirdsapziņa neļauj. Pirms Ziemassvētkiem savāc savu laiku nokalpojušas vai apnikušas segas, spilvenus, džemperus, šalles un saliek simt litru plastmasas maisā. Ja sanāk vairāk par pusi, ir izredzes uz kāzām. Savāktās mantas pēc svētkiem nogādā dzīvnieku patversmē.

Šādu pašu rituālu var veikt neprecēti puiši.

Kāpēc tas varētu nostrādāt? Atbrīvojoties no liekiem priekšmetiem fiziskajā apkārtnē, atbrīvojam vietu jaunām enerģijām un jauniem notikumiem savā dzīvē.

Ja šī atbrīvošanās ir saistīta ar labdarību, tad izredzes ir vēl jo lielākas, jo dots devējam atdodas divkārt un vēl vairāk.

Kāds tam visam sakars ar dzīvesbiedra atrašanu? Šķiet, piekritīsi – kārtīgam, līdzjūtīgam un devīgam cilvēkam ir daudz lielākas izredzes atrast mīlestību.

Zeķe pareģe

* Gulēt ejot, kājā jāatstāj viena zeķe – kas sapnī nāks to novilkt, tas arī būs likteņa nolemtais.

Pirms miega dot savai zemapziņai uzdevumu atbildēt uz kādu noteiktu jautājumu nav slikta doma, taču šis rituāls izklausās pārāk vienkāršs, lai varētu paļauties uz rezultātu. Tāpēc piedāvāju šādu versiju: bez kaulēšanās iegādāties siltas zeķītes no kādas sirmgalves, tā sagādājot arī viņai svētku izjūtu, un iecelt šīs zeķītes sava maģiskā orākula kārtā – turpmāk ikreiz, kad ej gulēt ar jautājumu, uzvelc zeķīti (vai abas).

Tas kalpos par norādi tavai zemapziņai, ka tu gaidi palīdzību, un ar laiku zemapziņa to sapratīs aizvien labāk.

Basām pēdām

* Ziemassvētku vakarā basām kājām jāskrien trīsreiz ap māju, tad zobi nesāpēšot.

Tā ir lieliska sazemēšanās! Staigājot basām kājām pa zemi, no organisma dabū ārā brīvos radikāļus. Ne tikai zobiem, bet veselībai kopumā par labu nāk, ja trejus apļus met pēc pirts procedūras – tā būtu lieliska jaunieviešama tradīcija! Var to darīt arī pirms Ziemassvētkiem (pirtij piemērotākās dienas meklē mūsu Mēness kalendārā).

Smaids paildzina mūžu

* Jāj uz kruķa vai slotaskāta pie kūts durvīm un saka: “Labvakar, lielmāt!” Ja kāds atbild, tad būšot ilgs mūžs, ja ne, tad drīz jāmirst.

Ticējums ir par sveicienu un atbildi, un var darīt tā: uzticēt bērniem (vai pašam, ja bērnu nav) sagatavot saldumu paciņu un doties klauvēt pie sirmo kaimiņu durvīm. Ja uz pirmo zvanu durvis atveras un dāvana izvilina smaidu – dāvinātājam būs ilgs mūžs. Kurš gan nezina, ka smaidi pagarina mūžu!? Ja gribas autentiskāk, var jāt arī uz senču ticējumā minētā kruķa vai slotas.

Ražai un skaistumam

* No pucenes (pīlādža) zariem svētku priekšvakarā jāuztaisa mazs krustiņš, kas jāpaslēpj rudzu laukā zem sniega, lai nākamgad brangi augtu.

Modernā versija – ja nav labības lauku, labi der arī pilsētas vai ciema apstādījumi.

Ziemassvētku rītā kādam mājiniekam jāiziet ārā, pirms kāds ciemiņš ienācis. Loģiski – kādam taču tie krustiņi sniegā jāsasprauž!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Skatītājs izbrīnīts par invaliditātes grupas piešķiršanas kārtību: “Vai ir paredzams, ka amputētais loceklis ataugs?”
Veselam
VIDEO. Uzstādīts jauns rekords Āfrikā! 70 gadus veca sieviete laidusi pasaulē dvīņus, kas apliecina cilvēka gara spēku un izturību
Kokteilis
“Esi sveicināts, mazais rīdziniek!” Rīgas mērs Ķirsis piedzīvojis dienu, kad pats no sevis saņem sirsnīgu apsveikumu
TV24
Mūziķis Guntis Veits par uzbrukumiem ārstiem: Cilvēki ir palikuši agresīvi
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
Kokteilis
VIDEO. “Krišjānis lido!” Satīriska dziesma par bijušā premjera lidojumiem guvusi plašu popularitāti
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Veselam
Jučkoviča par VM izstrādāto ziņojumu: “Aptieku skaita samazināšanos visvairāk izjutīs iedzīvotāji reģionos”
Veselam
Kā pareizi dzīvot nākotnei?
Veselam
Psiholoģe Evita Štāla par emocionālo veselību darbā: Kā attīstīt prasmi risināt problēmas?
TV24
Viņai puse krūts jau bija nopuvusi…Ārsts par to, kā cilvēki ignorē savas slimības
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
Covid-19 uzņem apgriezienus, pieaug stacionēto slimnieku skaits; gripa visvairāk “ķer” mazos bērnus
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
TV24
Latvija ir neizdevusies valsts – kā veidojas šī propaganda?
VIDEO. Daugavpils mērs izceļas Ziemassvētku pasākumā un saņem administratīvo protokolu
VIDEO. Rīgas centrā ap miskastēm “spieto” žurku bars. Ko par to saka Rīgas dome un tuvējā veikala vadība?
Veselīgās un dziedinošās dzērvenes. Cik daudz dzērveņu ieteicams apēst dienas laikā?
Veselam
“Pirms 40 gadiem, kad pirmo reizi parādījās infekcija HIV, tas bija kā nāves spriedums” – infektoloģe par medicīnas straujo attīstību
Latvijā parādījies jaunais Covid-19 paveids “Pirola”, liecina notekūdeņu monitoringa dati
Veselam
A vitamīns jeb retinols – veselībai un skaistumam! 10 padomi pareizai retinola lietošanai
Veselam
Trauksmes dažādās sejas – kā tās izpaužas un kā sev palīdzēt?
Veselam
Laimīgo pāru noslēpumi: 6 stundas nedēļā, lai nostiprinātu attiecības
Daudzi laulātie kautrējas izpaust savas seksuālās vēlmes. Kā saglabāt kaisli laulībā?
Veselam
Inga Ažiņa par HIV/AIDS saslimšanu: Diemžēl, tā ir klusa slimība – cilvēks ilgstoši var pilnīgi neko nejust
Ģimenes ārsti no nākamā gada varētu strādāt četras valsts apmaksātas darba dienas, piekto nosakot par maksas
Dzejniece Jana Skrivļa-Čevere: “Viss mums apkārt ir simboli”
23:15
Izraēlas armija Gazas joslā atklājusi lielus ieroču krājumus netālu no slimnīcas un skolas
22:48
Baidens: Ja Putins ieņems Ukrainu, viņš pie tās neapstāsies, viņš ir to diezgan skaidri pateicis
21:58