
Zinātnieki noteikuši precīzu datumu, kad uz Zemes beigsies dzīvība 0
Kādudien dzīvība uz Zemes beigsies. Jautājums tikai – kad un kā tas notiks? Atbildi mēģinājusi rast starptautiska zinātnieku komanda, kas ar superdatora palīdzību modelējusi mūsu planētas nākotni vairāk nekā 400 000 reižu. Rezultāti ir pārsteidzoši, bet – arī loģiski.
Japānas Toho Universitātes pētnieki, izmantojot NASA izstrādātus planētas atmosfēras modeļus, izveidoja simulācijas, kas paredz, kā Zemes klimats un atmosfēra mainīsies turpmākajos gadsimtos un gadu miljardos.
Viņu secinājums: precīzais gads, kad uz Zemes beigsies skābeklis, ir 1 000 002 021. gadā.
Līdz tam laikam Saule kļūs spožāka un karstāka, pakāpeniski izjaucot Zemes klimata līdzsvaru, kas šobrīd ir piemērots dzīvības uzturēšanai. Ūdens sāks iztvaikot, mainīsies mākoņu segums, paaugstināsies temperatūra. Tas ievērojami novājinās oglekļa ciklu, kas savukārt ietekmēs augus – tie vairs nespēs veikt fotosintēzi un ražot skābekli.
Kad augi iznīks, skābekļa ražošana uz Zemes apstāsies. Atmosfēra pārvērtīsies par vidi, kas līdzīga tai, kāda valdīja pirms 2,5 miljardiem gadu. Lai gan teorētiski tāda atmosfēra varētu uzturēt kādu dzīvības formu, tā noteikti nebūs līdzīga nevienai no mūsdienās zināmajām.
Kā norāda profesors Kazumi Ozaki no Toho Universitātes: “Pamatojoties uz zināšanām par Saules spožuma pieaugumu un globālo karbonātu-silikātu ciklu, tiek uzskatīts, ka pēc apmēram diviem miljardiem gadu Zeme kļūs pārāk karsta un oglekļa dioksīda līmenis pārāk zems, lai fotosintēze būtu iespējama. Skābeklis tad arī izzudīs.”
Pētnieki uzsver – lai gan precīzu datumu nosaukt bijis izaicinoši, atkārtota simulācija simtiem tūkstošos scenāriju palīdzēja noteikt laika logu ar augstu precizitāti.
Lai arī šī aina šķiet biedējoša, tā neapdraud mūsu paaudzi – bet, kā atzīmē pētnieki, tas ir atgādinājums par dzīvības trauslumu.