Foto: Shutterstock

Zivis labi redz košās krāsas – sarkano, zaļo, arī zilo… 3

Dace Bumbiere, “Planētas Noslēpumi”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Britu pētnieki no Saseksas universitātes noskaidrojuši, kā populārās danio rerio akvāriju zivju sugas īpatņi uztver dažāda garuma viļņu elektromagnētisko starojumu. Izrādās, atšķirībā no cilvēkiem šīm daudzkrāsainajām zivtiņām acs ābolā ir četru tipu fotoreceptori (cilvēkiem tādi ir trīs), un, pateicoties šiem receptoriem, danio rerio var redzēt sarkanajā, zaļajā, zilajā un ultravioletajā diapazonā.

Varētu likties, ka katram šo receptoru tipam vajadzētu intensīvāk reaģēt uz vienu konkrētu viļņu tipu, proti, tāpat kā tas ir cilvēkiem. Taču realitātē situācija ir pat ievērojami interesantāka.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veicot virkni ļoti specifisku eksperimentu (tā dēvētais in vivo princips) ar mugurkaulnieku zivju fotoreceptoriem, noskaidrots, ka tas bioloģiskais mehānisms, ar kura palīdzību zivis atšifrē informāciju par gaismu, tām ierīkots pat ļoti ievērojami vienkāršāk, nekā tas ir cilvēkiem. Cilvēka organismā redzes uztvere ierīkota ļoti sarežģīti – tā var apgalvot kaut vai tikai tāpēc, ka tās funkcijas ir strikti sadalītas acu un galvas smadzeņu starpā.

Turklāt pētnieki atzinuši, ka atsevišķi šā mehānisma darbības principi jo­projām nav pilnībā līdz galam izprasti.

Danio rerio zivtiņām (tostarp arī citiem mugurkaulniekiem, bet ne zīdītājiem) daļa par krāsu atpazīšanu atbildīgā redzes aparāta ierīkota vienkāršāk, taču vienlaikus tas darbojas ievērojami efektīvāk. Zivis atpazīst krāsu jau visagrīnākajā no visiem iespējamajiem redzes trakta iecirkņiem – tieši gaismas jutīgajos receptoros.

Pētnieki piebilduši, ka šajā pētījumā iegūtie rezultāti apliecina to, ka tiem mugurkaulniekiem, kas nav pieskaitāmi zīdītājiem, proti – zivīm, putniem, reptiļiem un amfībijām, krāsu atpazīšanas process patiešām īstenojas ievērojami vienkāršāk un efektīvāk, nekā tas ir zīdītājiem.