×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
6. jūnijs, 2015
Drukāt

Ambainis: klasiskā datora gadi ir kvantu datora sekundes (8)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Ko klasiskais dators darītu dažus gadus, kvantu dators izdarīs dažās sekundēs, aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes profesors Andris Ambainis.

Kā stāsta Ambainis, klasiskā datora, kas strādā uz klasiskās mehānikas principiem, iespēju robeža slēpjas divos iespējamos informācijas stāvokļos – nulle vai viens jeb – signāls ir, signāla nav. “Tikmēr kvantu efektam šo stāvokļu skaits teorētiski ir neierobežots, attiecīgi varat nojaust, kādas skaitļošanas jaudas šāds kvantu mehānikā balstīts dators piedāvātu,” norāda Ambainis.

Runājot par kvantu datora izstrādes progresu, Ambainis stāsta, ka izstrāde pašlaik atrodas apmēram pusceļā un tuvāko 25 gadu laikā tiks iegūta normāli funkcionējoša ierīce. “Pašlaik izstrādātas funkcionējošas vienkāršāko loģisko elementu shēmas,” turpina Ambainis. “Problēma slēpjas tajā faktā, ka, lai izveidotu pilnvērtīgu kvantu datoru, kopā jāsavieno daudz šādu loģisko elementu, kas ir grūts uzdevums.”

Stāstot par Latvijas ieguldījumu kvantu datora izstrādē, Ambainis sacīja, ka ar tehnisko izstrādi nodarbojas ārvalstīs, kamēr Latvijā veic teorētiskos aprēķinus. “Mums ir zināms kvantu datora matemātiskais modelis, un, balstoties uz to, izgudrojam skaitļošanas metodes, kas citu valstu laboratorijās tiek īstenotas dzīvē,” piebilst Ambainis.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Kā stāsta Ambainis, klasiskā datora, kas strādā uz klasiskās mehānikas principiem, iespēju robeža slēpjas divos iespējamos informācijas stāvokļos – nulle vai viens jeb – signāls ir, signāla nav.
  ———–
  Datoriķis un stāsta absolūtās muļķības. Princips: signāls ir vai nav tāpat tiks lietots kvantu datoros. Nekas cits tur netiek domāts. Tas ka tehniskās iespējas un risinājumi ir savādāki un kvantu uzvedība dod blakus efektus, tāpat arī mūsdienu datoros var notikt ieraksta kļūda ierakstot un netrāpot noteiktajā strāvas stiprumā un radot bita kļūdu, kas nav ne 0 ne 1.

  • vēl1komentētājs Atbildēt

   Kas mani fascinē komentētājos – Latvijā ir kādi 15 cilv. kuri ar šo lietu nodarbojas cieši. Eksistē vēl kādi 15-30, kuriem var būt pamatots viedoklis par šo jautājumu. Viedoklis, balstīts uz zināšanām.

   Visi pārējie, diemžēl, vienkārši muld :). Lūk, šeit aktīvi komentē tie “visi pārējie”.

   Vispār jau viss ir pareizi un loģiski – tie, kas kaut ko no tās lietas saprot ir pietiekoši aizņemti cilvēki, lai pavadītu savas dienas bezjēdzīgās diskusijās.

   • Esmu no tiem muldētājiem 🙁 .
    Pagaidām no tiem 15 – 45 “nodarbojušamies” progresu nemana.
    Negribu apriet tos, kuri STRĀDĀ .
    Ticu, ka Ambaiņa kungs pie kāda rezultāta nonāks un lai viņam veicas !

 2. labaak ziile rokaa, nekaa mednis kokaa 🙂

 3. Kvantu algoritmi ir būtiski ātrāki tikai atsevišķās masīvi paralēlu datu apstrādes jomās. Lielīties ar to potenciālo ātrumu ir tas pats, kas teikt, ka reaktīvā lidmašīna ir ātrāka par velosipēdu. Lai cik ātra būtu lidmašīna, tomēr velosipēdus pasaulē izmanto daudz vairāk par reaktīvajām lidmašīnām.

 4. izstrāde, protams, ir ienesīga lieta.
  Cik esmu lietas kursā, nekas jauns jau netiek piedāvāts – tie paši loģiskie elementi, tikai lielākā daudzumā. Tās pašas problēmas(šķiet – neatrisināmas !) ar viņu savstarpēju savienošanu u.t.t.
  Varbūt jāizstrādā jauna jēdzienu koncepcija “skaitļošanā”, kaut kas līdzīgs kā, neatceros, kā kādā izzudušajā vai austrumāzijas valodā, kur vārds nozīmē ne tikai darbību vai īpašību, bet norāda saliktu iedarbību uz klausītāju un saliktu attieksmi no runātāja puses( iznāca sarežģīti un juceklīgi ! ). Vārdu sakot – viens vārds aizstāj veselu eseju latviešu valodā.
  It kā gruzīnu valodai daļēji piemītot tādas īpašības.
  Tad jau pietiktu ar pašreizējiem “dzelžiem”…

  • Neesat pareizi sapratis. Nav tie paši elementi un nav lielākā daudzumā. Tur jau ir visa burvība, ka kvantu dators ir principā ātrāks, nevis ātrāks tādēļ, ka tur kaut kas ir lielākā daudzumā.

   • … “Problēma slēpjas tajā faktā, ka, lai izveidotu pilnvērtīgu kvantu datoru, kopā jāsavieno daudz šādu loģisko elementu, kas ir grūts uzdevums.” …
    .
    Tas no augstāk rakstītā materiāla …
    .

    Neesmu akadēmiskais datoriķis, bet, domāju, ka pamats man ir “pielecis”: loģiskie elementi(cik viņi arī ātrdarbīgi nebūtu) ir savstarpēji jāsavieno tā, lai rastos nosacīti pabeigta funkcionējoša shēma.
    Acīmredzot, starp diviem elementiem ar bezgalīgi daudziem (starp?)stāvokļiem prasās vēl kaut kāda shēma, kura fiksē katra elementa stāvokli “dotajā momentā”, salīdzina šos stāvokļus, “izdara secinājumus”, virknē nodod tos nākamajam elementam … u.t.t. Bez sinhronizācijas neuztikt – tā arī noēdīs krietnu daļu no ātruma… Lai kā mums gribētos paralēlu darbību, dzīvē viss norit vairāk vai mazāk virknē.
    Par kvantu algoritmiem neesmu interesējies. Varbūt ka tie ir visvareni …
    Vispār, netaisos nevienu pārvilināt citā ticībā 🙂 , tikai izsaku savu pārliecību , ka produktīvāk varētu būt attīstīt programmēšanu.
    Varat uzskatīt visu manis izklāstīto par slima suņa murgiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+