Ekonomika
Tehnoloģijas

“Bite” sākusi 5G interneta tehnoloģiju izmēģināšanu. Investīcijas šogad – 10 miljoni eiro0

Foto: LETA

Deviņos mēnešos šogad mobilo sakaru operators “Bite” tīkla infrastruktūras attīstībā un klientu mobilo sakaru lietošanas pieredzes uzlabošanā ir ieguldījis aptuveni deviņus miljonus eiro.

Līdz gada beigām plānots investēt vēl aptuveni vienu miljonu eiro, informē uzņēmuma vadītājs Latvijā Kaspars Buls.

Pieaug mobilā interneta patēriņš

Digitālais dzīvesveids kļūst aizvien populārāks, tāpēc mobilā interneta patēriņš pasaulē, tostarp Latvijā, strauji palielinās. Piemēram, “Bites” tīklā tas pēdējā pusgada laikā ir dubultojies, sasniedzot vidēji 5 GB uz vienu klientu.

Īpaši aktīvi “Bites” klienti izmanto video satura straumēšanas iespējas – šobrīd tiešsaistes video saturs veido vairāk nekā 65% no kopējās interneta plūsmas “Bites” tīklā.

Šā iemesla dēļ operators lauvas tiesu investīciju šogad, līdzīgi kā iepriekšējos gados, ir ieguldījis tīkla infrastruktūras attīstīšanā, fokusējoties uz reģioniem, kur interneta lietošanas intensitāte pieaug tikpat strauji kā Rīgā un tās tuvākajā apkārtnē.

Piemēram, lai veicinātu pozitīvu mobilo sakaru lietošanas pieredzi uzņēmuma esošajiem un potenciālajiem klientiem visā Latvijā, šā gada sākumā ar jaudīgo 4G tehnoloģiju tika aprīkots viss “Bites” tīkls.

Uzlabo tīkla jaudu un kapacitāti

Tāpat ievērojamas investīcijas ieguldītas, lai izvērstu 4G+ un 4G++ tehnoloģijas, kas ļauj būtiski palielināt tīkla jaudu un kapacitāti.

Kopumā šogad ar 4G+ tehnoloģiju aprīkotas jau 110 “Bites” bāzes stacijas: desmit Kurzemes novadā, 11 – Latgales novadā, 46 – Rīgā un Rīgas rajonā, 31 – Vidzemes novadā, bet 12 – Zemgales novadā. Ar 4G++ tehnoloģiju aprīkotas 30 bāzes stacijas visā Latvijā, tostarp Daugavpilī, Liepājā, Siguldā un Ventspilī.

Bet nesen ar jaunās paaudzes 4.5G tehnoloģiju, kas jau šobrīd spēj attīstīt plānoto 5G tehnoloģijas jaudu un kuru “Bite” ieviesa 2016.gada nogalē, aprīkotas arī pirmās operatora reģionālās bāzes stacijas.

“Bite” rūpīgi analizē tīkla noslodzi un attiecīgi arī plāno bāzes staciju izvietojumu. Liepāja un Daugavpils ir pilsētas, kurās mobilo sakaru lietojums, tostarp interneta patēriņš, pieaug īpaši strauji, liecina “Bites” dati.

“Tieši tāpēc tīkla jaudas un kapacitātes uzlabošanai izlēmām aprīkot ar 4.5G tehnoloģiju pa vienai bāzes stacijai katrā no šīm pilsētām,” skaidro Buls.

Viņš atklāj, ka klienti uzlabojumus novērtē. Proti, jau pirmajās pāris nedēļās vidējais interneta patēriņš dienā gan Liepājas, gan Daugavpils 4.5G bāzes stacijā palielinājās par aptuveni 25%.

Kopumā Daugavpils bāzes stacijā vidējais interneta patēriņš kopš 4.5G tehnoloģijas palaišanas brīža ir palielinājies par 65%, bet Liepājas bāzes stacijā – pat divkāršojies.

Ņemot vērā straujo lietu interneta attīstību pasaulē, vasaras beigās “Bite” kā pirmais mobilo sakaru operators Latvijā ieviesa savā tīklā arī unikālu mazjaudas platjoslas tehnoloģiju standarta risinājumu “Narrowband Internet of Things” (NB-IoT), tā liekot pamatus pirmajam lietu interneta tīklam valstī.

Pašlaik ar šo inovatīvo risinājumu aprīkota viena uzņēmuma bāzes stacija Rīgā – VEF teritorijā. Taču “Bite” aktīvi strādā pie tā, lai izvērstu lietu interneta tīklu arī reģionos, tā nodrošinot iespēju izmēģināt šī tīkla priekšrocības plašākam interesentu lokam.

Pirmās reģionālās bāzes tehnoloģijas ar NB IoT risinājumu plānots aprīkot Jelgavā un Jūrmalā. Kopumā līdz gada beigām šī tehnoloģija tiks integrēta 10 uzņēmuma bāzes stacijās visā Latvijā.

Uzsāk 5G tehnoloģijas testus

Gatavojoties 2019.gada 1.janvārim, kad Latvijas mobilo sakaru operatoriem kļūs pieejamas 5G frekvences komerciālai lietošanai, “Bite” sadarbībā ar savu stratēģisko partneri tīkla attīstīšanā – “Huawei” – uzsākusi pirmās oficiālās 5G tehnoloģijas “Massive Mimo” testus.

Ar šo unikālo tehnoloģiju aprīkota bāzes stacija, kas atrodas uz operatora Rīgas biroja jumta.

““Massive Mimo” lielākā priekšrocība – tā pastiprina bezvadu pieslēguma kapacitāti bez vajadzības pēc papildu frekvencēm un tās jauda ir līdzvērtīga plānotajai 5G jaudai. Tādējādi šai tehnoloģiju būs ļoti nozīmīga loma 5G ieviešanā visā pasaulē, tostarp Latvijā.

To jau veiksmīgi testē jau vairāki pasaules lielākie mobilo sakaru operatori, piemēram, “Elisa”, “Verizon” un “AT&T”. Arī mūsu pirmie testu rezultāti ir vērtējami kā ļoti pozitīvi.

Saistītie raksti

“Tāpēc esmu patiesi lepns, ka tieši “Bitei” kā pirmajam mobilo sakaru operatoram Latvijā ir iespēja ieviest “Massive Mimo”,” norāda “Bites” vadītājs.

Pašlaik “Bitei” visā Latvijā ir 800 bāzes stacijas. Līdz gada beigām plānots izbūvēt vēl 30 jaunas bāzes stacijas, no kurām lielākā daļa tiks izvietota Latgalē un Vidzemē.

LA.lv