Latvijā
Sabiedrība

Latvijas pilsonība par nākotnes nopelniem – Saeima naturalizē ukraiņu pieccīņnieku0

Foto: Ernests Dinka, Saeima

Latvijas pilsonība par nākotnes nopelniem – Saeima naturalizē ukraiņu pieccīņnieku
Par īpašiem nopelniem Latvijas labā Saeima šodien piešķīra pilsonību ukraiņu izcelsmes modernās pieccīņas sportistam Oleksandram Pinčukam, kurš uz Latviju no kara plosītās Doņeckas pārcēlās 2016. gada vasarā.

“Paldies Saeimai par man izrādīto uzticību, piešķirot Latvijas pilsonību. Pateicoties tam man būs iespēja piepildīt savus sporta sapņus un nest Latvijas vārdu Latvijā. Darīšu visu iespējamo, lai attaisnotu uz mani liktās cerības. Paldies arī Latvijas sabiedrībai par izrādīto uzticību!” pēc Saeimas balsojuma skaidrā latviešu valodā žurnālistiem teica O. Pinčuks. Viņš pēdējo pusotru gadu dzīvo Latvijā, ieguvis šeit uzturēšanās atļauju, trenējas un sporto kopā ar mūsu pieccīņniekiem. Pērn Latvijas atvērtajā čempionātā ieguvis otro vietu, bet pilsonības trūkums līdz šim viņam liedza pārstāvēt Latviju augsta līmeņa starptautiskās sacensībās. Paralēli sportam O. Pinčuks vēl dzimtenē ieguvis jurista izglītību, bet dzīvodams Latvijā, intensīvi apguvis arī latviešu valodu, un pērn nolicis valsts valodas “A” kategorijas eksāmenu. Sportists noskaņots pilnveidot valodas zināšanas, iegūstot arī augstākas kategorijas.

Ar lūgumu piešķirt pilsonību O. Pinčukam Saeimā bija vērsusies Latvijas Modernās pieccīņas federācija, pamatojot, ka Pinčuks ir jauns, perspektīvs, mērķtiecīgs un inteliģents Ukrainas modernās pieccīņas izlases sportists, kurš izteicis vēlmi turpināt aktīvās sporta gaitas un dzīvi Latvijā. Federācijā cer, ka nākotnē viņš varētu zem Latvijas karoga startēt Olimpiskajās spēlēs. Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisija, uzklausot O. Pinčuku, pārliecinājusies par viņa motivāciju iegūt Latvijas pilsonību un atzinīgi novērtējusi viņa latviešu valodas prasmju līmeni. Savukārt tiesībsargājošās iestāžu rīcībā neesot informācijas, ka uz šo pilsonības pretendentu būtu attiecināmi likumā minētie ierobežojumi pilsonības iegūšanai. O. Pinčuks arī devis uzticības solījumu Latvijai un parakstījis to.

Saeimas debatēs gan īstas vienprātības par šo lēmumu nebija. Pret pilsonības piešķiršanu iebilda deputāts un kādreizējais basketbola treneris Varis Krūmiņš (LRA): “Ja mēs pieejam no visas Latvijas sporta sistēmas viedokļa un runājam pavisam godīgi, tad šī te Latvijas pilsonības piešķiršana citu valstu sportistiem ir mūsu sporta sistēmas vājums. Latvijas izlasē basketbolā nav bijis neviens ārzemnieks, un mēs esam spēcīgi ar to, kas mums ir.

Mums ir sistēma, mēs strādājam, mēs veidojam paši savus spēlētājus, mums nevajag nevienu klāt no malas!”. Viņš arī aizrādīja uz neveiklo pilsonības piešķiršanas pamatojumu “par īpašiem nopelniem Latvijas labā”, jo O. Pinčukam nekādu vērā ņemamu nopelnu pagaidām nav.
Kā paskaidroja Saeimas pilsonības komisijas vadītājs Ritvars Jansons, pašreizējās Pilsonības likuma normas liedzot Pinčukam naturalizēties parastajā kārtībā un vienīgā iespēja esot “par īpašiem nopelniem”. Pilsonības piešķiršanu sportistam aizstāvēja arī ārpusfrakciju deputāts Artsuss Kaimiņš, kurš arī savulaik esot nodarbojies ar pieccīņu.
Balsojumā Saeimas lēmumprojektu par pilsonības piešķiršanu O. Pinčukam atbalstīja 86 deputāti, pret bija tikai V. Krūmiņš, bet R. Jansons atturējās.

LA.lv