Latvijā
Politika

Starts sarakstu iesniegšanai5

Partiju izvirzītie premjera amata kandidāti

No šodienas līdz pat 7. augustam partijas un partiju apvienības, kuras plāno startēt 6. oktobrī gaidāmajās 13. Saeimas vēlēšanās, var iesniegt Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) savus deputātu kandidātu sarakstus.

Vairākums politisko partiju savus kandidātu sarakstus jau ir sastādījušas vai vismaz paziņojušas vēlēšanu reģionu līderus un nominējušas premjera amata pretendentus, bet dažas vēl cenšas saglabāt intrigu.

Pirmais savus līderus paziņoja šobrīd valdošais politiskais spēks Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), kas to izdarīja jau šā gada martā Zemnieku savienības kongresā Jelgavā. ZZS līderis Vidzemes apgabalā un vienlaikus arī Ministru prezidenta amata kandidāts būs pašreizējais valdības vadītājs Māris Kučin­skis, Rīgā ar pirmo numuru startēs finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, Latgalē – zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, Kurzemē – Saeimas deputāts Gundars Daudze. Savukārt ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis būs pirmais numurs Zemgales sarakstā.

Partiju apvienība “Jaunā Vienotība” (“JV”) savus sarakstu līderus nosauca jūlija sākumā, vienlaikus ieskicējot arī vēlēšanu programmu. Apvienības premjera kandidāts ir Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš, kurš pats uz Saeimu nekandidē. Rīgā ar pirmo numuru “JV” vēlēšanu sarak­stā startēs ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, Zemgalē vēlēšanu sarakstu vadīs labklājības ministrs Jānis Reirs, Kurzemē – ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens, Latgalē saraksta pirmais numurs būs Latgales partijas pārstāvis Aldis Adamovičs. Vidzemē “JV” saraksta līdere būs Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Inese Lībiņa-Egnere. Sākotnēji Vidzemes saraksta līdera gods bija rezervēts “Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājam Hosamam Abu Meri, kurš tagad šajā reģionā startēšot no pēdējās vietas. “Priekšsēdētājs rāda piemēru citiem un var atrasties sarakstā jebkurā vietā. Es pats izlēmu startēt kā saraksta pēdējais numurs, lai parādītu visiem domubiedriem gan partijā, gan frakcijā, ka visi ir pelnījuši būt saraksta pirmie numuri, bet mums ir tikai pieci sarak­sti un piecas sarakstu līderu vietas,” izmaiņas pamatoja Abu Meri.

Negaidītas pārmaiņas skārušas arī “Saskaņas” līderu piecnieku (un arī tieši Vidzemes apgabalā). Pēc sākotnējā plāna šajā reģionā pirmais numurs tika atvēlēts baptistu mācītājam Pēterim Sproģim, kurš būtu arī “Saskaņas” kandidāts Valsts prezidenta amatam. Mācītājs sākotnēji tam piekritis, bet vēlāk atteicies gan no kandidēšanas uz Saeimu, gan uz Valsts prezidenta amatu. Viņa vietā par Vidzemes saraksta līderi, visticamāk, kļūs Rīgas mēra Nila Ušakova izglītības padomniece Evija Papule. Rīgas saraksta pirmais numurs un vienlaikus arī “Saskaņas” premjera kandidāts būs ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis. Latgalē – Rēzeknes novada domes deputāts Jānis Krišāns, Kurzemē – nesen uz “Saskaņu” pārgājušais Saeimas deputāts Anrijs Matīss, Zemgalē – parlamenta deputāts Ivars Zariņš.

Nacionālās apvienības (NA) līderi Saeimas vēlēšanās būs kultūras ministre Dace Melbārde Rīgā, Saeimas frakcijas vadītājs Raivis Dzintars Vidzemē, Rēzeknes Tehnoloģiju augstskolas rektors Edmunds Teirumnieks Latgalē, Talsu novada domes deputāte Ilze Indriksone Kurzemē un Saeimas deputāts Edmunds Šnore Zemgalē. Ministru prezidenta amatam NA virza eirodeputātu Robertu Zīli, kurš pats parlamenta vēlēšanās nestartēs.

Latvijas Reģionu apvienība (LRA) Rīgas saraksta līdera godu uzticējusi apvienības jaunpienācējai Ievai Brantei. Latgales sarakstā pirmais numurs būs Saeimas deputāts Juris Viļums, Kurzemē – LRA Saeimas frakcijas vadītāja Nellija Kleinberga, Zemgalē – parlamenta deputāte Inga Bite. LRA Vidzemes saraksta līderis un premjera amata pretendents būs Edvards Smiltēns.

Apvienības “Attīstībai/Par!” Rīgas saraksta līderis būs apvienības līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts, bet otrs līdzpriekšsēdētājs Juris Pūce būs atrodams Kurzemes saraksta galvgalī. Zemgales vēlēšanu apgabalā ar pirmo numuru startēs Ilze Viņķele, Latgalē – Rīgas domes deputāts Mārtiņš Bondars. Vidzemes saraksta līderis un apvienības premjera kandidāts būs Artis Pabriks.

Jaunā konservatīvā partija (JKP) savus sarakstu līderus un ministru amatu kandidātus plāno nosaukt šodien. Pēc “LA” rīcībā esošas neoficiālas informācijas, Rīgas sarakstu vadīs Juta Strīķe, Latgalē – literatūrzinātniece Ilga Šuplinska, Kurzemē – Juris Jurašs, Zemgalē – Rīgas domes deputāts Krišjānis Feldmans, Vidzemē – partijas priekšsēdētājs Jānis Bordāns, kurš vienlaikus ir arī JKP premjera amata kandidāts.

Partijas “KPV LV” līderi par kandidātu sarakstiem runā izvairīgi. “Personālijas ir sekundārs jautājums. Mēs vienīgie šobrīd runājam par konkrētiem darāmajiem darbiem, nevis cilvēkiem. Bet mums ir arī spēcīgi kandidāti, kas daudziem būs pārsteigums,” teica “KPV LV” premjera amata kandidāts Aldis Gobzems. Pēc neoficiālas informācijas, Rīgas saraksta līderi būs Gob­zems ar partijas vadītāju Artusu Kaimiņu. Kurzemes saraksta pirmais numurs varētu būt ­Atis Zakatistovs, Zemgalē – Jēkabpils domes deputāts Kaspars Ģirģens. Par Latgales saraksta līderi “KPV LV” pārstāvji saglabā intrigu, bet tā būšot kāda “jaudīga dāma”.

13. Saeimas vēlēšanās drīkst pieteikt

* Katra partija un partiju apvienība Saeimas vēlēšanām drīkst pieteikt līdz 115 deputātu kandidātiem, un katrā no pieciem Saeimas vēlēšanu apgabaliem pieteikto kandidātu skaits drīkst par trim kandidātiem pārsniegt apgabalā ievēlējamo deputātu skaitu.

* Vienu un to pašu kandidātu atļauts pieteikt tikai viena nosaukuma kandidātu sarakstā vienā vēlēšanu apgabalā.

* Kandidēt Saeimas vēlēšanās drīkst tikai Latvijas pilsoņi, kuri vēlēšanu dienā būs vecāki par 21 gadu.

LA.lv