Foto – Shutterstock

10 dīvaini stāvokļi jeb – vai esmu sajucis prātā? 0

Tu pamosties un nevari pakustēties

Ukraiņu partizānu darbība iedzinusi krievos bailes – atzīst Slaidiņš
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Mājas cūku audzēšanai uzliek stingrus žņaugus – uzzini kādus!
Lasīt citas ziņas

Tu nonāc jaunā vietā un piedzīvo mistisko sajūtu, ka esi šeit bijis jau agrāk? Tu pēkšņi aizmirsti grāmatas nosaukumu, kuru zināji visu savu dzīvi? Pašam sev tā vien prasās uzstādīt diagnozi: esmu kļuvis traks. Vēlies labas ziņas? Tu esi pilnīgi normāls! Lūk, kā eksperti izskaidro 10 visbiežāk izplatītos un vienlaikus biedējošos simptomus, kas rada bailes un izmisumu.

Agri no rīta tu pamosties no sapņa, bet nevari pat pirkstu pakustināt. Šo biedējošo stāvokli sauc par miega paralīzi un to var piedzīvot parasti agri no rīta, tieši pirms pamošanās. Ātrā miega fāzes laikā visi muskuļi, izņemot tos, kas ir saistīti ar acu kustībām un elpošanu, ir paralizēti. Tas neļauj mums aktīvi kustēties sapņu laikā. Tu esi pamodies, bet sastindzis, jo ātrā miega fāzes īpašība joprojām turpinās uz dažām sekundēm. Lai gan tas var pamatīgi nobiedēt, miega paralīze ir pilnīgi nekaitīga.
Tu dzirdi mūziku savā galvā

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: LETA

Mūzika skan tavā galvā un atkārojas, un atkārtojas neatkarīgi no tavas gribas. Cits skaņas simptoms – smagāks, bet daudz retāks, ir dzirdes halucinācijas, kurās iesaistītas iedomātas balsis un skaņas. Dzirdes halucinācijas bieži ir saistītas ar tinītu (trokšņi, zvanīšana ausīs, jo bojāts dzirdes analizators), kurlumu vai neiroloģiskām slimībām. Ja tu patiešām dzirdi melodiju galvā (un nevis prātā „atskaņo” kādu no mūzikas hitiem) – vajadzētu meklēt palīdzību pie speciālista.

Tu pamosties ar skrāpējumiem

Foto – Shutterstock

Cilvēki, kuri apgalvo, ka dzīvo mājās ar spokiem, dažreiz demonstrē skrambas, ko naktī atstājis ļaunais gars. Dermatologi dod zinātnisku skaidrojumu šim fenomenam: “Lielākā daļa skrambu rodas, nejauši sasitoties pret kaut ko vai saskrāpējot pašam sevi dziļā miega stadijā. Ekzēmu (alerģiska slimība, kas izraisa ādas niezi un tās apsārtumu) un kašķi dažreiz var noturēt par skrāpējumiem. Tā vietā, lai dotos spoku medībās, šajā gadījumā vislabāk ir konsultēties ar dermatologu.

Tu redzi ēnas

un ir gatava runāt ar savu atspulgu vīna glāzē. Foto no boredpanda.com

Ja ar sānu redzi pamani kustošas ēnas…ir pienācis laiks nekavējoties apmeklēt oftalmologu. Ēnas, kas redzamas it kā acs kaktiņos, var būt nopietnu problēmu simptoms – tīklenes atslāņošanās vai bojājums. Ja laikus nesāk ārstēt šo problēmu, var pat zaudēt redzi.

Tev šķiet, ka esi apsēsts, jūc prātā

Ja draugi saka, ka dažreiz tu “atslēdzies” un tu neko par to neatceries, varbūt vainīga ir epilepsija. Cilvēki parasti iedomājas epilepsiju kā lēkmi, bet tas ne vienmēr tā ir. Daļējas epilepsijas stāvoklī persona nereaģē uz vidi un var likties apsēsts, nenormāls vai nervozs un pēc tam to neatcerēties. Pieaugušajiem, kuri cieš no daļējas epilepsijas, kā likums, ir bijušas šādas epizodes kā bērniem vai piedzīvota galvas trauma, smadzeņu satricinājums. Turklāt tā var būt kādas citas slimības, piemēram, Hantingtona slimības izpausme. Lai noskaidrotu iemeslu, jāvēršas pie speciālistiem.

Tev rodas “deja vu” sajūta

IZSTĀDE
 Galerijā “Daugava” 9. aprīlī atklās glezniecības izstādi “Šī vieta kaut ko stāsta”. Tās ekspozīciju veidos darbi, kuros virmo noslēpums, kas rosina uz to minēšanu. Izstādes apmeklētāji būs pakļauti šim vilinājumam, bet kā jau katrs noslēpums, tas atminējumam pakļaujas tikai daļēji. Nedaudz mistikas, melanholijas, nedaudz tumsas, miglas un mijkrēšļa. Darbu autori – vieni no mūsu laika izcilākajiem gleznotājiem – Dace Lielā, Frančeska Kirke un Andris Eglītis. Izstāde aplūkojama līdz 3. maijam. 

IZSTĀDE
 Galerijā “Daugava” 9. aprīlī atklās glezniecības izstādi “Šī vieta kaut ko stāsta”. Tās ekspozīciju veidos darbi, kuros virmo noslēpums, kas rosina uz to minēšanu. Izstādes apmeklētāji būs pakļauti šim vilinājumam, bet kā jau katrs noslēpums, tas atminējumam pakļaujas tikai daļēji. Nedaudz mistikas, melanholijas, nedaudz tumsas, miglas un mijkrēšļa. Darbu autori – vieni no mūsu […]

Ja tu nonāc jaunā vietā un tev šķiet, ka esi te jau kādreiz bijis, nav tā patīkamākā sajūta. Aptuveni 76% cilvēku saka, ka vismaz reizi izjutuši “deja vu” (franču valodā: “jau redzējis”). Šo sajūtu var izraisīt ļoti līdzīgas atmiņas – tā pati mūzika, apgaismojums palīdz vecajām atmiņām “uzpeldēt” un padarīt jauno atrašanās vietu par jau pazīstamu. Visbiežāk tas notiek stresa situācijā – tas stimulē tādas viltus atmiņas. Deja vu bieži pavada bailes vai trauksme.

Tu redzi sevi no malas

Foto: 123RF

Skats uz sevi no malas un atdalīšanās sajūta no sava ķermeņa var nobiedēt. Psihiatrijas valodā šo stāvokli sauc par depersonalizāciju, ko var pavadīt panikas lēkme. Šīs pārmaiņas apziņā ir biedējošas un dezorientējošas un cilvēki var to uzskatīt par ārprātu. Palīdzēt var meditācija, joga un savas apziņas kontrole, nepadodoties bailēm par jaunu panikas lēkmi.

Tu pamosties no sava kliedziena

Johans Heinrihs Fisli “Nakts šausmas”

Pamosties no sava kliedziena, bet no rīta to neatcerēties – ir nakts baiļu simptoms. Lai gan parasti izpaužas bērniem, dažreiz cieš arī pieaugušie. Nakts bailes un murgi – tas nav viens un tas pats. Nakts baiļu iemesls nav biedējoši sapņi, tās noris trešajā, dziļā miega posmā – tāpēc ir ļoti grūti pamodināt cilvēku, kurš kliedz no nakts bailēm. Lai gan šis kliedziens ir spējīgs uzmodināt visu māju, no rīta cilvēks par to neatcerēsies. Nakts bailes var tikt pārmantotas no paaudzes paaudzē, un tām nav nekāda sakara ar kādu no psiholoģiskiem traucējumiem.

Tu aizmirsti draugu vārdus vai nevari atcerēties, kur liki atslēgas

Foto – Shutterstock

Sievietēm atmiņas zudums un aizmāršība saistīti ar paaugstinātu kortizola līmeni saistībā ar stresu. Tas ietekmē smadzeņu daļu, kas atbild par atmiņu rašanos un uzglabāšanu. Turklāt sievietes uz menopauzes sliekšņa var izjust atmiņas grūtības nepietiekama miega režīma, zema progesterona līmeņa, depresijas vai vairogdziedzera traucējumu dēļ. Ja īslaicīgus atmiņas traucējumus pavada nogurums, svara pieaugums, un aizkavēts cikls – jāvēršas pie ārsta.

Tu domā par kaitējuma nodarīšanu apkārtējiem

Ilustratīvs foro
Foto-Fotolia

Ja pēc būtības neesi vardarbīgs cilvēks, bet bieži pieķer sevi domājot par vēlmi nodarīt kaitējumu citiem – tas var būt trauksmes simptoms vai obsesīvi kompulsīvi traucējumi. Visizplatītākās ir bailes zaudēt kontroli un iesist kādam vai aizvainot kādu, vai izlēkt pa logu. Tās nav domas par slepkavību vai pašnāvību, bet tikai uzmācīgas domas, ko nevar izmest no galvas. Jāatrod veidi, kā tikt galā ar stresu, lai atbrīvotos no nepatīkamām un mokošām uzmācīgām domām.

 

Avots: zdorovie.com

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Bērnu Dzirdes centra vadītāja: 1 no 15 cilvēkiem uz Zemes sirgst ar dzirdes traucējumiem
Pacienti no politiķiem prasa rīcību diabēta saslimstības katastrofālā pieauguma mazināšanai
VIDEO. Elektroniskās cigaretes apdraud jauno paaudzi, vērš uzmanību Šics
Kādas ir “burvju zāles” – rasaskrēsliņa dziedināšanas spējas?
Ukraiņu partizānu darbība iedzinusi krievos bailes – atzīst Slaidiņš
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Mājas cūku audzēšanai uzliek stingrus žņaugus – uzzini kādus!
Fani uzslavē dziedātāju Adeli, kas pārtrauca koncertu, lai palīdzētu grūtībās nonākušam fanam
Dimanta: optimistiski pateicām, ka varam uzņemt 30 000 bēgļu. Neko mēs nevaram!
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Kā jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Uzmundrinoši zaļais brokolis: gan salātos, gan konservos un pat ar muskatriekstiem
Ledusskapī uzglabājamas arī noteiktas zāles
Viss būs labi, jo kombinētā balstvakcīna jau ir izgudrota, apgalvo Ģimenes Ārstu asociācijas vadītāja
Veselība dārgāka, kaut tādēļ E-cigarešu tirgotājiem iestāsies smagi laiki
Sarežģītā saules aizsardzības aritmētika
“Vislielākā nelaime ir ar uztura bagātinātājiem.” Ārste par to, kādu postu var nodarīt “brīnumlīdzekļi”
Trīs mēneši līdz vēlēšanām. “Pārsteigumi var būt ļoti nejauki” – intervija ar Arni Kaktiņu
Trešdien lietainākais laiks gaidāms Latgalē
Rīgas lidosta saistībā ar karu Ukrainā zaudējusi apmēram 16% tranzīta pasažieru
“Atvainojamies par neērtībām!” Kāpēc tiek atcelti daudzi autobusu pārvadājumu reisi?
Nodrošināt Latvijas mediju nepārtrauktu darbību šobrīd ir valstiski svarīgi
NATO spēku uzņemšanai būvēs jaunu poligonu “Zalves” – Aizkraukles un Jēkabpils novados
Čirjevskis: “Food Union” sarāvis pēdējās saites ar Krievijas tirgu
Jautājam lasītājiem: Kāda ir autoceļu kvalitāte jūspusē? Vai esat pamanījuši ceļu remontus?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Atvainojamies par neērtībām!” Kāpēc tiek atcelti daudzi autobusu pārvadājumu reisi?
08:00
Varbūt arī Putinu apmierina Madrides NATO samita rezultāti…
07:57
Trīs mēneši līdz vēlēšanām. “Pārsteigumi var būt ļoti nejauki” – intervija ar Arni Kaktiņu
07:51