1884. gada 1. decembrī 0

Pirms 130 gadiem, 1884. gada 1. decembrī, Vācijā stājās spēkā pasaulē pirmais likums, kas paredzēja strādnieku apdrošināšanu slimības gadījumos.

Reklāma
Reklāma
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
RAKSTA REDAKTORS
“Mums nav kur iet! Noslēgšot gāzi un ūdeni!” Ogrē daudzīvokļu ēku atzīst par bīstamu un iedzīvotājiem nekavējoties liek pamest mājas 150
Ukrainas izlūkdienesta pārstāvis: Krievijas varētu ieņemt Baltijas valstis septiņu dienu laikā 207
Lasīt citas ziņas

Tā pamatā bija 1869. gadā Bavārijā pieņemts līdzīgs likumdošanas akts, arī pasaulē pirmais, kas regulēja pašvaldību sniegto sociālo palīdzību nodarbināto zemākajiem slāņiem saslimšanas gadījumā. Vācijas likumprojektu 1883. gadā iniciēja tālredzīgais kanclers Oto fon Bismarks. Padomju laikā viņu bija pieņemts uzskatīt vienīgi par reakcionāru. Bismarks rīkojās, lai mazinātu sociālo spriedzi strādniecības vidū, kā arī sociāldemokrātu popularitātes pieaugumu. Likums attiecās uz darba ņēmējiem ar maziem gada ienākumiem un noteica, ka 1/3 apdrošināšanas iemaksu sedz darba devējs, bet 2/3 darba ņēmējs. Slimniekam pienācās slimības pabalsts no trešās dienas 13 nedēļu garumā, apmaksāta medicīniskā palīdzība, zāles, ārstēšanās slimnīcā. Nākamā valsts, kas sekoja Vācijas piemēram, 1888. gadā bija Austrija, bet Lielbritānija un Šveice tamlīdzīgus likumus pieņēma 1911. gadā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.