Foto: pexels.com

22 depresijas pazīmes, kuras ir viegli nepamanīt 0

Depresija ir viltīga un sākumā gandrīz nemanāma, turklāt daudzi cilvēki nemaz neapzinās, kas ar viņiem notiek. Tomēr psihoterapeiti apgalvo, ka traucējumi rada raksturīgas pazīmes, un iesaka pievērst tām uzmanību.

Depresija piezogas pamazām un bieži kļūst acīmredzama, kad jau ir par vēlu.

Tā ir kas vairāk par skumjām un asaru upēm. Tā ir pastāvīga nomāktība, kas nekad nepāriet un pat mēģinājumi nodarboties ar to, kas patīk, nesniedz atvieglojumu.

Kā to atpazīt? Portāls psychologies.ru raksta par vairākām pazīmēm, kas norāda uz depresīvu stāvokli. Varbūt, uzzinot par tām vairāk, iegūsi priekšstatu par cilvēkiem, kuri tam pakļauti.

1. Talants un pārmērīga impulsivitāte

Nepārprotiet – skumjas bez iemesla un atsvešinātība uzreiz neliecina par apdāvinātību. Tomēr tiešām pastāv korelācija starp impulsivitāti un augstu depresijas attīstības risku.

Daži speciālisti uzskata, ka talantīgu cilvēku jūtas un sajūtas ir tiktāl saasinātas, ka viņi praktiski nespēj pretoties negatīvām emocijām un, tai skaitā, prasa no sevis pārmērīgi daudz.

2. Superjūtīgi aizsardzības mehānismi

Cilvēki, kuriem ir nosliece uz depresiju, veido ap sevi necaursitamas sienas. Nevēlēšanās runāt par nepatikšanām liek viņiem turēt citus pieklājīgā attālumā.

Foto: PEXELS

Pamazām viņi iemācās meistarīgi slēpt emocijas un izstrādā spēcīgus aizsardzības mehānismus, lai neviens neuzdotu nepatīkamus jautājumus. No malas viņi izskatās dzīvespriecīgi un enerģiski. Apkārtējie pat nepamana, ka tuvinieks nonācis nelaimē, un, kad tās pazīmes kļūst acīmredzamas, ir jau par vēlupalīdzēt.

3. Pamestības sajūta

Tam, kurš saskaras ar depresiju, ir grūti ielaist kādusavā dzīvē. Viņš nevēlas, lai viņu redzētu tik briesmīgā stāvoklī. Ir vēl viens iemesls: retos gadījumos, kad cilvēks nolemj būt atklāts, paziņas no viņa novēršas.

Šādi cilvēki agrāk vai vēlāk secina, ka laika gaitā visi viņus pametīs. Turklāt viņiem rodas maldīga pārliecība, ka depresija tikai atgrūž cilvēkus, kas nozīmē, ka tā ir jātur noslēpumā, lai citi turpinātu ar viņiem komunicēt.

4. Dīvaini ēšanas ieradumi

Depresīvi cilvēki bieži zaudē mēra sajūtu: viņi vai nu ēd pārmērīgi, vai arī neēd vispār. Pēkšņas svara svārstības ir ļoti satraucošs signāls, un vajadzētu nekavējoties iejaukties, kamēr nav kļuvis vēl sliktāk.

Neveselīgie pārtikas produkti, piemēram, saldumi, izraisa serotonīna izdalīšanos.

Šis neiromediators uzlabo garastāvokli un samazina trauksmi, tāpēc tas kļūst par sava veida narkotiku cilvēkiem, kuri cieš no depresijas.

5. Miega traucējumi

Gulēt pārāk daudz vai gandrīz nemaz negulēt – depresijai raksturīgās galējības. Normāls miegs ir būtisks garīgās un fiziskās veselības nosacījums. Savu darba un atpūtas režīmu cilvēks var kontrolēt. Atguvis kontroli par vismaz vienu savas dzīves aspektu, cilvēks izjūt spēku pieplūdumu, pat ja viņš domā, ka nemaz nepārvalda situāciju.

6. Uzmācīgas domas

Depresija liek dziļāk gremdēties sevī. Pārdomu un emociju virpulis ierauj, katrs sīkums tiek rūpīgi analizēts, mēģinot saprast “kā būtu, ja …”

Foto: pexels.com

Prāts ir tā pārņemts ar domām par pagātni, ka pašreizējiem notikumiem nav vietas. Cēloņu un seku bezgalīgā apsvēršana bieži noved pie tā, ka patiešām svarīgi jautājumi netiek risināti paredzētajā laikā vai tiek pilnībā aizmirsti. Tuviniekiem jābūt pacietīgiem un nepieprasīt nekavējoties atgriezties realitātē, pretējā gadījumā cilvēks var noslēgties pilnībā.

7. Demonstratīva neatkarība

Cilvēki, kuriem ir nosliece uz depresiju, ir pārliecināti, ka nevienam par viņiem nav daļas. Viņi kategoriski nepieņem palīdzību no malas, jo vēlas saglabāt ilūziju par pilnīgu situācijas kontroli.

Daudzi uzskata, ka pašpārliecinātība nav slikta īpašība, taču patiesībā tā kaitē psihei.

Vēlme vienmēr un visā paļauties tikai uz sevi atņem spēkus. Neglābj pat gandarījums par patstāvīgi paveikto darbu: šādus cilvēkus nepamet nogurums un vientulības sajūta.

8. Pastāvīga gatavība visļaunākajam

Depresīvas personības vienmēr gaida vissliktāko. Tā vietā, lai saglabātu optimismu un mēģinātu saskatīt mākonim zelta maliņu, viņi jau iepriekš noskaņojas sliktām beigām.

Viņi var mēģināt pierādīt, ka tā ir reālistiska attieksme pret dzīvi, bet, ja cerības lielākoties ir negatīvas, kaut kas acīmredzami nav kārtībā.

9. Glābjoši rituāli

Ja cilvēkam ir depresija, viņš bieži vien izjūt vajadzību pēc stingras dienas kārtības: tādā veidā tiek saglabāta kontroles sajūta. Pat ja cilvēks lieto medikamentus un iziet psihoterapijas kursu, viņš joprojām ievēro noteiktus rituālus, lai nezaudētu pareizo virzienu.

Darbības var būt pavisam vienkāršas: piemēram, katru dienu vienā un tajā pašā laikā doties pastaigā, klausīties mūziku vai vingrot. No pirmā acu uzmetiena vienkāršās darbības neļauj atkal ieslīgt trauksmes stāvoklī un glābj no uzmācīgām domām.

10. Izdomāti stāsti

Parasti cilvēki, kuri cieš no depresijas, nevēlas, lai citi zina, kas ar viņiem notiek, un tāpēc ķeras pie meliem. Viņi izgudro savas rīcības, sliktā izskata un rētu uz rokām iemeslus.

Foto: pexels.com

Vēlme slēpt patiesību ir bīstama, jo citiem ir grūti uzminēt, cik ļoti šādiem cilvēkiem nepieciešama palīdzība. Turklāt cilvēks, kurš izliekas, ka viss ir brīnišķīgi, atsakās atzīt, ka ir nonācis nelaimē, un noraida jebkādu atbalstu.

11. Saasināta dzīvības un nāves uztvere

Depresija ne vienmēr noved pie pašnāvības, bet tā kropļo attieksmi pret dzīvību un nāvi.

Parasti doma par esības bezjēdzību rodas krīzes un izmisuma brīžos. Turklāt, bieži mainoties garastāvoklim, domas par pašnāvību te pazūd, te atsākas un var kļūt noturīgas.

12. Uzmanības pievēršana vielmaiņai

Tas, kurš apzinās savu depresīvo stāvokli, pastiprināti ieklausās sava ķermeņa sajūtās. Dažreiz šādiem cilvēkiem ir pārsteidzoši augsts zināšanu līmenis par fizioloģiskajiem procesiem.

Viņi skaidri zina, ka kafija un saldumi uzlabo garastāvokli, un kādas zāles to nomāc.

Viņi zina, kuras zāles nedrīkst sajaukt ar ēdienu, lai neradītu nevēlamu reakciju.

13. Bezgalīgi jēgas meklējumi

Daudzi depresīvi cilvēki pastāvīgi meklē dzīves mērķi un jēgu. Viņiem jādara kaut kas ļoti svarīgs un nepieciešams, lai nenomaldītos no kursa.

Tas izskaidrojams ar to, ka pazemināts pašnovērtējums un neadekvāta trauksme tiek transformēti par neatvairāmu vēlmi nepārtraukti pierādīt savu vērtību. Viņiem tas ir veids, kā būt laimīgiem un ne no viena neatkarīgiem.

14. Akūta vajadzība pēc mīlestības un atzīšanas

Viņiem tik ļoti vajadzīga mīlestība un atzīšana, ka viņi cenšas izpatikt un izdabāt visiem, lai tikai iegūtu simpātijas. Patiesībā aiz izpalīdzības un pieklājības slēpjas iekšējie dēmoni.

Foto:pexels.com

Viņi vēlas izskatīties jauki, lai viņus uzskatītu par draugiem. Ne visi ir gatavi redzēt neglīto depresijas seju, tāpēc viņi to paslēpj zem draudzīgas maskas, lai nenobiedētu citus. Nav ļaunprātīga nodoma, ir tikai vēlme izskatīties kā labākajai sevis versijai.

15. Vāji saucieni pēc palīdzības

Mūsu priekšstatos depresija ir stāvoklis, kad gribas norobežoties no visiem, un klusējot raudzīties uz sienu. Daļēji tā ir taisnība.

Cilvēki, kas cieš no šīs slimības, mēģina norobežoties no ārpasaules, taču dažreiz tas kļūst tik nepanesami, ka jūtas izlaužas uz āru.

Retos gadījumos viņi nolemj runāt par savu stāvokli. Tas nozīmē, ka ir pienācis kritisks brīdis, spēki izbeidzas, viņi burtiski lūdz pēc glābiņa. Jāmēģina viņos ieklausīties, pretējā gadījumā viņi atkal “aizvērsies” un vairs neteiks ne vārda.

16. Dzīves veida maiņa

Ja kāds no taviem draugiem tikai laiku pa laikam nodarbojās ar sportu un tad pēkšņi sāka to darīt pastiprināti, visticamāk, viņš mēģina tikt galā ar tuvojošos depresiju. Fiziskās aktivitātes ļauj uz brīdi izkļūt no nomāktā garastāvokļa.

Sporta nodarbību laikā izstrādājas endorfīni un uzlabojas vispārējā pašsajūta. Jūtot enerģijas pieplūdumu, cilvēks sāk meklēt glābiņu regulāros treniņos.

17. Izvairīšanās

Depresijas gadījumā bieži rodas reakcija – izvairīšanās. Es neko negribu – komunicēt ar draugiem, kaut kur doties, pat svarīgas tikšanās tiek atliktas. Sekas var būt ļoti nopietnas, jo tam visam pievienojas maksājumu ignorēšana, lekcijas tiek kavētas un darbi netiek padarīti. Depresija ir briesmonis, kas viegli iznīcina cilvēka dzīvi.

Foto: Unsplash

Izvairīties no pienākumiem un cilvēkiem ir daudz ērtāk – nevajag izlikties, ka viss ir kārtībā. Īpaši tajās dienās, kad uznāk tāda melanholija, ka labāk ir pagulēt no rīta līdz vakaram.

18. Kompulsīva uzvedība

Dažreiz cilvēkiem ar depresiju parādās obsesīvi-kompulsīvi traucējumi. Tas atkal ir saistīts ar vēlmi vismaz kaut nedaudz kontrolēt savu dzīvi un atbrīvoties no sajūtas, ka zūd zeme zem kājām. Daži mazgājas dušā vairākas reizes dienā, jo tas ir vienīgais veids, kā atslābināties un atgūties, citi nonāk līdz kaitēšanai sev, piemēram, ieradumam izraut matus.

Tāda izturēšanās ilgu laiku var palikt nepamanīta, īpaši tiem, kuri nedzīvo kopā ar šādu cilvēku. Tomēr tiem, kas viņu labi pazīst, ir vieglāk saprast, ka notiek kaut kas dīvains.

19. Izvairīšanās no personiskiem jautājumiem

Depresīvi cilvēki vismazāk vēlas runāt par sevi. Viņi atsakās atzīt, ka viņu dzīve nebūt nav ideāla, un baidās, ka viņus nosodīs par vājumu un nevēlēšanos kaut ko darīt lietas labā.

Tieši tāpēc viņi mēģina novirzīt sarunu uz citiem.

Viņi labāk uzmanīgi klausās citu cilvēku bēdās, nevis apspriež savējās un domā, cik viss ir slikti. Vairāk par visu viņi baidās, ka vajadzēs izteikt jūtas vārdos.

20. Ieradums novērst skatienu

Tiem, kuri cieš no depresijas, pašnovērtējums nokrīt līdz nullei. Viņiem šķiet, ka ir vissliktākie un nav uzmanības vērti. Tāpēc gandrīz nevienam sarunas laikā neizdodas notvert viņu skatienu. Viņi skatās grīdā, stūrī, uz jebkuru piesaistošu priekšmetu. Tā ir vieglāk norobežoties no sarunu biedra.

21. Negaidītas agresijas lēkmes

Depresija ir nogurdinoša. Ir ļoti grūti meklēt izskaidrojumu savai rīcībai, ja nevēlies, lai paziņas uzzina patiesību, un tu mēģini tikt galā ar savām problēmām vienatnē.

Izmisīgie centieni pārpilda pacietības kausu, un dažkārt sīkums kļūst par pēdējo pilienu, kas no malas izskatās kā neadekvāta reakcija. Tas norāda, ka ne viss ir jauki un skaisti un cilvēku kaut kas nomoka. Tas ir vairāk nekā “tikai slikts garastāvoklis”.

22. Ilgstoša pazušana

Saistītie raksti

Saskaroties ar smagu depresiju, daži mēģina to sakaut paši un uz ilgu laiku pazūd no redzesloka. Nolēmuši uz laiku pazust, viņi tikai sēž mājās vai pēkšņi pazūd nezināmā virzienā, nevienu brīdinot.

Vienam ir ārkārtīgi grūti tikt galā ar depresiju. Ja pamanāt nosauktās pazīmes kādam pazīstamam cilvēkam, varbūt ir pienācis laiks iejaukties. Vismaz lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Man mājās ir suns – pretparazītu zāles jālieto divreiz gadā vai profilaktiski?
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aizmirsi veikalā uzlikt masku? Re, cik liels varētu būt sods 10
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairums svētdien atklāto Covid-19 gadījumu reģistrēti vienuviet
9 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Smēķēšana dubulto risku smagi saslimt ar Covid–19 un nomirt…” Apinis par noklusēto patiesību 12
9 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Vai jūs baida saslimstības ar Covid-19 pieaugums? 3
10 stundas
LE
LETA
Veselam
Atklāj, cik Covid-19 pacienti izveseļojušies; konstatēti 44 jauni gadījumi 2
16 stundas
LE
LETA
Veselam
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits sasniedzis jaunu antirekordu 1
16 stundas
LE
LETA
Veselam
“Izdegšana ir realitāte.” Covid-19 dēļ mediķi ir noguruši 5
19 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Plastikas ķirurgs Kalvis Pastars: “Gribam izdarīt sirdsdarbu – piecām sievietēm bez maksas veikt krūšu rekonstrukciju” 2
1 diena
LE
LETA
Veselam
Latvijā sestdien mazliet samazinājušies antirekordi saistībā ar Covid-19
1 diena
LE
LETA
Veselam
Pētījums: roku dezinfekcijas līdzekļi ar etanolu Covid-19 vīrusu iznīcina 15 sekundēs 4
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Baiba saslima jau martā, pēc grūtas cīņas ar Covid-19 viņa izveseļojās: “Plaušas sāp tā, ka tu raudi…” 16
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
30km/h apdzīvotās vietās glābs dzīvības? Ārvalstu pieredze – diametrāli pretēja 4
6 stundas
Ieva Ēvalde
Laukos
Eiropā aizliegti – pie mums delikatese. Latvija ir teju vienīgā valsts, kur galdā ceļ nēģus 25
17 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Smēķēšana dubulto risku smagi saslimt ar Covid–19 un nomirt…” Apinis par noklusēto patiesību 12
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairums svētdien atklāto Covid-19 gadījumu reģistrēti vienuviet
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ceturtdien un piektdien Rīgā slēgs satiksmi Marijas un Čaka ielā
9 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Vai jūs baida saslimstības ar Covid-19 pieaugums? 3
10 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Kā ikvienu no mums ietekmēs post-covid kapitālisms
7 stundas
Inita Šteinberga
Dabā
Audzē nātres kā dārzeņus! Kā pētniece Sovilta dārzā ievieš revolūciju 1
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc veikala “Depo” apmeklējuma – uz slimnīcu. Apsardze zvērīgi pārmāca vīrieti bez sejas maskas 82
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Pirmais sniegs šoruden! Soctīklotāji dalās ar ziemīgajiem iespaidiem 1
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ballīte beigusies! Policija “šturmē” kādu nelegālu izklaides vietu Rīgā un to slēdz 23
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa veikusi ģenētisko testu: kāpēc viņa to darīja? 12
2 dienas
LA
Laukos.lv
Laukos
Kur jūs bijāt, kad es biju mazs un man bija jāravē garās biešu vagas? Latvijā radīts pirmais robots, kas izravē nezāles 6
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Baiba saslima jau martā, pēc grūtas cīņas ar Covid-19 viņa izveseļojās: “Plaušas sāp tā, ka tu raudi…” 16
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Stāda kokus un krūmus, novāc vēlos sakņaugus. Kas darāms dārzā no 19. līdz 25.oktobrim
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Samanta Tīna skarbi nokritizē fitnesa skaistuli Jutu Valdmani: kā tāda kaķu vecene! 8
1 diena
LE
LETA
Veselam
Pētījums: roku dezinfekcijas līdzekļi ar etanolu Covid-19 vīrusu iznīcina 15 sekundēs 4
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Atbildība šodien tev var likties visai smaga nasta… Horoskopi 20.oktobrim
10 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pieskaņojies dabas ritmam! Veiksmes kalendārs no 19. līdz 25.oktobrim
18 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Man mājās ir suns – pretparazītu zāles jālieto divreiz gadā vai profilaktiski?
21:43
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
30km/h apdzīvotās vietās glābs dzīvības? Ārvalstu pieredze – diametrāli pretēja 4
21:30
Inita Šteinberga
Dabā
Audzē nātres kā dārzeņus! Kā pētniece Sovilta dārzā ievieš revolūciju 1
21:05