Foto: pexels.com

22 depresijas pazīmes, kuras ir viegli nepamanīt 0

Depresija ir viltīga un sākumā gandrīz nemanāma, turklāt daudzi cilvēki nemaz neapzinās, kas ar viņiem notiek. Tomēr psihoterapeiti apgalvo, ka traucējumi rada raksturīgas pazīmes, un iesaka pievērst tām uzmanību.

Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 144
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 118
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Lasīt citas ziņas
Depresija piezogas pamazām un bieži kļūst acīmredzama, kad jau ir par vēlu.

Tā ir kas vairāk par skumjām un asaru upēm. Tā ir pastāvīga nomāktība, kas nekad nepāriet un pat mēģinājumi nodarboties ar to, kas patīk, nesniedz atvieglojumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā to atpazīt? Portāls psychologies.ru raksta par vairākām pazīmēm, kas norāda uz depresīvu stāvokli. Varbūt, uzzinot par tām vairāk, iegūsi priekšstatu par cilvēkiem, kuri tam pakļauti.

1. Talants un pārmērīga impulsivitāte

Nepārprotiet – skumjas bez iemesla un atsvešinātība uzreiz neliecina par apdāvinātību. Tomēr tiešām pastāv korelācija starp impulsivitāti un augstu depresijas attīstības risku.

Daži speciālisti uzskata, ka talantīgu cilvēku jūtas un sajūtas ir tiktāl saasinātas, ka viņi praktiski nespēj pretoties negatīvām emocijām un, tai skaitā, prasa no sevis pārmērīgi daudz.

2. Superjūtīgi aizsardzības mehānismi

Cilvēki, kuriem ir nosliece uz depresiju, veido ap sevi necaursitamas sienas. Nevēlēšanās runāt par nepatikšanām liek viņiem turēt citus pieklājīgā attālumā.

Foto: PEXELS

Pamazām viņi iemācās meistarīgi slēpt emocijas un izstrādā spēcīgus aizsardzības mehānismus, lai neviens neuzdotu nepatīkamus jautājumus. No malas viņi izskatās dzīvespriecīgi un enerģiski. Apkārtējie pat nepamana, ka tuvinieks nonācis nelaimē, un, kad tās pazīmes kļūst acīmredzamas, ir jau par vēlupalīdzēt.

3. Pamestības sajūta

Tam, kurš saskaras ar depresiju, ir grūti ielaist kādusavā dzīvē. Viņš nevēlas, lai viņu redzētu tik briesmīgā stāvoklī. Ir vēl viens iemesls: retos gadījumos, kad cilvēks nolemj būt atklāts, paziņas no viņa novēršas.

Šādi cilvēki agrāk vai vēlāk secina, ka laika gaitā visi viņus pametīs. Turklāt viņiem rodas maldīga pārliecība, ka depresija tikai atgrūž cilvēkus, kas nozīmē, ka tā ir jātur noslēpumā, lai citi turpinātu ar viņiem komunicēt.

4. Dīvaini ēšanas ieradumi

Depresīvi cilvēki bieži zaudē mēra sajūtu: viņi vai nu ēd pārmērīgi, vai arī neēd vispār. Pēkšņas svara svārstības ir ļoti satraucošs signāls, un vajadzētu nekavējoties iejaukties, kamēr nav kļuvis vēl sliktāk.

Neveselīgie pārtikas produkti, piemēram, saldumi, izraisa serotonīna izdalīšanos.

Šis neiromediators uzlabo garastāvokli un samazina trauksmi, tāpēc tas kļūst par sava veida narkotiku cilvēkiem, kuri cieš no depresijas.

5. Miega traucējumi

Gulēt pārāk daudz vai gandrīz nemaz negulēt – depresijai raksturīgās galējības. Normāls miegs ir būtisks garīgās un fiziskās veselības nosacījums. Savu darba un atpūtas režīmu cilvēks var kontrolēt. Atguvis kontroli par vismaz vienu savas dzīves aspektu, cilvēks izjūt spēku pieplūdumu, pat ja viņš domā, ka nemaz nepārvalda situāciju.

6. Uzmācīgas domas

Depresija liek dziļāk gremdēties sevī. Pārdomu un emociju virpulis ierauj, katrs sīkums tiek rūpīgi analizēts, mēģinot saprast “kā būtu, ja …”

Foto: pexels.com

Prāts ir tā pārņemts ar domām par pagātni, ka pašreizējiem notikumiem nav vietas. Cēloņu un seku bezgalīgā apsvēršana bieži noved pie tā, ka patiešām svarīgi jautājumi netiek risināti paredzētajā laikā vai tiek pilnībā aizmirsti. Tuviniekiem jābūt pacietīgiem un nepieprasīt nekavējoties atgriezties realitātē, pretējā gadījumā cilvēks var noslēgties pilnībā.

7. Demonstratīva neatkarība

Cilvēki, kuriem ir nosliece uz depresiju, ir pārliecināti, ka nevienam par viņiem nav daļas. Viņi kategoriski nepieņem palīdzību no malas, jo vēlas saglabāt ilūziju par pilnīgu situācijas kontroli.

Daudzi uzskata, ka pašpārliecinātība nav slikta īpašība, taču patiesībā tā kaitē psihei.

Vēlme vienmēr un visā paļauties tikai uz sevi atņem spēkus. Neglābj pat gandarījums par patstāvīgi paveikto darbu: šādus cilvēkus nepamet nogurums un vientulības sajūta.

8. Pastāvīga gatavība visļaunākajam

Depresīvas personības vienmēr gaida vissliktāko. Tā vietā, lai saglabātu optimismu un mēģinātu saskatīt mākonim zelta maliņu, viņi jau iepriekš noskaņojas sliktām beigām.

Viņi var mēģināt pierādīt, ka tā ir reālistiska attieksme pret dzīvi, bet, ja cerības lielākoties ir negatīvas, kaut kas acīmredzami nav kārtībā.

9. Glābjoši rituāli

Ja cilvēkam ir depresija, viņš bieži vien izjūt vajadzību pēc stingras dienas kārtības: tādā veidā tiek saglabāta kontroles sajūta. Pat ja cilvēks lieto medikamentus un iziet psihoterapijas kursu, viņš joprojām ievēro noteiktus rituālus, lai nezaudētu pareizo virzienu.

Darbības var būt pavisam vienkāršas: piemēram, katru dienu vienā un tajā pašā laikā doties pastaigā, klausīties mūziku vai vingrot. No pirmā acu uzmetiena vienkāršās darbības neļauj atkal ieslīgt trauksmes stāvoklī un glābj no uzmācīgām domām.

10. Izdomāti stāsti

Parasti cilvēki, kuri cieš no depresijas, nevēlas, lai citi zina, kas ar viņiem notiek, un tāpēc ķeras pie meliem. Viņi izgudro savas rīcības, sliktā izskata un rētu uz rokām iemeslus.

Foto: pexels.com

Vēlme slēpt patiesību ir bīstama, jo citiem ir grūti uzminēt, cik ļoti šādiem cilvēkiem nepieciešama palīdzība. Turklāt cilvēks, kurš izliekas, ka viss ir brīnišķīgi, atsakās atzīt, ka ir nonācis nelaimē, un noraida jebkādu atbalstu.

11. Saasināta dzīvības un nāves uztvere

Depresija ne vienmēr noved pie pašnāvības, bet tā kropļo attieksmi pret dzīvību un nāvi.

Parasti doma par esības bezjēdzību rodas krīzes un izmisuma brīžos. Turklāt, bieži mainoties garastāvoklim, domas par pašnāvību te pazūd, te atsākas un var kļūt noturīgas.

12. Uzmanības pievēršana vielmaiņai

Tas, kurš apzinās savu depresīvo stāvokli, pastiprināti ieklausās sava ķermeņa sajūtās. Dažreiz šādiem cilvēkiem ir pārsteidzoši augsts zināšanu līmenis par fizioloģiskajiem procesiem.

Viņi skaidri zina, ka kafija un saldumi uzlabo garastāvokli, un kādas zāles to nomāc.

Viņi zina, kuras zāles nedrīkst sajaukt ar ēdienu, lai neradītu nevēlamu reakciju.

13. Bezgalīgi jēgas meklējumi

Daudzi depresīvi cilvēki pastāvīgi meklē dzīves mērķi un jēgu. Viņiem jādara kaut kas ļoti svarīgs un nepieciešams, lai nenomaldītos no kursa.

Tas izskaidrojams ar to, ka pazemināts pašnovērtējums un neadekvāta trauksme tiek transformēti par neatvairāmu vēlmi nepārtraukti pierādīt savu vērtību. Viņiem tas ir veids, kā būt laimīgiem un ne no viena neatkarīgiem.

14. Akūta vajadzība pēc mīlestības un atzīšanas

Viņiem tik ļoti vajadzīga mīlestība un atzīšana, ka viņi cenšas izpatikt un izdabāt visiem, lai tikai iegūtu simpātijas. Patiesībā aiz izpalīdzības un pieklājības slēpjas iekšējie dēmoni.

Foto:pexels.com

Viņi vēlas izskatīties jauki, lai viņus uzskatītu par draugiem. Ne visi ir gatavi redzēt neglīto depresijas seju, tāpēc viņi to paslēpj zem draudzīgas maskas, lai nenobiedētu citus. Nav ļaunprātīga nodoma, ir tikai vēlme izskatīties kā labākajai sevis versijai.

15. Vāji saucieni pēc palīdzības

Mūsu priekšstatos depresija ir stāvoklis, kad gribas norobežoties no visiem, un klusējot raudzīties uz sienu. Daļēji tā ir taisnība.

Cilvēki, kas cieš no šīs slimības, mēģina norobežoties no ārpasaules, taču dažreiz tas kļūst tik nepanesami, ka jūtas izlaužas uz āru.

Retos gadījumos viņi nolemj runāt par savu stāvokli. Tas nozīmē, ka ir pienācis kritisks brīdis, spēki izbeidzas, viņi burtiski lūdz pēc glābiņa. Jāmēģina viņos ieklausīties, pretējā gadījumā viņi atkal “aizvērsies” un vairs neteiks ne vārda.

16. Dzīves veida maiņa

Ja kāds no taviem draugiem tikai laiku pa laikam nodarbojās ar sportu un tad pēkšņi sāka to darīt pastiprināti, visticamāk, viņš mēģina tikt galā ar tuvojošos depresiju. Fiziskās aktivitātes ļauj uz brīdi izkļūt no nomāktā garastāvokļa.

Sporta nodarbību laikā izstrādājas endorfīni un uzlabojas vispārējā pašsajūta. Jūtot enerģijas pieplūdumu, cilvēks sāk meklēt glābiņu regulāros treniņos.

17. Izvairīšanās

Depresijas gadījumā bieži rodas reakcija – izvairīšanās. Es neko negribu – komunicēt ar draugiem, kaut kur doties, pat svarīgas tikšanās tiek atliktas. Sekas var būt ļoti nopietnas, jo tam visam pievienojas maksājumu ignorēšana, lekcijas tiek kavētas un darbi netiek padarīti. Depresija ir briesmonis, kas viegli iznīcina cilvēka dzīvi.

Foto: Unsplash

Izvairīties no pienākumiem un cilvēkiem ir daudz ērtāk – nevajag izlikties, ka viss ir kārtībā. Īpaši tajās dienās, kad uznāk tāda melanholija, ka labāk ir pagulēt no rīta līdz vakaram.

18. Kompulsīva uzvedība

Dažreiz cilvēkiem ar depresiju parādās obsesīvi-kompulsīvi traucējumi. Tas atkal ir saistīts ar vēlmi vismaz kaut nedaudz kontrolēt savu dzīvi un atbrīvoties no sajūtas, ka zūd zeme zem kājām. Daži mazgājas dušā vairākas reizes dienā, jo tas ir vienīgais veids, kā atslābināties un atgūties, citi nonāk līdz kaitēšanai sev, piemēram, ieradumam izraut matus.

Tāda izturēšanās ilgu laiku var palikt nepamanīta, īpaši tiem, kuri nedzīvo kopā ar šādu cilvēku. Tomēr tiem, kas viņu labi pazīst, ir vieglāk saprast, ka notiek kaut kas dīvains.

19. Izvairīšanās no personiskiem jautājumiem

Depresīvi cilvēki vismazāk vēlas runāt par sevi. Viņi atsakās atzīt, ka viņu dzīve nebūt nav ideāla, un baidās, ka viņus nosodīs par vājumu un nevēlēšanos kaut ko darīt lietas labā.

Tieši tāpēc viņi mēģina novirzīt sarunu uz citiem.

Viņi labāk uzmanīgi klausās citu cilvēku bēdās, nevis apspriež savējās un domā, cik viss ir slikti. Vairāk par visu viņi baidās, ka vajadzēs izteikt jūtas vārdos.

20. Ieradums novērst skatienu

Tiem, kuri cieš no depresijas, pašnovērtējums nokrīt līdz nullei. Viņiem šķiet, ka ir vissliktākie un nav uzmanības vērti. Tāpēc gandrīz nevienam sarunas laikā neizdodas notvert viņu skatienu. Viņi skatās grīdā, stūrī, uz jebkuru piesaistošu priekšmetu. Tā ir vieglāk norobežoties no sarunu biedra.

21. Negaidītas agresijas lēkmes

Depresija ir nogurdinoša. Ir ļoti grūti meklēt izskaidrojumu savai rīcībai, ja nevēlies, lai paziņas uzzina patiesību, un tu mēģini tikt galā ar savām problēmām vienatnē.

Izmisīgie centieni pārpilda pacietības kausu, un dažkārt sīkums kļūst par pēdējo pilienu, kas no malas izskatās kā neadekvāta reakcija. Tas norāda, ka ne viss ir jauki un skaisti un cilvēku kaut kas nomoka. Tas ir vairāk nekā “tikai slikts garastāvoklis”.

22. Ilgstoša pazušana

SAISTĪTIE RAKSTI

Saskaroties ar smagu depresiju, daži mēģina to sakaut paši un uz ilgu laiku pazūd no redzesloka. Nolēmuši uz laiku pazust, viņi tikai sēž mājās vai pēkšņi pazūd nezināmā virzienā, nevienu brīdinot.

Vienam ir ārkārtīgi grūti tikt galā ar depresiju. Ja pamanāt nosauktās pazīmes kādam pazīstamam cilvēkam, varbūt ir pienācis laiks iejaukties. Vismaz lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Mirušo Covid-19 pacientu skaits Latvijā pārsniedzis 6000 2
VIDEO. Asā šitake sēņu zupa drēgnajiem rudens vakariem
“Mēs Amerikā nejūtam kovida klātbūtni. Par to vairs nedomā.” Saruna ar profesoru Bertramu Zariņu 1
Tējas sēnes dzēriens – kombuča. Kā to pagatavot un uzglabāt? 1
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 144
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 118
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Publiskajā telpā atgriezušies dinozauri, kuru nemirstība ir vienkārši apskaužama. Egila Līcīša feļetons 37
Putins beidzot pats mobilizējies? Cilvēki dalās ar kāda mobilizētā attēlu, kurš ir ļoti līdzīgs Krievijas prezidentam 10
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 21
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Irbenes – skābas, rūgtas, bet – vērtīgas! Kā tās izmantot tautas medicīnā?
Pēteris Apinis: Latvijas ārstu biedrības divsimtgade 9
Ja ģimenē vismaz divi asinsradinieki slimojuši ar vēzi… Bīstamais mantojums – ļaundabīgs audzējs 3
Indra Noriete: Diabēta pacientiem nepieciešams nodrošināt savlaicīgu un mūsdienīgu ārstēšanu 14
Ar sāpošu vēderu nav joki! Iespējams – apendicīts 1
VIDEO. Gardie vistas salāti ar šitake sēnēm 3
Zaudējot pozīcijas kaujas laukā, Putins uz fronti nosūtījis kodolieročus, demonstrējot gatavību tos izmantot
ASV iznīcinātu visu Krievijas armiju, ja Putins Ukrainā ķertos pie kodolieročiem – brīdina bijušais CIP ģenerālis
Latkovskis: Latvija nevar atļauties no mobilizācijas bēgošos krievus 1
Kurus krievu karavīrus ukraiņi sauc par “čmobikiem”, kurus par “mobikiem”?
Viena otru noveda līdz asarām: grāmatā atklāts, par ko īsi pirms prinča Harija un Meganas kāzām pamatīgi sastrīdējās līgava un Keita Midltone
VIDEO. Pēc atbrīvošanas no krievu gūsta beidzot savas ģimenes satiek “Azov” komandieri
Vai trešdien noderēs lietussargs? Laika prognoze
Politologs skaidro, ar ko saistīta nevēlēšanās iekļaut “Progresīvos” koalīcijā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
ASV iznīcinātu visu Krievijas armiju, ja Putins Ukrainā ķertos pie kodolieročiem – brīdina bijušais CIP ģenerālis
16:18
Siltumnoturības paaugstināšana var ieilgt
15:39
Šoigu atklāj, cik cilvēku Krievijā mobilizēti 8
15:36