Foto: Allexxandar/Shutterstock

5 zaļie līdzekļi pret augu stresu un slimībām mazdārziņu īpašniekiem 0

Pret augu slimībām un stresu var cīnīties arī bez ķīmijas. Mazdārziņu īpašniekiem pieejami jauni, iedarbīgi zaļie līdzekļi, kas paredzēti sēklu, spraudeņu, jaunstādu un pieaugušo augu apstrādei.

Reklāma
Reklāma

Greenstim

Kokteilis
Dzimšanas gada pēdējā ciparā slēpjas svarīgs vēstījums – piederība stihijai
Dārzs
11 pamata lietas, kas jāzina katram dārzniekam
Kokteilis
FOTO. Ledus ir sakustējies! 5 iekārojamākie Latvijas hokejisti mākslīgā intelekta skatījumā
Lasīt citas ziņas
Foto: Valdis Semjonovs

Kristalizēts, viegli ūdenī šķīstošs biešu cukura ražošanas blakusprodukts, kas paredzēts augu šūnu aizsardzībai pret dažādiem stresiem: sausumu, karstumu, salu, temperatūras svārstībām. Preparāts uzlabo arī kalcija kustīgumu karstās vasaras dienās. Protams, Greenstim nenodrošina simtprocentīgu aizsardzību pavasara salnās, jo ir augu izcelsmes produkts, taču tajā esošais glicīna betaīns ir stabila viela, kas spēj augu pasargāt līdz pat trim nedēļām.

Lietošana

CITI ŠOBRĪD LASA

• Lai pasargātu augļaugu ziedus no 0–4 °C zemām temperatūrām, preparātu smidzina caur lapām 24 stundas pirms salnām, lietojot 2–7 kg/ha (jo lielāks augs, jo lielāka deva) atbilstīgi prognozētajai salnai (jo lielāki mīnusi, jo lielāka deva vajadzīga).

• Pavasarī, kad plēves siltumnīcās gaiss dienā sakarst, bet naktī atdziest, apstrādā jaunos gurķu vai tomātu stādus, arī zemenes, lai palīdzētu tiem turpināt augt, pat ja ir krasas temperatūras svārstības, kas ievērojami aizkavē augu attīstību (ja lieto glicīna betaīnu, augs spēj labāk pārciest šīs temperatūras svārstības un agrāk sāk ziedēt un ražot).

Kur iegādāties. Piedāvā SIA Agrimatco Latvia, fasējums 2 kg, cena ap 30 eiro.

Prestop

Publicitātes foto

Mikrobioloģiskais fungicīds, kura darbīgā viela ir Gliocladium catenulatum sēnes celms. Tas ir pulverveida līdzeklis, ko izmanto spraudeņu, jaunstādu un pieaugušo augu apstrādei. Smidzināms gan uz stublājiem, gan lapām un ziediem. Iejaucot pulveri substrātā (augsnē, kūdrā) un sējot tajā sēklas, ievērojami samazinās dēstu izkrišana, melnkāja, uzlabojas sēklu dīdzība.

Lietošana

• Ar šo līdzekli nav jāapstrādā viss augs. Ja konstatētas pirmās, piemēram, pelēkās puves, stublāju iedegas pazīmes siltumnīcā gurķiem vai tomātiem uz stublājiem vai lapām, preparātu izšķīdina ūdenī un apsmidzina tikai bojātās vietas. Veicot apstrādi āra apstākļos, ieteicams fungicīdam pievienot silikona virsmas aktīvo vielu, piemēram, Bona Contact vai Kontakts, lai darba šķīdums ilgāk turētos uz augu lapām, ziediem. Preparāta iedarbības laiks ir 4–5 nedēļas, pēc tam apstrādi atkārto.

• Prestop ir vienīgais patlaban zināmais līdzeklis, kas samazina krustziežu sakņu augoņu izplatību. Ar šo preparātu ieteicams aplaistīt kāpostaugu dēstus (pilnībā jāsamitrina sakņu daļa) vismaz trīs dienas pirms izstādīšanas, izmantojot 0,5% šķīdumu.

Reklāma
Reklāma

• Lai zemenes pasargātu no sakņu puves, īsi pirms stādīšanas dēstus der iemērkt 0,5% fungicīda šķīdumā.

• Apstrādājot puķu jaunstādus, piemēram, pret pelēko puvi, arī izsmidzina 0,5% šķīdumu vai arī darba šķīdumā pilnībā iemērc jaunstādus.

• Lietojot Prestop 0,5% maisījumā kopā ar Greenstim 0,5% tomātu stādījumā sākot jau no izstādīšanas, var ievērojami uzlabot augļu kvalitāti (samazinās puves izplatība, arī kalcija trūkuma pazīmes – noteikti jālieto arī kalciju saturoši mēslojumi).

Kur iegādāties. SIA Agrimatco Latvia, preparāts 100 g fasējumā būs pārdošanā pavasarī.

Razormīns

Publicitātes foto

Organisks šķidrais mēslojums uz jūras­aļģu bāzes. Piemērots lietošanai visos augu attīstības posmos līdz ziedēšanai. Palielina dīgšanas enerģiju, stimulē sēklu dīgšanu, palīdz augiem pārvarēt pārstādīšanas vai krasu temperatūras maiņu stresu, nodrošina vienmērīgu veģetatīvo attīstību.

Lietošana

• Dārzeņus siltumnīcās, lecektīs smidzina 2–3 reizes ik pēc 10–15 dienām (no 3. līdz 10. lapai), izmantojot 0,2–0,3% šķīdumu.

• Augļukokus, ogulājus apstrādā 0,2–0,3% koncentrācijā tik ilgi, līdz veidojas augļaizmetņi.

Kur iegādāties. SIA SilJa veikalos 250 ml fasējumā par 10,61 eiro.

Mycostop

Publicitātes foto

Mikrobioloģiskais fungicīds, kas satur baktēriju Streptomyces K61 celmu. Šī baktērija izdalīta no gaišajām sfagnu sūnām Somijā, kurām jau izsenis novērota pretsēņu ietekme. Mycostop lieto tikai substrātā vai augsnē (tas darbojas sakņu zonā).

Lietošana

• Preparāts īpaši nozīmīgs mazdārziņos, siltumnīcās, kur nav iespējams mainīt zemi, jo samazina iespēju augiem saslimt gadu no gada atkārtoti ar fuza­riālajām vītēm, kas bieži vien posta gurķus, tomātus, zemenes, kāpostus.

• Bioloģiskais fungicīds ierobežo arī sakņu un sakņu kakla puves, samazina dēstu izkrišanu un uzlabo sēklu dīgtspēju.

• Atšķirībā no Prestop preparāts Mycostop nav lietojams smidzināšanai uz lapām.

Kur iegādāties. SIA Agrimatco Latvia, fasējums 5 g, cena 31 eiro.

Dentamet

Foto: Valdis Semjonovs

Laba alternatīva Champion 50 un citiem 2. reģistrācijas klases fungicīdiem – vara preparātiem. Nelielo dārzu īpašnieki šo preparātu var izmantot sēņu, baktēriju ierosinātu un vēžu slimību ierobežošanā ābelēm, smiltsērkšķiem un citiem augļukokiem, to skaitā sīpoliem, ķiplokiem puves mazināšanai, dekoratīvajiem augiem – pret lapu plankumainībām. Dentamet sastāvā ir cinks, varš un citronskābe, kas nodrošina ātru preparāta iekļūšanu augā un vienlaikus dod tam signālu par sēņu vai baktēriju slimību uzbrukumu. Tādējādi augs pats aktivizē savas aizsargspējas un izdala speciālas vielas, kas darbojas pret slimībām. Tiešā saskarē ar cinka un vara daļiņām sēnes iet bojā līdzīgi kā no citiem vara preparātiem.

Lietošana

• Sēklas materiālu apstrādā tieši pirms sējas (80–100 g preparāta uz 10 kg sēklas).

• Ābelēm, plūmēm, ķiršiem šo līdzekli smidzina zaļā konusa stadijā jeb pumpuru plaukšanas sākumā ik pēc 14 dienām (40–65 g/10 l ūdens).

• Sīpolaugus profilaktiski apsmidzina 2–3 reizes ar 10–14 dienu intervālu (no 5 lapu stadijas līdz ziedēšanai), izmantojot 35–50 g/10 l ūdens.

Kur iegādāties. SIA Agrimatco Latvia, fasējums 1 litrs, cena 15,70 eiro.

SVARĪGI

Mikrobioloģiskie preparāti jāuzglabā ledusskapī. Neatvērtus tos var uzglabāt līdz gadam, atvērtu iepakojumu – vairākus mēnešus, nesaglabājot to uz nākamo gadu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.