Foto – LETA

Āboli govīm 0

Man ir Latvijas zilās govis un vecs ābeļdārzs. Visu rudeni esmu tām devusi ābolus, dienā kādus četrus spaiņus. Līdz šim nekādu problēmu ar govju veselību nav bijis, tomēr gribu noskaidrot, cik daudz ābolu drīkst dot. Varbūt vajadzētu arī mizot, izņemt sēklotni?
 Velta Tukuma novadā

Reklāma
Reklāma

 

10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 69
Krievijas drošības iestādēm “mati stāvus”. No kara atgriežas atbrīvotie cietumnieki – tos nevar savaldīt
Lasīt citas ziņas

Rudenī ar āboliem var aizstāt kādu daļu kukurūzas skābbarības vai vienkārši papildināt govju ēdienkarti ar sulīgu, garšīgu, viegli sagremojamu barību. Ābolos ir 82 % ūdens un tikai 18 % barības sausnas, kas satur 7,2 % šķiedrvielu, 2,8 % proteīna un 2,2 % tauku. Šādai barībai lielākoties ir enerģētiska vērtība (augļos 10 – 15 % cukuru), diemžēl trūkst proteīna. To govīm var nodrošināt ar agri pļautu tauriņziežu sienu vai skābbarību, lopbarības zirņiem, pupām vai rapšu raušiem. Arī lopbarības raugs un sojas rauši ir bagāti ar proteīnu, bet maksā dārgāk nekā rapšu pārstrādes produkti.

– Ābolus vajag sākt izēdināt pakāpeniski. Ja sāk ar pāris kilogramiem, pamazām ik dienu pievienojot par kādu kilogramu vairāk, viss kārtībā. Turpretī, noberot gotiņai priekšā uzreiz veselu spaini augļu, īpaši, ja tā iepriekš nav saņēmusi  sienu vai kvalitatīvu skābbarību, var rasties gremošanas traucējumi. Tie var izpausties gan kā ēstgribas zudums, kam seko caureja, gan kā akūta spurekļa uzpūšanās, – brīdina LLU Veterinārmedicīnas fakultātes asociētā profesore Laima Liepa. Viņasprāt, āboliem nevajadzētu pārsniegt 20 % no kopējās barības devas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ābolu sēklas satur zilskābi, tādēļ pirms augļu izēdināšanas daudzi tiem izgriež serdes. Taču nav pierādīts, ka govis biežāk uzpūšas vai saindējas tāpēc, ka kopā ar āboliem apēdušas arī sēkliņas.

Nedrīkst izēdināt puvušus, ar zemi aplipušus ābolus, tādi var izraisīt gan akūtus gremošanas traucējumus, gan citas saindēšanās pazīmes – muskuļu krampjus, vispārēju nespēku, apgrūtinātu elpošanu.

Noteikti nevajag ābolus mizot, jo mizās ir visvairāk šķiedrvielu, kas uzlabo gremošanas procesus. Āboli govīm nav būtisks vitamīnu avots – gan nepieciešamo C vitamīnu, gan minerālvielas (piemēram, dzelzi) dzīvnieki vairāk uzņem ar citiem augu barības līdzekļiem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.